/IMilkZI ISI lil COURANT. voor het arrondis- aA sement Zierikzee. 1 1884. No. 47. Zaterdag 21 Juni. 87ste jaargang. RDAM NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. j -reldgeschiedenis, tan den dag van m, moeders en een schat van srdam AND. Bivv zette om van uitgave te gerenommeerde van het zooeven 13 si"- S°. >o in 't geheel, moesten wij die ïCKEK's OO t>l atlas. Uïi't, vooi- I steeds als voor- [envolgende jaren het succes zoo n, en na verloop fik wist het zich bewerking van leschiedvorschers. Men daaraan bij 1GEL en D1EHL, bpulariteit, want De schrijvers en ei te ontwerpen, neer gevorderden ie altijddurende tenschap werden dien ik waardeer belijking kunnen rerkBECKER's I bisters, benevens .30. leb bende wereld dat omtrent de lis, pleit voor de en derde firuk, dan drale van postwissel a COHElV, atschappij. IT haven. {otterdam: 's morg. 10.30 u. 10.30 t 's midd. 12. 'smorg. 10.30 10.30 en Rotterdam Voorkajuit. Maaden Co., G. Vos. [man. pgenboom ROO/j. LIVIER. ATSEN. et shaven. otterdam 'sm. 11 u. 10 11 |3 12 11» 7 11» 30 12 am, J. A. v. d. oek Pauwensteeg; •irecteur GASTEL. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever H. LAKIMIAW i te Zierikzee. ZIERIKZEE, 20 Juni 1 8 8 4. Woensdagavond werd hier een openbare vergadering van den Gemeenteraad gehouden. De Voorzitter deed daarin mededeeling1 van de ingekomen provinciale bladen Nis. 56 en 57, waarbij de heer Jhr. Mi', van Karnebeek als Commissaris des Konings afscheid neemt van de colleges en autoriteiten in Zeeland en de nieuw benoemde Commissaris Jhr. Mr. W. M. de Brauw kennis geeft van de aanvaarding van zijn ambt2°. van de goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1884 door de Gedep. Staten3°. van de aanvaarding der betrekking van onderwijzer aan de school B, door den heer C. Hack 4°, van de ontvangst der rekening van de bewaarschool voor minvermogenden. Aan M. Uil, pachter der grasmaaiing der zijkanten van den Miereweg, het Eerste- en Tweede weegje en den Krengeweg, werd wegens gemis van grasgewas over 1.883 remissie van pacht verleend van 14. Ten behoeve der Rijks-Normaallessen werden vier lokalen in de nieuwe school C in gebruik afgestaan. Aan J. Fondse werd met ingang van 1. Mei 1884, voor acht jaren, tegen 20 'sjaars, in pacht uitge geven, de visseherij in de Suzanna- en Stoffel Kitzers- inlaag en in de Cauwes-inlaag. Burgem. en Weth. werden gemachtigd om den weg over den Oosthavendijk langs de gebouwen der steen bakkerij, die bij nat weder in slechten staat verkeert, over eene lengte van 90 a '100 M. met oude keijen te doen bestraten. Besloten werd tot de opheffing van het voetpad buiten de Zuidwellebrug, genaamd »Stoofpad", en om den grond daarvan, groot 12 Aren 60 c.A., voor 100 te verkoopen aan A. Plaum en J. Schillemans. Op verschillende posten der gemeentebegrooting voor 1883 werd tot af- en overschrijving besloten, terwijl aan diverse personen afschrijving van hoofdelijken omslag werd verleend. Tot onderzoek van de in te komen bezwaarschriften tegen het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1884, werden benoemd de heeren Zuurdeeg, Mr. Schneiders van Greijffenswerth en Dr. Goemans. Mededeeling werd gedaan: 1°. van den uitslag der openbare aanbesteding van de jaarlijksche onderhouds werken; 2°. van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger en 3°. van het afbreken van een bouwvallig huis in de Meelstraat. De Rekening van het- Burgerlijk Armbestuur over 1883 werd goedgekeurd, in ontvang op 9479,30, in uitgaaf op 9272,49, met een goed slot van 206,81. Ten behoeve van een cursus ter opleiding van onder wijzers, werd het gebruik toegestaan van het lokaal in de Hoogere Burgerschool, waarin de lessen in de Natuurkunde worden gegeven. Programma van het tweede Zomer-Concert, op Woensdag 25 Juni 1884, aanvang 's avonds 8 uur precies, in Parklust. 1. Irn schnellen Schritt! Marsch, Parlow2. Souve nir de Bélisaire, Donizetti3. Fantaisie »Le coeur et la main", Lecocq; 4. Pasquino. Polka, Steenébrugen 5. Haine et Amité. Pas-redoublé, Mansernach; 6. Fantaisie »Méphistophélès", Boïto7. Variations sur la dernière Pensee de Weber. Voor saxophone met begeleiding van harmonie. Arr. N. A. Hottinga, Lannoy8. Cavatine »Imasnadirie"Verdi. Op elke 80 inwoners der provincie Limburg komt één inrichting voor, waar sterken drank in het klein wordt verkocht. Dc »Neder)andsche Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank" hield Dinsdagavond te Amersfoort hare 49ste aigemeene vergadering. Verscheidene sprekers traden op, als: Jhr. J. L. de Jonge, uit Zierikzee; Dr. G. W. Brill, Prof. I. v. d. Lith, uit Utrecht (namens Prof. P. Hai-ting, die ongesteld was); J. J. I3osch, uit Den Haag, en Prof. J. Offerhaus Lz., uit Leiden. De vergadering, die gehouden werd in de Remon- strantsche kerk, werd door een talrijk publiek bijge woond. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer afschrift doen toekomen eener op 3 April 1884 te 's Gravenhage onderteekende ver klaring, houdende wijziging van het reglement betreffende de visseherij en den vischhandel, den 20 Mei 1843 tusschen^Nederland en België vastgesteld, ter uitvoering van art. 9 van het tractaat van 19 April 1839 tusschen genoemde Rijken. De Fransche Kamer heeft het wetsontwerp, waarbij een crediet van 80,000 francs wordt toegestaan ten behoeve van de internationale landbouw-tentoonstelling te Amsterdam, aangenomen. Het blijkt, dat de kapitein van de »Nisero" te Soerabaja 55 ton Australische kolen heeft gekocht. Welke kolen hij aan boord had alvorens hij te Soera baja kwam en bevracht werd, is onbekend. HU. Volgens den Haagschen correspondent der Midd. Ct. schijnt er alle kans te bestaan, dat, mocht Engeland blijven aandringen om te intervenieeren in de quaestie tusschen Nederland en den Radjah van Tenom, be trekkelijk de vrijlating van de gevangen genomen be manning der »Nisero", een andere machtige staat tusschenbeide zal treden om Engeland van het onrede lijke van zijn eisch te overtuigen. In eene kleine gemeente in het Noorden van Fries land, hadden kerkvoogden sedert een reeks van jaren een spaarbank voor de arbeiders van het dorp en werd den inleggers in den herfst 15 °/0 uitgekeerd. Wat deze inrichting in het oog der dorpelingen zoo aanbevelenswaardig maakte, was de omstandigheid, dat niemand om des geloofswille werd buitengesloten: Hervormden, Roomschen, Mennonieten enz. profiteerden van deze instelling. Thans is men echter druk in de weer de inrichting der spaarbank zoodanig te wijzigen, dat uitsluitend arbeiders, lidmaten der Ned. Herv. Kerk, er van zullen kunnen profiteeren, eene zaak, die natuurlijk liet anders zoo vreedzame dorp met een wel eenigszins verklaarbaren wrevel vervult. Naast de laan, welke toegang geeft tot de Sterren wacht te Leiden, wordt thans opgericht de Indische kampong, welke verleden jaar op de Amsterdamsche internationale tentoonstelling te zien was. Dit eigen aardig gebouwtje is n.l. het eigendom van het Ethno- grafisch Museum aldaar gewoiden. De Leidsche studenten-roeivereeniging »Njord" zal deelnemen aan den internationalen wedstrijd, welke 29 Juni zal plaats hebben op het meer De la Gileppe, bij Luik. Men rekent ook op deelneming uit Utrecht, Rotterdam, Calais, Parijs, Rijsel, Douai en Valenciennes. De jockey Anton Winkler, die op den tweeden Pinksterdag bij de wedrennen te Nijmegen van zijn paard stortte en dientengevolge naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, heeft die inrichting thans als hersteld verlaten en is naar zijn vaderland terug gekeerd. Omtrent Mr. Baron Sloet tot Oklhuis, Dinsdag te Zwolle overleden, deelt de Pr. Zw. Ct. o. a. de volgende bijzonderheden mede Als burgemeester van Hengelo (1835) betoonde hij zich reeds vroegtijdig een groot voorstander van het openbaar onderwijs. Nog wijst men u heden ten dage naar »de school van Sloet". In 1836, toen hij nog geen 28 jaren telde, schreef hij reeds een belang wekkende studie over den handel in Overijselnadat hij in 1838 Hengelo had verlaten en te Zwolle was opgetreden als lid der Arrondissements-Rechtbank, hielp hij daar in 1840 de eerste Overijselsche ten toonstelling tot stand brengen. Met zijn vrienden, Mr. J. A. van Roijen en G. Luttenberg, richtte hij in 1841 de Overijselsche vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart op. De verbetering van den handelsweg naar zee langs het Zwolsche Diep werd ter hand genomen, de ooft- boomenteelt door het uitreiken van honderden vrucht- boomen bevorderd, prijsvragen werden uitgeschreven en het museum van naturaliën opgericht, dat tot Sloets dood een voorwerp van zijn bijzondere zorg en liefde is gebleven. Tusschen 1840 en 1850 werd door de oplichting van het dagblad Overijssel ook uit die streken een stoot gegeven aan de ontwikkeling van een werkelijk constitutioneel staatsleven. In 1840 begon Sloet zijn Tijdschrift voor Staathuishoudkunde en Sta tistiek en trok door zijn studiën over de koloniën, inzonderheid over Sui'iname, zoozeer de aandacht, dat hem het beleid over een kolonisatie naar dit land werd toevertrouwd. Later had hier op initiatief van Sloet en zijn vrienden het eerste Landhuishoudkundig congres plaats, dat in de volgende maand zijn 37e jaarvergadering zal houden en waarvan Sloet jaren achtereen als eere voorzitter fungeerde. Bij de vermelding van het overlijden van den Zwol- schen landhuishoudkundige Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tot Oldhuis verdient ook melding gemaakt te worden van zijne verdiensten op letterkundig gebied. Sloet heeft zich in zijn veelzijdig werkzaam leven ook bekend gemaakt door verscheidene verdienstelijke ge dichten, zooals»Blaauw Garrifc (Eene sage van den Veluwezoom)", »Aan den IJsel", »Aan den hooggeleerden Simons", »De jacht", «Mijmering", enz., die bij velen onzer lezers nog wel in herinnering zullen zijn. Blijkens mededeeling van den waarnemenden agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië is door hem van de Indische Regeering het telegrafisch bericht ontvangen, dat de cholera in Groot-Atjeh is geweken. Bij de commissie, voor de provinciën Zeeland, Noord- Brabant en Limburg benoemd tot het afnemen van een examen voor adspirant-gemeentesecretaris of amb tenaar ter secretarie, die te Tilburg haai- zittingen zal houden, hebben zich 18 candidaten aangemeld, waaruit 7 uit Zeeland en 11 uit Noord-Brabant. De commissie, wier president de heer J. F. Jansen is, burg. van Tilburg, heeft tot haar secretaris aangewezen het lid II. G. Hartman Jz., secretaris van Goes. De inzendingen uit Engeland voor de Internationale Landbouwtentoonstrlling, te Amsterdam in Aug.-Sept. te houden, zullen zeer belangrijk zijn. Vele opgaven voor inzending van vee worden bij het Uitvoerend Comité ontvangen. Was het enkele dagen geleden aangenaam te kunnen melden, dat II. M. de Koningin van Engeland vee zoude inzenden, nu kunnen wij mededeelen, dat ook de aangifte van inzending van vee vanwege Z. K. H. den Prins van Wales is ingekomen.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1