Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. IREAU IL884. No. 48. Woensdag 25 Juni. 87ste jaargang.] NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD irs. De Rijks-Postspaarbank. Binnenland, boeken, wij hooren Bvingen voor schilders We beste en nieuwste Ïien. raadgevingen en oofdzakelijk ingericht bor hen, die zich ten n nieuwste manieren 'verf; het schilderen - enz.alsmede voor- ■pde verven, 3e druk, m :n 3 kosten bij elkaar ■prachtige Ornament- 1 statuten, benevens fu'in 16 verschillende er voor f 1alle 3, te zenden Postwissel «zending onmiddellijk eken te Arnhem en - de firma's Bolle te elfde prijzen t Zierikzee. en kan dat de de uitstekende XHAliJÜ- geschiedt bet erachtige kracht ag te verdrijven, en wordt, door ping van kwade fendige organen. In alle puisten, k, en ook tegen ig, waaraan de Bolloway brengt Wanneer men I, worden er de door verdreven lontsteking. Bij urftachtigen en pde en heilaan- lezing bewerken gestel te ver- Bl. fi,85, 3. nco aanvrage a ers in Holland, 8 Londen, 533 t>e Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,Franco per post fi- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKESiMAN. „Sedert de wet betrekkelijk de handels vrijheid, is er in Engeland geen maatregel „van legislatieven aard tot stand gekomen, „die er dermate toe bijgedragen heeft, den „toestand der onbemiddelde klasse, en in „liet algemeen de zeden en den nationalen „welstand te vevlioogenals de Wet van „1861, bij welke tot de oprichting van „Postspaarkassen besloten werd". Zoo luidde de merkwaardige getuigenis, door I Engelands eminente Staatsman Gladstone, eenige jaren geleden, in het Lagerhuis afgelegd. De Ned e r 1 an dsc h e Bij ks-Po s t sp aa r- bank, die den 1 April 1881 werd geopend, heeft gewis nog niet algemeen en tevens nog niet diep genoeg wortel geschoten in ons volks leven, om het hierboven medegedeelde oordeel van Engelands eersten Minister reeds nu ook I op haar ten volle toepasselijk te kunnen ver- klaren. Maar niet gewaagd voorzeker is het vertrou- Iwen, dat eenmaal ook in onze nationale ver- gaderzaal een Nederlandsch Staatsman de uit spraak, die wij zooeveu onder de aandacht onzer lezers brachten, wat ons land betreft, op overtuigende gronden zou kunnen bevestigen. Het feit, dat na een driejarig bestaan, der halve op 1 April 1884, het aantal inleggers bij onze Rijks-postspaarbank reeds 75651 bedroeg, met een saldo tegoed van f 3,600,591,25s, wettigt dit vermoeden. Geene moeite wordt dan ook gespaard, om het inleggen bij en het terughalen van gelden uit onze zoo heilzame instelling van algemeen nut zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Uit de hierna volgende schets van enkele hoofd punten barer uitmuntende organisatie, zal dit ongetwijfeld aan ieder duidelijk worden. 1". Het door particuliere spaarbanken uitge geven boekje draagt een locaal, het door de Rijks-Postspaarbank uitgegeven boekje een na tionaal karakter. Waar het ook werd uitgegeven, aan alle postkantoren en aan verreweg de meeste hulpkantoren der posterijenin gansch Nederland, kunnen verdere inlagen er op plaats vinden en terugbetalingen er op gevorderd worden, m. a. w.: is men op reis, of vau woon plaats veranderd, men heeft zich met zijn spaarbankboekje slechts aan te melden aan bet postkantoor der plaats waar men zich bevindt, om spaarpenningen in te leveren of terug te vragen. 2°. Het Rijk waarborgt, zonder eenig voor behoud, de volledige teruggaaf der gestorte gelden, en de betaling der verschuldigde renten. 3°. Eiken dag (Zon- en feestdagen niet uitgezonderd) zijn de bedoelde postkantoren, gedurende den ganschen diensttijd, doch niet vóór 9 uur 's ochtends en niet na 9 uur 's avonds, voor den dienst der Rijks-Postspaarbank (in lagen en terugbetalingen) geopendalle bij kantoren, op iederen werkdag van 9 unr 's ochtends tot 5 uur 's avonds. 4°. De rente bedraagt wel is waar slechts 2.64%, maar reeds van eiken gulden en de veelvouden wordt die rente door dc inleggers genotenterwijl zij voor elke halve maand wordt berekend, zoodat een vol jaar 24 reute- termijnen telt, een en ander in tegenstelling met particuliere spaarbanken, waarbij gewoonlijk slechts weinig jaarlijksehe rentetermijnen in den regel 3 of 4 zijn aangenomen, en voor zeer kleine bedragen geene rente wordt uit gekeerd. Voorts verdienen nog de volgende gewichtige bepaliugen, de Rijks-Postspaarbank betreffende, onder de aandacht onzer lezers gebracht te worden. Spaarbankboekjes, waarin door de postambte naren achtereenvolgens alle inlagen en terug betalingen worden aangeteekend, zijn kosteloos verkrijgbaar. Men kan niet minder dan 25 cent inleggen. Wie enkele stuivers wenscht te sparen, kan aan bet kantoor der posterijen, of bij de depót houders van postzegels, kosteloos formulieren bekomen, voorzien van 20 vakjes voor de aan hechting van even zooveel frankeerzegels vau vijf cent. Zijn alle vakjes gevuld en vertegen woordigen de aangehechte zegels eene waarde van een gulden, dan kan dat formulier, als een gewone inlage van f 1, op bet kantoor worden aangeboden. Ten behoeve van Schoolspaarbanken worden door den Directeur der Rijks-Postspaarbank, op aanvrage van de hoofden van scholen, ook dergelijke formulieren verstrekt, die honderd vakjes bevatten, ter aanhechting van postzegels van één cent. Eenmaal in de zeven dagen kan men, op vertoon van het boekje, op het kantoor waar de eerste iulage geschiedde, een som van f 25 of minder, mits niet uitmakende het gebeele tegoed, terug ontvangen. De terugbetaling van grootere sommen en de opheffing der rekening, kunnen worden ver kregen door tnssebenkomst van den Directeur der Rijks-Postspaarbank. Men beeft zich daartoe slechts, met vertoon van het boekje, tot een der kantoren te wenden. Alleen de inlegger zelf, zijn gemachtigde of wettelijke vertegenwoordiger, kan terugbetaling erlangen. Bewoners van het platteland kunnen ter verkrijging van een spaarbankboekje, tot bet doen van inlagen of bet verkrijgen van terug betalingen, gebruik maken van de tusschen- komst der postboden. Jaarlijks behoort elk boekje, in de maand waarin de eerste inlage is geschied, ter bij schrijving van de rente, die over bet laatst afgeloopen jaar verschuldigd is, aan den Directeur der Rijks-Postspaarbank te worden gezonden. Brieven, gericht „aan den Directeur der Rijks-Postspaarbank" (zonder vermelding van familienaam) zijn vrij van port. Omslagen, ter verzending van boekjes of brieven aan boven genoemd adres, zijn op alle postkantoren koste loos verkrijgbaar. Voor het bekomen van verdere inlichtingen kan men zich wenden tot een der post- of hulpkantoren, of wel tot de Directie der Rijks postspaarbank te Amsterdam. Op dit oogenblik doet de Directeur der Rijks- Postspaarbank, de beer Ar mand Sassen, een ambtsreis door de provincie Utrecht, gelijk hij in 1882 door Limburg deed, en eerlang o. a. ook door Zeeland doen zal. Het doel dier reizen is, dat de heer Sassen zich in be-1 trekking stelt met tal van invloedrijke personen, ten einde, door bet verstrekken van mondelinge I inlichtingen, de deelneming in de Rijks-Post spaarbank krachtig te bevorderen. ZIERIKZEE, 2 4 Juni 1 8 8 4. De slag, die ons Vaderland trof, is te zwaar, dan I dat wij den omvang en de beteekenis ervan nu reeds met kalme zinnen zouden kunnen beoordeelen. Heel I de natie is in rouw. De laatste tijdingen gaven zooveel I hoop en waren zoo bemoedigend, dat men zich reeds I vleide met een geheel herstel. Men schrijft dd. Zaterdag uit Den Haag De doodstrijd trad voor den Prins zoo goed als I plotseling in. Na den afloop van het ziekteproces verwachtte niemand een zoo spoedig heengaan. 's Prinsen toestand gaf althans Vrijdag geen grond I aan de verwachting van een zoo droevigen afloop, I daar zijn geest alstoen buitengemeen werkzaam en I helder was in die mate, dat Z. K. H. na een tijdperk van stilte, zijn wensch om over enkele aangelegenheden, waarvoor hij in zijn gezonde dagen steeds met ijver en belangstelling werkzaam was, wederom kenbaar maakte. Zoo vroeg de Prins o. a. of zijn order tot het I laten vervaardigen van een zilveren lauwerkrans, be stemd om vanwege Z. K. H. den 10 Juli bij gelegenheid I van de gedachtenisviering van Prins Willem I aan I het graf van den Zwijger te worden gehecht, reeds I was uitgevoerd. Zeker had men niet kunnen vermoeden, dat de I overblijfselen van den Prins waarschijnlijk vóór dien gedenkwaardigen dag in dezelfde grafruimte zouden dalen waarin het gebeente van Zijnen grooten Voor zaat rustende is. Zoo liet de Prins zich ook Vrijdag aan het ziekbed I het inschrijvingsboek brengendat gedurende eene ziekte gewoonlijk in de vestibule ten Paleize van een I Vorstelijk persoon en ook in Hd. woning lag en deed I hij zich door zijn particulieren secretaris uit dat register van belangstellenden verschillende namen voor lezen, ja zelfs enkele bandteekeningen toonen. De afgeloopen nacht kenmerkte zich dan ook door rust. Bij hun ochtendbezoek waren de geneesheeren wederom I ernstig getroffen door den ingezonken toestand van I Z. K. H., het gevolg van de ondermijning der krachten j van den Lijder en waarvan de sporen Zaterdagochtend J duidelijker dan ooit te voren werden waargenomen. I Bevelen werden achtergelaten om den Doorluchtigen I zieke zooveel mogelijk met versterkende dranken, als: I eiwit met melk, bouillon, een weinig madera-wijn te laven, ten einde het gemis van vast voedsel zooveel mogelijk te vergoeden. Met kleine hoeveelheden nam de Prins deze lichte 1 voedingsmiddelen in, waarna Z. K. II. nog eenigen slaap genoot. Intusschen was de lichaamstemperatuur sterk dalende, de polsslag reeds flauw en de ademhaling buitengewoon versneld, zoodat de respiratiewerktuigen wel 40 a 42 malen per minuut werkten. IJsomslagen werden aan I het hoofd van den lijder gelegd en hem ijsbrokjes in den mond gegeven, hetgeen voor het oogenblik zicht baar verkwikkend werkte. Omstreeks half 2 ure was het buiten twijfel, dat de Prins zijn bewustzijn bijna geheel verloren bad. In eenigszins ijlenden toestand sprak hij namen uit I van verschillende personen uit zijn Hofhouding, zelfs I van dienaren vroeger aan zijn Paleis verbonden.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1