ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arroiidis- sement Zierikzee. AU (DAM 1884. No. 51. Zaterdag 5 Juli. 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. 'ES. schappij. dam, NB. firma's lle te prijzen rïkzee. 10 cent er Snelpers- eealsmede rven. terdam: nidd. 12.— u' 12.— 12.— 12.— 12.— 12 12.— 12.— 12.— 12.— 12.— 12.— 12— Rotterdam Voorkajuit. LADEN Co., ;0S. 'BOOM ROOfJ. IVIE B. SEN. aven. tterdam 's m. 11.u 11.— 12.— ll- 11.— 12.— 11.— 11.— 12.— 11.— 11— 12.— 11 tlJ, A. V. D. kPauwensteeg; ecteur ASTEL. ce Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVMAIV. ZIERIKZEE, 4 Juli li 5 4. Gisteren gaf de Sociteit «Tot Nut en Genoegen" haar gewoon jaarüjksch feest, hetwelk ditmaal door prachtig mooi weêr werd begunstigd. Was het voor menigeen eene teleurstelling ditmaal de gunstig bekende I kapel van den heer Bouwman niet te kunnen hooren, I tengevolge van het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje, zoo mogen we toch niet onvermeld laten, dat het Harmonie-Gezelschap «Kunst en Eer" zich direct bereid verklaarde het Bestuur van »Nut en Genoegen" te helpen en zoodoende gezorgd heeft, dat het feest kon plaats hebben. Wij mogen geen vergelijk maken tusschen de Kapel van den heer Bouwman en de Harmonie-Vereeniging »Kunst en Eer", doch wat we wel mogen, ja wat we zelfs verplicht zijn, is, hulde te brengen aan »Kunst en Eer" en haren ijverigen directeur, voor de waarlijk flinke wijze waarop zij zich, zoowel op de Matinee als op de Soiree, van haren taak i heeft gekweten. We wenschen haar met dezen goeden uitslag geluk en twijfelen niet of bij voorkomende gelegenheden zal meer en rneer gebruik worden ge maakt van ons gezelschap. Ook het vuurwerk, dat omstreeks 10 ure werd af gestoken, voldeed algemeen, zoodat we gerust kunnen vermelden, dat het feest uitstekend en naar aller ge noegen is afgeloopen. Door den heer J. C. Hertstein van Amsterdam is met goed gevolg examen afgelegd als arts. De »Ned. Maatschappij ter bevordering der Phar- macie" hield dezer dagen haar 33e algemeene ver gadering te Groningen, onder praesidium van den heer C. H. Van Ankum. De Maatschappij telt negen departementen met 268 leden, waaronder 9 honoraire en 18 algemeene leden. Bovendien is een nieuw provinciaal departement Limburg met ruim 20 leden gevormd, dat in Aug. e.k. in werking treedt. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren M. L. Q. Van Ledden Hulsebosch te Amsterdam en R. J. Opwijrda te Nijmegen, in plaats van de aftredende heeren P. Kruysse en W. Robertson. De termijn van beantwoor ding der uitgeschreven prijsvraag is tot Oct. '1885 verlengd, daar tot dusver geen antwoord was ingekomen. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken was een schrijven ontvangen, houdende verzoek om opgave van een commissie, die met de samenstelling van een supplement op de «Pharmacopaea Neerlandica, editio altera", zou worden belast. De aanbevolen personen zijn meerendeels in de benoemde commissie ad hoe opgenomen. Na afloop der vergadering, door een vijftigtal leden bijgewoond, werd een bezoek aan het Pharmaceutisch- chemisch Laboratorium en aan den Hortus der Groninger Universiteit gebracht. Een zeer geanimeerd diner, een rijtoer en een uitstapje in de provincie besloten de bijeenkomst. De eerstvolgende algemeene vergadering zal te Amsterdam worden gehouden. Aan het verslag over den toestand der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, gedurende het jaar '1883, is het volgende ontleend Op 1 Jan. 1883 waren er 179 jongens gedetacheerd; in den loop van het jaar kwamen er nog 450 bij, zoodat in het geheel 629 jongelingen in 1883 hun eerste opleiding aan de kweekschool ontvangen hebben. Van deze 629 jongelieden werden er 378 naar de j opleidingsschepen overgeplaatst en 14 uit den zeedienst ontslagen wegens lichaamsgebreken of gebrek aan aanleg. Eén jongen overleed in het militaire hospitaal, zoodat er den 1 Jan. 1884 nog 236 leerlingen over bleven. Het gedrag der jongens was zeer goeder heerscht steeds een goede en opgewekte geest onder hen, dien men tracht te onderhouden door van tijd tot tijd de inspanning door gepaste uitspanning te vervangen. De gezondheidstoestand op de kweekschool was over het algemeen goed. Met uitzondering van drie ernstige gevallen, die een doodelijken afloop hadden, kwamen er in dit jaar geen zware ziekten voor. De vorderingen der jongens zijn zeer voldoende geweest, dank zij den on vermoeiden ijver der onder wijzers en ook den lust waarmee de meeste jongens zich hebben toegelegd, om de schade van vroeger schoolverzuim in te halen. Bij de indiensttreding was de percentsgewijze kennis als volgt: 9 pCt. kenden nagenoeg niets; 13 pCt. konden zeer weinig lezen en schrijven; '17 pCt. vrij goed lezen en schrijven, doch weinig rekenen36 pCt. vrij goed lezen, schrijven en ï'ekenenterwijl 25 pCt. over het algemeen goed ontwikkeld waren. Wanneer men deze cijfers vergelijkt met die van vorige jaren, dan geven ze zeker alle reden tot tevre denheid aan ieder, die trouw schoolbezoek als een weldaad voor de jeugd beschouwt. Er blijkt toch uit, dat het getal jongens, die nooit onderwijs hebben gehad, jaarlijks vermindert, en er dus meer en meer door ouders en voogden gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid voor goed onder wijs, die overal in ons land der jeugd wordt aange boden. Bijna alle jongens hadden bij hun vertrek, dus na een gemiddelden leertijd van zes maanden, vrij goed leeren lezen, schrijven en rekenen, en verder ook eenig begrip gekregen van de vakken, die meer bepaald itot het zeemansbedrijf behooren. In het Engelsche Lagerhuis heeft lord Fritzmaurice Maandagavond in antwoord aan den heer Storey gezegd, dat de gouverneur der bezittingen aan de Sti-aat van Malakka onder dagteekening van 27 Juni bericht heeft gezonden, dat er volgens brieven van 26 Mei drie man van de bemanning der »Nisero" zijn over leden. Het schijnt, dat er onder die gevangenen een ziekte is uitgebroken, die in aard overeenkomt met de cholera. De nog levenden zijn ziek. Het Departe ment van Buitenlandsche Zaken voegde de onder secretaris voor Buitenlandsche Zaken er bij betreurt diep deze sterfgevallen en rekent zich verplicht, alles voor de bevrijding der manschappen in het werk te stellen. Dit is thans een onderwerp van drukke onder handeling met de Nederlandsche Regeering, doch daaromtrent kon vooralsnog geen nadere mededeeling worden gedaan, doordien de onderhandelingen van vertrouwelijken aard zijn. Na deze verklaring heeft de heer Storey een nadere vraag aangekondigd. De onderhandelingen tusschen graaf Van Bylandt en het Britsche Gouvernement over de »Nisero"-zaak worden voortgezet, voegt een Reutertelegram uit Londen er bij. Op bevel der Admiraliteit is het oorlogsschip Pegasus" Vrijdag uit Singapore naar Atchin ver trokken, om levensmiddelen en kleedingstukken voor de overlevende schepelingen der »Nisero" over te brengen. De onderhandelingen in de »Nisero"-zaak hebben in den laatsten tijd veel gunstiger wending genomen door de ophelderingen, welke de heeren Van der Wijck en Pruys Van der Hoeven hebben gegeven. Engeland en Holland zijn overeengekomen, om de gevangenen door krachtdadige maatregelen te ontzetten. Het bestuur van de Nederl. harddraverij- en ren- vereeniging heeft in haar algemeene vergadering be sloten, wegens de begrafenis van Z. K. H.' den Prins van Oranje, die waarschijnlijk 18 of 19 Juli zal plaats hebben, den dag voor de wedrennen te Bussum in stede van op 19 Juli op den 26en dezer te bepalen. Den 11 Juli 1584 een dag na 's Prinsen dood - bracht een bode uit Delft binnen Dordrecht de treurige j bevestiging van het vreeselijke gerucht. »Rouw, droef heid en jammerklacht vervulde de straten over zulk een excecrabel feit". Burgemeesteren mr. Willem Stoop Dirxzoon en Balthazar Franszoon, Schepen, Oudraden, Luiden van den Achten en Dekens der drie Schutte rijen kwamen op het raadhuis byeen. »Ut Nootwendige en Onvermydelyke oorzaken" besloten zy met d'andere hare Bondgenoten mede te volharden in den recht- vaerdige Defensie des Vrydoms. des Vaderlands. Zy bevelen wel scherpelick, ordonneren ende statueren «dat een ieder zich ontboude van eenige «contschap ofte communicatie met den vianden, op peyne van gestraft te worden als Faulteurs ende Geaffectioneerden tot des Gemeenen Lands Viant, aen Lyft ende Goedt, tot wat tyde men van cle ovei tredingen vernemen sal". Toen deze resolutie was opgesteld, werd zij der, 13 Juli door den Secretaris Joost de Menijn, na klrjk- geklep, van de puie voorgelezen. Een talrijke menigte verdrong zich voor het raadhuis. Vooral bij de W0Cjrden in den aanhef: «Alsoo eenen geboren wt het Gi'acigCjiap van Borgondyen, ondersaet en de dienaer des Conincx van Spaengien, moordeück doorschoten ende orr/jgebracht heeft den Deurluchtigen Hoochgeboren, Vrome ende den Lande Getrouwe Ileere ende Vorst, (jen Prince van Orangien, onse ghenadige Heere hooger memorie" stegen luide jammerkreten uit de schare 0p. Bovenbedoelde resolutie heeft door de 'zorg van I Dr. G. D. J. Schotel als gelegenheids-geschrif't bij den I uitgever J. P. Revers te Dordrecht het lichi, gezien. Door den heer P. C. F. Frowein, leeraar aan de H. B. S. te Goes, zal op de eerstvolgende algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inlich tingen van middelbaar onderwijs, te 's Hage te houden, een motie worden voorgesteld, waarbij die algemeen e vergadering als hare meening te kennen geeft »dat volgens de bestaande wetten de leeraar het meest volledig recht bezit om buiten de school vrij zijn meeningen in woord en geschrift te verkondigen »en dat het niet mag worden afgekeurd, wanneer hij een, naar zijn oordeel, gepast gebruik van dit recht wenscht te maken." Tevens wordt daarbij het bestuur der vereeniging I uitgenoodigd van de aanneming dezer motie kennis I te geven aan den minister van binnenlandsche zaken en de beide inspecteurs van het Middelbaar Onderwijs. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat in den tuin van den heer L. Van Santen te Stompwijk een pereboom voor de tweede maal in dit jaar in bloei staat en zoo tegelijk met vrucht en bloesem prijkt. De herdenking van den dood van Prins Willem 11 zal op 10 Juli a.s., krachtens machtiging van den Koning, te Delft doorgaan. De resultaten der exploitatie van de Stoomvaart- j Maatschappij »Zeeland" over het afgeloopen boekjaar zijn de volgende: Door de «Prins Hendrik" werden afgelegd 119 reizen, «Willem", «Prins van Oranje" 56, «Prinses Marie" 82, «Prinses Elisabeth" 107 en door I de «Aurora", geene, te zamen 364 reizen tegen 365 J in 1882 en 367 in 1881. De bruto-opbrengsten be liepen in 1883 '1,160,852,675 tegen f 1,071,345 I in '1882 en f 1,074,810 in 1881. De uitgaven be droegen f 759,419,605, zoodat een voordeelig saldo blijft van f 401,433,07. Na aftrek van een en ander is de uitkeering aan aandeelhouders vastgesteld op 6 of f 30 per aandeel. Reeds nu wordt gemeld, dat de kansen voor het I volteekenen van de Transvaalsche leening niet gunstig J staan.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1