Buitenland. werd de redactie dier voorstellen gewijzigd en aan het bestuur opgedragen in deze het noodige te doen. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te 's Hage te houden. De vergadering werd hierop gesloten en in het restaurant het gewone dejeuner gebruikt, waarna de leden per havenstoomboot een tocht deden door de stad on vervolgens per spoor naar Zandvoort gingen. Door de direction der spoor wegmaatschappijen waren welwillend maatregelen ge nomen, om het vervoer te veraangenamen en in de beste stemming kwam men in het kurhotel van den heer Flörke, waar een gezamenlijke maaltijd was aangericht. Natuurlijk droeg deze samenkomst thans geheel een intiem karakter. De aangenaamste toon heerschte en een der bedoelingen van den kring werd zeker bereikt: het kweeken van vriendschappelijke betrekkingen en bevorderen van onderlinge waardeering tusschen de leden van den kring. R. Nbl. Wij lezen in het Rott. Nbl.: Wanneer ons 't bericht niet van zeer ernstige zijde werd medegedeeld, van eene zijde, die bij ons in te hoog vertrouwen staat, om aan eenigerlei opzettelijke misleiding te kunnen denken, zouden wij het niet meldentoch echter, uit den aard der zaak, onder alle reserve, deelen wij mede, dat ons verzekerd wordt, dat II. M. onze Koningin in gezegende omstandigheden verkeert en dat de officiëele mededeeling van dit feit betrekkelijk reeds spoedig kan tegemoet gezien worden. Zaterdagavond 1.1. had onder voorzitterschap van den heer ,lhr. F. G. E. Merkes van Gendt eene alge meene vergadering plaats van Aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij op het Leven, tegen Invaliditeit en Ongelukken te 's Graven- hage. Deze vergadering werd ook door verzekerden bijgewoond. Het aantal uitgebrachte stemmen was 105. Uit het verslag, uitgebracht door den directeur, den heer B. Janse J.Hz. bleek, dat de financiëele uitkomst zeer gunssig was, zoodat men dan ook voor beide afdeelingen (verzekering op liet leven en tegen ongelukken) te zamen 4 pCt. over het eerste boekjaar uitkeert. Met het oog op de steeds toenemende uit breiding der exploitatie van beide branches (levens- en ongelukken-verzekering) werd besloten nog een directeur te benoemen en is daartoe met algemeene stemmen gekozen den heer Mr. H. Goemans Borgesius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De aftredende commissaris, de heer J. Van Sonsbeeck, werd als zoodanig herkozen. Na afloop dezer vergadering werd eene vergadering van de verzekerden ingevolge art. 10 der Statuten gehouden en zijn tot commissarissen uit de verzekerden gekozen de heeren dr. L. J. Egeling te 's Gravenhage en C. A. Meijer te Rotterdam. Omtrent den te Amsterdam gevangen genomen heer Tobias, vader van de beide voortvluchtigen, meldt men, dat de rechtsingang werd verleend wegens de verduistering van eene som van 65,000, voor een paar jaar den heer T. ter hand gesteld, om te be leggen in hypotheken en verder te administreeren. De renten werden uitbetaald, maar het kapitaal is zoek. De heer Van der Hegge Spies, in de jaren 1877/78 stationskommandant ter Noordkust van Atjeh en tijdelijk kommandant der maritieme middelen aldaar, dringt in een ingezonden stuk in de IV. R. Ct. er op aan, dat onze Regeering er van zal afzien om het Atjeh- neesche Rijk in bezit te nemen, maar, in overleg met de hoofden, weder een Sultan zal benoemen, die onze souvereiniteit erkent eri verder, dat wij onze vestiging zullen beperken tot Oleh-leh en Kolta-Radja en den oorlog te land defensief, ter zee agressief zullen voeren, gepaard aan een effectieve blokkade der Atjehneesche kust. Vooral van de effectieve blokkade verwacht de schrijver de beste resultaten en tot bewijs voert hij daarbij aan, dat de gewezen hoofdaanvoerder der Atjehneezen, Habib Abdul Rachmann, hem persoonlijk heeft verklaard, toen hij door hem met Zr. Ms. stoom schip »Curagao" naar Djeddah werd overgebracht, dat, indien de blokkade nog slechts drie maanden ware volgehouden, Atjeh verplicht zoude geweest zijn zich aan elke voorwaarde te onderwerpen, welke wij het zouden hebben opgelegd. Er bestond reeds volslagen gebrek aan het onver mijdelijk noodigekruit was er bijna niet meer voor handen, ook geen bruikbare wapenen, geen rijst tot voeding, geen opium »amfioen" om te schuiven, geen katoen voor kains om de dooden in te wikkelenin één woord, er bestond nijpend gebrek, - toen de goede geest der Atjehers (onze Mephistopheles) den Gouvernements-Comtnissaris ter kwader ure op het denkbeeld bracht, den radjah van Pedir, Toeke Pakeh, voor een groote som gelds over te halen onze vlag te hijschen. Van dat oogenblik af werd door die geopende deur geheel Atjeh in de ruimste mate van het noodige voorzien, het gebrek was geweken en maakte plaats voor overvloedgroote voorraad van alles werd uit Penang en Singapore ingevoerd. Uit Calcutta wordt aan de Engelsche bladen geseind: Kolonel Lockhart, van het wïntelligence Departement", is door den onderkoning van Engelsch-Indië aan de overheid in het moederland aanbevolen als een officier, van wiens bijzondere kennis met voordeel partij zou te trekken zijn in de zaak van de schipbreuk der »Nisero" en van de gevangen genomen bemanning. Kolone 1 Lockhart was een der officieren, door de regeering afgevaardigd, om rapport te doen omtrent de krijgs- operatiën der Nederlanders bij het begin van den oorlog in Atjeh". De volgende tragisch-comische scène heeft dezer dagen te Dussen in Noord-Brabant plaats gehad. De zoon van een landbouwer, die vernomen had, dat de melk meid een vrijer had, dien zij in de weide warme melk liet drinken, hetgeen door haar echter ontkend werd, had zich ter overtuiging de eervolle taak van spion opgelegd. Met dat doel klom hij in een der knot-wilge- boomen, die langs de weide staan en verlustigde zich reeds in liet genot van ongezien de vrijage te kunnen opmerken, toen hem op eenmaal de grond onder de voeten wegzonk en hij in den boom zakte. Alle aan gewende krachtsinspanning was niet in staat hem weder naar boven te krijgen. Duizend angsten stond hij uit, tot eindelijk de meid met hare melkemmers kwam, doch zonder vrijer, die nu door hem te hulp moest worden geroepen. Geen kwaad met kwaad wil lende vergelden, trachtte het meisje hem te redden, maar hare krachten schoten daartoe te kort. Zij deed echter, wat in deze het meest geschikte was. riep geneeskundige hulp in, in den vorm van een timmer man, die met een zaag gewapend den boom omzaagde, waarna de spion van zijn nauwsluitende jas werd ontdaan en nu voortaan wel voor goed van zijn lust tot spionneeren zal genezen zijn. Ongelukken; Kampen, Misdaden, enz. Te Pontremoli is een kruitfabriek gesprongen20 personen werden dood, 20 zwaar gewond van onder het puin te voorschijn gebracht. De eigenaar Bonzani behoort tot de dooden. Een bosclije rnet '100 jarige kastanjeboomen werd geheel vernield, terwijl een der magazijnen, dat 184 centenaren kruit bevatte, onbe schadigd bleef. Voor het gerechtshof van Lambeth (Londen) stonden terecht 2 jongens van 9 jaren, die een jongentje van 3Y2 jaar in een vuilnisbak hadden opgesloten, steenen op hem hadden gelegd en toen het deksel met een touw hadden vastgemaakt. Hun doel was, zooals een hunner verklaarde, om, wanneer het kind dood was, aanwijzingen te doen en dan een belooning te krijgen voor het vinden van het lijk! Meer dan 20 uren lag het arme kind in zijn enge gevangenis en toen hij er werd uitgehaald, was hij meer dood dan levend. De twee boosdoeners hadden later nog getracht een on bewoond huis in brand te steken. Voor den rechter gaf de een den ander de schuld. De behandeling van de zaak is uitgesteld. De studenten te Utrecht hebben weer van zich doen spreken. Voor het huis van den heer K. aldaar hielden eenigen hunner onder veel rumoer met hun rijtuigen stil; een dienstmeisje, dat voorbijkwam, scheen de aandacht te trekken en werd door een der studenten tegengehouden; op haar hulpgeroep schoot een handwerksman toe en trachtte haar te ontzetten, maar werd zelf op een dracht vuist- en stokslagen onthaald. De politie maakte een einde aan het opstootje, dat gelukkig zonder ernstige gevolgen afliep. Uit Lima wordt geseind, dat de halve stad Pisagua, aan de kust van Peru, door brand is vernield. Onder het verbrande gedeelte is ook de handelswijk begrepen. Twee landbouwers uit Californië, die blijkbaar nog niet veel gereisd hadclen, kwamen dezer dagen naar Parijs en maakten op reis kennis met twee personen, met wie zij spoedig op een vriendschappelijken voet omgingen. Te Parijs gingen zij in hetzelfde hotel logeeren en des daags gingen zij gezamenlijk de Parijsche merkwaardigheden bezichtigen. De beide Californiërs gingen bij een bankier een som van 15000 en 16000 francs ontvangen en het was voor de nieuwe vrienden het werk van een oogenblik den Amerikanen deze sommen afhandig te maken. Tot lieden zijn de gauw dieven nog niet gevonden. Dinsdagavond had iemand te Antwerpen, die in een der tusschenstations moest afstappen, plaats genomen in den sneltrein naar Brussel, welke in geen der kleine stations ophoudt. Ziende dat de trein liet station voorbijstoomde, waar hij had willen uitstappen, sprong hij, volgens de verklaringen van zijne medereizigers, uit den in volle vaart zijnden trein. Onmiddellijk werd van uit Antwerpen een onderzoek naar den onvoor zichtige ingesteld, en men vond zijn lijk op verschrik kelijke wijze verminkt. Men veronderstelt dat de ongelukkige buiten kennis op den spoorweg is blijven liggen en dat de trein, die om half elf van Brussel te Antwerpen aankomt over het lichaam is gereden. Het instorten van de groote ijzeren spoorwegbrug over den Weichsel op de Iwangorod-Dombrowaer baan ten gevolge van den buitengewoon hoogen waterstand, heeft een belangrijke schade veroorzaakt, daar het minstens een jaar langer zal duren voor deze baan voor liet spoorwegverkeer kan opengesteld worden. De Weichsel is ook reeds in den omtrek van Krakau uit zijne oevers getreden. De plaatsen Plezow, Zakrzow, Lidwenow enz. staan onder water. Vele be woners verlaten hunne woningen. Een groot gevaar dreigt, wanneer uit het gebergte een groote hoeveel heid wnter zal komen. Te Krakau staat een uitgestrekt exercitieveld grootendeels onder water. Sedert Zaterdag is te Warschau de Weichsel ongeveer 5 Meter gerezen. Eenige aan de Weichsel grenzende straten en honderden dorpen staan onder water. De spcorwegbrug bij Iwangorod, die nog niet gereed is, is ingestort, een belangrijke schade veroorzakende. Het water is nog steeds stijgende. Groot-Brittan j e. De lang verwachte verklaringen omtrent de over eenkomst. tusschen Frankrijk en Engeland met be trekking tot Egypte, zijn door den heer Gladstone in het Lagerhuis gegeven, terwijl lord Granville in liet Hoogerhuis gelijkluidende mededeelingen deed. In hoofdzaak zeiden beide heeren te hopen dat het plan, waarvan voor heden slechts een deel werd bekend gemaakt, liet vertrouwen des lands zou verwerven. Dit plan was natuurlijk afhankelijk van de goedkeuring van het Parlement, Frankrijk lieeft in de volkomen opheffing van liet condominium bewilligd en zich verbonden om Egypte, na den aftocht der Engelsche troepen, niet te bezetten. De bezetting zal duren tot 1 Jan. 4888, dóch slechts voor liet geval dat de mogendheden de ontruiming zonder gevaar achten. De algemeene controle over de Egyptische financiën, door de kas voor de schuld, houdt op, doch hare volmacht wordt in zoover uit gebreid, dat de Egyptische regeering volledige inlichting over den financiëelen toestand erlangt en de over schrijvingen van het budget verhinderen kan. Engeland en Frankrijk zijn het ook eens geworden over het plan der neutralisatie van het Suez-kanaal, maar eerst tegen het einde der ontruiming. De schikking met Frankrijk is afhankelijk van de con ferentie, en de besluiten dezer laatste zullen door het Parlement moeten goedgekeurd worden. Zoodra cle conferentie een besluit heeft genomen, zal de regeering de toestemming van het Parlement vragen, dat dan tevens over liet lot van het kabinet beslist. Het kabinet gaat naar aanleiding van de Fransch- Engelsche overeenkomst nog enkele moeielijke dagen tegemoet. In de Dinsdag gehouden zitting van het Lagerhuis kondigde de heer Noithcote, namens den afgevaardigde Bruce, een motie van wantrouwen aan in de politiek der regeering, waarin wordt gezegd, dat de voorwaarden van de Engelsch-Fransche over eenkomst ongeschikt zijn om de rust en den geleidelijken gang van zaken in Egypte te herstellen of de overname der verantwoordelijkheid door leening of garantie te rechtvaardigen De heer Northcote vroeg gisteren, op welken dag de regeering de behandeling van deze motie van wantrouwen wil vastgesteld zien. De afgevaardigde Arnold deelde mede, dat hij na indiening dezer motie een voorstel zal indienen, waarbij het Huis verhaart zich over de onderhandelingen met Frankrijk niet uit te laten, tot het kennis ge nomen zal hebben van de voorstellen, welke aan de conferentie met betrekking tot de financiëele aan gelegenheden van Egypte zullen gedaan worden. B e 1 g' i e. Alle besluiten, die tot heden door het nieuwe kabinet genomen zijn, wekken in hooge mate liet misnoegen der Belgische liberale pers op. In de eerste plaats heeft het ontslag van den heer Heyvaert als gouverneur van Brabant een scherpe kritiek uitgelokt. Een ander besluit, ook door den minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs, den lieer Jacobs, genomen, vindt veel tegenkanting. Hij heeft n.l. onmiddellijk na zijn optreden als minister aan alle gemeentebesturen per telegraaf last gegeven de werkzaamheden voor den scholenbouw, wat het middel baar onderwijs betreft, in hunne gemeenten onmid-

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2