ZIER1KZEESCHE COERMT. voor het arrondis- >4»* sement Zierihzee. 1884. No. 44. Woensdag 11 Juni. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. OCTAVE FEUILLET, „La Veuve"; „Le Voyageur". Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden IFranco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelievfe men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIvEMUN. ZIERIKZEE, 10 Juni 1 8 8 4. De vereeniging tegen de kwakzalverij telde op 1 Januari 1883 nog slechts 520 leden, welk aantal op 1 Juni 1.1. nagenoeg was verdubbeld en gestegen tot 1001. Van het maandblad der vereeniging werden in 1883 ruim 91,000 exemplaren gratis verspreid en bovendien nog ruim 17,000 kleine blaadjes, zoodat er door de vereeniging meer dan 108,000 stuks drukwerken met nuttige waarschuwingen onder het publiek werden gebracht. De inkomsten der vereeniging bedroegen in 1883 ongeveer f 1800, waaronder f 200 van de Nederl. Maatsch. ter bevordering der geneeskunst en een nog iets grootere som van extra bijdragen der leden. Daarentegen bereikten de uitgaven een nog hooger bedrag en kon het nadeelig saldo van het jaar 1882, ten bedrage van f 403, niet geheel worden aangevuld, maar werd het slechts verminderd tot een bedrag van f 231. Terwijl het verslag over 1883 de overtuiging uit spreekt, dat de vereeniging ook dit jaar nuttig is werkzaam geweest, ter waarschuwing tegen bedrog, dat de gezondheid en de welvaart bedreigteindigt het met een opwekking tot de leden, om in hunnen kring vrienden en kennissen aan te sporen, om mede het doel der vereeniging te helpen bevorderen. Een bericht uit Middelburg meldt, dat de voort vluchtige postdirecteur uit IJzendijke W. H. Pieters, niet aan boord van het Eng. stoomschip »Queen" bij aankomst te New-York is gevonden het is dus meer dan waarschijnlijk, dat hij zich naar een der Zuid- Amerikaansche republieken heeft ingescheept. De vorige week kwam te Vlissingen binnen het Noordsche driemastschip «Craiqallion", dat de eerste lading petroleum rechtstreeks uit Amerika aldaar aan voert, om te worden opgeslagen in de nieuw opgerichte petroleura-pakhuizen, welk aldaar voor de pakhuis- meesteren te Rotterdam in den afgeloopen winter zijn gebouwd. De benoeming van graaf Herbert Von Bismarck tot gezant bij ons Hof wordt in de politieke kringen van Berlijn voor zeker gehouden. Hij neemt echter de gelukwenschen deswege nog niet aan. De vertraging der officiëele aanstelling moet daaruit worden verklaard, dat de overplaatsing naar Washington van den heer Von Alvensleben, thans bij de Nederlandsche Regeering geaccrediteerd, nog niet kan plaats hebben, omdat nog geen nieuwe Amerikaansche ambassadeur voor Berlijn werd afgevaardigd. De Amerikanen benoemen niet gaarne nieuwe gezanten tegen het tijdstip, dat de nieuwe President zal worden gekozen. De nieuw gekozene moet altijd eenige baantjes beschikbaar hebben. Op het Zuiderzendingsfeest, dat Woensdag 16 Juli onder 's Heer-Arendskerke op de hofstede «Dijkzigt" van mevrouw De Bruijn zal gehouden worden, zullen o. a. de navolgende heeren als sprekers optreden: Gerth Van Wijk, 's GravenhageA. Van Veelo, Klundert; K. Van Gooi', Nieuwen dijkA. Van Schelven, BeverwijkJ. B. Van Heijningen, 's-GravendeelJ. H. De Visser, Almeloo; C. B. Oorthuijs, Harderwijk; J. Kromsigt, LeiderdorpJ. Van !t LindenhoutSteen houwer, Papendrecht; R. Visscher, Numansdorp en A. Loois, Pernis. In het stations-koffiehuis te Leeuwarden is eene vergadering gehouden, met het doel om eene ver eeniging op te richten, ten einde eene geregelde verzending van vee naar Amerika te bevorderen. Het is zeker, dat de Amerikanen, die hier komen om tegen hooge prijzen best fokvee op te koopen, daarop nog enorme winsten behalen. Men kan dan ook gerust zeggen, dat een groot deel der opbrengst vloeit in de zakken van deze tusschenpersonen. Die verdiensten nu wenscht men zooveel mogelijk voor de fokkers zeiven te be houden, en het plan is, eene naamlooze vennootschap te vormen, die voor hare rekening hier vee, bij voorkeur van de leden, koopt en in Amerika verkoopt. Aan vankelijk wordt een bedrijfskapitaal van f 50,000 voldoende geacht, dat men bij kleine aandeelen van f 100 zal trachten te plaatsen, om de deelneming zoo algemeen mogelijk te maken. Een algemeene order verbiedt de militairen, gekleed in groote tenue, het rooken van sigaar of pijp op den openbaren weg. Voor liefhebbers is dit ontegenzeggelijk een ware plaag en menigeen, die de verzoeking te sterk was, heeft bij overtreding van het verbod al eens een »leelijke pijp" gerookt. Bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom is daarin thans een wijziging gebracht. De militairen mogen nu des Zondags het hoogste sieraad - de pompon van hun chako - thuis laten, zijn dus niet in «groote tenue" en mogen dien tengevolge naar hartelust dampen. Zoowel de Volksstem als de Zuid-Afrikaan keuren zeer af sommige uitdrukkingen van de heeren du Toit en prof. Kuyper, met betrekking van Engeland. Zulke praatjes, gelijk laastgemeld blad ze noemt, zijn 't meest berekend om de vijandschap (met de Engelschen) te bestendigen, welke het zoo noodzakelijk is bij te leggen. Het betreurt het, dat noch Krtiger noch Smit een woord heeft gesproken om hunne niet-instemming te kennen te geven. Dei-gelijke ontboezemingen belemme ren de pogingen om de oorzaken weg te nemen, die gedurig werken tegen de vrije en volledige ontwikke ling van het volk van dit land, samengesteld gelijk het is uit verschillende blanke nationaliteiten, die, schoon nu nog tot zekere hoogte naast elkander wonende, bestemd zijn om in den natuurlijken loop der gebeurtenissen tot ééne natie samen te smelten. Het volgende is zeker een allereenvoudigst middel om het onvermengde van melk op de proef te stellen. Men steekt een goed gepolijste naald in de verdachte melk en trekt ze in loodrechte houding er dadelijk weer uit. Is de melk niet aangelengd, dan blijft er aan de naald wat melk hangen; is er water bij gedaan, ook slechts een kleine hoeveelheid, dan blijft er aan de punt geen dropje hangen. BULLETIN omtrent den toestand yan Z. K. H. Prins Alexander. De opwekkende middelen gaven geen verbetering, maar de nacht verliep verder rustig. De darmbloeding heeft opgehouden, terwijl de adem halingswerktuigen niet erger zijn. De Prins is zeer zwak. ii. Slot. De schrijver verplaatst ons een goed jaar later in het salon van mevr. de Frémeuse, waar mevrouw de Combaleu, haar de mededeeling komt doen van het aanstaande huwelijk tusschen haar zoon Gérard de Combaleu en de weduwe Marianne de la Pave. Maurice, al dien tijd afwezig gebleven, verrast een paar dagen daarna zijne moeder met diens komst. Gérard de Combaleu had, tijdens het verblijf zijner nicht te Parijs, haar de meeste oplettendheden be wezen, zij was de bloem geweest waar hij als vlinder steeds omhenen fladderde; hij, een losbol, iemand, die op de boulevards en achter de coulissen geen onbekende was, eene doorgesleten stoelzitting, was niet afkeerig de alleszins rijke, jonge weduwe het hof te maken en, daarin door zijne tante op meesterlijke wijze voortgeholpen, had Marianne, grootendeels uit spijt den man dien zij in stilte liefhad -- Maurice niet te kunnen huwen, hém hare hand geschonken. Tegenover Maurice, met wien zij op zeekren morgen den reeds lang bepaalden rijtoer deed, erkende zij zich van kwaad te handelen bewust te zijn, doch verheelde hem niet dat hij er eigenlijk de schuld van was. »En indien ik nu eens niét huwde?" vroeg zij Doch het antwoord werd hierop schuldig gebleven, wijl, in korten galop, Gérard de Combaleu dien zij pas des avonds verwacht had kwam aanrijden. Eenige dagen daarna verlieten én Gérard én mevr. de Combaleu het kasteel, terwijl Marianne naar hare nichten te Alengon vertrok; het aanstaand huwelyk tusschen hen was verbroken, Gérard had zich, een weinig onder den indruk van den wijn, dien hij zich aan tafel goed had laten smaken, des avonds minder wellevend tegenover zijne bruid gedragen en was tot handtastelijkheden overgegaan, «Nooit zal een man, »tot zulke laagheden in staat, mijn echtgenoot worden", had Marianne tegen hare tante gezegd, en een uur later was hare verhouding met hem verbroken en had zij het kasteel verlaten. Doch korten tijd daarna was zij in hare woning teruggekeerd en Maurice hernieuwde, als vriend, zijne bezoeken. Voor hem begon nu grooter strijd dan hij wellicht ooit gestreden had; hij was eenerzijds over tuigd van hare genegenheid voor hem, ter andere zijde stond het aan den vriend gegeven eerewoord als dreigend monster daartegenover. En het bezoek bij den dorpspastoor, nogmaals om raad afgelegd, plaatste hem voor een grooter dilemna dan hij had kunnen voorzien. «De vroegere vriendschapsband", zeide deze, »heeft zich opgelost in een gevoel van liefde, 't is «ongelukkig, doch 'tis nu eenmaal zoo. Vertrekt gij, »om niet weder te keeren, dan is Marianne eene «verloren vrouw; blijft gij, en verkeert gij met haar «op den ouden vriendschappelijke!! voet, zonder meer, «dan is deze vriendin binnen ééne maand, binnen zes «maanden, uwe maitresse. Daaraan twijfelt gij evenmin «als ik, beter zij het dan dat zij uwe vrouw worde"! 'T is dus waarlijk zooals gij mij destijds voor »»speldet"", hernam Maurice, «vijand of mede- «plichtige en ziedaar mijzelf medeplichtige!"" In de maand September werd het huwelijk voltrokken een veertigtal gasten zette der plechtigheid luister bij. En op den avond van zijn huwelijksdag was Maurice, blijkbaar vermoeid door de drukte van 't feest, op 't eenzame terras eene sigaar gaan rooken, in ge dachten verzonken 't perron afgegaan en eene der boschlanen ingewandeld't was eene heerlijke nacht, de sterren schitterden in vollen pracht aan den hemel. Na eenige minuten loopens bevond hij zich tegenover een oud granieten kruis dat zich op de scheiding van twee wegen in het bosch verhief; reeds sedert lang had hij die plek vermeden, waar zooveel ongelukkige herinneringen in hem ontwaakten. Ontmoette hij dien avond bij toeval die gedachten aan 't verleden, of had hij ze met opzet opgezocht? Hoe het zij, op dat uur waarop zijne misdaad in hare gansche naaktheid en onherstelbaarheid voor hem stond, herinnerde hij zich met plotselinge en ontzettende juistheid evenals een man die uit een zachten sluimer wordt opgeschrikt alles wat er het afschuwelijke van verzwaarde. Hij zag in het verleden aan den voet van dit kruis twee kinderen, die in elkanders omarming, elkander eeuwige trouw zwoeren; ook zag hij in eene hut bijna onder de sneeuw begraven, den vriend zijner kindsche dagen en zijner jeugd worstelende tegen den dood; hij hoorde zijne zwakke, smeekende stem, nog ruischte in zijne ooren die laatste vriendschapsbeê - Belooft gij 't mij, Maurice? - - Ja! - Op uw eerewoord! - Op mijn eerewoord!

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1