ZIERIKZEESCHE COURANT. 1884. No. 42. Zaterdag 31 Mei. 87ste jaargang. Uithoofde van het Pinksterfeest zal de Courant van a.s. Dinsdag niet verschijnen. RWAKZALVEUU. Laat ons niet»stilstaan bij de vraag: waar in heersckt al geen kwakzalverij? want daaraan een einde te willen maken is een onbegonnen werk. Doch laat ons voorloopig ziel en beurs ter zijde stellen en ons meer bepalen tot dat gene, wat ook wol terdege „de beurs" aanpakt, dock het op 't geen hooger dan dat staat: op onze gezondheid, voornamelijk gemunt beeft. Wij bedoelen de „kwakzalverij met genees middelen". Men diene echter in 't oog te houden wat er onder kwakzalverij wordt verstaaubet uit oefenen van geneeskunst of het verkoopen van geneesmiddelen met 't eenige doel om daarmede geld te verdienen, wetende dat de behandeling of de middelen de uitwerking niet kunnen hebben, welke men de patiënt voorspiegelt en deze er van verwacht. M. a. vv. en duidelijker: het wil lens en wetens plegen van bedrog op genees kundig gebied, met geen ander doel dan om zich zelf te verrijken. Er mogen na onder de geneeskundigen zijn, die zich aan dit misdrijf schuldig maken, de. geneeskundigen, den gebeelen stand, kan bet genoemde niet worden ten laste gelegd. Wat aan vele geneeskundigen ook moge ontbreken, en wat zij ook dikwijls mogen doen of laten, in 't algemeen lean men zeggen dat zij ter goeder trouw zijn, dat boos opzet om te bedriegen en daardoor zich zelf te verrijken, ontbreekt. Dit laatste vormt liet groots verschil met de kwak zalvers; zij zijn bedriegers, zoo goed als mars kramers bedriegers zijn, die aan do boeren koperen ringen voor gouden verkoopen, en duidelijk te onderscheiden vau de kooplieden, die zich ter goeder trouw in het gehalte van het verkochte goud mochten vergissen. „Door het bekend maken der kwakzalvers en -middelen, wordt hun zaak bevorderd". Integendeel, hierdoor hield hier het debiet van dit of dat zvvendelboek geheel op, daar schafte men het gebruik van een duur maar waarde loos zoogenaamd gezondheidsmiddel voor goed afelders werd men er van teruggehouden zich opnieuw tot een kwakzalver te wenden, aan wien men reeds eene belangrijke som had ver speeld, maar omtrent wiens wetenschap en waarde men thans beter was ingelicht. „De strijd is hopeloos, de menschen willen hulp zoeken bij elk die ze aanbiedt". Hopeloos, gelukkig niet; wel zullen velen niet allen blijken voor overtuiging onvatbaar te zijn en voortdurend in staat om met open oogen be drogen te wordendoch voor ben wenscben wij, wat voor ons allen optreedt, wanneer wij niet sterk genoeg zijn ons tegen bedrog te beveiligen: hulp van den Staat. De kwakzalvers scheppen de behoefte. Als niemand adverteert dat tering of kanker door 't slikken van dit, of door 't smeeren met dat, onfeilbaar en snel is te genezen, zal niemand een handvol geld aan zoo iets wegwerpen. Doch door die honderden advertentiën tegen dit en dat, medicineeren de zieken de geheele courant door en verergeren ten slotte hun kwaal. Beproeven zij buiten hun geneesheer om het een en ander, dan zijn dat in den regel vrij on schuldige huismiddeltjes, door dezen of genen goeden vriend aangeraden, die wel niet veel zullen baten, maar toch geen schromelijk nadeel aan gezondheid en beurs zullen toebrengen. „G-eheimmiddelen en geheime ziekten"; zie daar voor kwakzalvers een der ineest winstgevende lokvinken, ten einde de velen, die hunne ziekte noch aan geneesheer, noch aan apotheker willen geopenbaard zien, in hunne netten te vangen. En uit welk oogpunt willen zij dit niet Hoe- vele jongelingen loopen zoo niet blindelings de grootste gevaren tegemoet!? Weten zij dan niet dat èn geneesheer èn apotheker onder eede verplicht zijn tot geheimhouding der hun toe vertrouwde ziekten, der hij hun gekochte ge neesmiddelen Onnoodig acht ik het nu nog te betoogen dat het niet alleen nuttig, doch in de eerste plaats onze plicht is, de kwakzalverij te be strijden, te helpen bestrijden. Wat bet meeste waarde beeft, waar wij het meeste voor dienen zorg te dragen, wat zoowel persoonlijk, als in 't huisgezin, het kostbaarste goed is: onze ge zondheid, zij wordt belaagd en aangerand door een heirleger domkoppen, dat zich ten doel stelt: zich ten koste der menschen te verrijken. Waar wij dat kunnen tegengaan, is het onze plicht daarvoor alle krachten in te spannen eendracht maakt vooral hier zeer zekermacht In den jare '81 namen de II.II. Dr. Vitus Bruinsma te Leeuwarden en te Steenbergen, het initiatief tot liet daarstellen eener „Ver- eeniging tegen de Kwakzalverij" en gaven als orgaan daarvan een „Maandblad" uit. Met de meeste belangeloosheid, met den grootsten ijver, stelden deze II.II. zich aan 't hoofd dier be weging en namen die zware taak op zich, waarvoor zij zeer zeker aller achting verdienen. Geholpen door onderscheidene krachten, allen medewerkende tot een goed en nuttig doel, staan zij op het oogenblik aan het hoofd eener Vereeniging van 1000 leden. Dat duizendtal dient tot duizendtal» aan te groeien! „Geld wordt in Nederland geoogst", zegt men, de volteekening der te sluiten leeningen, hoe wrak soms, bewijzen het, doch bovenal is mensch- lievendheid een karaktertrek der Hollanders. En een goed werk wordt er verricht door als lid toe te treden, en wie zou zich laten afschrikken door een 3,voor hel lidmaatschap, of door f 1,25 per jaar als abonnement op 't Maandblad Wij staan hier voor een misbruik en dat dient met vereende krachten te worden uitgeroeid de ijverige, beiangelooze pogingen van bet Bestuur dienen ondersteund te wordenZonder geld geen Zwitsers, wij weten het, en de kleine contributie is welkom tot dekking der groote uitgaven. Niet alleen particulieren, doch ook Volksbibliotheken, al wat er opgericht is in 't Volks-belang, dient Lid te worden, dient dat gene te ondersteunen wat in eigen, wat in het belang is van 't volk dat, door zijne onweten- heid, verreweg het rijkste arbeidsveld is der kwakzalvers, om van hun karig loon nog wei nige penningen afgetroggeld te zien. Het Maandblad bevat de opsomming, de analyse der kwakzalvers-middelen, de schade of bet weinige nut (voor 't vele geld) dat zij aan de koop lustigen bezorgen, en menige nuttige wenk wordt daarin gegeven, velen die luisteren willen voor een dreigend onheil behoed. Moge ook hier genoemde Vereeniging den noodigen sleun vinden! PH. HULST, Lid dei' Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Dr. Vitus Bruinsma te Leeuwarden, Secretaris- Penningmeester, bij wien men zich als Lid kan aan melden. Binnenland. ZIERIKZ'EE, 3 0 Mei 1 8 8 4. Bij de door liet Dagelijksch Bestuur van het Water schap Schouwen op 29 Mei '1884 gehouden aanbe steding van het vernieuwen en herstellen der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan het Waterschap Schouwen voor '1884, in 7 perceelen, bij inschrijving en opbod, volgens bestek No. 100, zijn aannemers geworden van: Perc. 1, Zuidhoek, J. van Strien te Zierikzee, f 2550. 2, Borrendamme, II. C. v. d. Ende, te Zierikzee,-....- 11800, 3, Flaauwers, Jan Bruggeman te Hans- weert, - 5287. 4, Koudekerke, K. Zomer te Burgh, - 1515. t> 5. Noorderstrand, H. C. v. d. Ende te Zierikzee- 3950. 6. Scharendijke, P. Vink teNoovdgouwe, - 3172. 7. Langendijk en Brouwershaven, H. C. v. d. Ende te Zierikzee,- 3750. Programma van het eerste Zomer-Concert, op Vrijdag 6 Juni 1884, aanvang 's avonds 8 uur precies, in Parklust '1. De Seraing a Ciney. Pas-redouble, Steenebrugen 2. Penserosa. Fantaisie, van den Bogaerde; 3. Duet voor Piston en Barryton, Carl4. Festgesang an die Künstler, Mendelssohn; 5. Ypriana. Feest-Marsch, de Wulf6. Air de Torquato Tasso, Donizetti; 7. Hélène Polka voor Es Clarinet, Canivez; 8. Muziekalischer Ulk, Ramm. De Arnh. Ct. vertelde onlangs, dat op een examen een examinanda, gevraagd wie Willem den Zwijger had vermoord, antwoorddeGerard Keller. Het was historisch, werd er bijgevoegd. Wij beginnen te gelooven, dat dit antwoord inderdaad in dubbelen zin historisch is, - dat het namelijk de vrucht is van de jongste historische navorschingen. Immers wij lezen in De Standaard, dat die moord moet geschreven worden op rekening der liuiden- daagsche liberalisten" Die hebben dan waarschijnlijk onder aanvoering van Gerard Keller het gruwelstuk gepleegd. Maandag werd te Amsterdam de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van de Nederl. Zuid- Afrikaansche Vereeniging. Uit het door den secretaris, Mr. N. A. Calisch, uitgebracht verslag bleek, dat door overleg met de Transvaalsche deputatie menig duister punt opgehelderd, menig moeilijk te verwezenlijken plan tot rijpheid gebracht is. De reis van dr. Jonkman belooft goede vruchtenhij liet den besten indruk achter in de Transvaalhij is thans bezig met 't op maken van een uitgebreid rapport. De oplossing dei- kwestie van de aanstelling van een consul-generaal wacht op de goedkeuring der met Engeland gesloten conventie door den Transvaalschen Volksraad. Een verzoek om financiëelen steun voor het weekblad De Roll. Afrikaan werd afgewezen. Het verslag maakt voorts in 't breede melding van de met de Trans vaalsche Deputatie gevoerde besprekingen, die speciaal wat de opleiding van Transvaalsche jongelieden aan de scholen hier te lande betreft, in overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken plaats hadden en die ook aanleiding gaven tot het voorstellen van een nieuw plan van prof. Fruin, dat door den heer Du Toit overgenomen werd en aan de beoordeeling van den Transvaalschen Volksraad onderworpen zal worden. Omtrent het oprichten van een tijdschrift is dooi de heeren M. A. Perk, Mr. H. A. L. Hamelberg en Mr. J. de Louter verslag uitgebracht, dat later zal gepubliceerd worden. Het tot stand brengen van studie beurzen is ernstig ter hand genomen. Er is voor twee beurzen voldoende financiëele hulp verkregen. Enkele giften zijn ingekomen met speciale voorwaarden be treffende de inrichting van hooger onderwijs, waarvoor zij wel of niet mogen worden besteed. Het verslag eindigt met de vermelding, dat het ledental der Vereeniging met 30 is verminderd, maar met '14 nieuwe toegenomen; 'tis thans 286. Na het uitbrengen van dit verslag werden unaniem herkozen de aftredende bestuursleden, de heeren D. Cordes, Mr. H. A. L. Hamelberg, Mr. N. A. Calisch, Prof. J. de Louter en Mr. W. Heineken, en in plaats van den heer De Marez Oyens, die bedankt heeft, Prof C. B. Spruijt. Het saldo in kas van het vorige jaar bedraagt f 17.289 30, het studiefonds f 3521.04, bij welk laatste na eenig debat besloten werd f 12,000 te voegen, met het doel uit de rente daarvan studie beurzen voor Transvaalsche jongelieden aan de hooge- scholen of de polytechnische school beschikbaar te stellen. Zoo mogelijk zal het genotene terugbetaald moeten worden, ten einde daarvan weder anderen te kunnen doen profiteeren. De welbekende plantkundige, de lieer J. C. Groene- wegen te Amsterdam, is overleden.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1