Z1ER1KZIESCHE COURANT. voor liet arrondis- jké»*, seraent Zierifezee. Zaterdag 7 Juni. 87ste jaargang. 1884. No. 43. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. OCTAVE FEUILLET, „La Veuve"; „Le Voyageur". Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f iFranco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 6 Juni 1 8 8 4. Hoofd-Ingelanden van het Waterschap Schouwen hebben, ter vervulling der plaats, opengevallen door het overlijden van den heer D. van der Maas, de volgende voordracht opgemaakt voor Heemraad van het Waterschap: 1°. C. J. van den Bout te Zierikzee 2°. J. J. Kloek te Zierikzee; 3°. L. C. Boogerd te Kerkwerve. 's Gra.VENHA.GE 6 Juni. Aangaande de toestand van den Kroonprins, wordt ons het volgende geseind. Ofschoon de nacht verre van rustig was, geven de verschijnselen der ziekte geen reden tot meerdere bezorgdheid, Het Muziekfeest, dooi' Roile's Mannenkoor ter herinnering aan haar SOjarig bestaan gegeven, is Zaterdagavond met een concert op de plaats van de sociëteit Harmonie" besloten, waar het muziekkorps van het 6e regiment linietroepen te Antwerpen, onder leiding van den heer Painparé, zich liet liooren. Nadat dit korps Zaterdagmiddag door het muziekkorps van de Koninklijke Scherpschutters aan het Centraal station was ontvangen, werd het, gevolgd door eene groote menigte, naar de plaats van de Doele geleid, waar de Belgische broeders door een paar hartelijke toespraken werden welkom geheeten. Des avonds was de plaats zoo ruim bezet, dat de circulatie van tijd tot tijd was gestremd. Veel bijval mocht het Antwerpsche muziekkorps verwerven met de uitvoering van het groote en zeer afwisselende programma, waarbij de veelzijdige krachten, waarop dit muziekkorps kan bogen, tot haar recht kwamen. Herhaaldelijk werd na het einde van een nummer op verschillende plaatsen Bengaalsch vuur afgestoken, en dat ook een paar malen het Nederlandsche en Belgische Volkslied werd gespeeld, kan men begrijpen. Het lid van het Engelsche Parlement, Storey, die de Regeering interpelleerde over de »Nisero" en het overleggen van de desbetreffende correspondentie uit lokte, heeft naar aanleiding van het «Nisero"-Witboek een schrijven gericht aan tlie Standard, waarin hij de bemoeiingen van de Engelsche Regeering op den voet volgt en deze van lauwheid en werkeloosheid beschuldigt. Naar wij vernemen is het wetsontwerp, houdende bepalingen, regelende de inwerkingtreding van liet nieuwe Wetboek van Strafrechtnaar de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden. Sedert eenige dagen is ook de vrije invoer van bloembollen uit Nederland in Luxemburg toegestaan. Z. M. de Koning heeft te Karlsbad in het hotel »Königsvilla" veertien vertrekken afgehuurd. De Koning zal het water der Marktbrunnen drinken en dr. B. Londen, die verleden jaar ook Keizerin Eueénie be handelde, zal de badkuur, die Z. M. ondergaat, leiden. Het verblijf des Konings zal vier weken, of zoo noodig, langer duren. De >)Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur" te Haarlem, onder bescherming van den Koning, kondigt eene veertiende tentoonstelling aan van bloeiende bol- en knolgewassen, bouquetten en versieringen, te houden te Haarlem, in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging", in de Lange Bagijnenstraat, op 20, 21, 22, 23 en 24 Maart 1885. Dit is de derde groote vijfjaarlijksche tentoonstelling, tevens tot her denking van het 25jnrig bestaan der »Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur". Met programma is dezer dagen verschenen. Reeds zijn door de afdeelingen prijzen beschikbaar gesteld van f 25 tot f 175, o. a. door Sassenheira-Voorhout, Hillegom en Heemstede. De stoomboot-reederij Fop Smit Co. vervoerde op de beide Pinksterdagen 6706 en 14,836 reizigers, alzoo te zamen 18,542. Gedurende de beide Pinksterdagen werden aan de plnatsbureaux te 's Hage van den Holl. Spoorweg 5419 biljetten afgegeven. Zaterdagnamiddag viel een knaap in de haven te Vlissingen. De le luitenant der infanterie Defize, voor het raam zijner kamer zittende, bemerkt dit nauwelijks, of hij begeeft zich naar buiten, springt gekleed in zijn uniform te water en redde den drenkeling. Dit is de tweede maal, dat die officier de zelf voldoening mag smaken te Vlissingen een kind van een wissen dood te redden. Ingevolge opdracht van den Prins van Oranje heeft kolonel Ilojel, zijn adjudant, Dinsdag te Delft kransen neergelegd op het graf van Koningin Sophia, wier sterfdag toen herdacht werd. Op het graf van Mr. G. Groen van Prinsterer en diens echtgenoote, vrouwe E. M. M. Van der Hoop, is Dinsdagmiddag een gedenkteeken onthuld van wit cararisch marmer, met toepasselijk opschrift, Tal van Kamerleden der anti-revolutionaire partij woonden de plechtigheid bij. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het tusschen Nederland en Frankrijk gesloten handelsverdrag-heeft den Raad van State verlaten en kan spoedig bij de Staten-Generaal verwacht worden. Door de Vrije Gemeente te Amsterdam werden twee legaten ontvangen, en wel 1000 van wijlen mevr. W. G. Schalekamp, weduwe den heer M. N. Greefkes, en f 4000 van wijlen mevr. Sophia Maria Metz, weduwe den heer M. Van Berk el, beide legaten vrij van successierechten. Door het Departement van Binnenlandsche Zaken is uitgegeven eene naamlijst der gemeenten met aan wijzing der provincie, waartoe elke gemeente behoort, voornamelijk hiertoe strekkende, dat in de van de Regeering uitgaande stukken de namen der gemeenten en provinciën eensluidend worden gespeld. Naar wij vernemen, is er rechtsingang met dag vaarding in persoon verleend tegen den heer Tobias te Amsterdam, den vader van de beide voortvluchtige Amsterdammers. Gedurende de maand Mei 1884 is de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden met een 25tal jongens voor uitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans 125. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Bij het oplaten van een ascenseur tijdens de wed rennen te Rijsel raakte de bak los en viel van een hoogte van 40 meter. Er waren 20 personen in de bak. Drie kwamen om en een aantal werden gewond. Men schrijft het ongeluk daaraan toe, dat de bak slechts 8 of 10 personen kon bevatten. Te Houline is de groote katoenspinnerij van Leva- vasseur afgebrand. De schade bedraagt 500,000 frs.; 100 werklieden zijn broodeloos. Bij een brand in de stallen van de tramwaymaat- schappij te Glasgow zijn 150 paarden verbrand. De schade wordt op 15,000 pd. st. geschat. Zekere Goujon, een Parijsehe zaakwaarnemer, die reeds sedert 6 maanden door de politie was gezocht, is gearresteerd. Goujon had ongeveer anderhalf millioen frs. van zijn cliënten verduisterd. De weverij en ververij van den heer Lehrades te Delden is Maandag geheel afgebrand. Buitenland. Frankrijk. Ook in den Senaat was een der leden bijzonder nieuwsgierig naar den stand der onderhandelingen met Engeland over de Egyptische Zaken. In de zitting van Zaterdag wilde de heer De GavaTdie de regeering hierover interpelleeren, doch, evenals in de Kamer van Afgevaardigden, verklaarde de heer Ferry dat het onmogelijk was dit onderwerp thans te behandelen, daar de onderhandelingen nog niet afgeloopen waren. Niettemin hield de heer De Gavardie vol, zoodat de president genoodzaakt was den interpellant twee malen tot de orde te roepen en de censuur op hem toe te passen. De begrotingscommissie der Kamer van Afgevaar digden heeft zich verenigd met het voorstel van den minister van openbare werken, tot het benoemen van een commissaris-generaal als vertegenwoordiger der regeering bij elke der zes spoorweg-maatschappijen, waarmede door den Staat contracten gesloten zijn. Bij de herstemming voor een lid der Kamer van Afgevaardigden, in het district Espalion, departement Averpron, is de heer Denayrouze, republikein, gekozen tegenover den heer De Benoit, monarchaal. Grroot-Brittanje. In de politieke wereld werd in de laatste dagen veel gesproken over een artikel betreffende de politiek van Engeland, dat in de Fortnightly Review voorkomt. De schrijver van dit artikel, die zich G. teekent, critiseert het doel van Engeland, om zich steeds in de Europeesche kwesties te mengen om er een be slissende rol in te spelen. De Times, die als den schrijver van dit artikel den heer Gladstone meende te hel/ kennen, heeft thans een schrijven ontvangen van den particulieren secretaris van den heer Gladstone, ver klarende op last van Gladstone, dat de premier hoe- I. ))"Vier dooien voor één dubbeltje, is toch niet veel geld, Meheer!", was den vrij prozaïschen uitroep van den smidsjongen, ons door Justus van Maurik in zijn »Een avond vol kunstgenot" beschreven. En ook ons moet die kreet van 't hart, als éénige achtergebleven indruk na 't lezen van Feuillet's »La "Veuve". -- In omgang en taal heeft de Franschman in 't bijzonder, de gemakkelijkheid met véél woorden nféts te zeggen en u door zijn gebabbel in een dolce far niente, als 't ware, te brengenmet de meeste Fransche romans is het evenzoo't is eene niet ver reikende, vrij gemakkelijk te verduwen kost. En welk moeielijk werk zoo vragen wij moet Feuillet vooraf hebben bezig gehouden, om daarna dit product uit zijne pen te hebben doen vloeien? Als schrijver van »l'Histoire d'une Parisienne", »le roman d'un jeune homme pauvre" en van het tooneelstuk «Mont- joye", is hij ons te góéd bekend dan dat wij zijne nu laatste uitgekomen pennevruchten -- aan 't hoofd dezes aangehaalde werken met bepaalde ingenomen heid na het lezen kunnen begroeten. Robert de la Pave, zee-officier, en Maurice du Pas- Devant de Frémeuse, artillerie-capitein, beide in Fran- schen dienst, zijn van der jeugd af aan innige, trouwe vrienden; beider bloedverwanten woonden des winters te Parijs, des zomers waren zij op hunne buitenplaatsen elkanders buren en in die buurschap had de vriend schap tusschen deze twee jongelingen haren oorsprong gevonden, die hen in het later leven onafscheidelijk aan elkander hechtte. Van eene moeitevolle expeditie uit het Oosten terug gekeerd, reist de la Pave naar Vichy, ten einde er de badkuur te ondergaanvandaar ontvangt Maurice den volgenden brief van hem»hebt gij in de wereld »ook bij toeval zekere Marianne d'Epinoy ontmoet, dochter van wijlen den generaal d'Epinoy? Per draad «antwoord. Zeer urgent", - waarop deze hem telegra- pheert: »nooit". Drie maanden later was het huwelijk tusschen Robert de la Pave en Marianne d'Epinoy voltrokken. Met meer dan innige liefde beminde bij haar, ja zelfs tot jaloersch wordens toe, en zij was oorzaak dat hij, toen het einde van zijn verloftijd naderde, ontslag vroeg uit den dienst. Dit werd hem gegeven, doch vooral mishaagde deze daad aan zijnen vriend den kapitein, die hierin, zoo niet eene verzaking van plicht, dan toch eene daad zag, die het karakter zijns vriends in zijne oogen een weinig verzwakte. De oorlog van 1870 had Robert aan 'tboofd van een bataillon »mobilen" geroepen en, gewond, bij de herneming van het dorp Origny, vinden wij hem aan het sterfbed terug met Maurice, die ook aldaar in de nabijheid was gecampeerd. Als laatste wilsbeschikking perste hij Maurice tegenover zijne vrouw Marianne eene belofte af, die, ofschoon blijkbaar met het volste recht en onschuldig geëischt, later van groot gewicht op diens leven zou zijn »beloof mij ten minste", zeide de ongelukkige man, «beloof mij dat gij haar zult zeggen, dat ik haar «verbied, dat het mijn' volstrekten wil is, dat ik haar «bid en smeek dat, indien zij ooit hertrouwde, «indien zij ooit haar hand aan een ander schonk, ik «zou opstaan uit mijn graf, zij mijn schim zou zien, «en zij dan hooren kon hoe ik haar zou vervloeken. «Zeg haar dat; belooft gij 'tmij?" «Ja, ik beloof 't u" «Maurice", hernam de stervende, met zwakke stem, «bemin nooit eene vrouw, zooals ik die heb bemind «Gij ziet wat er het gevolg van is Maar, belooft «gij mij haar te zeggen, wat ik u vraag?" «Ja" «Op uw eerewoord?" «Op mijn eerewoord"". «Heb dank!" Na mede zijnen vriend de laatste eer te hebben bewezen, na krijgsgevangen pemaakt te zijn, keert Maurice uit Duitschland naar zin moeder's buitenplaats en legt haar den te vervullen 'plicht bloot, die droeve en eenigszins beleedigende boods.hap, die hem loodzwaar op het gemoed drukte. Na wel overwogen besluit vroeg hij toegelaten te worde i bij de weduwe de la Pave, die hem met tegenzin :ag komen en toch als

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1