Buitenland. van Oranje. Zij zullen in den stoet gaan vóór de dienstdoende schutterij en niet deze tot aan de grenzen der gemeente den stoet begeleiden. IVTr. Gallandat Huet te Haarlem heeft zijn candidatuur voor de Tweede Kamer ingetrokken ten behoeve van den heer Duyvis te Utrecht. Volgens een telegram, is de Deputatie der Zuid- Afrikaansche Republiek behouden te Kaapstad aan gekomen. De heer W. Van Zuylen heeft thans ook als acteur zijn ontslag genomen bij de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging. Hij zal metterwoon de stad verlaten. Er heeft zich een voorloopige commissie gevormd, ten einde den heer L. J. Lefèbre geldelijken steun te verzekeren tot instandhouding zijner hoogstbelangiïjke verzameling van geluid-, gehoor-, optische en acous- tische signaalkundige werktuigen, verder telephonische en electrische apparaten, modellen, teekeningen enz. Het denkbeeld is een stichting te vormen, waaraan die verzameling zal worden afgestaan. Men hoopt het museum te maken tot een nationaal monument ter herinnering aan den Prins. Alle bijdragen, kleine en groote, zijn welkom. Elk medewerker ontvangt voor zich en zijn huisgenooten doorloopend vrijen toegang en ziet zijn naam in een album vereeuwigd. De commissie bestaat uit de heeren J. P. I. Buteux, lid van Ged. Staten te Middelburg; mr.' C. J. E. graaf Van Bylandt, lid van Ged. Staten te 's Gravenhage K. Enthoven, fabrikant te 'sHage; L. C. Van Goud oever, hoogleeraar te Utrecht; dr. A, A. G. Guye te AmsterdamL. J. Lefèbre, geluidkundige te 'sHage; W. Van Marken, districts-schooiopziener te 's Hagemr. A. E. I. Modderman, Minister van Staat te 'sHage; mr. J. G. Patijn, burgemeester te's Hage; Jan Smit V, scheepsbouwmeester en reeder te Rotter dam; A. van Stolk Czn., maj.-komm. van het korps Kon. scherpschutters te RotterdamJoost van Vollen- hoxen, lid van de Eerste Kamer, te Rotterdam; A. C. Wertheim, bankier te Amsterdem; J. van Woelderen, directeur der Mpij. «Zeeland", te Vlissingen. Voor de staatscommissie tot het examineeren van stuurlieden ter koopvaardij gedurende de zitting op 8, 9, 10 en 11 dezer te Rotterdam, hebben zich aangemeld 6 voor len stuurman, 2 voor 2en stuur man en 4 voor 3en stuurman, en slaagden de heeren P. F. A. Mink, A. Buskop, C, W. Rensen, R. Koops en J, B. Mulder voor den rang van len stuurman H. L. Bouman voor den rang van 2en stuurman. De aardbeziën zijn te Beverwijk thans zoo over vloedig, dat ze voor 3 cents de 5 ons ter verzending naar het buitenland, meest Londen, verkocht worden. In vele steden worden de plakkaten op de muren en borden gesteld, zonder dat men de oude afscheurt, en daar men met dit aanplakken niet altijd zeer nauwkeurig te werk gaat, staat het ééne biljet somtijds lager dan het andere. Leest men nu in de volgorde, dan krijgt men soms het zonderlingste samenraapsel. Tot bewijs daarvan laten wij hier volgen, wat iemand te Rotterdam tijdens eene kermis op de muur te lezen vond Te Amsterdam vrijwillige verkooping van - een in groen geschilderd en prachtig verniste - boek bindersknecht, die sedert lang - zit in een ratteval en voorzien is van - vijf pooten en begroeid met zwijnenhaar - zooals aangewezen is op een aangeplakt - hottentotje van 40jarigen leeftijd - goed kunnende omgaan met een - monsterachtigen zeevi'sch alhier aangespoeld - op bevel van den burgemeester - liggende nevens den ouden ezel - even als de andere op flesschen getrokken - met eene mand kreeften - te springen door den hoepel gebonden boven - het vertrek van den minister van - schildwachten langs straten en wegen, die zullen handhaven in - eene kamer met alkoven en verdere gemakken. - Al degenen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan - een varken met drie pooten en een oog in de borst - gelieven hunne pretentiën in te zenden - bij gedresseerde honden en apen, die op een wenk huns meesters - zitting zullen nemen tot het verkiezen van twee nieuwe leden van de Staten- Generaal - en te eindigen met loopen in zakken - ter gelegenheid van het inleggen en zouten - van twee gepensionneerde majoors die hun - opbod en afslag van een - huisknecht - met groen trijp en springveeren te bezichtigen in den - Haarlemmer - bij een bediende, die eenige vrije uren heeft en ze wenscht te besteden met het verslinden der - ge kwetsten van "Waterloo - die zijn te koop voor ƒ13,000, terwijl men a/4 ^er kooppenningen - in de vlam eener kaars zal houden en verbranden, terwijl de heer Bamberg onmiddellijk overgaat tot de begoocheling van - een driejarigen ezel die - door ziekelijke om standigheden - tracht zich te ontdoen van zijn - olie koeken, beignets, Friesche wafelen - op 12 canapés Renaissance stijl en overtrokken - met schilderijen op linnen met gezichten van twee oude keukenmeiden - kunnende door een hoepel springen - om eindelijk over te gaan tot de verkooping eener partij manilla sigaren enz. Henry ITavard is in Drente zoo geliefd, dat men zelfs op zijn afkeurend oordeel trotsch is. De eigenares van een koffiehuis te Gieten verhaalde dat Havard indertijd, toen hij zoo veel moois had verteld van die omstreken, ook bij haar had vertoefd en diezelfde schilderijtjes gezien, waarop zij nu met nog zooveel meer voorliefde wees. »En wat zei Havard er wel van, vrouwtje?" «Dat ze heel leelijk waren, mijnheer!" Men denkt hierbij aan den boer, die hoog opgaf, dat de Koning hem had aangesproken. »En wat zei de Koning wel?" «Ga uit den weg, lomperd!" Grafrede: Gevoelig redenaar onder den indruk van de warmte Als ik mij terugtrek van uwe rustplaats dan is het met een diep gevoel van weemoed, daar ik denk aan uwe naastbestaanden, die gezamenlijk den warmen weg van hier tot de stad nog eens af te leggen hebben, terwijl gij heerlijk alleen achter blijft in uw kil, frisch, versch gedolven graf Kunst, Wetenschap en Letteren. De oude «Salon des Variétés" in de Amstelstraat te Amsterdam herleeft weder. Een tooneelgezelschap onder bestuur van Eduard Bamberg en Jean Charlier zal er in het aanstaande winterseizoen kluchtspelen (naar Duitsche «Possen") opvoeren, tegen een toegangs prijs van 0,75 cents per persoon in vertering, geheel op de wijze van ouds. Een Engelsch oudheidkundige heeft dezer dagen, onder allerlei voorwerpen uit den tijd der «holen- menschen", een voorraad paar len gevonden, welke sporen droegen van aaneen geregen te zijn geweest. Hierdoor wordt het vermoeden bevestigd, dat ook de voorwereldlijke schoonen zich met paarlen versierden. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een leerling van het athenaeum te Illes bij Brussel had het plan opgevat zich van het leven te berooven. Ten einde zijn plan ten uitvoer te brengen, was hij Zondagavond naar 't Zoniënbosch gegaan, gewapend met een revolver. De ongelukkige lostte zich eerst een schot in den mond, doch daar hij niet spoedig genoeg dood was, lostte hij zich een tweede schot in de borst. Bewusteloos viel hij ter aarde. Toen hij weder het bewustzijn terugkreeg, was het nacht. Hij vond zijn revolver niet meer en liep, aan de hevigste pijnen ten prooi, den ganschen nacht door het bosch. Te 5 uur, toen werklieden zich naar hun werk begaven, vonden zij hem midden op den weg liggen. Te Boitsfort heeft men hem de eerste geneeskundige hulp verleend. In de rivier den Dommel te Eindhoven waren twee jongens aan het baden, toen beiden plotseling in de diepte verdwenen. Een huisvader, dit ziende, aarzelde niet hem na te springen, met het gevolg, dat hij een der drenkelingen op het droge bracht; doch de poging om ook den tweede te redden, kostte hem het leven. Zoowel de jongen als de moedige redder vonden hun dood in het water. Zekere Henry Ward te Philadelphia, die een reus achtig en zeer boosaardig varken in zijn hok wilde jagen, werd door dit dier aangevallen, dat zich op zijne achterpooten verhief en zich op hem stortte. Ter aarde geworpen, werd Ward zoodanig verscheurd, dat hij binnen eenige dagen overleed. Een niet alledaagsch schouwspel trok Vrijdag te Epe tal van toeschouwers. Men zag namelijk iemand druk in de weer met het inslaan van de spiegélruiten van het huis van den heer P. L. W. Nadat er reeds een viertal verbrijzeld waren, werd men den persoon met veel moeite meester en zag men, dat men met een krankzinnige te doen had, waarna men dezen ongelukkige, zekeren W. N., onmiddellijk in verzekerde bewaring stelde. Frankrijk. Het feest dat jaarlijks den 14 Juli wordt gegeven, heeft wel plaats gehad, maar was eenigszins beperkt wegens de heerschende cholera. De ministerraad had besloten de groote parade niet te doen doorgaan. Wat de inspectie der schoolbataljons en het bezoeken van de openbare vermakelijkheden betreft, liet het ministerie de verantwoordelijkheid geheel over aan den gemeenteraad. De raad werd tot eene buitengewone vergadering tegen Donderdagavond opgeroepen, doch na een onderhoud van eenige raadsleden met den minister van binnenlandsche zaken werd de vergade ring tot Vrijdagmiddag uitgesteld. In deze vergadering is met groote meerderheid geweigerd het feest uit te stellen, zoodat thans de verantwoordelijkheid der ge volgen op den gemeenteraad rust. Door de Kamer van Afgevaardigden zal een voorstel van de heeren Clovis Hugues en Laguerre in behande ling genomen worden, om annestie te verleenen aan alle veroordeelde anarchisten en aan allen, wier misdrijf met politiek in verband kan staan. Door de Pcdl Mall Gazette wordt een bericht in de wereld gezonden, dat bevestiging verdient. Genoemd blad deelt mede, dat Frankrijk met Portugal een geheim tractaal heeft gesloten, waarbij, tegen eenige ondersteuning in de Congo-zaak, Portugal aan Frankrijk toegestaan heeft, de haven Macao als uitgangspunt voor den aanval op China te gebruiken. Van Macao zou Canton, dat van de waterzijde onneembaar heet, over land kunnen aangevallen worden; Frankrijk zou na den oorlog China dwingen, Macao als Portugeesch gebied te er-kennen. X>ïiitsclil and- De Bondsraad heeft zijne zitting niet formeel gesloten, maar zij is voor twee maanden verdaagd, om, zoo noodig, de maatregelen te kunnen nemen tegen de uitbreiding van de cholera. In dit geval zal de Raad op een eenvoudige kennisgeving van den rijkskanselier- bijeenkomen. Te Frankfort maakt men zich ongerust over het adres, dat door eenige Hamburgsche kooplieden aan prins Bismarck is gericht over de surtaxe cl'entrepöt en eenige leden van den gemeenteraad hebben den burgemeester Miquel gevraagd, wat hij voornemens was te doen tot bestrijding van dit plan. Frankfort toch zou, werd het denkbeeld verwezenlijkt, voor een goed deel beroofd worden van de voordeelen uit den Rijnhandel naar de Nederlandsche havens voortvloeiende. De burgemeester, de heer Miquel, is begonnen met de gemoederen wat ter neder te zetten, daar alles zich nog slechts bepaalde tot een plan van eenige Ham burgsche kooplieden. Gemengd Buitenlamlscli Nieuws. Galicië, dat talrijke petroleumbronnen bezit, is nooit door cholera bezocht. Naar aanleiding daarvan heeft de schrijver Klacxko de vraag geopperd of niet de uitdampingen van petroleum een voorbehoed- of genees middel tegen de gevreesde ziekte' zouden zijn. Hij schreef zijn vriend Pailleron een brief met verzoek zijn opmerking onder de aandacht van deskundigen te brengen. Samuel Folsom is onlangs te Lowell, Maine, gestorven in den ouderdom van 110 jaren. Hij dronk veel, rookte bijna altijd, en was een der lastigste en on aangenaamste mannen in die omstreken. Toen hij tien jaar geleden zijn pensioen ontving voor dienstin den oorlog van '1812, liet hij een doodkist voor zich maken, ging er in liggen om te passen, en bevond dat ze iets te klein was. Daarop twistte hij met den timmer man en noodzaakte hem 20 van zijne rekening te laten vallen. De kist werd toen terzijde gezet, en Folsom vertrok naar een ander gedeelte der plaats. Eenige weken voor zijn dood keerde hij terug naar het huis waar de doodkist nog stond, werd daar ziek en stierf. Hij werd in de kist begraven. Op de volgende, zeker zeer eigenaardige wijze had den 25sten April j.l. te Timor Koepang de aanstelling plaats van 5 radja's: In een glas gevuld met brendy wordt een weinig aarde en kruid gedaan benevens een kogel. De Resident roert met zijn degen in het gevulde glas totdat het een drabbig brendytje wordtvooraf slaat de tamboer een roffel; de geweren worden gepresenteerd en nu belooft de aan te stellen Radja of Fettor houw en trouw aan de Compagnie, en, zoo hij die belofte schendt, zal hem de kogel treffen en de Compagnie zijn land in bezit nemen. Een saluut van 9 kanon schoten voor den Radja en vijf voor den Fettor ver kondigt den volke dat ze aangesteld zijn. Daarna ge schiedt de onderteekening van de akte van aanstelling. Terwijl men bezig was met het teekenen der akten, trad eene deputatie van Chineezen binnen, die iets bij zich droegen op een presenteerblad. In alle stilte hadden zij den resident Roos een verrassing bereid. Een der oudste Chineesche ingezetenen Lie Toeng Seng hield een korte toespraak, waarin voornamelijk uitkwam, dat de Resident hen zonder aanzien des persoon, tijdens zijn bestuur met rechtvaardigheid en degelijkheid had behandeld, zoodat zij niet konden nalaten hem een blijvend souvenir aan te bieden, waarop zulks stond geschreven. Ieder was nieuwsgierig, wat er komen zou. Toen de rood zijden doek werd

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2