VAK PELTZESh Buitenland. dat zij in staat waren de ratten en muizen, die in huis waren, uit te roeien. Hiervoor was het noodig, dat de hoer al het geld, dat hij in huis had, haar toonde. De boer nam dit aanbod aan, haalde het losse geld, dat hij bezat 42 Mark voor den dag en terwijl hij het aan de beide vrouwen liet zien, klopte een van haar met den vinger op de borst van den boer, onder het uitspreken van allerhande vreemde woorden. Hiervan maakte de andere vrouw gebruik om den boer een flesehje onder den neus te houden, waarna hij bedwelmd ter aarde viel. Natuurlijk maakten de twee muizen- bezweersters zich van het geld meester en gingen er mede op de vlucht. Toen de boer weder tot bewust zijn gekomen was, zette hij met een gendarme de bende na en haalde haar bij Paderborn in. De vrouwen werden naar de gevangenis te Bielefeld gevoerd. 't Is reeds eenige weken geleden, dat verschillende bladen in hunne kolommen melding maakten van de aantijging door een Brusselsch blad gedaan, als zou de Justitie, in zake den advokaat Bernays, ten onrechte de Peltzers veroordeeld hebben. Sedert eenige dagen zijn de stukken van den Procureur des Konings, be treffende het onderzoek naar de waarheid of onwaarheid dier geruchten, geopenbaard en vernemen wij dat alles neerkomt op eeneoude-wijven-hallucinatie. De heer Hansoul, redacteur van het Hölel de Ville, is de persoon geweest, die in zijn blad en door middel van aanplakbilletten, geheel Brussel, geheel België bij eenriep, ten einde de Justitie opmerkzaam te maken op haar vergrijp aan gebroeders Peltzer gepleegd de luare moordenaar was gevonden! Dit alles was hem medegedeeld en tot die mededeeling voor 't gerecht was bereid de persoon M.me van Hurnbeeck, dooi' Hansoul in diens blad genoemd onder het pseu doniem M.me van Him. Beide personen zijn door den Procureur des Konings, de heer Hector Willemaers, gehoord en diens conclusie is: dat niet alleen ongelukkigerwijze de oplettendheid van het publiek door verkeerde geruchten geprikkeld is, doch dat er in de gansche zaak geen enkel element aanwezig is dat eenigszins ook maar op het uitgesproken vonnis zou doen terugkomen, en dat het eene dwaas heid zijn zou over eene nieuwe instructie te gaan denken. Het is gebleken, dat zekere Theophile Armand, fransch officier, wegens deficit van 14,000 francs in kas, naar Brussel gevlucht, kamers had gehuurd bij Mej. van Humbeeck. concierge eener vennootschap, die 't verhuren van aparternenten ten doel stelt. Armand woonde ten harent onder den valschen naam Autoine Isenaert. Hij gedroeg zich zeer zonderling; ontving zijne brieven poste restante, en de aangeteekende brieven onder haar adres en naamhij gaf voor, handelsagent te zijn; zijne vrouw woonde in Parijs, doch zou overkomen. Dit had plaats in Juni '81. 7 Januari, 8 en 18 dier maand (1882) was Isenaert in zenuwachtigen en opgewonden toestand; den 19cn verliet hij Brussel met een geel-rieten koffertje van v. Humbeeck en sinds dien tijd hoorde zij nooit meer iets van hemden len October '83 werd haar een stuk courant per post uit Amerika toegezonden en daarop stonden de initialen P. E., initialen die zij ge vonden had op een der bij haar achtergelaten porceleinen schotels. Bovendien had hij vroeger nog haar echtgenoot eene broek ten geschenke gegeven, met bruine vlekken aan de knieën. Na ontvangst der courant in '83 had zij bij de politie Isenaert als de moordenaar aangegeven en verzekerd dat zij in hem de persoon van Murray verdacht. Voor het gerecht verklaart Mej. v. Humbeeck dat zij in Isenaert den persoon Murray meent te herkennen dat de pantalon die is, welke Leon droeg toen hij den aanslag pleegde; dat het te vevgeefsch door de Justitie gezochte geele koffertje dat is 't welk Isenaert van haar had geleend; dat hij 7 en 8 Januari zoo opge wonden was, 18 evenzoo en den 19en plotseling ver trokken was hetgeen zij in verband brengt met den datum van den moord en de opening van het huis in de Rue de la Loi. De Procureur des Konings deed haar opmerken dat de bewuste pantalon, volgens Leon's verklaring, door hem zelf vernietigd wasdat 't bewuste koffertje wel geel, doch geen riet maar van leder is geweest; dat er onderzoek gedaan is naar de zich noemende Isenaert en dat het der Justitie gebleken is den franschen officier Th. Armand te zijn,, wie tevens de redenen bekend zijn van diens raadselachtige houding ten harent, alsmede diens plotseling vertrek. Vooralsnog blijft dus de zaak Peltzer zooals zij is en voor ons is liet een bewijs te meer dat tegenwoordig de Justitie zich aan geen voortvarend uitgesproken oordeel vergrijpt. IF x* a n k r ij k. Vrijdag was in de Kamer van Afgevaardigden de interpellatie van den heer De Soubeyran aan de orde over de conversie der Tuneesche schuld, welke vraag door den minister van financiën, den heer Tirard, werd beantwoord. Hij verdedigde de conversie der Tuneesche schuld en verzette zich tegen de aanneming van een motie, welke bij dergelijke financiëele operatiën openbaarheid en mededinging verlangt. De minister wenschte dat men over zou gaan tot de eenvoudige orde van den dag en de Kamer vereenigde zich hiermede met 327 tegen 144 stemmen. De minister Ilérisson heeft van den afgevaardigde De Lanessan een schrijven ontvangen met de mede deeling, dat hij een interpellatie tot hem zou richten om hem te vragen of de commissie tot onderzoek van het ontwerp op den invoer van gezouten vleesch uit Amerika niet spoedig haar rapport zal indienen. In een schiijven aan den minister Ferry spreekt de heer Morton, Amerikaansche gezant te Parijs, de opvatting tegen, als zou de Kamer van Afgevaardigden te Washington het wetsontwerp om het invoerrecht op kunstwerken tot op 10°/o te verlagen, verworpen hebben. Alleen is verworpen een motie, strekkende om het reglement der Kamer tijdelijk te schorsen en onmiddellijk te beraadslagen. Het gerucht, dat prins Victor Napoleon op geen goeden voet met zijn vader zou zijn en dat hij een eigen woning had gehuurd, wordt door de Figaro tegengesproken. Genoemd blad maakt een gesprek openbaar, dat prins Victor met een zijner vrienden heeft gehad, en tegen wien hij verzekerde, dat, wanneer hij liet besluit nam alleen te gaan wonen, de politiek hiervan niet de oorzaak zou zijn, daar hij zijn vader niet in het minst wil tegenwerken. Prins Napoleon betaalt alle gewone uitgaven van zijn zoon, benevens alle reiskosten en geeft hem bovendien nog eene toelage van 7500 francs per jaar. Gri*oot-13i*ittan je. De toestand van Egypte,behoort tot de onderwerpen, welke in het Lagerhuis bijna dagelijks ter sprake worden gebracht. In de zitting van Vrijdag deelde de heer Fitz Maurice mede, dat een nieuwe ver trouwelijke boodschap aan generaal Gordon is gezonden. De gouverneur van Dongola is te Khartoem aangekomen, maar kan niet verder gaan. De Mahdi bevindt zich te El-Rahat nabij Kordofan; zijn aanhangers beletten hem naar den Witten Nijl te gaan. De heer Gladstone zeide, dat de berichten uit Berber en Dongola van geruststellenden aard zijn, maar geen definitieve resultaten melden. Bij het voortgezet debat over de afzonderlijke artikelen van de wet tot uitbreiding van het kiesrecht is een amendement van den heer Stanley met 276 tegen 182 stemmen verworpen. Volgens dit amendement, dat door de regeering werd bestreden, zou de wet niet in werking mogen treden, voor dat een nieuwe indeeling van de kiesdistricten was tot stand gekomen. Gemengd Buitenlaiidscli Nieuws. Koningin Victoria is voornemens de villa Nevada, waar de hertog van Albany te Cannes gestorven is, te koopen en tot kapel in te richten. Te Parijs is een wisselagent, Hirsch genaamd, tot 7500 francs boete veroordeeld wegens het uitgeven van bankbiljetten, van welker valschheid hij over tuigd was. De bekende pianist Louis Brassin, die verscheidene jaren professor aan het conservatorium te Brussel is geweest en sedert 6 jaren aan liet conservatorium, te Petersburg werkzaam was, is aldaar in den ouderdom van 48 jaren plotseling overleden. Zaterdagmorgen is in een der zalen van het Kristallenpaleis te Londen, waarin de hygiënische tentoonstelling wordt gehouden, brand uitgebroken. Het vuur was gelukkig gebluscht voor dat het de andere zalen had aangetast. Op last van den Noord-Amerikaanschen minister van oorlog zijn onlangs proeven genomen op Long Island met een nieuw dynamiet-kanonvan fort Hamilton vuurde men over de «Narrows" in de richting naar foit Wadsworth. De genomen proeven hebben, naar het daarvan gegeven verslag, een zeer bevredigend resul taat opgeleverd. Het nieuwe stuk geschut heeft een loop van 40 voet lengte van gesmeed koper, met een gladde ziel van 4 Eng. duim; ook de loop van het stuk is glad, waarvan de wand een zeer geringe dikte heeft. In de plaats van buskruit wordt saamgeperste lucht gebezigd, zooals bij zoogenaamde windbuksen. Het projectiel heeft een lengte van 4 Eng. voet. De spits van het projec tiel, bestemd om de lading dynamiet te bevatten, had men bij de proefnemingen gevuld met een hoeveelheid lood, in gewicht gelijkstaande met de lading dynamiet. De gebezigde projectielen hadden een gewicht van 17 en van 19 pond. De voordeelen van dergelijk geschut boven het ge bruikelijke zijn zeer aanmerkelijk; de kosten van ver vaardigen van 't geschut bedragen slechts een twintigste gedeelte van 't geen thans moet worden besteedde ammunitie is vior 't grijpen, want zij bestaat uit saamgeperste lucht. Er volgt geen rook, men hoort geen knal bij het schieten, zoodat de vijand de plek niet gemakkelijk kan ontdekken, waar het stuk geschut is opgesteld. De proeven hebben derwijze aan de verwachting beantwoord, dat thans een zesloops dynamietkanon wordt vervaardigd, waarmee projectielen van 112 pond gewicht kunnen worden afgevuurd. Geen gepantserde oorlogsbodem is bestand tegen de vernielende werking van dergelijk projectiel, geen vestingwerk kan weerstand bieden aan de kracht van zulk een wapen. Yan het vraagstuk der bestuurbare luchtschepen heeft nu een Duitsch ingenieur, de heer Albin Wald, naar hij beweert, de oplossing gevonden. Hij heeft te Berlijn een «bureau voor de practische luchtscheepvaart" opgericht en tracht nu de noodige gelden (300,000 Mark) bijeen te krijgen voor het bouwen van twee groote bestuurbare luchtschepen, volgens het door hem uit gevonden systeem. Hoe grooter, volgens hem, de lucht schepen zijn, des te. veiliger zullen zij wezen. Men zou ze zelfs voor duizenden menschen kunnen inrichten. De heer Wald gelooft zoo vast aan het welslagen zijner onderneming, dat hij den aandeelhouders een tantième van 100 °/0 in de jaarlijks te behalen winst belooft, en dan nog rekent een aanzienlijk bedrag voor zichzelven over te houden. Alle jaren worden er aan- deelen uitgeloot, en de gelden der aandeelhouders zouden bij een bankiershuis belegd worden, hetwelk er voor instaat dat er niets voor een ander doel dan de onder neming gebruikt zal worden. In Duitschland schijnt men over het algemeen de groote verwachtingen van den heer Wald niet te deelen. Althans hij kon in zijn vaderland, dat hij gaarne uitsluitend de eer der invoering van zijn nieuwe uit vinding had gegund, de noodige gelden niet bijeen krijgen, en hij wendt zich nu tot belangstellenden in het buitenland. Of hij daar slagen zal, en of men werkelijk eerlang, zooals hij verwacht, met volkomen gerustheid maan denlange reizen door de lucht zal kunnen ondernemen. Wie weet het? In onzen tijd van wetenschap pelijke wonderen ie niets onmogelijk te achten. In de nabijheid van Berlijn worden eenige dorpen gevonden, wier bewoners meerendeels uit ons land afkomstig zijn en zich daar hebben gevestigd in vroegeren tijd tot uitoefening van den tuin- en ooft bouw. Op uitnoodiging en door tusschenkomst van Frederik den Groote zijn zij derwaarts vertrokken. Thans is aldaar het plan gevormd, om dicht bij Berlijn een dorp te stichten, welks inwoners uit het verwijderde Japan zullen komen. Op kleine schaal kunnen voor beelden van dien aard worden aangewezen. Zoo hadden wijlen den heer L. Ravené en professor Hermann Hell born verscheidene Japansche emailieurs in hun dienst, zeer bekwame artisten in hun vak, die vele jaren Berlijn hebben bewoond en de beste herinneringen hebben achtergelaten. Het thans opgevatte plan is op veel breeder schaal aangelegd. Een aantal kapitalisten hebben reeds de noodige fondsen bijeengebracht om een vijftigtal be kwame Japanneezen herwaarts te doen komen, als goud- en zilversmeden, emailieurs, lakwerkers, wevers, pottenbakkers, enz., allen uitmuntende in de beoefening van zoodanige takken van nijverheid, waarin de Japanneezen bijzonder zijn ervaren. Yan regeeringswege wordt dit plan ijverig ondersteund, want men verwacht, dat daardoor een zeer groote invloed op de inlandsche nijverheid zal worden uitgeoefend. Er zal op die wijze een kolonie worden gevormd van beoefenaren van verschillende takken van industrie, allen gezamenlijk gevestigd in een dorp, geheel op Japansche manier aangelegd en gebouwd, door een architect uit Japan herkomstig; daarin zullen vooral de noodige terreinen voor den aanleg van tuinen en boomgaai den niet ontbreken, niet slechts tot sieraad van die plek, maar tevens om aan de toekomstige inwoners de gelegenheid te verschaffen, te voldoen aan de hun ingeboren liefde voor den tuinbouw. Men wenscht er tegelijkertijd een nieuw punt van aantrekkelijkheid voor de hoofdstad van te maken, door het openstellen van het Japansche dorp voor het belangstellend publiek tegen een matige entree. Glazen schoollessenaars. De heer F. Bender te Dussel- dorf is de uitvinder van een nieuw snort schoollessenaars, die vervaardigd 'worden van zoogenaamd ruw glas. De bovenzijde is gepolyst en wordt, nadat het glas ver warmd is, ingewreven met een mengsel van Syrische lak, zwartsel en zoogenaamde slappe was, waarbij men van een puimsteen gebruikt maakt. Nadat dit eenige malen herhaald is, krijgt het glas het uiterlijk van een lei, en kan er ook werkelijk op geschreven worden.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2