duizenden dood op den weg lagen- Blijkbaar zijn deze diertjes naar elders verhuisd, doch het is ook mogelijk, dat het vangen en koken van eenige honderden mudden vóór eenige jaren, eene opruiming heeft teweeggebracht. Voor de wandelaars van hier en elders is het een genot, dat men voor een groot deel van de plaag verlost is. Op een huwelijksaanvraag in het weekblad De Onpartijdige kwam o. a. het volgend antwoord in: Mijnheer Daar gij .zegt, clat gij te lui zijt om te werken, en toch aan centen wenscht te komen, al moet je er ook om trouwen met een oude vrouw, zoo moet ik aannemen, dat gij sociaal-democraat zijt, of althans de beginselen, der S. D, toegedaan. »Mijn eerste man zaliger was een volbloed sociaal democraat, maar daarbij wijs genoeg om te zorgen, dat hij zijn kapitaaltje bij elkander hieldhij noemde dat in teejerie met hen eens zijn, maar van hun leer in de pertijh niets te moeten hebben. Denkt gij er ook zoo over, dan ben ik bereid verder te onderhandelenwant de voorlichters moeten rniji^j kapitaaltje niet aanraken. Uwé mag dus wel in teejerie, niet in de pertijh meedoengoede vrinden maar handjes thuis! 11c moet zeker van mijn zaak zijnanders zie ik er van af; want ik wil de eerste niet zijn, die zich door de sociaal-democraten laat ruïneeren. Ze hebben al een paar slachtoffers gemaakt, doch die zijn van hun verstand, niet van hun geld beroofd; dat kon er evenwel best van komen, en daarom wensch ik, dat ze hun verstand terug krijgen, voor ze ook de duiten er bij kwijt zijn. Ziet gij, dat is een gezonde teejerie. In afwachting enz. Den 9 Mei j.l. heeft te Brussel de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en België, houdende vaststelling van een uniform-tarief voor bergloon van opgevischte netten. Door de regeering is een ontwerp ingediend om hoofdstuk V der begrooting voor 1884, art. '145, »onderhoud, instandhouding, inrichting en meubifecring van aan het rijk behoorende of in gebruik gegeven historische gedenkteekenen en gebouwen, die oudheid kundige of kunstwaarde hebben" enz., te verhoogen met f '11,000. De toelichting luidt aldus: Art. 145. »ln de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 13 Dec. 1883, werd de aandacht der Regeering gevestigd op de wenschelijkheid om ter gelegenheid van den 300sten verjaardag van den dood van prins Willem I de lokalen in het Prinsenhof te Delft, welke het tooneel van deze gebeurtenis waren en thans door het dep. van oorlog tot berging van nachtleger gebruikt worden en in onoogelijken toestand verkeeren, op voegzame wijze in orde te brengen. »Tot verwezenlijking van dit zijns inziens gelukkig denkbeeld, heeft de onclergeteekende de noodige voor bereidende stappen gedaan. Nadat de minister van oorlog de toezegging had gegeven de bedoelde lokalen te ontruimen, heeft cle gemeenteraad van Delft met de meeste bereidwilligheid besloten, die voor het voor genomen oogmerk kosteloos aan het Rijk in gebruik te geven. »De bedoeling is deze lokalen te herstellen, de fraai beschilderde zoldering en de schoorsteenen der groote zaal, waarin de Prins den laatsten adem uitblies, en het trapportaal, waar de moord gepleegd werd, te restaureeren. Voorts in de groote zaal eenige stoffeering aan te brengen in den stijl van het vertrek, alsmede er eene kleine verzameling te plaatsen van afbeeldingen en voorwerpen, betrekking hebbende op den Vader des Vaderlands. »Tot bestrijding der hieraan verbonden uitgaven is het artikel gewijzigd en verhoogd met eene som van f '1'1,000, waarvan f 9000 a 10,000 zullen zijn bestemd voor de eigenlijke restauratie van de lokalen en het overige om een begin te maken met de aan schaffing van eenige meubelen, portretten enz. »Een volgend jaar zal waarschijnlijk ten aanzien der stoffeering en meubileering nog een matig bedrag te besteden zijn." Tot de belangrijkste wetenschappelijke werkzaam heden, welke sinds jaren door de sterrenwacht te Leiden zijn verricht, behooren de uitgebreide waarnemingen met den m e r i d i a a n c i r k e 1het hoofdinstrument van Leiden's observatorium. De gelegenheid om met dit werktuig te arbeiden was dusverre bijzonder gunstig, omdat het uitzicht geheel vrij is zoowel in het Noor den, waar de hortus academicus ligt, als in het Zuiden, waai' zicli een uitgebreid weiland bevindt. Voor korten tijd bleek het, dat eene ingrijpende verandering in dezen toestand was te vreezen. Er kwam namelijk eene bouwmaatschappij „Vreewijk" tot stand, met het doel om ten zuiden der sterrenwacht op het bovenbedoeld weiland huizen te bouwen. Indien aan cle bouwplannen dier maatschappij uit voering gegeven werd, ook wat het terrein betreft in den meridiaan gelegen, dan zou aan de wetenschap een groot nadeel worden toegebracht. Niet alleen tocli zullen daardoor twee geheele reeksen van waarnemingen met het hoofdinstrument der sterrenwacht, den mere- diaancirkel, afgebroken worden, maar de sedert meer dere jaren volbrachte waarnemingen en berekeningen als verloren zijn te beschouwen; het kostbare instru ment zou niet dan ten deele meer aan zijne bestem ming kunnen beantwoorden. De regeering is er daarom op bedacht geweest maatregelen te trelfen om dit voor Leidens sterrenwacht en voor de wetenschap dreigend gevaar af te wenden. Met cle eigenaren van lret bovenbedoeld terrein is eene overeenkomst gesloten tot vestiging van eene erfdienstbaarheid ten behoeve van de sterrenwacht, zooclat tegenover het observatorium niet zal mogen gebouwd, noch gewas geteeld hooger dan 3 meter boven den grond. Tot vestiging dier erfdienstbaarheid behoort de Staat eene som van f 3300 te betalen, waarvoor tevens het recht verkregen wordt om op het dienstbaar terrein een vast teeken te stellen om den meridiaan aan te geven. De som is nu dooi- de Regeering als verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor '1884 aan gevraagd. Een dame, te Sloterdijk woonachtig, had een meid gevraagd. Weldra kwam er zich eene uit Amsterdam aanmelden. Na de eerste gebruikelijke vragen zeide de vrouw des huizes tot haar »En nu uwe getuigen". «Getuigen? maar mevrouw, meent u clan clat als ik die had, ik te Sloterdijk mijn dienst zou komen aanbieden. Neen mensch, dan was ik wel in Amsterdam gebleven «waarvan ik 't likteeken nog heden draag. Op zeekren «dag vernam ik den dood van Prins Zabaroif en ik «verliet 't Lycaeum zonder eenige herinnering zelfs «aan een laatste woord van den vader aan zijn kind. «Ik ging naar Parijs met mijne boeken en kleederen; «eenige van dezen verkocht ik en scheepte mij te «Havre voor Mexico in. Het schip bleek onzeewaardig, »'t verging bij het eiland Pinos en ik was de eenige «die het strand bereikte. Na tien dagen praaide ik «eene brik, die mij naar Yucatan opnam. Onder een «valschen naam nam ik in Mexico, waar juist de «oorlog was uitgebarsten, dienst als militair avonturier «en werd bij eene der schermutselingen doodelijk door «een Indiaan gewond, en bleef ik alleen op :t slagveld «achter. Ik wercl echter door een oud man opgenomen, «die ongeveer een zeventig jaar in deze wildernissen «had gewoond, en naar zijne hut gebracht, alwaar ik «herstelde. Die man was de Marquis Xavier de Sabran. «Diens kleinzoon, gestorven aan eene slangenbeet, was «van mijn leeftijd. Acht jaar bracht ik met clen «Markies door en ik had den ouderdom van vijf en «twintig jaar bereikt, toen mijn beschermer en vriend «stierf; hij sprak nog lang en teeder met mij, vertelde «mij waar ik al zijne papieren vinden kon, verzocht «mij zijne manuscripten te verzamelen, ze te volmaken «en in Frankrijk uit te geven. Ik begroef hem met «behulp van een Indiaan, stak zijne geschriften bij «mij en ook de papieren, waaronder ik de aanwijzingen «vond van alle brieven van adeldom der Sabran's de «Romans. Wijl de leeftijd van zijn kleinzoon René de «Sabran overeenkwam met den mijnen, en niemand «dan de grootvader van diens dood wist, zoo meende «ik niemand te benadeelen door dien naam tot den «mijnen te maken; ik overtuigde mijzelf van het «recht dat ik had met aldus eene onrechtvaardigheid, «mij door de menschelijke wetten vóór mijne geboorte «aangedaan, te herstellen. Ik keerde terug naarFrankrijk «als Marquis de Sabran; bij mijne aankomst in Europa «ging ik 't eerst naar cle golf van Romaris. Vassia «Kazan stond geboekt onder de vei'dronkenen der «Estelle" bij Pinos. Ik was veel veranderd na zeven «jaren afwezigheid van Parijs en niemand zou in mij «den Russischen student herkennen. Eerlijk kan ik u «zeggen, dat, zoo er op eenige fortuin inbreuk was «gemaakt, of eenige verre erfgenaam was benadeeld, «ik nooit zou gedaan hebben wat ik gedaan heb - nu «benadeelde ik niemand. Niemand heb ik benadeeld «dan uwe nicht, mijne vrouw. Met overige van mijn «leven is u bekend. Ik was een man van eer totdat - «ik uwe nicht beminde; mijn huwelijk met haar zal «ik niet trachten te verdedigen, 'twas bedrog, 'twas «misdaad. Gij hebt haar bemind. Gij weet wat mij «heeft verleid; mijn misdaad kunt gij niet vergeven. »'Tis een verraad aan uwen rang, aan alle tradities «van uwen adel gepleegd. In Rusland ben ik een «geboren slaaf. In karakter, smaak en verstand ben ik «een aristocraat, in rang een bastaard, 't kind eener «boerin, geteeld ter wille eener oogenblikkelijke «ennui" «en «caprice" van een groot «lord". Doch indien gij u «zóó diep wilt nederbuigen - indien gij mij als genoeg- De invloed van de naaimachine op de gezondheid. Niet weinigen zijn der meening toegedaan, clat het werken met de naaimachine, inzonderheid met de trap-machine, nadeelig is voor de gezondheid. Die meening is onlangs door deskundigen weersproken geworden. In het handboek o. a. van den Pruisischen geheimraad Eulenberg over de openbare gezondheids zorg wordt de naaimachine een weldaad genoemd, ook omdat zij een einde heeft gemaakt aan het vroegere, ingespannen en voor de gezondheid nadeelige bezig zijn met de naald. Voorts verscheen in een blad, dat ter gelegenheid van de hj'giëne-tentoonstelling te Berlijn werd uitgegeven, een artikel van dr. Oliausen, waarin de naaimachine met warmte verdedigd wordt tegen het vooroordeel, dat uit het oogpunt van de gezondheid tegen haar bestaat. Ziehier wat deze hygiënist daarover schrijft: Wat bij allen, die zich met de naald bezighouden, nadeelig op de gezondheid moet werkenhet on ophoudelijk stilzitten in dezelfde voorover gebogen houding, valt bij het gebruiken van de naaimachine geheel weg. Eene voorovergebogen houding nemen alleen zij aan, die nog niet in het gebruik der naaimachine geoefend zijnlater gewennen zij zich vanzelf aan een goede houding. De beweging met de voeten is van weidadigen invloed op het organisme. De storingen in den bloedsomloop, waaraan zoovele lijden die bij hunne bezigheden de voeten moeten stilhouden, worden bij het gebruik van de trap- naaimachine voorkomen. Bij het in beweging brengen der machine, waarbij zoowel de voet- als been- en bilspieren, en bij het arrangeeren en vasthouden van het werk, waarbij ook borst-, hals-, rug- en armspieren meehelpen moeten, wordt eene lichaamswerkzaamheid verkregen, die, als zij geschiedt in zuivere lucht, met gymnastische oefeningen gelijk staatdaarom wordt dan ook in Eulenberg's handboek gezegd «Arbeidsters, die vele jaren aan de naaimachines zijn werkzaam geweest,' behouden eene rechte houding, en het werken met de voeten geschiedt meestal zonder dat het eenig bezwaar heeft." Men heeft er alleen op te letten, clat de stoel, waarop men zit, geschikt ishet best is een stoel met eene breede zitting, die de noodige elasticiteit heeft. Het bovenbeen namelijk moet een goecl steunpunt hebben. De stoei moet voorts eene gemakkelijke leuning hebben, opdat de rugspieren in de pauzen, die het rangeeren van het werk meebrengen, behoorlijk rusten kunnen. Natuurlijk moet er ook acht op geslagen worden, dat zij, die met de trap-naaimachine werken, niet in hare beweging belemmerd worden door te nauwe kleeren, stijfgebonden kousenbanden te nauw gebonden rokken, corsets, enz. Ook op de onderlijfsorganen oefent de naaimachine eene gunstigen invloed uit, en evenzoo op de ademhalingswerktuigen. Onder de vele honderden arbeidsters met de naaimachine, die Ohausen waarnam, was er geen enkele, die eenige dispositie voor tering vertoonde. Onder haar waren er zelfs velen, wier ouders en broeders en zusters aan tering gestorven waren, en die hem verzekerden, dat zij, na 10 of 12 jaren onafgebroken met de naaimachine te hebben gewerkt, zich wel bevonden en van alle borstlijden waren bevrijd gebleven. De genoemde arts meende daaruit cle gevolgtrekking te mogen maken, dat deze weldadige, niet vermoeiende bewegingen zelfs lijdenden met gestoorden omloop der sappen, bloedgebrek of gebrekkige ademhaling, bij de noodige voorzorgsmaatregelen, wat de zitplaats en de lucht betreft, slechts goed kunnen doen. «zaam door haar veredeld wilt beschouwen, ten einde »u met mij te meten zooals een uwer gelijken zou «doen kunnen wij gemakkelijk eene reden tot twist «zoeken en onder den schijn van een duel kunt gij «mij dooden. Terecht treedt gij aldus als wreker van «een geslacht op, waarvan gij de eenige mannelijke «kampioen zijt hadden haar broeders geleefd, zij «deden desgelijks. Zij zal over mij treuren zonder zich «voor mij te behoeven te schamen, sedert gij mij «beloofd hebt haar nimmer met mijn verleden bekend «te zullen maken. Ik wacht uwe bevelen af". Dezen brief teekende Sabran met den naam Vassia Kazan en zond dien naai' Egon Vasarhely op zijn kasteel Tarócdrie weken later ontving hij het volgend schrijven: «Ik heb uw brief gelezen en verbrand. «Dooden kan ik u niet,want zij zou 't mij nooit «vergeven. Leef voort in die mate van vrede met «uzelf als u mogelijk is", (get.) Prins Vasarhely. Na dit schrijven voelde Sabran zich meer gerust gesteld en rekenende op 's Prinsen eerewoord, was hij er zeker van dat Wanda van die zijde zijn geheim nooit zou leeren kennen. Doch het wreede noodlot wilde 't niet aldus, een ander persoon zou datgene openbaren wat zijne levensrust, zijn huwelijksgeluk voor eeuwig zou knakken. Die persoon was de Gravin Olga Brancka. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2