lEUsFlTlARKTBEmCHfËSr Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. DOET TE WETEN: genaamd niet de hand heeft gehad in het met de letter G. geteekende artikel in de Fortnightly Review en dat hij daarvan geheel onkundig was, alvorens hij er in de Times melding van gemaakt zag. B e 1 g i e. Door de Indépendance Beige heeft de Internationale Afrikaansche Vereeniging te Brussel opnieuw doen openbaar maken, dat de Maatschappij op al haar grondgebied en zijne grenzen geen tol of belasting, van welken aard ook, heft of heffen zal, maar veeleer de onbeperkste vrijheid in handel en verkeer aan alle natiën waarborgt. De Maatschappij sti'eeft steeds naar één doel: uit hare bezittingen een onaf hankelijken Staat te vormen. Met het oog op de bepaling van het met Frankrijk gesloten contract, welke betrekking heeft op den verkoop der bezittingen, behoorden al degenen, die beweren, dat men een vrijen Staat niet verkoopen of de aan zulk een Staat ontleende vrijheden niet er aan ontnemen kan, de pogingen der Maatschappij, om zulk een Staat in het aanzijn te roepen, te ondersteunen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De kleinste locomotief, die ooit is gemaakt, heeft een Amerikaan, Henry Case, te Oil City vervaardigd. Dit kleine werktuig, dat acht duim lang is en slechts 1 */2 pond weegt, is gemaakt van geel koper, staal, zilver en goud, en voor de vervaardiging is drie jaren noodig geweest, c-lke werkdag op tien werkuren ge rekend. Aan de kleine locomotief bevinden zich 585 schroeven en de manometer heeft slechts l/4 duim middellijn. De spoonvijdte der locomotief bedraagt 'l5/8 duim en de schoorsteen is '1V4 duim hoog. Verleden week heeft men te Dover een man ge arresteerd, die met dezelfde boot van Frankrijk naar Engeland was gereisd, waarop de hertog van Cambridge zich bevond. De eenige aanleiding voor deze arrestatie was, dat hij den hertog op de brug van de boot een paai' malen met een zeer somberen blik was gepasseerd, waaruit de omgeving van den hertog het vermoeden opmaakte, dat deze man een aanslag op het leven van den hertog in den zin had. Na een paar dagen in hechtenis geweest te zijn, is de man in vrijheid ge steld, daar het bleek, dat hij slechts een bookmaker was, die bij de wedrennen van Chantiliy geheel ge ruïneerd was. Vandaar ook zijn somber en neerslachtig gelaat. De ontploffingen, die Vrijdagavond te Londen hebben plaats gehad, hebben eene groote ontsteltenis teweeg gebracht en ondanks de ijverigste nasporingen heeft de politie nog geen der daders kunnen arresteeren. De ministerieel! worden alle door sterke detachementen en geheime politie bewaakt en bij alle verdere open bare gebouwen zijn sterke wachten geposteerd. De ontzetting en de verbittering zijn onbeschrijfelijk en van vele zijden wordt bij de regeering aangedrongen op het uitloven eener belooning van vijf duizend pond sterling voor liet vatten der misdadigers. De politie had in den laatsten tijd een aantal dreigbrieven ontvangen. Het St. Jamesplein en Scotland Yard boden Zaterdag morgen een buitengewoon schouwspel aan. Op het plein zag men een deel van de »Junior Carltonclub" (conservatieve sociëteit) en de »Army and Navy-club" verwoest. Hetzelfde lot had het huis van Sir Watkins Wynn, lid van het Parlement voor Dinbighshire, ge troffen. In dit huis werden ook verscheidene bedienden gewond. In Scotland Yard vernielde de uitbarsting een deel van het hoofdgebouw der geheime politie en den gevel van een aangrenzend koffiehuis. Twaalf personen werden daar ernstig gekwetst, vier rijtuigen omvergeworpen, twee van de koetsiers worden vermist; men vreest dat zij gedood zijn. De politie-agent, die de wacht had buiten het ge bouw, zag een man even voor de uitbarsting een water-closet binnengaan en weder verlaten; deze man droeg een zwarten zak op den rug en men onderstelt, dat deze de ontplofbare stof bevatte. Deze politie-agent is zeer gevaarlijk gekwetst, en zal waarschijnlijk aan de gevolgen zijner wonde bezwijken. De schade, op de beide plaatsen aangericht, is ont- zaglijk groot; geweldige muren zijn omvergeworpen of over hun geheele lengte gescheurddeuren en ers zijn tot gruis verbrijzeld, de straten liggen ;Y puinhoopen en glasscherven. Een ontelbare menigte heeft zich in den omtrek verzameld, doch wordt door een sterk politie-cordon teruggehouden. Majoor Majendie zegt, dat het dynamiet, hier ge bruikt, van de allerergste soort is geweest. De politie veronderstelt, dat de dynamiet-mannen kort na het invallen van de duisternis zich op de genoemde plaatsen bevonden. Toen verleden week een gezelschap uit Berlijn langs de Scböneberger weide huiswaarts keerde, hoorde men eensklaps een dof geklaag, dat uit eene diepte scheen te komen. Men zocht langs de kanten der weide en ook in het hooge gras, zonder echter iets te vinden, terwijl het gesteun en geklaag toch steeds aanhield. Eindelijk wendde men zich tot een ouden boom, toen eensklaps een der heeren riep: «Hier zit een kind in!" In een oogwenk zaten twee heeren in den boom en toen bemerkten zij, dat boven in den stam een opening en de boom zelf geheel hol was. Spoedig haalden zij er een knaapje van 6 jaren uit, die, sprinkhanen zoekende, niet op het gat in den stam gelet had en naar beneden was gevallen. Reeds acht uren had de knaap in dit donkere benauwde hol doorgebracht en zou zeker hier omgekomen zijn, zoo hij nog niet bijtijds was opgemerkt geworden. De aftreding van den minister von Starck is het gevolg van het onlangs gesloten morganatisch huwelijk van den groothertog van Hessen met mevrouw De Kolemine, Baron von Starck, de eerste raadsman van dien souverein, was de voornaamste handelende persoon bij het tot stand komen van de echtverbintenis en is nu de zondebok. «Op zijn verzoek" is hij eervol en onder dankbetuiging voor de vele trouwe en uitstekende diensten door hem den lande bewezen", van zijne ambten ontheven geworden. Hij was minister van staat, minister van het huis des groothertogs en minis ter van buitenlandsche zaken. De heer Finger, thans minister van justitie, is vooi'loopig tot minister van staat benoemd. Mevrouw De Kolemine heeft te Berlijn een acte geteekend, waarbij haar morganatisch huwelijk met den groothertog van Hessen vernietigd wordt. Sedert eenigen tijd vertoefde zij te Berlijn, waar zij zich tot een der bekwaamste advokaten van Duitsch- land gewend heeft, ten einde hare rechten staande te houden. Deze advokaat heeft dan ook verscheidene malen een onderhoud gehad met den heer Lotheisen, minister van Hessen, die uit Darmstadt gekomen was om te trachten een schikking te verkrijgen. De groothertog moet hem volmacht gegeven hebben aan mevrouw De Kolemine een half millioen Mark aan te bieden, wanneer zij hare toestemming tot ontbinding van het huwelijk wilde geven. Volgens de World'zou koningin Victoria zelf den groothertog aangeraden hebben dit huwelijk aan te gaan, daar zij wist, dat hij reeds lang in intieme betrekking tot mevrouw De Kolemine stond. De tentoonstelling van de kroonjuweelen te Parijs zal ook een paar avonden in de week geopend zijn 24 kleine electrische lampen zullen dan de achthoekige kristallen kast beschijnen, Waarin de kostbare diamanten zijn besloten. De kast is omgeven door een traliewerk en is gemetseld in een stalen omhulsel van 15 niM. dikte. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 5 Juni 1884. Nederland, "Werkelijke Schuld 2l/s dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. 1869/70 11/i dito dito 1876 2 dito Binnen!. Esc. 5000 dito dito Esc. "100 1 dito Buitenl. '1853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Obl. Hope Sr Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito '1860 2e L. 100 4>/2 Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 België, Spanje, Portugal, Rusland, pCt. 66i3/J6 '8l3/ls 102'/, m u/„ iOO 97>/2 513/,. 99'/, 81%, OS'ln 89% 80 éér/, 66»/,, 6G%„ 140 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 i Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 i Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 Poti Tiltis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier/" 20,72'/a dito in zilver - 20,72 ty. Eng. Div. per JE - 11,60 Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 5 Juni 1884. Per Hectoliter. 91«/| 19 7/s 1245/a 533/4 923U 56% U9i/a f 1,19 - 2',47 Jarige Tarwe Nieuwe dito 1883 Zomertarwe Rogge 1883 Maartsche Gerst 1883 Winter dito 1883 Zomer dito 1883 Haver 1883 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1883 Schokker-Erwten Kleine dito 1883 Koolzaad f - L— a f - 7,50 a - - a - 6,- - 5,a - 5,25 - 5,25 a - 5,50 5,— a - 5,25 - 3,— a - 4, - 7,— a - 7,50 - 12,— a - 13,— - 12,— a - 13 - 8£0 a - 9,— - a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 5 Juni 1884. Boter laagste koers f 0,51 per 5 ons. hoogste - 0,55 o 5 Kip-Eieren laagste - 0,80 25 stuks. hoogste - 0,95 25 ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE. BINNENGEKOMEN. 5 Juni. »Star", kapt. Goddard, van Londen naar Dordrecht; zette de reis voort. Van 30 Mei-6 Juni '1884. Geboren: Een dochter van S. v. Leeuwen en M. v. d. Zande. C. de Blok en C, Tabbernée. Gehuwd: H. Lochmans, 24 j., j.m. en C. van Diest 23 j.j.d. Overleden: J. de Glindt, oud 4 m., z. De ondergeteekende betuigt, ook namens hare kinderenbehuwd- en kleinkinderen oprecliten Banljc voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en bij het overlijden van haren Echtgenoot, de Heer D. VAN DER MAAS Jz. Zierikzee 3 Juni '1 8 84. Wed. D. VAN DER MAAS Jz.- Bevelander. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het WATERSCHAP SCHOUWEN; Gelet op Artt. 3335 en 43 van het Reglement op het Bestuur 1°. dat door de periodieke aftreding van de Heeren L. C. BOOGERD, J. IIOOGENBOOM Bz., Mr. J. A. BOLLE, M. J. KOSTEN, C. L. KLOEK en H. G. MULOCK HOUWER, op primo November 1884, de vei kiezing van zes Hoofd-Ingelanden zal plaats hebben te Zierikzee in liet Waterschaps- Iocaal oj) .Donderdag- den ÏO Juni 1884 en te Noordwelle op Vrijdag den Z20 Juni I*8£84b5 telkens van des voormiddags te 11 tot des namiddags te 2 ure; 2°. dat de opening der stembiljetten zal plaats hebben in het Waterschapslocaal te Zierikzee op Sa terdag- den JCïini 1884? des voormiddags te 10 ure. Het Dageüjksch Bestuur voornoemd, J. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontv.-Griffier. vriend van haai' overleden man met voorkomendheid moest behandelen. In haar oog scheen Maurice een vijand, altijd had hij haars inziens, tusschen haar en haar man gestaan, zij had zijne brieven aan Robert gelezen en daarin onder hoogst beleefde vormen, arg waan, wantrouwen, antipathie gevonden, ja, zelfs laster: waar hij haar »de kwade geest" van haar echtgenoot schold, wijl zij bij dezen,>het gevoel van plicht en eer zou hebben doen verslappen. Geheel en al kon echter de arme vriend bij diens eerste bezoek zijn gegeven eerewoord niet gestand doen; na haar de kleinodiën van haren echtgenoot overhandigd te hebben en haar van diens hard doch eervol sterfbed een trouw relaas te hebben gedaan, waren beide te zeer vervuld met de droeve herinnering aan den overledene, dam-dat hij haar nu met diens uitersten wil kon beken hij gekomen was, met de belofte eens spoedig t( 11 maken. Hij vertrok zooals jezwaard gemoed, doch met rug te zullen keeren. «trouwen aan den da. «trekking YiTBrrfieife,- 4e v Waartoe niet gewac it tot zij liet plan tot her- Jegt, alvorens haar, in be- enschen van haar echtgenoot »te openbaren? Is het vtpór dien tijd geene soort op- «zettelijke beleediging dot «waaraan zij nog niet ei «seinen nooit zal denken tot Maurice gezegd, toe gemoedsbezwaren zich tot En, hoewel hij zich met kon vereenigen, dacht M >r haar datgene te verbieden ns denkt, waaraan zij mis- had de dorpspastoor n deze tot verlichting zijner hem, om raad, had gewend, dezen raad niet geheel en al amice toch over de woorden na en het denkbeeld den tijd voor zich te hebben en het uiterste oogenblik te kunnen afwachten, verlichtte hem wel is waar eenigszins. Hem kwam dat oogenblik dan pas als 't meest geschikt voor, als hij haar vriend schap en vertrouwen meer voor zich gewonnen had. Een paar dagen later -- mevrouw de Combaleu, tante van Marianne, die bij haar inwoonde, en die gaarne haren zoon Gérard aan de rijke weduwe paarde, had zich niet onbetuigd gelaten over Maurice's bezoeken eenige aantijgingen tegenover Marianne te maken en te zeggen dat men er over sprak hoe bij beweerde haar te zullen huwen en dit onderwerp in den omtrek reeds op aller lippen lag een paar dagen later werd mevrouw de Frémeuse, Maurice's moeder, met hem en den pastoor op het kasteel te dineeren gevraagd. Na tafel noodigde Marianne hem uit eene wandeling in den tuin te doen en zij bracht het onderwerp op Robert, op diens edelmoedigheid haar to.t eenige erf gename van zijn groot vermogen te hebben gemaakt. Op haar vraag: «hebt gij nog niet vernomen dat men mij «reeds uithuwelijkt?" had hij «neen mevrouw" ge antwoord, waarop zij, bij wie Maurice's houding reeds in haar binnenste de meest tegenstrijdige ge waarwordingen, van vriendschap en van verachting, had doen geboren worden, hem toevoegde: «niet, «waarlijk niet? Welnu vraag het dan aan uwe moeder, «zij weet het beter dan iemand anders". D&t was voor Maurice het oogenblik waarop hij meende én zichzelf van een gvooten blaam te moeten zuiveren, én haar den laatsten wil van Robert te doen kennen. «Indien ik de eer heb u wel te verstaan, «mevrouw", hernam hij, «zoo beschuldigt gij mij van «onder valschen schijn van vriendschap naar uwe hand, «of liever naar uwe bruidschat te dingen; «het antwoord daarop is gemakkelijk indien het voor «één man op de wereld onmogelijk is zich ooit de «uwe te mogen noemen, indien zulks ooit één man «verboden is, dan zeer zeker is het dat aan mij. En «gij zult weten waarom". En hierop verhaalde hij haar datgene wat Robert van hem geëischt had haar op zijn eerewoord te zullen mededeelen. Haar bleef niet anders over dan den beloedigden man vergiffenis te vragen, tegenover den laster harer tante meer op hare hoede te zijn en te erkennen dat Maurice een alleszins eerlijk en trouw vriend was. liet overige van den avond werd in kalme gezelligheid doorge bracht en bij 't scheiden noodigde zij hem uit haar 's anderendaags op eenen rijtoer te vergezellen. Doch zoover kwam het niet; hij voorzag ten halve waartoe zulk eene voortgezette verhouding aanleiding zou moeten geven en, ware het al zonder gevaar voor haat', voor hém zou zij allicht niét zonder gevaar zijn. Hij vertrok daarom plotseling naar zijn regiment te Rennes en schreef der buurvrouw een hoogst beleefd briefje, waarin hij zijn spijt uitdrukte over dat over haaste vertrek. (Slot volgt.)

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2