De hartwerking aanmerkelijk verminderd zijnde, beeft men den stervenden Prins met eau de cologne ver- frischt en mosteromslagen aan zijn hart gelegd. De doodstrijd was evenwel aangevangen. De oogen, die in weerwil van zijn ingezonken toestand, tot dusver nog helder stonden, werden mat. De prins liet het hoofd in het kussen vallen en blies, terwijl eenige woorden hem ontsnapten, waaruit men opmaakte dat Z. K. H. steeds hulp verlangde, zacht en kalm, klok slag 2 ure, den laatsten adem uit. Aan Z. M. den Koning was vooraf een telegram verzonden, dat de toestand van zijn zoon hoogst be denkelijk was en daarna een depêche, dat het Koninklijk Huis in rouw gedompeld was. Met de openbaarmaking van de doodsmare werd gewacht, totdat men ten Paleize de zekerheid had erlangd, dat de verpletterende tijding het geëerbiedigd Hoofd van den Staat in handen was gekomen. De ziekte en de dood hebben tot dusver in de gelaatstrekken van den Kroonprins weinig verandering achtergelaten, van welken toestand gebruik is gemaakt door het gelaat van den Doorluchtigen Doode in photo- grafie te brengen, van welke taak de heeren Wollrabe zich hebben gekweten. Aan het dienstpersoneel van den Prins was het Zaterdagmiddag vergund hun Vorstelijken Meester op het sterfbed te zien. Zondag te 2 ure werd 's Prinsen lijk geschouwd en vervolgens gebalsemd. Yan af het oogenblik van den dood bevindt zich overeenkomstig de Hofgebruiken voortdurend een adju dant nabij het Koninklijk lijk. De kolonel Hojel vervulde tot dusver dezen rouwdienst. Voor zoover bekend is heeft de Kroonprins geen testament nagelaten, zoodat bij gebreke van eenige aanwijzingen, door Z. M. den Koning als eenige erfge naam in het voorloopig bewind over den boedel, behoort te worden voorzien. Op last van den burgemeester zijn de publieke vermakelijkheden en muziek-uitvoeringen tot nader order geschorst. Vanwege liet Ministerie van Binnenlandsche Zaken werden Zaterdagavond de aanschrijvingen aan 's Konings commissarissen gericht, houdende de administratieve voorschriften voor den rouw in de verschillende ge meenten des lands. Het paleis van H. K. H. Prinses Hendrik, het eenige lid der Koninklijke familie op dit oogenblik in de residentie aanwezig, werd terstond na het bericht van den dood van haren aanverwant gesloten. R. Nbl. Aan het Duitsche Montagsblatt wordt uit Carlsbad geseind, dat de Koning der Nederlanden Zaterdag bericht van den dood des Kroonprinsen ontving, maar dat de geneesheeren niet willen toestaan, dat Z. M. ter bijwoning der begrafenis naar Den Haag terugkeert. De Staats-Courant deelt het bericht van het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje aldus mede: »Het heeft den Almachtige behaagd Zijne Koninklijke Hoogheid Pi ins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, tot zich te nemen. Zijne Koninklijke Hoogheid ontsliep heden, des namiddags te 2 uren. »Het Koninklijke Huis en het geheele Vaderland zijn door dit treffend verlies in diepen rouw gedompeld." Vrijdag werd de interpellatie over de »Nisero"- quaestie in het Lagerhuis behandeld. De regeering verklaarde, dat zij na 29 Mei geen verdere directe berichten uit Atjeh ontving over de gevangen*schepe- lingen, maar Fitzmaurice vermeldde het extra-crediet van anderhalf millioen, dat de Tweede Kamer in Nederland had toegestaan voor versterking der Indische marine en om verdere militaire operatiën te onder nemen, als alle andere middelen falen. Engeland gelooft, dat de Hollandsche regeering alsnog niet weet, welke middelen zullen aangewend worden, om de bevrijding van de gevangen schepelingen te verkrijgen, maar vermoedelijk zullen, volgens den minister, de burger lijke en militaire overheden in Atjeh daarover nader beslissen. In elk geval houdt Engelands regeering de Nederlandsche regeering verantwoordelijk. Brogden vroeg, of de Radjah van Tenom niet weet, wat nopens de »Nisero"-quaestie in Europa omgaat, en of de voorgenomen Hollandsche expeditie naar Tenom het leven der schepelingen niet in gevaar zal brengen. Fitzmaurice antwoordde, dat de Radjah van Tenom ongetwijfeld door geheime kanalen ontvangt alle nieuws uit Europa betreffende de »Nisero"-zaak. De Engelsche regeering kan dit niet verhinderen. Wat betreft een militaire expeditie naar Tenom, de Engelsche regeering blijft van meening, dat dergelijke expeditie slechts als een laatste reddingsmiddel mag gebezigd worden want zekerlijk wordt daardoor het Jeven der schepe lingen van de »Nisero" in gevaar gebracht. De heer Keuchenius kan volkomen gerust zijn. Niemand dacht er aan in het crediet van 1 ya millioen een maatregel te zien van vijandschap tegen een be vriende Mogendheid. De Engelsche regeering begrijpt zeer goed, dat de Nederlandsche regeering er enkel naar streeft den Radjah tot rede te brengen en de gevangenen te bevrijden, en 7.ij verklaarde uitdrukkelijk de Nedei landsclie Regeering aansprakelijk te houden, maar dan ook alles aan haar over te laten. Zelfs bij de jingo's aan de overzijde van 't Kanaal vond de insinuatie van den heer Keuchenius geen weerklank. Tot hoofdbestuurders der Ned. Vereeniging tot af schaffing van sterken drank zijn benoemd de heeren dr. J. J. Kreenen, dr. E. J "W. Koch en H, Brouwer; tot penningmeester der Vereeniging het lid des hoofd- bestuurs, prof. J. P. Th. Van der Lith. Tot lid dei- commissie van redactie is herbenoemd ds. L. C. Schuilei- tot Peursum. Het eerelidmaatschap der Vereeniging is door de alg. vergadering opgedragen aan mr. A. E. J. Modder man, Minister van Staat. Tot het maken van eene permanente telegrafische verbinding tusschen verschillende punten der Hollandsche waterlinie, zal vanwege de militaire genie een telegraaf kabel worden gelegd langs de volgende wegen in Noord- Brabant: van 't fort bij Giessen noordwaarts langs den linker-Maasdijk naar Woudrichem en van daar westwaarts langs den Zuider-Merwededijk over Werken dam naar het fort bij 't Steurgat. Van Werkendam langs den Werkendamschen dijk naar het fort bij den Uppelschen dijk en van daar langs den Schenkeldijk naar het fort aan de Bakkerskil. Van het fort aan den Uppelschen dijk noordoostwaarts naar den linker- Merwededijk. Bij Woudrichem gaat de kabel als rivier- kabel door de Merwede naar de provincie Zuid-Holland. Bij Woudrichem en bij Giessen gaat de kabel als rivierkabel door de Maas naar de provincie Gelderland. Zooals bekend is, ontving de heer Mac Murdo van de Portugeesche Regeering concessie voor den aanleg van een spoorweg van de Delagoabaai naar de grenzen van het Portugeesch gebied. Aan den Transvaal werd echter concessie verleend voor den aanleg van een tramweg over dit gebied. Alleen ingeval de heer Mac Murdo zijne eischen wat te hoog stelt, zal de nieuwe Maatschappij voor den spoorwegaanleg tot het leggen van dien tramweg overgaan. Heeren Directeuren der Spoorwegmaatschappij voor den Transvaal, hebben den heer Mac Murdo een soort ultimatum voor de inwilliging van een trafiek contract gesteld. Het is hierover, dat de onderhandelingen loopen, die te 's Gravenhage worden gevoerd. In de jaarvergadering der Maatschappij der Neder landsche letterkunde deelde onder meer Prof. Jan Ten Brink mede, dat hij een brief van Julius Sabbe te Brugge had ontvangen, zich beklagende dat op 400 uitnoodigingen voor het taal- en letterkundig congres aldaar slechts 18 antwoorden ingekomen waren. Hij noodigde de leden der Maatschappij, die plan hadden naar Brugge te gaan, uit, den heer Sabbe niet langer in onzekerheid te laten. Geheel tegen de regelen der natuur heeft zich in de gemeente Nijeveen een haan belast met de zorg voor jonge kuikens. Een kip van A. Zoer aldaar had kuikens van 4 a 5 weken oud, die door haar verlaten werden, omdat ze opnieuw begon eieren te leggen. Heer haan kreeg blijkbaar medelijden met de verlaten kindertjes en heeft ze onder zijne hoede genomen. Men geniet nu het zeldzaam verschijnsel van een haan met kuikens te zien wandelen, terwijl ze 's nachts ook zorgvuldig door hem gekoesterd worden. Ingevolge een bij de Stoomvaart-Maatschappij »Neder- land" ingekomen bericht werd dooi' den gezagvoerder van het stoomschip »Prinses Marie" de »Sea Messenger" van den heer Lefèbre met dépêche over boord gezet in den Indischen Oceaan, den 26 Mei j.l. vm. 8 uur op 20 3" Z. Br. en 63° 19" O. L. Het hydraulisch hefwerktuig van de firma H. Cruson te Maagdenburg, dat op de contrescarp van het fort op »de Haisens" te Nieuwediep is geplaatst tot het heffen der zware pantseringen, benoodigd voor den koepeltoren, en hetwelk daartoe langs een spoorlijn werd voortbewogen, is Zaterdag door een gebrek aan die lijn naar beneden gestort, terwijl daaraan juist een kolossale pantserplaat was bevestigd. Gelukkig hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de schade is voor de aannemers belangrijk, en het werk wordt door dit ongeval veel vertraagd. Een landbouwer te Landes had plotseling den laatsten adem uitgeblazen en een herbergier uit de buurt werd verzocht het lijk »af te leggen". Hij deed dit met genoegen voor zijn overleden vriend, maai' toen hij bijna klaar was, zeide de doode met vrij heldere stem: »Geef me een kop koffie!" »Dan zullen we samen drinken, waarde vriend", zei de verblufte her bergier, die zeer in zijn schik was, dat zijn huurman weer in leven was. Hij dronk een kop koffie met het »lijk", dat thans weer, evenals voorheen, volkomen gezond aan het werk is. De man had slechts een beroerte gehad, maar zag ei- dan ook waarlijk meer dood dan levend uit. Een slaper. Een schipper van Tessel heeft een knecht, die voorbeeldeloos slaapt en soms niet wakker is te krijgen. Onlangs liep de schipper op een Zaterdagavond ergens binnen en besloot den volgenden morgen zijn knecht niet te wekken, maar eens te zien hoe laat hij uit zichzelf zou ontwaken. De Zondag ging voorbij en ook de nacht van Zondag op Maandag, zonder dat de slaper was opgestaan. Toen de schipper den jongen 's Maandags te 7 ure wekte en hij gevraagd had hoe laat het was, zeide de laatste geeuwend: »dan kan ik nog mooi naar de kerk!" »Dan zal je nog een dag of wat moeten wachten", antwoordde de schipper, »ik heb nu wel wat anders voor je te doen." Het kostte niet weinig moeite om het jonge mensch te overtuigen, dat hij 34 uren achter elkaar had geslapen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een vreeselijke brand heeft Vrijdagmiddag omstreeks halfdrie te Engelen bij 's Hertogenbosch gewoed. De brand ontstond, men weet niet waardoor, in het huis, ge naamd de Bulk, bewoond door J. van der Zalm en anderen, in eigendom behoorende aan de diaconie. Volgens opgave zijn '10 huizen verbrand, bewoond door 26 huisgezinnen, terwijl een vet kalf, eenige geiten en varkens mede den dood in de vlammen vonden. Onder de verbrande woningen bevindt zich die van den Secretaris, wiens boeken en bescheiden mede eene prooi der vlammen werden. Vier brandspuiten waren op de plaats des onheils tegenwoordig, n.l. 2 uit Vlijmen, 1 uit Orthen en 1 uit Engelen. Stof in de oogen. Een oud zee-officier, die te Parijs in de Rue Pavin woonde, wandelde op zekeren dag in de tuinen van het Luxembourg, toen hij een fatsoenlijk gekleed heer eensklaps zijn handen naar 't gelaat zag brengen cn alle teekenen van pijn geven. De oud-officier trad op hem toe en vroeg deelnemend wat hem scheelde. »0, mijnheer, ik heb zoo'n pijn Er is mij een zandkorreltje in het oog gewaaid. Zoudt ge zoo vriendelijk willen zijn eens in mijn oog te blazen?" De officier lichtte heel voorzichtig het ooglid van den heer op, nam toen diens hoofd tusschen zijn beide handen, begon te blazen, eerst zacht, toen harder van een zephir tot een storm, totdat eindelijk de heer van zijn stofje ontslagen was en op zeer hartelijke wijze zijn dank betuigde. Een uur later bemerke de oude zeerob, toen hij voor een café op den Boulevard Saint-Michel zat, dat hij op wel willende wijze van zijn horloge en beurs ontlast was geworden, natuurlijk door den heer met het stofje in zijn oog. Een trein van den Missouri-spoorweg derailleerde dicht bij een brug bij Kansas. Een aantal wagens stortten in de rivier en 30 reizigers weiden rnin of meer zwaar gewond. Het bleek later, dat de rails met opzet waren losgemaakt. Te Uxbridge zond mrs. Scott een 18jarig kinder meisje, Perry genaamd, met haar drie kinderen uit. 't Jongste kind, 2 jaar oud, zat in een duwwagentje. Een poos later kwamen de twee oudste kinderen schreiend thuis en men vond het jongste door een zakdoek om den bals geworgd in het wagentje, niet ver van het ouderlijke huis. Het kindermeisje was weggeloopen, maar gaf zichzelf later bij de politie aan. Zij zal weldra terechtstaan. Het vreemdst van de zaak is, dat zij veel van de kinderen scheen te houden. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Driemaal gered. Op een reis van New-York naar New-Orleans hield de spoortrein midden in de wouden en moerassen van Alabama voor een blokhuis stil. De beroemde vioolspeler Vieuxtemps stapte met een zijner reisgenooten uit om een kop thee te gebruiken, onder wijl voerde hij met zijn reisgenoot een levendig gesprek over de verdiensten van Haydn, Mozart, Beethoven en verdiepte zich daarin zoozeer, dat hij het vertrek van den trein niet had gemerkt, en niet weinig teleur gesteld was, toen hij met zijn reisgezel naar buiten komende om weder in te stijgen, vernam, dat de trein reeds vertrokken was. De volgende trein kwam eerst 24 uren later en bovendien ook waren met den door hem verzuimden trein de bagage en de viool van Vieuxtemps medegevoerd. Met zeer veel bezorgdheid over zijn viool zette hij den volgenden dag de reis

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2