Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 49. Zaterdag 28 Juni. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. rijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMA1V. Binnenland. ZIERIKZEE, 27 Juni 1 8 8 4. Programma van het tweede Zomer-Concert op Maandag 30 Juni 1884, aanvang 's avonds 8 uur precies, in Park lust. 1. Im schnellen Scliritfc! Marscb, Parloiv2. Souve nir de Bélisaire, Donizetti3. Fantaisie »Le coeur et la main", Lecocq; 4. Pasquino. Polka. Steenebrugen 5. Haine et Amité. Pas-redoublé, Mansernach; 6. Fantaisie »Méphistophélès", Boïto7. Variations sur la dernière Pensee de YVeber. Voor saxaphone met begeleiding van harmonie. Arr. N. A. Hottinga, Lannoy; 8. Cavatine »Imasnadirie", Verdi. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland In onze dagen «zonder veel poëzie, maar vol van questiën, is Zondagsrust de naam van eene der vragen des tijds, die om oplossing dringen". Jammer dat ook hier weder verdeeldheid heerscht: de een vraagt om Zondags heiliging, de ander verlangt slechts Zondags rust; de een wil de Engelsche Zondags viering, de ander wil den menschen op Zondag rust gunnen en hen vrij laten, hoe zij dien dag wenschen te besteden. En waarlijk, laat ook de eerste tevreden zijn, als aan zoovelen mogelijk een vrije Zondag wordt verschaft. Men moet innig medelijden hebben met hen, die om des lieven broodswille altijd en altijd in het gareel gespannenzijn, en dan denke men aan de menschen, die in dienst zijn der spoorwegmaat schappijen, aan de beambten van posterij en telegraphie, aan de kellners in de hotels, de Jan's in koffiehuizen en uitspanningen, aan winkels en modemagazijnen, die een groot gedeelte van den Zondag geopend zijn, aan allen, die in betrekking staan tot dagbladen, welke ook des Zondags worden uitgegeven, enz. Hoe dit euvel te verminderen? Met maatregelen, die men opeens en algemeen wensclit te zien toegepast, komt men niet veel verder. Wij hebben te doen met een toestand, dien men afkeuren kan, doch waarvan men erkennen moet, dat hij geworden is. Toch kon er wel iets gedaan worden. De dienst aan de postkantoren kon verminderd worden, men kon dien dag minder spoortreinen laten rijden, enz. 7/itusschen, als het volk in 't geheel niet medewerkt, is het te vreezen, dat alle genootschappen tot ver betering in dezen niets zullen baten. De pers is een machtige Vorstin en zij moet de publieke opinie leiden, opdat steeds meerderen van slavernij op Zondag ontheven worden. Wij dorpsbewoners leven te dien opzichte in een Eldorado. Letterlijk niemand werkt in deze streken op Zondag, uitgezonderd de postboden, doch 't was best mogelijk dien dag slechts ééne bestelling te doen. 't Zou hier bepaald schade doen aan iemands prestige, indien hij 's Zondags in 't publiek eenig werk verrichtte. Om een voorbeeld te noemenonlangs zeide mij een kind met den hoogsten ernst: «mijnheer A is een slechte man, zegt vader, want vader heeft het zelf gezien, dat hij des Zondags in zijn tuin aan 't wieden was". Eenige jaren geleden in Duitschland zijnde, kwam 't mij als Nederlander zeer zonderling voor, dat ik op een Zondagswandeling kerkgangers tegen kwam, zoowel als wagens met korenschoven beladen, terwijl op langs den weg liggende graanvelden een aantal arbeiders druk aan 't werk was. 's Lands wijs, 's lands eer Omtrent de te velde staande gewassen in Zuid- Beveland, worden ons de gunstigste berichten mede gedeeld. Vooral tarwe, rogge, wintergerst, erwten, paardeboonen, vlas, suikerpenen en aardappelen staan uitstekend en indien het weder blijft medewerken, zal de oogst van 1884 voortreffelijk zijn. 't Is zeer te hopen, dat de goede verwachtingen mogen verwezenlijkt worden en de door slechte oogsten en hooge pachtprijzen gedrukte landbouwer zich moge verheugen in een beteren toestand. De pliotografische afdruk van het lijk van den Prins is Zondagmiddag te 12 ure genomen door den heer H. W. Wollrabe Jr. Reeds toen was waar te nemen, dat de ontbinding was ingetreden. De doodstrijd heeft overigens geen verandering in 's Prinsen uiterlijk gebracht. Met kalm gelaat en gesloten oogen ligt het hoofd half in de kussens weggezonken. Het lichaam is in een wit cachemiren doodkleed gehuld. De generaal-veldmaarschalk von Manteuffel, Stad houder van Elzas-Lotharingen, Prins Frederik Wilhelm van Hanau, de Prins van Reuss-Köstritz en verscheidene andere voorname badgasten te Carlsbad hebben bij Z. M. onzen Koning een bezoek van rouwbeklag afgelegd. De burgemeester heeft dit gedaan namens de ingezetenen. De begrafenis van den Kroonprins is voorloopig op 10 Juli vastgesteld. Men zegt, dat Z. M. de Koning aanstaanden Zaterdag of Zondag te 's Hage zal aankomen. De aanstaande komst van Prins Roland Bonaparte te 's Gravenhage staat in verband met zijn levendig verlangen om plaats te nemen in de rijen van hen, die het stoffelijk overschot van Z, K. H. den Prins van Oranje ten grave zullen brengen. Zooals men weet, was er tusschen den overleden Kroonprins en Prins Roland een band van wederzijdsche vriendschap geschapen. Ongetwijfeld herinnert men zich nog het betoon van onderscheiding en gastvrijheid den Prins tijdens zijn verblijf in de residentie verleden jaar vanwege Z. K. H. ten deel gevallen. De Kölnische Zeitung, die in een uitvoerig artikel de gevolgen van het overlijden van den Prins van Oranje bespreekt, maakt zich boos over het bijzondere belang, dat Frankrijk in zaken stelt, waarmede het niets te maken heeft, zelfs nog minder dan Duitschland, daar Nederland niet eens een buurstaat van Frankrijk is. Echter heeft deze belangstelling - zegt genoemd blad - hare gevaarlijke zijde, wanneer men aan de gebeurtenissen denkt, die aanleiding tot den oorlog van 1870 hebben gegeven. «Wanneer men op dwaze en ongegronde wijze ontevredenheid tracht te zaaien, gebeurt het maar al te licht, dat den opstoker de slechte vruchten ten deel vallen." De gemeenteraad van Brussel heeft, op voorstel van den heer Gadineau, besloten, den Koning der Neder landen een rouwbeklag te doen toekomen. Wij wenschen, zeide de voorsteller, dat onze noordelijke broeders weten, dat wij in hunne droefheid deelen. Men schrijft uit 's Gravenhage Tusschen 2 en 4 ure Dinsdagnamiddag was de ontslapen Kroonprins voor belangstellenden tentoon gesteld. Het stoffelijk overschot is, zooals trouwens reeds werd gemeld, geplaatst in de eetzaal van het paleis, een kamer, uitzicht gevende op den tuin met een bordes naar beneden en belegd met een parketvloer. De nis van den schoorsteen met zwart en wit marmeren mantel, is met treur- en sierplanten opgevuld. De wanden geven een beschilderd behangsel met eene illustratie van Lafontaine's fabelen te aanschouwen. Aan de ingangszijde vindt men een gebeeldhouwd eikenhouten buffetkastje, geschenk van den Koning aan den Prins van Oranje en herkomstig uit Zwitser land. Op dit meubelstuk verrijst het borstbeeld in marmer van den Prins van Oranje, broeder des over ledenen. Daartegenover staat een kastje, waarop het photografiscli portret van den Koning, naar een der jongste poses van Z. M., in prijkt; daarnevens ont waarde men een teekening in olieverf, den Koning voorstellende op jeugdigen mannelijken-leeftijdverder vindt men in deze zaal afbeeldingen van wijlen Koningin Sophia, de Prinsen Willem van Oranje, Hendrik en Frederik, alle in kabinetsformaat, met dof zwart ge beeldhouwde omlijsting. Rouwfloers en draperieën, welke mede den schoor- steenspiegel bedekken, maskeeren halverwege teeke- ningen van de Witt, die vroeger de eetzaal in het Huis ten Bosch versie2-den. Achter de vensterramen zijn gewone Fransche gordijnen neergelaten, zoodat het publiek den afgestorvene bij daglicht ziet. Geen Chapelle Ardente, doch een zeer eenvoudige rouwkamer bewaart het lijk tot het oogenblik, dat het ten grave uitgedragen wordt. Midden op een estrade verheft zich de lijkkist, rondom en bovenop getooid met den talrijken voorraad bloemen, kransen en andere offeranden van deelneming, ten paleize aangekomen. De twee adjudanten van Z. K. H. den Prins van Oranje, de kolonel Hojel en majoor Beijerman, gekleed in groote tenue en in militaire houding, nabij het Koninklijk lijk een plaats innemende, bewijzen de gebruikelijke eer. De ingang was door de hoofddeur op het bordes en de uitgang door de zijdeur in het Hartogstraatje. Het Dagblad meldt: Z. M. de Koning blijft voor nemens aanstaanden Zaterdag Karlsbad te verlaten, om zich vandaar naar de badplaats Kreuth, bij Tegern- see, in Zuid-Beieren, te begeven, ten einde er eenige dagen rust te nemen, alvorens naar Nederland te vertrekken. Het blijft bepaald, dat H. M. de Koningin en prinses Wilhelmina mede in laatstgenoemde badplaats zullen verblijven om met Z. M. huiswaarts te keeren. Omtrent het juiste tijdstip van dien terugkeer is nog niets bepaald. Het zal in geen geval vroeger mogen zijn dan wanneer de doctoren daarin voor 's Konings gezondheid geen bezwaar zien. De beslissing blijft alzoo aan de uitspraak hunner wetenschap overgelaten. Wat de begrafenis van het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje betreft, vernemen wij, dat het in elk geval niet wel mogelijk wordt geacht, met al de voorbereidende regelingen zoo vroeg te zijn, dat de plechtigheid vóór den 10 Juli zou kunnen plaats hebben. De eerste algemeene vergadering van den Neder- landschen Journalisten-kring, gehouden op 22 dezer in Restaurant Riche te Amsterdam, werd door den voorzitter geopend met een betuiging van diep en algemeen gevoeld leedwezen, over den zwaren slag, die het Vorstelijk huis en de Nederlandsche natie trof, door het plotseling overlijden van den Prins van Oranje. Ware deze tijding niet zoo laat bekend geworden, de bijeenkomst had kunnen worden uitgesteld, wat nu wegens de onmogelijkheid om ver af wonende leden nog in tijds te bereiken niet doenlijk was. Uit het verslag van den president en dat van den penningmeester bleek, dat de toestand der vereeniging alleszins gunstig is te noemen. Ofschoon de kring nog slechts kort bestond, had hij reeds nuttig gewerkt, om de belangen en het aanzien van de journalisten te handhaven en te be vorderen, en men mocht zich verheugen in voort durende uitbreiding door het toetreden van nieuwe leden. Met algemeene stemmen werden vervolgens de voor stellen der punten van behandeling aangenomen, na eenige discussie, waarbij duidelijk bleek, dat over de beginselen geen verschil van gevoelen was en de be zwaren alleen de uitvoering betroffen. In dien geest

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1