Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 50, Woensdag 2 Juli. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenlandse^ Overzicht. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezondei'd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Renter seinde den 23n uit Hanoï, dat het traktaat van Tien-tsin van 11 Mei, waarbij China de ontruiming van Lang-Son beloofd bad, geschonden was. Een depêche van admiraal Millot, op 25 Juni aan den Minister van Marine gezonden, bevestigt het bericht, dat een kolonne van 700 man, waaronder 300 man Frausche hulptroepen, die op weg was om Lang-Son te bezetten, in een bergpas door 4000 man ge regelde Ckineesehe troepen werd aangevallen. L)e kolonne behield hare stellingen en nood zaakte den vijand tot den aftocht; zij verloor echter 7 man aan dooden, terwijl 40 man en 2 officieren gekwetst werden. Deze schending kan ernstige gevolgen hebben, als het blijkt, dat men hiér te doen heeft met een daad der Regeering zelve; zij zou dan tot eene hernieuwing der vijandelijkheden tusschen Frankrijk en China aanleiding geven. Misschien is het slechts een handeling van een onderge- schikt bevelhebber, die moer deed dan bij doen I mocht en door China kan worden gedesavoueerd. Hoe het zij, de ministerraad heeft aan admiraal Millot per telegraaf bevel gezonden, om de in scheping der troepen in Tongkin te staken, en bevolen dat het eskader onder admiraal Courbet zich met de zee-divisie onder admiraal Lespies zal vereenigen. Courbet zal in overleg treden met den Fransehen gezant Patenêtre, die op weg naar Tien-tsin is, en te zamen zullen zij maatregelen nemen om satisfactie te verkrijgen. Waarschijnlijk omdat de Tongkin-expeditie hun zooveel gekost heeft, zullen de Frauschen dit jaar geen groote leger-manoeuvres houden door de overzeesehe oorlogjes, waarin Frankrijk voortdurend gewikkeld is, hebben de troepen trouwens gelegenheid genoeg om zich te oefenen, en op vrij wat leerzamer wijze dan door spiegel gevechten. Generaal Campenon, de Minister van Oorlog, heeft de wet op de legerorganisatie er weten door te krijgen; het voornaamste artikel daarin, dat ook, de meeste tegenkanting ondervond, is de driejarige dienstplicht. Dat een verblijf van driejaren de beschaafde jonge lieden eer zal demoraliseereu dan democratiseeren, was voor den Minister geen bezwaar; ook oor deelde hij dien tijd hoog noodig om goede soldaten te vormen. Men had hem slechts op de Transvalere behoeven te wijzen om zijn betoog te ontzenuwen. Bismarck heeft den laatsten tijd herhaaldelijk de verhouding tot Frankrijk als zeer vrede lievend voorgesteld; juist de herhaalde verkie zingen zouden aan het tegendeel doen gelooven. De zoogenaamde Ongevalswet is door den Duit- sehen Rijksdag aangenomenhierdoor worden de patroons van hetzelfde gild gedwongen om in elk district een reservefonds bijeen te brengen tot onderhoud van de werklieden, die bij het uitoefenen van hun bedrijf invalide zijn geworden. Verder is er druk gedebatteerd over de subsidie, te verleenen aan overzeesehe stoombootlijnen een hevig tegenstander hiervan bleek de heer Bamberger te zijn. Hij verklaarde onbewimpeld, dat het voorstel in verband moest staan met bijzondere specnlaties, die de Regeering onder een geheimzinuigeu sluier verborgen hield. De postmeester-generaal Stephan ontkende, dat nevenbedoelingen hierbij in het spel waren het denkbeeld was het eerst door hem geopperd. Daar de beslissing in deze van het centrum afhangt, en dit eerst een besluit kan nemen als een uitvoerig verslag van de beraadslaging in de commissie is opgemaakt, kan men de zaak voor deze zitting als afgedaan beschouwen. Het schijnt, dat de cholera te Toulon van minder ernstigen aard is dan aanvankelijk ge vreesd werd. De meeste geneesheeren houden het voor een hevigen graad van cholerine of inlandsche cholera; dit neemt echter niet weg, dat er reeds verscheidene personen aan bezweken zijn. Overal worden de voorzorgsmaatregelen genomen, die de wetenschap aan de hand doet; te Parijs worden de riolen in plaats van twee maal, driemaal daags doorgespoeld; sedert de laatste epidemie is de waterverversching op groote schaal verbeterdde hospitalen en groote hoeveelheden desinfecteerende stoffen zijn gereed maatregelen tot spoedig begraven zijn reeds afgekondigd, alleen de termijn waarop zij in werking zullen gesteld worden is nog overge laten aan het gemeentebestuur. Daar de officieels berichten der Fransche Regeering nog uitblijven, moet het Dnitsche gouvernement besloten hebben de cholera-commissie onder leiding van Prof. Koch naar Toalou te zenden, om daar den aard der epidemie te bestudeeren. Zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden, begint in België de hoop, dat het nieuwe Ministerie eenige gematigdheid aan den dag zal leggen, gaandeweg te verdwijnen; de liberalen hebben een slechten indruk gekregen van het ontslag, dat den gouverneur van Brabant is opgedrongen en niet minder van de manier, waarop het Kabinet kleur gaat bekennen op onderwijsgebied. De conferentie over de Egyptische aangelegen heden is Zaterdagmiddag om 3 uur te Londen geopend. Alle vertegenwoordigers waren aan wezig; zij werden door Lord Granville ontvangen. De hoofdpunten der voorstellen, die de Engel- sche Regeering aan de Mogendheden wil doen, zijn: reductie van den interest der geiinifiseerde en der geprivilegieerde schuld; schorsing van de werking der amortisatiekas, voor zoover deze beide takken van schuld daarbij betrokken zijn; vermindering van de rente der Suez-Kanaal- obligatiën, die Engeland in handen heeft; slui ting eeuer leening met Engeland ten bedrage van acht millioen pond sterling, waarvoor En geland preferent sehuldeischer zal zijnen vermindering der belastingen in Egypte met 3% of 4 millioen pond. Dit zijn de voorstellen, zooals de Observer ze meedeelt. Volgens de Pall Mall zou de heer Biignières, die vroeger met deu heer Rivers Wilson de „dubbele coDtröle" uitoefende en die als financiëele specialiteit den heer Waddington bij de conferentie ter zijde zal staan, een ander voorstel iudieneu. Het zwaartepunt van het eerste voorstel ligt daarin, dat door het aan nemen van Engelands aaubod om Egypte acht millioen pond te leenen, op conditie dat het daardoor preferent sehuldeischer zou wordeu, nieuwe eu overwegende Engelsche belangen in Egypte ontstaan zouden. Uit Nisjni-Nowgorod hoort men weer van Jodenvervolgingen, desgelijks uit Algiers. Hier hadden Zaterdag bloedige worstelingen plaats, waarbij veel personen gewond werden. Aan het plunderen van de huizen der Joden werd eerst een einde gemaakt door de tusschenkomst van militairen. Binnenland. ZIERIKZEE, 1 Juli 1 8 8 4. Als eene bijzonderheid mag wel gemeld worden, dat het laatste sterfgeval te Renesse, eene gemeente bij de 700 zielen, heeft plaats gehad in September 1883. Als een tegenhanger van het verhaal omtrent den predikant te Rotterdam, die Zondag 22 Juni nog in eene der kei-ken aldaar bad voor het herstel van den Prins van Oranje, wordt ons uit Hoedekenskerke gemeld Alvorens op Zondag 22 Juni zijne leerrede te be ginnen, verhaalde onze geachte predikant, ds. W. te Gempt, dat een zijner vroegere leermeesters, hoogleeraar te Utrecht, zijnen studenten meermalen voorhield, dat een predikant nooit ofte nimmer zijne tegenwoordigheid van geest mocht verliezen, zelfs al viel erop 't onver wachts een bom of sloeg de bliksem in. Z. Eerw. ver keerde eenigermate in een dergelijk geval, daar hij zich voorbereid had om een woord tot de gemeente te spreken naar aanleiding van de gunstige tijdingen omtrent het aanvankelijk herstel van den Prins van Oranje, terwijl eenige minuten vóór den aanvang der godsdienstoefening een bulletin der courant de ver pletterende tijding bracht, dat Z. K. II. was overleden. Vervolgens sprak Z. Eerw. eene rede uit, welke tot tekst had Handelingen 10: vers 34 en 35 en waarin de redenaar de gemeente bepaalde bij het zoo treurig verlies voor het vaderland er zeer op drukte, dat niet een Prins maar de Prins was overleden en ten slotte zijnen hoorders tot vurige vaderlandsliefde opwekte. Men schrijft uit Kreuth (bij Tengernsee) Beieren, dat voor Z. M. onzen Koning reeds het zoogenaamde Koningshuis in orde is gebracht en dat gerekend wordt op een verblijf tot '19 Juli. Met zekerheid is echter omtrent den duur van dat verblijf nog niets bekend en schijnt dus ook de dagteekening der begrafenis nog niet vast te staan. Zaterdagmiddag om 3 uur is Z. M. de Koning der Nederlanden te Kreuth aangekomen, Z. M. zag er vrij lijdend uit; men kan hem aanzien, dat de kuur te Karlsbad hem heeft aangegrepen. De ontvangst was stil en eenvoudig. De baddokter, hofraad dr. May, begroette den Koning. De nakuur zal drie weken duren. Des avonds om half acht kwam H. M. Koningin Emma met het Prinsesje per extra-trein aan. Beiden zagen er voortreffelijk uit. H. M. de Koningin, geheel in 't zwart gekleed, werd door de aanwezige Duitsche kurgasten aller hartelijkst verwelkomd. Later kwam het gevolg aan, dat uit vijftien personen bestond. De reis van Z. M. den Koning en H. M. de Koningin heeft niet over Berlijn, zooals Reuter seinde, maar over Munchen plaats gehad. Het is een feit, dat ons leger den rouw over Z. K. H. den Prins van Oranje nog niet heeft aan genomen. Als reden noemt men dat Z. M. den Koning nog niet bepaald heeft voor hoelang men zal rouwen. Men begint dus niet met den rouw te dragen, omdat men jnog niet weet, wanneer men dien zal

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1