Burgorlijke Stand to Zierikzee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. 1 ADVERTENTIEN. R. KOÖLE ZOON deUijk te staken. De liberalen vinden hierin aanleiding den titel van den minister te wijzigen, en hem te noemen: „Ministre de Vintérieur et de Vignorance publique. X>tiitsolil»nd. In de Maandag gehouden zitting der begrootings- commissie verklaarde prins Bismarck op de interpellatie van den heer Hammacher of en in hoeverre de ver langde subsidie voor de poststoombooten met een Duitsche koloniale politiek in verband stond, dat de subsidie tot de Duitsche kolionale politiek behoorde. Het stichten van koloniën gaat niet van den Staat uit, maar elke Duitscher, die buiten het vaderland onbeheerd land verwerft, kan ongetwijfeld op de be scherming van het Rijk rekenen. Prins Bismarck is niet bevreesd, dat zeemogendheden de Duitsche vlag hierbij niet zouden eerbiedigen en zoo noodig zou Duitschland de vreemde schepen tot eerbiediging der Duitsche vlag weten te dwingen. Ingeval Frankrijk bijvoorbeeld op zee de Duitsche vlag aanrandde, zou daarop met een uitval uit Metz geantwoord worden. Eveneens zou Duitschland eventueel tegen Engeland ingrijpende reprailles-maatregelen kunnen nemen. Overi gens heeft de Engelsche regeering Zondag de aan spraken van Duitschland op Augra-Pequena erkend. Aangaande het Congo-gebied verklaarde prins Bismarck, dat hij tot het stichten van een vrij neutraal Congo- Rijk zijn steun wilde verleenen, wanneer aan den Duitschen handel aldaar volle vrijheid werd toegekend. Bismarck verlangt dat de stoomboot-subsidie nogmaals in den Rijksdag zal behandeld worden, waarna dan een hoofdelijke stemming zal plaats hebben. De heer Windthorst verklaarde, dat de kwestie nu zoo ge wichtig is geworden, dat niet de Rijksdag er over moet beslissen, welke zitting weldra is afgeloopen, maar dat de nieuw gekozen Rijksdag er over moet beraad slagen Prins Bismarck schijnt niet ingenomen geweest te zijn met de meening, door den heer Windthorst geuit aan het einde der zitting van de begrootingscommissie, waarin de interpellatie van den heer Hammacher be handeld werd over destoomboot-subsidiën. Hij verwijderde zich althans onmiddellijk, nadat de heer Windthorst gesproken had. De heer Windthorst was van oordeel, dat de quaestie zoo belangrijk was geworden, dat zij door het nieuwe Parlement beslist moest worden. Mocht dit het geval zijn, zou de verwerping van het voorstel als zeker kunnen beschouwd worden. F r a n k r ij k. De overeenkomst met Engeland betreffende Egypte, waaromtrent door den heer Ferry eenige verklaringen in de Kamer zijn afgelegd, is niet met algemeenen bijval begroet, daar men meent, dat Frankrijk te veel concessiën aan Engeland heeft toegestaan om een schikking te verkrijgen. Behalve de royalistische en radicale bladen, keuren ook republikeinsche bladen de voorwaarden, waarop de overeenkomst gesloten wordt, af. Om een einde te maken aan de vele in omloop zijnde geruchten omtrent manifestatiën en politieke onderhandelingen is prins Victor Napoleon voornemens eenigen tijd Parijs te verlaten. Hij zal eerst een bezoek aan zijne moeder, prinses Clothilde, te Moncalieri brengen en van daar zal hij een reis door Zweden maken. Gemengd liuitenlandsch Nieuws. De hygiënische tentoonstelling te Londen is sedert de opening door 712,081 personen bezocht. Marie Colombier, de schrijfster der beruchte brochure Sarah Bernum, die voornemens was in hooger beroep te komen tegen het vonnis door het hof van assises der Seine uitgesproken, waarbij zij tot drie maanden gevangenisstraf en 1000 francs boete werd veroordeeld, heeft van dit plan afgezien. Op hoog bevel is de dynamiet-fabriek, die aan de Arlberger dynamiet-maatschappij behoort, gesloten, omdat de directeur der fabriek aan de autoriteiten had medegedeeld, dat hij zijne betrekking nederlegde, daar hij met het oog op de inrichting van genoemde fabriek zich niet verantwoordelijk kon stellen voor het leven en de veiligheid der werklieden. Een com missie is benoemd om den toestand der fabriek te onderzoeken. Een Amerikaansche vrouw is natuurlijk in de hoogste mate energiek, ook in haar toorn. Een meisje te Milwaukee ontving een brief van haar minnaar, waarin deze haar afschreef. Woedend wilde zij haar ver lovingsring afrukken, maar hij ging niet van haar vinger. Zij nam nu een bijl, die toevallig bij haar lag, hieuw den vinger af en zond dien zoo met den ring aan haar gewezen verloofde. De Western Union Telegraph Company heeft een werk uitgevoerd, dat wat de snelheid van uit voering betreft, zonder voorbeeld is. Met het oog op de beide te Chicago te houden Nationale Conventiën besloot de maatschappij twee nieuwe telegraafdraden van New-York naar Chicago te doen aanleggen. Den 20 Mei werd met het werk begonnen en den 2 Juni, daags vóór de opening der Nationale Conventie, kon van de nieuwe lijnen, elk 1400 kilometers lang, ge bruik gemaakt worden. De maatschappij had in de buitengewoon groote zaalwaarin de vergadering gehouden werd, honderd toestellen doen plaatsen om het gesprokene onmiddellijk woordelijk naar alle deelen der Yereenigde Staten te kunnen seinen. Volgens de Temps hebben reeds 8000 personen Toulon verlaten uit vrees voor de cholera. De epidemie heeft een zeer gevaarlijk karakter (Aziatische cholera). De kazernes worden ontruimd, vooral onder de troepen en de werklieden van de dokken schijnt de sterfte aanzienlijk te zijn. Het bericht van het uitbreken der cholera te Toulon heeft niet alleen in Zuid-Frankrijk, maar ook te Parijs een panischen schrik veroorzaakt. Te Toulon waven Maandag reeds '17 personen aan deze gevreesde ziekte overleden, waarvan 2 op Vrijdag, 3 op Zaterdag en 4 2 op Zondag 1.1. Een der sterfgevallen had plaats in het stedelijk gymnasium, hetgeen den schrik onder de bevolking nog vermeerderde. De autoriteiten van Toulon, alsook die van Marseille hebben buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen. Een officieus bericht over deze zaak luidtWoens dag 1.1. werd de minister van marine per telegraaf in kennis gesteld, dat men voor het uitbreken der cholera te Toulon vreesde. Den 14en was een sterf geval voorgekomen, doch daar elk jaar in het zuiden van Frankrijk en ook te Toulon enkele gevallen van cholera voorkomen, hechtte men geen gewicht aan dit bericht, temeer daar de laatste uit Tonkin aangekomen schepen geen zieken aan boord hadden gehad. Den 20en kwamen twee sterfgevallen voor; een marine infanterist stierf in het marine-hospitaal en de ge- pensionneerde scheepskapitein Duroch te Dardonne in den omtrek van Frankrijk, overleed in zijne woning. Zondag stierven drie mannen in het hospitaal en zeven sterfgevallen kwamen onder de burgerij voor. Alle maatregelen werden genomen om de manschappen der vloot en de schepen zooveel mogelijk van het brandpunt der epidemie te verwijderen. De marine-infanterie werd naar Saint-Madrier verplaatst en de manschappen op de reservevloot moesten aan boord blijven. Men is algemeen overtuigd, dat de cholera niet door de schepen »Sarthe", »Mytho" en »Bien Hor", die het laatst uit China zijn aangekomen, is overgebracht, doch men schrijft de oorzaak aan de slechte wijze toe, waarop de afvoer der faecale stoffen in de stad plaats heeft. Men koestert daarom de hoop, dat de epidemie tot deze stad beperkt zal blijven. Maandagmiddag is de gezondheidsraad van Parijs vergaderd geweest, ter bespreking van de maatregelen, die genomen moeten worden, ingeval deze ziekte zich te Parijs vertoont. Dr. Brouardel, die door den minister van handel naar Toulon is gezonden, heeft aan de Fransche re geering bericht, dat de cholera aldaar slechts een sporadisch karakter heeft. Dinsdag zijn acht gevallen in het militaire hospitaal en twee in het burger ziekenhuis voorgekomen, doch geen enkel sterfgeval. Een niet geringe sensatie heeft te Hamburg de aanslag gewekt, die Zondag op het leven van den vroegeren socialistischen afgevaardigde van den Rijksdag Ilartmann is gepleegd. Hartmann, die nu eigenaar van eene restauratie is, werd onmiddellijk nadat de kleine staat van beleg was afgekondigd, uit Hamburg gezet; de politie stond hem echter spoedig weder toe terug te komen en zijn zaak voort te zetten. Sedert dezen tijd heeft Hartmann elke relatie met zijne vroegere partijgenooten afgebroken, en de laatsten beweren zelfs dat hij hen en hunne zaak heeft ver raden. Zondagavond nu stormde eensklaps een kleer maker de restauratiezaal van Hartmann binnen en dreigde hem met een revolver met zes loopen. Bij de worsteling, die tusschen de beide mannen ontstond, ging een schot af, doch gelukkig zonder iemand te treffen. Toen men zich van den aanvaller had meester gemaakt, vond men, behalve de 5 scherpe patronen in de loopen van den revolver, nog zeventien in zijne zakken. Bij zijn arrestatie zeide de misdadiger kalm Uitstel is geen afsteiHartmann moet toch sterven als ik vrij kom, daar hij de socialistische partij heeft verraden. Van 20-27 Juni 1884. Geboren: Een zoon van C. Put en H. Wiltenburg. Gehuwd: J. Mes, 36 j., jm. en M. Evertse, 23 j., jd. B. W. Duetz, 61 j., weduwn. en C. A. Hoes, 30 j„ jd. A. van Bloppoel, 45 jweduwn. en A. Pijpeling, 40 j., weduwe. Overleden: A. Matthijsse, 2 j., d. B. Schaleven, 58 j., man van J. Sibrandse. P. van de Velde, 2 w. (overl. te Ouderkerk a/d. IJsel.) Als levenloos aangegeven: Een zoon van M. Moermond en M. Leeuw. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 26 Juni 4884. Nederland, Werkelijke Schuld 21/i dito dito 3 dito dito 4 dito dito 4878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligation Buitenl. 4869/70 4 dito dito 4876 2 Portugal, dito Buitenl. 4853/80 3 Rusland, Obl. Hope fy- Co. 4798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 4855 5 Obligatiën 4866 f 4000 5 dito 4860 2e L. 400 4'/a Obl.-Leen. 4867/69 4 Staatsleening 4866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening '1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 4865 5 Obligatiën Lond. 4865 5 dito 4854 3 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obligatiën f 4000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Russen in Z. R. Oostenr. in papier f 20,77 '/2 dito in zilver - 20,77 J/2 Eng. Div. per - 14,60 Amerik. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 26 Juni 4884. Per Hectoliter. pCt. 66t3/I6 7915/,, 4027/, c 402i3/16 97'/, 99r/a 81"/,, 80»/,, 66I5/,ti 66'/,. 66'/,. 84'/. 140 89"/a 6'/a 96'/. 20'/, 1253/. 53'/. 865/a 91'/. 55'/,, 1135/8 ƒ1,19 - 2',47 Jarige Tarwe f a f Nieuwe dito 1883 7,50 a 8 Zomertarwe a Rogge 4883 - 6',— a - 7,' Maartsche Gerst 4883 5, a 5,25 Winter dito 4883 5,25 a 5,50 Zomer dito 4883 5,— a 5,25 Haver 4883 3,- a 4 Paardenboonen 7,— a 7,50 Witte boonen - 42,— a 43, Bruine dito 4883 12,— a 43, Schokker-Erwten a Kleine dito 4883 8,50 a - 9, Koolzaad - a - i Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 26 Juni 1884. Boter laagste koers f 0,45 per 5 ons. hoogste i) - 0,55 t> 5 Kip-Eieren laagste - 0,75 25 stuks. hoogste - 0,92'/2 25 Getrouwd A. VAN BLOPPOEL, Weduwnaar van PA JA Rinkler en AA PIJPELING, Weduwe van H. Wittermans die, tevens namens wederzijdsche familie, hunnen liartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 27 Juni '1884. berichten, dat van af heden de renten der deposito's worden gesteld als volgt: op 5 dagen zicht 2'/:,%, 1 maand opzeggens 3 3 maanden dato 3%, 1 jaar dato 3i/a%, terwijl tevens gelden tegen solied onderpand op billijke voorwaarden zijn te bekomen.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3