Buitenland. eischen werden ingewilligd", vraagt de heer Brog- den, »Zou dan hiermee geen voorbeeld worden gesteld voor anderen van zijn slag om een voordeeltje te halen uit elke stranding, en geld en privilegiën te verkrijgen, door het gevangenhouden van de schip breukelingen en, om zoo te zeggen, door handel te drijven met hun leven en vrijheid? Ik spreek hier niet over mogelijke grieven, die de Radjah kan hebben of beweert te hebben tegen de Ned.-Indische Regeering; maar het is duidelijk, dat het Nederlandsche Gouver nement geen blaam verdient voor het stranden van het schip en dat de daarop gevolgde behandeling van de bemanning door den Radjah hem niet de geringste aanspraak geeft op eenige consideratie onzerzijds. Uit de aangekomen Engelsche bladen blijkt, dat het »Nisero"-debat in het Lagerhuis Donderdagavond nog een grooten omvang heeft aangenomen. Maar daaruit blijkt tevens, dat de Engelschen langzamerhand een juister inzicht in deze ingewikkelde quaestie hebben gekregen. Er verhief zich geen stem meer om den Radja voor te spreken of de regeering op te wekken hem te steunen. Zelfs werd door een der sprekers de uitzending van den heer Maxwel gegispt. Gladstone zelf verdedigde de houding der regeering en de critiek van Northcote was zeer gematigd. Een eigenaardige beschouwing heeft de Pall Mali. Engeland had maar terstond een expeditie moeten uitrusten om de gevangenen te bevrijden en had dan aan de Nederlandsche Regeering zijn verontschuldigingen moeten aanbieden. Nederland toch zou dan het recht hebben gehad zich gegriefd te gevoelen, rnaar zou zich wel met een verontschuldiging tevreden hebben gesteld. Inmiddels zouden de gevangenen vrij zijn. Nu is Nederland gegriefd en zijn de gevangenen niet vrij Vad. Gerustheid aan te raden, waar reden tot ongerust heid bestaat, is zeker verkeerdmen belemmert dan indirect de voorzorgsmaatregelen, die in elk geval zijn aan te raden. Maar nu men met zekeren angst spreekt over de cholera in Toulon en Marseille, verdient het toch in overweging te worden gegeven of er wel ge sproken kan worden van het heerschen dier ziekte, wanneer daaraan in een etmaal 3 personen sterven op eene bevolking van 320,000 zielen, die Marseille telt en op de bevolking van 85,000 zielen van Toulon. Daarbij moet men nog in aanmerking nemen, dat de steden in zuidelijk Frankrijk zeer slecht bekend staan om hare zorg voor den algemeenen gezondheidstoestand en er vele duizenden wonen, die aan geen voorzorgs maatregelen gelooven, veel minder ze in acht nemen. A. Ct. Ongelukken; Rampen, Misdaden, enz. Het gehucht Hohroth bij Munster is grootendeels door brand vernield. Een twintigtal gebouwen zijn in de asch gelegd. Men gelooft dat kwaadwilligheid aan dit onheil niet vreemd is. Onder de voorstelling in de opera te Frankfort viel in de afgeloopen week de jonge vrouw van een der leden van het orchest in onmacht. Zij werd onmiddellijk per rijtuig naar hare woning gebracht, doch voor zij daar aankwam, was zij reeds overleden. Volgens het advies der geneesheeren is deze jonge echtgenoote ge storven tengevolge van het sterk inrijgen harer kleederen. Een rijtuig, waarin vijf heeren gezeten waren, kwam in de nabijheid van Siegburg in aanraking met een spoortrein op den overweg, die niet door een hek is afgesloten, doch waar de locomotief door luide signalen haar aankomst aankondigt. Toen het rijtuig op de rails was, bespeurden de rijders pas dat er een trein in de onmiddellijke nabijheid was. Allen sprongen er uit en een hunner kwam op de locomotief, waar men hem greep; hij kwam er met een gebroken rib af. Twee anderen bleven geheel ongedeerd. De vierde had een ernstige hoofdwond en de vijfde, die door de locomotief een eind werd voortgeschoven en toen ter zijde geworpen, had een paar ernstige beenwonden. Het rijtuig zelf werd geheel verbrijzeld, doch het paard bleef ongedeerd. F r a n k r ij k. Nog geen enkele nauwkeurige inlichting is bekend omtrent het incident, dat de goede betrekkingen tusschen Frankrijk en China op ernstige wijze bedreigt. Tot heden zijn de vijandelijkheden nog niet begonnen. De Chineesche gezant, Li-Fong-Pao, is te Parijs aangekomen, terwijl de heer Patenótre, de diplomatieke vertegenwoordiger van Frankrijk in China, bevel heeft ontvangen zich onmiddellijk naar Peking te begeven om er de rechten van Frankrijk te handhaven. Welke echter de ware instructiën zijn, die de Fransche regeering aan haar vertegenwoordiger heeft gezonden, is niet bekend. Een andere zaak, waarmede men zich in zekere kringen bezig houdt, is de strijd tusschen prins Napoleon Jerome en zijn zoon Victor. De oneenigheid tusschen vader en zoon is reeds zoover gekomen, dat de Jeró- misten te Parijs zijn vergaderd geweest om uit den mond van een der leiders het verhaal van den twist te vernemen. De heer Pascal voerde het woord, en deed uitkomen, dat, hoeveel liefde prins Napoleon voor zijn zoon ook heeft, hij zich genoodzaakt zag hem voor de vierschaar der openbare meening te dagen. De vader is getrotseerd, beleedigd geworden door zijn eigen zoon zeide Pascal, die met zijn ergste vijanden heult en samenspant. Toen een der aanwezigen den moed had »Leve Victor te roepen, werd hij door de commissarissen van orde met geweld uit de zaal gezet. Op den heer Pascal moesten nog eenige sprekers volgen, doch zij zagen van het woord af, daar hij alles wat te vertellen was, op de hatelijkste en scherpste wijze had medegedeeld. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarbij het gedrag van den oproerigen zoon werd afgekeurd en de candidatuur van prins Jeróme, den eenigen, den waren afstammeling der Napoleons gesteld wordt. Grfoot-Ui'ittan j e. De heer Gladstone heeft weder een adres te wachten van een aantal vrouwen tot het verkrijgen van het kies- en stemrecht. Miss Muller, te Londen, eene der vurigste strijdsters voor het stemrecht der vrouwen, is thans eene marte lares geworden. Ten gevolge van hare weigering de belasting te betaling, verscheen j.l. Woensdag drie mannen van den fiscus te haren huize, om zich de 17 p. st. te verschaffen, welke zij krachtens de be staande wetten aan den Staat schuldig is. In gezelschap van een groot aantal harer geestverwanten en politieke geloofsgenooten, allen «onafhankelijke vrouwen", be lastingplichtigen, ontving zij de heeren, en terwijl deze begeerige blikken sloegen op het huisraad der weer barstige burgeres, hield zij een toespraak, waarin de gewone argumenten voor de politieke gelijkstelling van het schoone en zwakke met het sterke geslacht herhaald werden. Drie meubelstukken, waaronder de schrijftafel van Miss Muller, werden door de deurwaarders medegenomen, en zoo heeft dan de oorlog der vrouwen tegen het Parlement een aanvang genomen. Miss Muller ver klaarde dat vijftig vrouwen besloten hebben zoo te handelen als zij thans handelde, en Miss Bewicke be vestigde dit wat haar zelve betreft. Dit jaar heeft zij helaasde belasting reeds betaald, maar in het volgende jaar zal zij zich laten executeeren. De aanwezige dames besloten een adres aan Gladstone te zenden, houdende vernieuwenden aandrang ter verkrijging van het kies- en stemrecht. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Paul Mahalin te Parijs heeft een werkje over de Parijsche actrices uitgegeven, waarin hij weinig goeds van haar vertelt. »En toch - verzekert de auteur - zullen de dames over het slechte, dat ik van haar zeg, zich troosten, wanneer zij dat lezen, wat ik van hare collega's vertel." Te Schweinfurth kocht een veehandelaar dezer dagen 19 stuks vee, die hij in een gesloten waggon opsloot, terwijl hij op den vrachtbrief slechts 15 stuks aangaf. Toen de waggon te Wernfeld werd geopend, daar het vee in een anderen trein moest geladen worden, vond men '16 stuks gestikt. De veehandelaar heeft hierdoor een schade van meer dan 3000 mark, terwijl hij zich wegens bedrog ten nadeele der spoorweg-maatschappij en wegens dierenkwellerij zal te verantwoorden hebben. Tien duizend kippen en quarantaine. Een Fransche pakketboot, die van Marseille naar Barcelona is ver trokken, heeft tien duizend kippen, die uit Italië komen, aan boord. Daar de Spaansche autoriteiten bij het vertrek der boot uit Marseille nog geene quarantaine maatregelen hadden bevolen, had men slechts een voorraad graan aan boord genomen om de kippen gedurende 24 uren te voeden. Daar echter intusschen een quarantaine van 20 dagen is voorgeschreven, zijn de kippen tot een lang vasten veroordeeld. In Spanje zal men dus bij het ontschepen geen hoogen dunk bekomen van het Italiaansche gevogelte. Omtrent een muiterij in 't tuchthuis te Dartmoor wordt bericht, dat voor eenige dagen ongeveer 25 gevangenen, een weinig van de gevangenis verwijderd, aan het werk waren, toen eensklaps een der gevangenen eenige steenen verzamelde en ze den opzichter naar het hoofd wierp, zoodat deze bewusteloos ter aarde zonk. Het geladen geweer, dat de opzichter bij zich had, viel uit zijne handen, en de gevangenen wierpen zich op den in onmacht liggenden opzichter. Een van hen, met name Stevens, zag het gevaar, waarin de opzichter verkeerde, en hij maakte zich snel van het geweer en de patroontasch meester. Zich naast den opzichter plaatsende, schoot Stevens op zijne kameraden, die op hem losstormden, zoodat hij zes hunner door in de beenen te schieten, deed nedervallen. Daar hij geene patronen meer had, sloeg hij eenigen met den kolf van zijn geweer ter neder. Op dit oogenblik kwamen eenige bewakers toesnellen, aan wie Stevens het voor gevallene mededeelde. De gewonden werden naar het hospitaal vervoerd en de overigen geboeid naar hunne cellen teruggebracht. In t laatst der vorige week werden alle gevangenen in een lokaal vereenigd. De gouverneur liet Stevens voorkomen en deelde hem mede, dat de minister als erkenning van zijn moedig gedrag hem genade schonk, en dat hem bovendien nog een belooning zou uitgereikt worden. Stevens werd door deze mededeeling zoo aan gedaan, dat hij als een kind begon te weenen en naar zijn cel teruggebracht moest worden, welke hij in weinige dagen als vrij man zal verlaten. Hij was wegens een zware misdaad tot levenslange gevangenis straf veroordeeld en had slechts 42 maanden in de gevangenis doorgebracht. Van de Engelsche Vorsten stierf Willem de Ver overaar ten gevolge van onmatig drinken; Willem Rufus stierf op de jachtHendrik I door gulzigheid Hendrik II aan een gebroken hart; Richard Leeuwen hart werd door een pijl gedoodJohan heeft, naar men veronderstelt, zich zeiven vergiftigd; Hendrik III en Eduard I zijn hun natuurlijken dood gestorven Eduard II is vermoord; Eduard III is kindsch geworden Richard II is uitgehongerd; Hendrik IV aan toevallen door angst veroorzaakt; Hendrik V is plotseling aan een onbekende oorzaak gestorven Hendrik VI in de gevangenis; Eduard V is in den Tower verwurgd; Richard III sneuvelde in een veldslagHendrik VII kwijnde wegHendrik VIII stierf tengevolge van zijn losbandigheid; Eduard VI aan verval van krachten; Maria aan een gebroken hart; Elisabeth door zwaar moedigheid; Jacobus I door onmatig drinkenKarei I werd onthoofd; Karei II stierf aan een beroerte; Willem de Derde door een val van zijn paardKoningin Anne aan waterzuchtGeorge I aan dronkenschap George II aan eene hartbreukGeorge III is krank zinnig gestorven en George IV aan dronkenschap. De luchtreiziger Joseph Simons, die onlangs bij een spoorwegongeluk in Engeland tot de ongelukkigen behoorde, die er goed afkwamen en dan ook, onmiddel lijk na de ramp, kalm op het perron op en neder liep en de mededeeling deed, dat de spoorwegmaat schappij hem enkel een nieuwe jas zoude moeten betalen, veranderde eenige dagen later van tactiek. Hij klaagde de maatschappij aan, verklaarde onder eede, dat hij door het ongeval reuk, smaak en ge heugen verloren had en vereischte eene schadevergoeding van vijfduizend pond sterling. De Jury reduceerde die schadevergoeding tot een farthing (ongeveer een halve cent) en de eischer werd bovendien veroordeeld, om de kosten te betalen. Daarmede was het voor den luchtreiziger nog niet afgeloopen, want de Jury deed de uitspraak, dat hij zich aan meineed schuldig had gemaakt, en hij werd tot twee jaren strafarbeid veroordeeld. De oude mevrouw Rothschild, de moeder van den rijken bankier, bereikte den hoogen ouderdom van 89 jaar. Tot haar dood behield zij hare geestigheid, zoowel als hare andere geestvermogens, die buiten gewoon sterk waren. In hare laatste ziekte fluisterde zij den dokter toe: »Och, dokter, beproef toch of gij niets aan mij doen kunt". »Wat zou ik kunnen doen"? zeide de dokter. »Ik kan u immers niet meer jong maken". «Dat wil ik ook niet", hernam zij, »ik wensch alleen maar voort te gaan met oud te worden". Doodshoofden. Met afgrijnzen was steeds de be diende van een professor te Thorn (Duitschland) in diens kabinet gegaan om den vloer bij te vegen of eenig ander werk te verrichten, daar altijd een 20tal geraamten van allerlei apensoorten hem aangrijnsden. Verleden week echter kwam hij bleek en ontsteld bij zijn meester aanloopen en kon slechts met moeite uitbrengen, dat alle koppen der skeletten over den grond dansten. De professor, die meer vertrouwd met zijn studie stukken was dan zijn knecht, was minder bevreesd en ging lachend eens zien naar het bovennatuurlijk schouwspel. Sidderend volgde hem de knecht. Reeds in den gang hoorde de man der wetenschap bonzen en rollen en toen hij de deur van zijn kabinet geopend had, zag hij tot zijne verbazing, dat niet alle, maar toch drie doodskoppen van apen, die trouwens reeds lang onder een tafel gelegen hadden, over den vloer rolden, en tegen kasten en stoelen bonsten. Nu begon er een jacht op de geheimzinnige hoofden, die den knecht den laatsten moed deed ontzinken, daar het den professor niet mogelijk was een der drie bezielde koppen te vangen. Toen de leeraar er eindelijk een tusschen de voeten kon bekneld krijgen, kwam het kopje en toen, met moeite, het bovenlijf van

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2