ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arronis- sement Zierikzee. 1 RDAM 1884. No. 45. Zaterdag 14 Juni. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD yresent. WD. Btitenlandsch Overzicht. Binnenland. OH zeker f SO. 36 pi'uelit- liofhebbers i meesters. Ieder, die beken: Premie net bijschriften van I at overal f 1.90 |-t ruim 300 platen, [nze Voorouders, de hoogst prachtvol rijk met goud - f 7,50. I Vrouwe van Waar- vol in blauwe rijk I 'oor slechts f 1,50. Ine, Herinneringen, n tafereelen, opge- \_ze naar het Oosten Dr. Wap, 4 dln. 's f 2,75. -Rijkste verzameling Meisjes, bestaande [esboeken van An- Agatha, Meijer, degelijke boeken firijvers, in plaats f 6,75. liedenis en, Volks- prachtvolle Staai- Inwerken van onze hilders en uitmun- ct door v. Lennep, c prachtwerk in 2 j rig gebonden, voor f 12,50. I ïsterwerken Ferd wa, Elisab. Musch 1de meeste waarde- baaie Prachtbanden f 5,90. Bijbelsche Geschie- uisgezin, door den 100 prachtvolle groot quarto fraai 'f 10. t- en Plaatwerk Nederlanden. De ■an de 17 Provin- jeden, opgehelderd ingen, vervaardigd rs. Geb. in 3 klein f 50, sl. f 13,85. |u Consulat et de f 7,90. ['•al and Dramatic L| prachtband, flinke or slechts f 2,40 ikunde voor den Jen, met 266 fig. Is, in prachtband, bts f i?60 op en de werken -SO, die men [nevens Ultra i of te Nijmegen. Ie firma's Bolle te cle prijzen 'ierüizee. ATSEN. It haven, otterdam b, j. A. v. d. k Pauwensteeg ecteur A S T E L. Zierikzee. sm. 11 u. 11 12 11 11 12 1 11 11 12 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stnklten, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. De Transvaalsche deputatie, vertrekt morgen naar Londen, van waar zij den 20n dezer maand per „Spavta" naar hare haardsteden zal terugkeeren. Woensdag is zij te Amsterdam aangekomen uit Berlijn, waar zij de plechtigheid van de eerste-steenleggiug voor het nieuwe Rijksdaggebouw had bijgewoond. Zij had niets dan lof voor de heusche ontvangst, die haar te Berlijn ten deel was gevallen. Op de receptie bij den Keizer behoefde de tolk zijne diensten niet te presteeren, daar de Keizer verklaarde de heeren zeer goed te kunnen verstaan. Op een diner, waar President Krilger naast Bis marck zat, werd het gesprek gevoerd in het plat-Duitseb, en door Oom Paul in „die Boere zijn tael", waartoe zich de taalkennis van den President dan ook trouwens beperkt. Uit het feit, dat in het hotel „Kaiserhof" namens den Keizer bevolen was den heeren geen rekening te geven, blijkt afdoende dat de grijze Vorst hen als zjne gasten beschouwde, eene beleefd heid die men hun ook te Lissabon had bewezen. Weer heeft het capaciteits-systeem den Bel gisehen liberalen een leeljke snee door den neus gegeven. Was in de afgeloopen maand de uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten niet gunstig voor hen, bj de verkiezingen voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers zijn ze totaal verslagen. De elericalen, die de kunst blijken te verstaan om voor hunne partij te werken, hebben nu eene meerderheid van 32 stemmenbet ministerie Frère-Orban heeft dan ook de portefeuille neergelegd. Sinds 20 Juni 1878 was het aan het bewind; in dien tijd werd het slechts tweemaal gewjzigd. Het bestaat thans uit de heeren Frère-Orban (bui- tenlandsche zaken), Ch. Graux (financiën), ge- neraal-majoor Graux (oorlog), Rolin Jacquemijus (binnenlandsebe zaken), Van Humbeeck (openbaar onderwjs), Bara (justitie) en Xavier Olin (open bare werken). In Engeland en Italië is de quaestie van het stemrecht voor de vrouw weer op het tapijt gekomen. Bij de behandeling der kieswet ver klaarde Gladstoue niets te willen welen van het amendement van den afgevaardigde Woodall, om ook aan vrouwen het stemrecht te verleenen. In Italië besloot de commissie voor de nieuwe kieswet juist in tegenovergestelden zin, voor zoover de gemeentelijke en gewestelijke ver kiezingen betreft; het Kabinet kon zieb hiermede wel vereenigen, op conditie echter dat de vrouwen niet zelf ter stembus zullen komen, maar ge machtigden in hare plaats zouden sturen. Men is blijkbaar bevreesd, dat zij op de mannen zullen inflnenceeren, en men bewjst hiermede te weten welk vleesch men in de kuip heeft. Over de echtscheidings-quaestie, die door den Fransehen senaat in beginsel is aaDgenomeö, tot groot genoegen van de talrijke selioonen, die op de tribunes den uitslag der stemming afwacblten, werd nog in bijzonderheden gede libereerd. Een voorstel om baar ook te veroor loven bij onderling goedvinden, heeft geen bijval gevonden; de aanspraken der vrouw op scheiding wegens overspel van den man werden beperkt voor het geval dat de schennis der huwelijks trouw in de echtelijke woning had plaats gehad. De afgevaardigde De Pressensé wilde deze beperking doen vervallen, maar men zag terecht in, dat het aantal aanvragen om echtscheiding dan legio zou worden. Dit legt zeker geen vleiende getuigenis af van de Fransche eclit- genooten, maar als men in aanmerking neemt hoe in Frankrijk, vooral in den deftigen stand, de huwelijken gesloten worden door de ouders met het oog op de financiën der beide partjen, en bijna geheel buiten de belang hebbenden om dan kan het niet verwonderen als de echtgenooten later niet bij elkaar blijken te passen. De mishandelingen, door zekeren Saint-Elve, redacteur van een radicaal blad op Corsica, ondergaan, en het daar heersehende systeem van bestuur, waren gedurende eenige dagen in de Fransche Kamer het onderwerp der beraad slagingen. Het debat bracht treurige zaken en toestanden van Corsica aan het licht, en ofschoon het met de aanneming van een eenvoudige dagorder eindigde, zal het toch niet onvrucht baar voor het eiland zijn geweest. Het aan het licht brengen van misbruiken is toeh de eerste stap om ze te verbeteren. De vreeselijkedynamiet-aanslagen, op Vrijdag- avond voor Pinksteren te Londen gepleegd, schijnen van Amerika uit bewerkt te zijnhet is de politie nog niet gelukt de daders op te sporen. Bij het onderzoek is echter gebleken, dat vele fenians, die men reeds lang in Amerika of Australië waande, Dog goed en wel in Londen zitten. De Engelsche Regeering heeft naar aan leiding van deze gebeurtenis vertoogen gericht tot het Kabinet te Washington; het is niet waarschijnlijk dat O'Donovan Rossa cum. suis, die deze ontploffingen nog maar kinderspel noemen bij hetgeen er volgen zal, zich daaraan veel laten gelegen liggen. In Egypte nog steeds Egyptische duisternis. De berichten waren den laatsten tijd zoo tegen strijdig, dat nien het ware niet te weten kan komen. Het blijkt intussohen dat Berber wel degelijk in handen der opstandelingen gevallen is; de gouverneur en zijn geheele familie, het niet-overgeloopen deel van het garnizoen en alle Enropeesche kooplieden werden door de volgelingen van den valschen Profeet om hals gebracht. Gordon, die nog steeds in Khartoem opgesloten zit en wel denken moet dat men hem geheel in den steek laat (want van die expeditie om hem te helpen schijnt niets te zullen komen), zal nu toch eindelijk wat van zijn vrienden hooren, als ten minste de boden, die men hem wil toezenden, hem kunnen be reiken. Behalve brieven van vrienden en magen zal men hun afschriften meegeven van hetgeen op verschillende meetings in Engeland is gezegd over de houding vaD het gouvernement en de verplichting om maatregelen te nemen tot zijne bevrijding. Omtrent de eoüferentie over Egypte en hetgeen daarbij vastgesteld zal worden, hopen wij een volgenden keer met zekerheid bijzonderheden te kunnen meedeeien. De Engelsche minister Granville is met onzen gezant te Londen, graaf Van Bijlandt, in onder handeling getreden over de „Nisero"-quaestie, die ook in de Tweede Kamer breedvoerig is besproken. De Engelschen hebben in deze zaak op hun gewone grijp-manier gehandeld en het is te vreezen dat dit muisje een geducht staartje zal hebben, ja ons zelfs in ernstige verwikke lingen zal brengen. ZIERIKZEE, 4 3 Juni 4 8 8 4. Heden gedenkt de heer D. H. Ezerman den dag, waarop hij voor 25 jaar de betrekking van Muziek onderwijzer, alsmede van Organist bij de Herv. Gem. aanvaardde. Talrijk zijn de bewijzen van belangstelling den geachten jubilaris aangeboden. Van de leden der alhier bestaande Muzièk- en Zangvereenigingen, waar van hij reeds tal van jaren directeur is, en eenige andere belangstellenden, werd den jubilaris een prachtige zwart marmeren pendule met 2 coupes, benevens een bedrag in geld vereerd. Wij wenschen den heer Ezerman geluk met zijn jubilé en spreken den wensch uit, het hem moge gegeven zijn, nog tal van jaren zijne beste krachten te wijden aan de verschillende betrekkingen, die door hem steeds met zooveel ijver zijn vervuld. Heden nacht heeft op de werf »de Schelde" te Vlissingen een hevige brand gewoed. Twee gebouwen zijn geheel afgebrand, waaronder magazijn met alle werktuigen. De schade wordt berekend op 2 ton. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. In het Handelsblad (posteditie) dat Dinsdagmiddag te half vier te Amsterdam werd afgedrukt om te Rotterdam reeds te half acht aan de stations verkrijg baar te zijn, komt de brief van den graaf Van Bijlandt, onzen gezant te Londen, vertaald en wel in zijn geheel voor. Hoe hoog onze gedachte ook is van de activiteit van de redactie van dat blad en van de uitstekende hulpmiddelen, welke haar ten dienste staan, betwijfelen wij toch of deze -- die activiteit en die hulpmiddelen ditmaal wel in staat zouden geweest zijn om haar de vertaling en opneming van dit officiëele stuk (dat eerst te 's Hage in den middag publiek gemaakt werd, waarvan de telegrafische overseining den vlugsten amb tenaar 2 a 24/2 uur in beslag moet nemen en zelfs wanneer de telegraaf-administratie daartoe al hare op het middaguur voor den publieken dienst beschikbare lijnen wilde afstaan, bezwaarlijk binnen het uur kon zijn geschied), mogelijk te maken, wanneer de redactie niet te voren kennis van den inhoud van dien brief had gedragen. En is die twijfel gegrond, dan cijfert onze hulde voor de vlugheid en activiteit dier redactie niet weg, dat wij protesteeren tegen het bevoorrechten van één enkel blad met de kennismaking van officiëele stukken. R. Nbl. Het wetsontwerp op den suikeraccijns'is, ondanks tal van adressen, die wijziging of verwerping verzochten, Dinsdag onveranderd aangenomen en daarmede dus voor de gehaltebepaling het stelsel der saccharimetrie aangenomen en naar men hoopt een einde gemaakt aan de weinig edele praktijken, waarop die belasting tot dusverre voor een groot deel ontdoken werd. De heer rrir. S. A. Vening Meinesz, burgemeester van Rotterdam, is in de Dinsdagmiddag te Amsterdam gehouden vergadering van de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen benoemd tot lid van den raad van commissarissen. v

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1