Z1ERIKZEESCH! COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 46. Woensdag 18 Juni. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. JENEVERBELASTING. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f'1,—Franco per post f\~ Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 00 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. De belasting op liet gedistilleerd is zeer zeker een rijke bron van inkomstenin 1882 bracht ze ruim 22 millioen gulden op. De groote menigte juicht zoo «iets toe, ze meent 1°. dat daardoor de schatkist gemakkelijk verrijkt wordt, omdat zoo ongemerkt die belasting betaald wordt en 2°. dat de jenever daardoor duurder wordt en de dronkenschap daardoor zal afnemen. Het tegendeel is waar. Dat eeue belasting veel opbrengt en gemak kelijk binnenkomt, is geen bewijs, dat ze billijk en goed is, daartoe is o. a. noodig, dat ze niet drukkender zij voor een deel der natie dan voor een ander en daartoe moet ze ook geen aanleiding geven tot afwijkingen van bedenke- lijken aard, die schijnbaar wellicht niet tot (te zaak in betrekking staan, maar een gevolg van de belasting kunnen zijn. Zoo wordt zeep als eeu dagelijksebe behoefte beschouwdmaar wanneer de zeep door zware belasting inderdaad duur werd, zou de zindelijkheid er onder lijden, en eindelijk de .volksgezondheid. Men heeft de belasting op de mee verhoogd en nu brengt die belasting minder op dan voorbeen, omdat groote partijen naar Engeland gaan, die vroeger bier kwamenmen heeft rietsuiker belast en bet in bet algemeen den suikerhandel lastig gemaakt, welnu we zijn steeds meer aan de beet wortelsuiker begonnen. Zoo beeft men ook zóó geredeneerd, dat de jeneverbelasting den jenever duur zou maken, dat daardoor de dronkenschap zou afnemen omdat de dronkaard zijn borrel niet meer zou kunnen betalen. Niets is minder waar. Wanneer de jeneverbelasting verhoogd wordt zal de kroeglooper evenveel glaasjes drinken als altijd, bij zal even groote glaasjes hebben als altijd en bij zal ze hebben voor betzelfde geld als altijd en de kroeghouder zal even veel of nog meer verdienen als altijd. Want hij zal den drank steeds meer vervalscben, bij zal water en vitriool bij den duren Schiedammer voegen (in Parijs beet bet bedwelmende vocht eenvoudig du vitriol), bij zal kortom zorgen, dat er aan den stand van zaken niets verandert. Maar toch zal er iels veranderen, de vaste klanten zullen aan maagkwalen gaan lijden, de dronkenschap zal zich in de onaangenaamste en gevaarlijkste vormen vertooneu en de krank zinnigheid zal toenemen. Van vele andere gevolgen van meer verwijderden maar even bedeukelijken aard zullen we voorloopig zwijgen. De enkele eenvoudigen in den lande, die nog maar altijd droomen van „oubetaalbaar duren jenever", wenschen we te waarschuwen. Maar bij de toenemende vervalscbing van den „ge- liefkoosden volksdrank" wensebten we de aan dacht van hen, die het aangaat, te vestigen op een bijna vergeten maar nog niet afgeschaft Artikel van bet Wetboek van Strafrecht en wel Art. 475, waarin met een boete van f 3 tot f 5 worden bedreigd (6».) „Degenen, die ver- valscbte dranken verkocht of vertierd zullen hebben". Art. 476 vordert nog bovendien drie dagen gevangenstraf voor „de verkoopers of vertierders van vervalsckte dranken" en Art. 318 bedreigt hen, „die vervalschte dranken, die scha delijke vermengsels voor de gezondheid bevatten, verkocht of vertierd zullen hebben", met „een gevangenzetting van zes dagen tot twee jaren en eene geldboete van 8 tot 250". Indien men dus iets vau de wetten hoopt om de dronkenschap te doen afnemen, dan is in de eerste plaats strenge toepassing van deze wet noodig. De drankwet zal een goudmijn worden voor de kroeghouders die overblijven; indien bun het vervalscben belet wordt, zullen ze toch genoeg verdienen, maar de dronkaard zal minder moeten drinken en zijn dronkenschap zal niet zoo kwaadaardig en voor zijne gezondheid niet zoo schadelijk zjju. Matigheids- en Afschaffings mannen, uw ijver verdient bewondering, maar de vruchten van uwen arbeid zijn niet vele waar gij zoekt te overtuigen. Moge uw streven de strenge toepassing der genoemde artikelen in de band werken en gij zult een belangrijk werk hebben verricht en het drankgebruik doen verminderen. ZIERIKZEE, '17 Juni 1B84. De nieuwbenoemde Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. W. M. de Brauw, kwam zich gisteren middag te Middelburg vestigen, nadat zijn voorganger, Jhr. van Karnebeek, Zaterdag die gemeente had verlaten. Beiden gebeurtenissen waren zoo eenvoudig mogelijk. Van het afgetreden hoofd van het gewest namen een zestal autoriteiten en ambte naren met een laatsten handdruk afscheid, en ter ontvangst van den heer De Brauw waren twee leden van Gedeputeerde Staten en de Griffier aanwezig. Aan de firma P. Mansveldt en Zoon te 's Hage is de levering der medaille voor de Internationale Amster- damsche Landbouvv-Tentoonstelling opgedragen. Die medaille draagt volgens Agricultura aan de eene zijde het borstbeeld van Z. M. den Koning, beschermheer der Tentoonstelling, met toepasselijk randschrift, terwijl aan de keerzijde is aangebracht het Nederlandsche wapen, omgeven door de wapens der elf provinciën, waartusschen symbolen van den landbouw zich bevinden. De eigenaardige beteekenis is om te doen uitkomen, dat deze Tentoonstelling, de eerste internationale op dat gebied in Nederland, door medewerking van al de groote Nederlandsche Landbouw- Maatschappijen is tot stand gebracht. Gladstone heeft naar aanleiding eener resolutie der Britsch Seamen's Protection Society over de schip breukelingen der »Nisero" verzekerd, dat geene pogingen which sound judgment could suggest", zouden worden nagelaten om hun redding te verzekeren. De afgevaardigde van Sunderland, Storey, is voor nemens de Regeering opnieuw over de »Nisero"- quaestie te interpelleeren, terwijl andere leden van het Lagerhuis een debat uitlokken en een motie voorstellen willen. Er heerscht, volgens den corr. der N. Rott. Ct., groote ontevredenheid in de parlementaire kringen over den tegenwoordigen stand der quaestie. De eigenaars der »Nisero" hebben hem medegedeeld, dat zij niet zullen antwoorden op de insinuatie dat de stranding der »Nisero" opzettelijk geschiedde. De on bevlekte reputatie der firma achten zij een voldoend antwoord. De eigenaars wijzen insgelijks het vermoeden af, dat er contrabande aan boord der »Nisero" was. "Van bevoegde zijde wordt aan het U. D. mede gedeeld, dat het bericht in sommige couranten voor komende, omtrent het antwoord van de Senaten der drie Rijks-universiteiten in zake de toelating van Transvaalsche studenten tot onze hoogescholen, voorbarig en onjuist is. Het antwoord der Utrechtsche universiteit kan nog niet in handen van den Minister zijn. Overigens moet dit antwoord, naar men zegt, ook niet in den geest zijn, als bedoeld bericht ver meldde. Blijkens het twaalfde jaarverslag der algemeene Nederlandsche vrouwenvereeniging »Tesselschade", loo- pende van April 1883 tot April 1884, telde de vereeniging op 1 April j.l. 32 afdeelingen of corres pondentschappenmet 279*1 leden, dat is 261 meer dan ten vorigen jare. Rotterdam telt 198 leden en donateurs benevens 36 werksters. Het gezamenlijk gedurende het verloopen jaar door de afdeelingen uitbetaald werkloon is f 17921.545. Als men pl.m. f 650 hierbij rekent, hetgeen is be taald voor vertaal- en copiëerwerk, dat door tusschen- komst van het hoofdbestuur door de werksters is verricht, waaronder vertaalwerk voor het Blaadje, dan bedraagt het uitbetaalde werkloon f '18572, of 863 meer dan het vorig jaar. In Rotterdam bleef het ledental ongeveer hetzelfde, het bestelwerk nam toe, de verkoop van depot-artikelen bepaalt zich hoe langer hoe meer tot kleinere voor werpen, waardoor het bestuur het zeer betreurt de vervaardiging van kostbare voorwerpen van kunst en smaak zoo weinig te kunnen aanmoedigen. Ofschoon de voortreffelijke eigenschappen van den Eucalyptus Globulus reeds vroeger werden in het licht gesteld en op den aanplant van dit boomgewas in Nederland toen ook werd aangedrongen, vermelden wij nog enkele bijzonderheden, die door een lezer van het H. worden medegedeeld: De Eucalyptus Globulus voorziet in vele zaken. De aftreksels der vruchten en bladeren dienen tot wering van insecten en tot verzachting van borstziekten. De geur is aangenaam en doordringend, doch doodelijk voor de insecten-wereld. Vogels en vee zoeken den boom op om van die plaag verlost te worden. Overal ziet men dan ook op veestallen en in zieken kamers de bladeren en vruchten opgehangen tot wering van vliegen en horzels, die plaag der warme landen. Bacterieën en splijtzwammen worden er door geweerd en de lucht van de aftreksels werken heilzaam en oplossend bij teringlijders. Behalve deze eigenschappen draineert zij moerassen en weert de typhus en dyptheritus uit streken, waar poelen hare miasmata verspreiden. Waarom wordt deze plant niet naar Nederland over gebracht? De boom groeit snel en is met hare hooge kruin en lange groene bladeren een sieraad voor wintertuinen, terwijl hare geur heilzaam op de adem- halingswerktuigen werkt. Maandag is een processie uit Gouda te Brielle aan gekomen om het graf der Martelaren van Gorkum aldaar te bezoeken. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezant te Parijs heeft aldaar den 6en dezer, aan bet Departement van Buitenl. Zaken, de nederlegging plaats gehad der akten van bekrachtiging der overeenkomst tot bescherming van den industriëelen eigendom, 20 Maart '1883 tusschen onderscheiden Staten, waaronder Nederland, gesloten, en van een protocol, constateerende het voor behoud door Nederland in de voorloopige conferentie met betrekking tot de bescherming van octrooien van uitvinding gemaakt.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1