Buitenlandsch. Overzicht. Iëüss- enIharktberichtenT Omtrent het niet-toekennen van eenige onderscheiding aan den burgemeester van Brussel door onzen Koning schrijft men van daar aan het Dagbl. «De heer Gericke van Ilerwijnen, Nederlandsch ge zant te Brussel, heeft zich naar den Burgemeester der hoofdstad, den heer Buis, begeven, om hem mede te deelen, dat Z. M. de Koning der Nederlanden het voornemen had te kennen gegeven, hem als bewijs van 'sKonings tevredenheid een eervolle onderscheiding toe te kennenmaar lettende op het feit, dat de heer Buis, eenige jaren geleden, de Léopoldsorde had ge weigerd, had de gezant gemeend, Z. M. te moeten ontraden, gevolg te geven aan dit voornemen. De heer Buis heeft den gezant dank betuigd voor deze tus- schenkomst, die hem een weigering bespaard heeft, welke hem pijnlijk zou geweest zijn". Als een nieuw staaltje van baldadigheid wordt gemeld, dat Donderdag jl. bij een proefvlucht met duiven vanwege deEindhovenschePostduiven-vereeniging een der te Hasselt (België) opgelaten duiven is terug gekeerd zonder pooten. Zij waren het dier, dat in eigendom behoort aan den heer B. te Woensel, afge schoten. Door den heer Samuel Chatwood, directeur van de Lancashire Safe and Lockworcks te Bolton, is aan de Nederlandsche Regeering ten geschenke aangeboden een brandkast voor de bewaring van den Nederland- schen standaardmeter, van kopieën van den meter, thermometers en andere hulptoestellen, welke bij de verificatie van maten en gewichten te pas komen. Vernomen hebbende de benoeming der commissie, van welke bij Kon. besluit van 21 Febr. 1883 de vervaardiging van kopieën van den platina-iridium-meter is opgedragen, heeft de heer Chatwood, volgens de aanwijzingen van den voorzitter dier commissie dr. J. Bosscha te Delft, dit kostbaar en voortreffelijk werk stuk doen vervaardigen, hetwelk door de Nederlandsche Regeering aanvaard en in de afdeeling meten en wegen" van de Polytechnische school geplaatst is, ter bewaring van den standaardmeter en de daarbij be- hoorende stukken. Voor deze schenking is den heer Chatwood namens de Nederlandsche Regeering dank betuigd. Z. M. de Koning zal het volgende jaar tijdens de tentoonstelling een bezoek brengen aan Antwerpen. Volgens de Standaard zijn de Leden der Trans- vaalsclie deputatie voornemens naar Berlijn te gaan, vanwaar zij waarschijnlijk Zaterdag zullen terugkeeren. Zij blijven dan nog tot Donderdag van de volgende week in Nederland en zullen den l3n Juni aan boord van de «Drummond Castle" de terugreis naar Afrika aanvaarden. De regeering zal een ontwerp tot wijziging der Gemeentewet voordragen, waarbij met uitsluiting van den gewonen vorm van opcenten, aan de gemeenten de verplichting wordt opgelegd om voor het zuiver inkomen, hetwelk tot maatstaf van den hoofdelijken omslag dient, het rijkskohier en ook overigens voor de heffing de regeling der klassen-belasting te volgen. Het zal haar echter vrijgelaten worden, vooreerst om de inkomens voor zooveel noodig aan te vullen met die beneden f 600; ten andere om van elke klasse van het zuiver inkomen zulk een percentage, zij het evenredig of progressief, te heffen als door den Raad onder goedkeuring des Könings wordt vastgesteld. De 49e jaarlijksche algemeene vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal dit jaar den 17 Juni te Amersfoort worden gehouden. Een der sprekers zal zijn de lieer J. J. Bosch, secretaris der Haagsche afdeeling. De wedrennen, die op den tweeden Pinksterdag to Nijmegen zullen gehouden worden, beloven bijzonder schitterend te zullen zijn. Reeds nu zijn er paarden voor aangekomen. Daar de Pinksterdagen voor bijna iedereen dagen zijn waarop uitstapjes worden gemaakt, zoo zal Nijmegen op den dag der courses zeker door duizenden bezocht worden. Naar men zegt, zal ook de Keizerin van Oostenrijk de wedrennen daar bijwonen. Voor den 7en tocht met de Willem Barents" is nog ten geschenke ontvangen van den heer Eduard Jansen te Rotterdam geconserveerde levensmiddelen; van G. J. Boele. en Zonen te Kampen sigaren. De Belgische liberalen, die van het nieuwe ver kiezingsstelsel wonderen verwacht hadden, hebben zeker niet tot hun genoegen ondervonden, dat de uitslag der laatste verkiezingen, die volgens dat systeem gehouden werden, zeer tot hun nadeel was. De clericalen hebben heel wat terrein gewonnen, in Brabant 7 stemmen en in Antwerpen 26. De Précurseur schrijft dit toe aan de besluiteloosheid van de talrijke twijfelaars, die van de eene partij naar de andere overloopen. Vooral in Antwerpen was de agitatie zeer grootmen is be nieuwd hoe de stemmingen voor de Kamer in Juni zullen afloopen. In Frankrijk begint de geestdrift over het succes in Tongkin wel wat te bekoelen, nu men eens kalm nagaat wat die expeditie gekost heeft en wat zij nog kosten moet. Immers de eerste jaren zal er nog een sterk bezettingsleger noodig zijn, en er gaan nu stem men op, dat het niet kwaad was geweest als men de Chineezen een flinke oorlogsschatting had laten betalen. Maar enfin, men moet voor den roem ook wat over hebben; de Franschen weten anders bij ondervinding dat dit een duur artikel is. Met dat al wil men dadelijk gebruik maken van de rechten, bij het voor- loopig tractaat verkregener wordt niet alleen een groote maatschappij voor den handel met China en Tongkin opgericht, maar er is ook sprake van twee spoorwegen, om het goederenvervoer van en naar de Chineesche grenzen te vergemakkelijken. Ook in Engeland, niettegenstaande daar alle takken van industrie onder een zekere gedruktheid lijden - zoo heeft o. a. een groote ijzerfabriek te Middlesborourgh moeten sluiten, waardoor meer dan duizend werklieden broodeloos zijn geworden - vindt men nog altijd genoeg menschen, die een grootsche onderneming aandurven. Een commissie uit het Hoogerhuis, belast met het onderzoek van een plan om de stad Manchester met de zee (bij Liverpool) te verbinden, verklaarde zich er voor, mits een kapitaal van 60 millioen gulden be schikbaar werd gesteld als waarborg voor de uitvoering; toen dit besluit in Manchester aan de beurs bekend werd, was bovengenoemde som in drie uren volteekend. In New-York zijn kolossale faillissementen aan de orde van den dag, en in plaats dat de menschen hierdoor voorzichtiger worden, zoeken zij er alleen stof tot diepzinnige bespiegelingen in, die wel heel fraai zijn, maar aan de zaak niets kunnen veranderen. De presidenten van de Marine-Bank en van de Spaarbank van Et-ic zijn gearresteerd, onder beschuldiging van bedrieglijke handelingen in hun beheer. Om dezelfde reden werd een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd tegen den gewezen president van cle Second National-Bank. De bezitters van Amerikaansche Spoor wegen hier te lande ondervinden van dergelijke ge vallen de naweeën. De Porte schijnt weer geld te hebben, want zij laat hare vloot opknappen en naar de eischen van den tijd inrichten; of de houders van Turksche papieren met deze maatregel bijzonder in hun schik zullen zijn, staat te betwijfelen. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland over de veelbesproken conferentie schijnen nu te loopen over de internationale financiëele controle en de ont ruiming van Egypte binnen twee jaren. In antwoord op eene vraag, hem in het Lagerhuis gedaan, zeide Glad stone, dat het Parlement vóór het bijeenkomen der conferentie op cle hoogte zou gebracht worden. Hoe gaarne men er meer van had willen weten, men moest tevreden zijn met dit antwoord; de premier heeft blijkbaar de heeren met een kluitje in het riet willen sturenzijn geraakte toon wordt door sommigen beschouwd als een bewijs voor de waarheid der ge ruchten, dat achter dit alles een politieke manoeuvre schuilt. Van het begin af heeft de zaak zich aldus toegedragen: Toen Frankrijk de uitnoodiging tot het bijwonen der conferentie ontving, vroeg het nadere inlichtingen, en gaf tevens als zijne meening te kennen, dat de instelling van een internationale eontróle het beste middel zou zijn tegen de Egyptische plagen. Gladstone vroeg op zijne beurt aan Ferry, of die contróle èn van politieleen, èn van financiëelen aard zou zijn. Na lang over en weer praten wercl er be sloten, dat de contróle internationaal en financiëel zou wezen. Nu moest men het nog eens worden over den tijd, wanneer dat beginnen zou; Gladstone sprak van over vijf jaren, maar Ferry vond dien tijd veel te lang; de onderhandelingen over dit laatste punt moeten reeds vrij vei* gevorderd zijn. Het succes, dat Frankrijk in deze geheele Egyptische quaestie heeft, heeft het grootendeels te danken aan zijn uitstekende consuls in Egypte en Londen, cle heeren Barrère en Waddington. Trouwens, zij hebben dit voor op hun tegenpartij, dat zij, wetende wat zij willen, kalm en bedaard den eenmaal ingeslagen weg kunnen blijven volgen, terwijl de Engelsche diplomaten zich moeten houden aan de zigzag-politiek van Gladstone. De berichten uit Egypte, die wij geven voor hetgeen ze zijn, luiden nu weer eens erg rooskleurig. Khartoem en Berber zouden eigenlijk niet ingesloten zijnook zou Gordon best weg kunnen komen, maar hij wil de eenmaal opgevatte taak niet neêrleggen voor er een goede regeering in Soudan is. Osman Digna zou niets meer te commandeeren hebben over de Arabische stamhoofden; de gouverneur van Dongola moet de opstandelingen zoo verslagen hebben, dat zij zich be reid verklaarde additioneele belastingen te betalen. De Mahdi kon Kordofan niet verlaten wegens tweedracht onder zijn aanhangei's. - Men ziet het, 'tis al te mooi om waar te zijn. Het gehaspel aan de Congo is nog lang niet in orde. Twee partijen betwisten elka&r het recht om, zooals het euphemistisch luidt, de Negers te beschaven aan den eenen kant de Amerikaan Stanley, die er met behulp van den koning van België, een privaat-staat onder den naam Association Internationale wil op richten. Aan den anderen kant Portugal, dat het met Engeland al eens was over de zaak; maar nu komt Bismarck beweren dat de inbeslagneming door Portugal niet met Duitschlands handelsbelangen strookt, en voor zoover de onderhandelingen tot nu toe gevoerd zijn, heeft Engeland hier de nederlaag geleden. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Marie Colombier is wegens haar «Sarah Barnum" tot 3 maanden gevangenisstraf en 1000 frs. boete veroordeeld. Het hof van de Seine gelastte verder, dat beslag zou worden gelegd op het boek en dat de exemplaren zouden worden vernietigd. De zitting had plaats met gesloten deuren. De heer Auban-Moët schrijft, dat hij universeel erfgenaam is van zijn vrouw, dat deze geen enkele beschikking maakte ten gunste van Victor Napoleon en dat hij dien prins niets heeft aangeboden. De Fransche suiker-commissie heeft de belasting op de beetwortel goedgekeurd en de surtaxe op de vreemde suikers gehandhaafd. De Regeering heeft zich daarmede vereenigd. De commissie zou Donderdag een ontwerp vaststellen en dat onmiddellijk aan de begrootingscommissie meêdeelen. De zaak zal nu spoedig in de Kamer worden behandeld. Francisque - Sarcey heeft een aardige fout begaan. Onlangs gaf hij in de «XlXe Siècle" een feuilleton ten beste, waarin hij als proeve van de reuzenschreden, die de ontwikkeling van den stijl bij het opkomend geslacht maakt, een opstel overdrukte van een jong meisje over «vaderlandsliefde". Het was een juweeltje maarhet bleek uit Chateaubriand te zijn overgeschreven Dat het uitdoen van een lamp door van boven in het glas te blazen, zeer gevaarlijk is, is dezer dagen weder te Hannover gebleken. Een 71-jarig man, die de lamp op zijn beddetafel had staan, blies'haar op deze wijze uit, tengevolge waarvan de vlam naar beneden sloeg en eene ontploffing veroorzaakte. De ongelukkige bekwam hierdoor zulke ernstige wonden, dat hij er eenige dagen later aan bezweek. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 29 Mei 1884. Nederland, Werkelijke Schuld 21/1 dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam België, dito Stad Antw. '74 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 dito dito 1876 dito Binnenl. Esc. 5000 3 3 4'l* 2 1 1 3 pCt. 671/4 103 i/j 1035/Ö 5i5ls dito dito Esc. 100 Portugal, dito Buitenl. '1853/80 dito 5e Serie 1877 tj dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obl. Hope fy- Co. 1798/1815 4 99i/la Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 81 s/s Obligatiën 1866 f 1000 5 97/78 dito '1860 2e L. 100 4»/» 89 Obl.-Leen. 1867/69 4 803/, 6 Staatsfeening 1866 5 127'/,, Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 663/8 dito dito 5 6515/le dito in Zilver 5 667/IB dito dito 5 6613/,e dito in Goud 4 Staatsleening 1864 14S7/8 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 73/,, Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 1253/8 Baltische Spoorw. Aand. 3 539/u Jeles Griasi Obligatiën 5 87 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obligatiën 1000 5 923/8 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 74J/4 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 5513/,e Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 119'/a St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. Marktprijzen van de volgende artikelen te Z i e. r i k z e e van den 29 Mei 1884. Per Hectoliter. Jarige Tarwe Nieuwe dito 1888 Zomertarwe Rogge 1883 Maartsche Gerst 1883 Winter dito 1883 Zomer dito 1883 f a f - 7,50 a - 8- 6',- a - 7' - 5,- a - 5,25 - 5,25 a - 5,50 - 5,- a - 5,25

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2