door den WelEerwaarden Zeergeleerden Heer Ds. C. E. Van Koetsveld, hofprediker. Door den Opper-Maarschalk Opper-Intendant der Koninklijke Paleizen, worden vervolgens de Kroon en de Ordeteekenen van de kist afgenomen, welke door Zijne Excellentie in handen zullen worden gesteld van den Grootmeester des Konings, Baron Schim mei pen nick van der Oye, gedurende het oogenblik dat zijne tegenwoordigheid vereischt wordt bij de ver zegeling der kist in den grafkelder; na afloop waarvan de Opper-Ilofmaarschalk Opper-Intendant de kroon weder in bewaring neemt. De kist wordt van het rouwkleed ontdaan en het Vorstelijk Lijk in het Graf geplaatst. Na afloop van deze plechtigheid verlaat de Koning de Kerk. De kist wordt vervolgens met het Grootzegel van het Rijk verzegeld door den Minister van Justitie, bijgestaan door den Secretaris-Generaal van gezegd Departement, in het bijzijn van den Grootmeester des KoningsBaron van Tuyl van Se roos kerk en, en van den Opper-Hofmaarschalk Opper-Intendant Baron Fagel. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar, met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het Graf gesteld worden, waarna Baron Fagel zal aan kondigen, dat de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overblijfsel van Z. K. H. W i 11 e m Ale x- ander Karei Hendrik F r e d e r i kPrins van Oranje, volbracht is. Van het oogenblik, waarop de lijkstatie zich in be weging stelt, totdat het Vorstelijk Lijk in het Graf geplaatst is, zal te 's Gravenhage en te Delft elke minuut een kanonschot gelost worden. DERDE AFDEELING. Betreffende algemeene verordeningen. Alle rijtuigen, tot den stoet behoorende, zullen in het Voorhout gerangschikt staan, zooals het programma zulks aangeeft. Den dag der begrafenis zal de le compagnie van het le bataillon der 's Gravenhaagsche schutterij met het vaandel de Eerewacht betrekken aan het paleis van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. De Hofcoramissie zal zich met den commissaris van het Koninklijk Graf verstaan, omtrent de voorbereidende maatregelen ter nederlating en plaatsing van het Vorstelijk Lijk in den Grafkelder. De korpsen Schutterij, Infanterie, Cavalerie en Artil lerie begeven zich op de hun in den trein aangewezen plaatsen. Piketten Cavalerie zullen in de gemeente en langs den weg tot bewaring der goede orde medewerken. Eene Eerewacht der dienstdoende Schutterij en van het Garnizoen van Delft zal aan de Kerkdeur en bij het Graf geplaatst worden, van het oogenblik der opening af tot aan de sluiting van hetzelve. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage zullen bij de barrière aan den Rijswijkschen weg, den uittocht van het Lijk, en Burgemeester en Wethouders van Delft de aankomst van hetzelve aldaar bijwonen. Het gemeentebestuur van 's Gravenhage en van Delft zorgt dat de straten en plaatsen, waarlangs de stoet zal gaan, vrij blijven. Alle klokken zullen, zoo te 's Gravenhage als te Delft, geluid worden van des morgens 9 uur, tot dat het Vorstelijk Lijk in het graf geplaatst zal zijn. De zorg, dat de kerk inwendig opgeruimd zij, wordt opgedragen aan den Burgemeester van Delft, Commis saris van het Koninklijk graf, en de heeren Kerk voogden der Nieuwe Kerk. De Kamerheer-Ceremoniemeester is met de hem toegevoegde Aide-Ceremoniemeester, belast met de handhaving der goede orde. De Eerste Stalmeester, Adjudant des Konings, is belast met het formeeren, in beweging stellen en doen ophouden van den trein en zullen hem twee wachtmeesters der cavalarie worden toegevoegd. De groot-officieren en officieren des Konings, be nevens de staatsdienaren, zijn in groot costuum, met zwarte pantalons, en de militaire officieren in groot tenue, in den rouw, volgens de dienaangaande ge geven voorschriften voor het leger. Alle livereibedienden zullen in gala gekleed zijn, met een rouwband om den linkerarm. De verschillende muziekkorpsen zullen langs den weg, dien.de lijkstoet neemt, en aan de Nieuwe Kerk, te Delft, treurmuziek uitvoeren. De groot-officieren, kamerheeren, officieren en overige personen, die deel uitmaakten van den stoet, zullen, na afloop der plechtigheid, aan de deur der Nieuwe Kerk, de noodige rijtuigen vinden, om naar 's Graven hage terug te keeren. De Vice-Admiraal, Adjudant-Generaal der Marine en Chef van het Militaire Huis des Konings Jonkheer VAN CAPELLEN. De Opper-Ceremoniemeester, Baron DU TOUR VAN BELLINCHAVE. De Graphic geeft op de eerste bladzijde het portret van H. M. de Koningin en van het Prinsesje met het onderschrift »The succession question in Holland Queen Emma and young Princess Wilhelmine, the heir to the trone." The Illustrated London News en de Illustrirte Zeitung bevatten portretten van wijlen den Prins van Oranje. De meeste leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal hebben Donderdag gevolg gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning van de gedachtenisviering van Prins Willem I te Delft. Volgens de Ned. Sport heeft de Toubridge Cricket club uit Londen de Haarlemsche Cricketclub Rood en Wit uitgedaagd tot het houden van een match, op 7 en 8 Augustus op het terrein van laatstgenoemde. Men meldt uit WageningenDe heer C. J. M. Jongkindt Goninck, directeur der Rijkslandbouwschool, had Zondagavond het ongeluk in zijn woning van een trap te vallen, ten gevolge waarvan hij belangrijke kwetsuren heeft bekomen. Zijn toestand liet zich aan vankelijk zeer ernstig aanzien. De 35e algemeene vergadering der Nederl. maat schappij tot bevordering der geneeskunst had Maandag plaats in de raadzaal op het stadhuis te Leeuwarden. Zij werd bijgewoond door ruim een 50-tal leden uit alle deelen des lands, waaronder 30 afgevaardigden, en werd geopend door professor B. J. Stokvis, uit Amsterdam, met een hoogst belangrijke rede over de wijze waarop de kleinere organismen hun ziekmakenden invloed op het menschelijk lichaam uitoefenen. De secretaris bracht daarop verslag uit over den toestand der maatschappij, waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar het ledental met 20 is vermeerderd en nu 1108 bedraagt. De commissie voor de geschiedenis der geneeskunde deed bij monde van dr. C. E. Daniels uit Amsterdam, de toezegging, dat nog in dit jaar zal verschijnen een levensbeschrijving van wijlen prof. Israels. Hoogst be langrijk was het door prof. Kuhn, uit Amsterdam, uitgebracht rapport, en het naar aanleiding daarvan gevoerd debat, der commissie ter bestrijding van de syphilis. De vergadering vereenigde zich ten slotte met de conclusion van het rapport, waaronder het straf baar stellen der besmetting. Door de vergadering werd het bestuur gemachtigd de aandacht van de commissie voor de grondwets herziening te vestigen óp de noodzakelijkheid, om in de nieuwe grondwet te doen opnemen de verplichting der gemeentebesturen om in de geneeskundige arm verzorging te voorzien. Na de pauze hield profl S. Talma uit Utrecht een zeer belangrijke rede over maagziekten. Te 3 ure voerde een extra-trein de leden naar Heerenveen, alwaar een gemeenschappelijke maaltijd werd gehouden. Uit bad Kreuth ontvingen de Uitgevers J. van der Endt Zoon te Maassluis een zeer vleiend schrijven, waarbij HH. MM. de Koning en de Koningin ieder voor twee Exemplaren inteekenden op het door die firma uit te geven werk van Dr. W. A. Terwogt, getiteld: ,,De Vader des Vaderlands, in zijn leven en werken geschetst voor het Nederlandsche volk." Ook HH. KK. HH. Prinses Hendrik der Nederlanden en de Groothertogin van Saksen vereerden de uitgaaf met hunne inteekening, terwijl Z. M. de Koning van België zijne belangstelling in den voor ons zoogedenk- waardigen lOden Juli deed blijken, door een Ex. van dit werk te bestellen voor Zr. Ms. particuliere bibliotheek. Als tegenstelling van de berichten, die dezer dagen in de Duitsche pers de ronde maken en die willen doen geloovendat bij het koloniaal werfdepót te Harderwijk rijp en groen voor den Indischen dienst wordt aangenomen, kan het volgende dienen, door de Zwolsche Cl. medegedeeld: Gedurende het afgeloopen kwartaal zijn 72 vreemdelingen door de rijks—politie uit Harderwijk over de grenzen gebracht. De meeste van die personen waren Duitschers, die wegens lichaams gebreken of onvoldoende papieren voor den kolonialen dienst werden afgewezen. Reeds in de vorige week, terstond nadat bekend was geworden, dat de cholera zich te Toulon en Marseille had vertoond, zijn door Burgem. en Weth. van Leeuwarden de noodige maatregelen van voorzorg genomen, op den voet van het vorige jaar, toen de ziekte uit Egypte dreigde. Het voor lijders aan besmettelijke ziekte be stemde hulpziekenhuis is voorts geheel in gereedheid gebracht voor de eventueele opneming van choleralijders. Wegens het toenemende gebrek aan drinkwater, wordt verder door Burgem. en Weth. vijverwater aangeboden, in de achterbuurten tegen 1 cent, in de overige buurten tegen 2 cent per emmer. Op de vaartuigen, waarmede dit water wordt aangevoerd, is een bordje geplaatst, aanduidende dat het water is geput uit een der beide verschwater-vijvers. Door den heer Bahlmann zijn verschillende bezwaren tegen het gesloten tractaat met Spanje ontwikkeld in een schriftelijke en onderteekende nota, waarin hij tot de slotsom komt, dat de concessiën, aan ons gedaan, van luttele beteekenis zijn en dat het daarvoor prijs geven van inkomsten noch is in het belang van 's lands schatkist, noch verdedigbaar van het standpunt eener werkelijke nationale handelspolitiek. Te 's Hage is Maandag ten huize van de douarière Van Vredenburgh de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de negotiatie cLand is zekere bezitting". De negotiatie bezit 1700 hectaren land met 16 daarop staande bouw woningen, gelegen onder Hillegers- berg, Bergschenhoek en Bleiswijk. De bruto-ontvangsten over 1883 beliepen f 180.000, terwijl over dit jaar op elk aandeel werd uitgekeerd f 160. Als curiositeit verdient vermelding, dat mr. Th. Heemskerk, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, gestemd heeft tegen het verleenen van subsidie voor den locaal-spoorweg Medemblik-Hoorn, omdat er «geen waarborg bestond, dat er niet op Zondag dienst zou zijn." Het Statenlid verklaart, dat hij «uitsluitend daarom" tegenstemde. In een te Zwolle gehouden vergadering van een 300tal werklieden is de volgende motie aangenomen: «De vergadering, overwegende dat de werkeloosheid, die zich thans in onze stad, ja zelfs in geheel Neder land openbaart en het vermoeden zich voordoet, dat dezelve in omvang nog grooter dreigt te worden, hetwelk moet leiden tot geheele uitputting van den onmisbaren werkenden stand, draagt aan het bestuur der Algemeene Zwolsche Werklieden-Vereeniging op, dat het zich namens de vergadering wendt tot rijks-, provinciale- en gemeentebesturen en zooveel mogelijk tot aannemers en particulieren, met dringend verzoek om de voorhanden zijnde werken zoo spoedig mogelijk te doen verrichten." Het bestuur der Algemeene Zwolsche Werklieden- Vereeniging heeft dat mandaat aanvaard. Het importeeren van in het buitenland gemaakte kleederen en meubels werd beschouwd als een der hoofdoorzaken van de heerschende werkeloosheid. Het bericht, dat te Rozendaal twee Engelschen zijn gearriveerd, in het bezit der f 55,000, aan een be diende der Ass. Cassa te Amsterdam ontstolen, moet eene vergissing zijn. De f 55,000 waren Zaterdag in den gang der Ass. Cassa ontstolen aan een bediende van den heer Kol; de beide Engelsche dieven zijn in Haarlem gearresteerd en daar is ook het geld terug gevonden. De twee personen, die in Rozendaal gearres teerd werden, schijnen bekenden van de in Haarlem gearresteerden te zijn, zoodat het vermoeden bestaat, dat een geheele bende Engelsche pick-pockets in het land is. De schurken, die nog alle schuld ontkennen en voorgeven eerlijke lui te zijn, weigeren zich te laten photografeerenzij zijn dus in elk geval voor eene herkenning bang. Er zijn nu een paar rechercheurs uit Londen ontboden om te zien of zij de heeren ook als oude bekenden begroeten. Een curieus rechtsgeding is voor het kantongerecht te 's Hertogenbosch aanhangig gemaakt. Een Leidsch repetitor namelijk, heeft voor het kantongerecht een onlangs gepromoveerden meester in de rechten doen dagvaarden tot betaling eener som van f 100, welke de gedaagde aan den eischer zou schuldig zijn voor het opmaken der dissertatie, waarop hij onlangs ge promoveerd is. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Volgens een gerucht, zou te Dordrecht in het laatst der vorige week eene ergerlijke aanranding hebben plaats gehad van eene gehuwde vrouw, welke reeds eenige maanden zwanger was, door een gehuwd werk man. Deze was in de woning van genoemde vrouw aan de Vriezestraat aldaar werkzaam, toen hij haar op een gegeven oogenblik moet hebben aangevallen en een doek in den mond gestopt. De vrouw is daarop in zwijm gevallen en moet thans ten gevolge van den schrik in geen gunstige omstandigheden verkeeren. In de militaire school van Saint-Cyr hebben dezer dagen, na de inspectie door generaal Lecointe gehouden, ongeregeldheden plaats gehad. Een aantal leerlingen wilden alles in wanorde brengen en toen de officieren zich hier tegen verzetten, kwam het tot een scher mutseling tusschen de leeraren en de leerlingen. Er waren zelfs drie leerlingen, die in hun overmoed den toren beklommen, waarop de Fransche vlag wapperde, en de roode en de blauwe kleur van de vlag scheurden, zoodat alleen de witte baan (de vlag der Bourbons)

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2