Buitenland. Men schrijft uit Amsterdam Mislukte beursspeculatiën hebben alhier weder eenige treurige offers geëischt. Behalve drie voortvluchtige personen van goeden huize, heeft zich hier een jong- mensch door een pistoolschot van het leven beroofd een ander wierp zich nabij Haarlem onder den voorbij snellenden trein en werd gedood en eer, derde heeft zich in de Singelgracht verdronken. Alle drie waren zoons van hoogst achtenswaardige Amsterdamsche in gezetenen en hadden zware verliezen geleden. Bovendien is de hoogbejaarde vader van twee voortvluchtige broeders, beide speculanten, krankzinnig geworden. Volgens het plan voor een landbouwschool in Friesland, gevoegd bij het rapport der betrekkelijke commissie, benoemd door het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van Landbouw, zal die school, naar uit Leeuwarden wordt gemeld, niet een soort academie worden, maar een inrichting tot opleiding van practische landbouwers. De leervakken zijn: Nederl. taal, rekenen met toe passing op het boekhouden, beginselen der meetkunde met toepassing op teekenen, landmeten en waterpassen, beginselen der natuur- en werktuigkunde, der schei kunde, der plantkunde, der dierkunde, de theoretische landbouwkunde en de practische landbouwkunde. Aan de school zullen dan verbonden worden '1 directeur, 4 leeraren, '1 landbouwer en zijn vrouw en '1 amanuensis. De school zal '10 lokalen voor het onderwijs, 2 kamers voor een concierge, een woning voor den bedrijfsboer, ruimen melkkelder, en lokalen voor de boter- en kaasbereiding bevatten, terwijl voor den landbouw een proefveld van 2 hectaren gesteld wordt. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een treurig, vreeselijk voorval heeft Maandagmiddag te Groningen plaats gehad. Een persoon te Leeuwarden woonachtig en niet gunstig bekend, was daar gekomen ten huize van zijn hoogbejaarden vader, den heer W. in de Oude Ebbingestraat, waar hij weldra zoo lastig werd, dat de hulp van de politie moest worden ingeroepen. Zij werd verleend, maar kon het vreeselijke feit niet beletten. De woestaard viel in wilde drift op zijn vader aan en bracht dezen met eene groote schaar, bij het bedrijf gebruikt, ernstige wonden toe aan 't hoofd. Met moeite werd hij gearresteerd. De vader, een achtenswaardig grijsaard, verkeert in een toestand, die voor 't oogenblik niet direct ge vaarlijk, maar op zijn hoogen leeftijd niettemin beden kelijk is. De ontaarde zoon is een man van 54 jaar. Vrijdag is het hospitaal te Peterborough (Engeland) grootendeels door brand vernield, toen zich meer dan honderd zieken in het gebouw bevonden. De brand is omstreeks, één uur in het bovenste gedeelte van het gebouw uitgebroken, dat juist het kleinste getal bedden bevatte, doch men begrijpt, dat de schrik in de stad niet minder groot was, toen men vernam, dat het gasthuis in brand stond. De brandweer en een aantal personen, die de zieken in veiligheid brachten, slaagden er met buitengewone krachtsinspanning in, alle patiënten te redden. Een groot aantal zieken moest echter op den arm gedragen worden, welk vervoer een niet gering oponthoud veroorzaakte. Een zieke, die juist een operatie moest ondergaan en reeds door middel van chloroform buiten kennis was gebracht, moest in dezen toestand vervoerd worden. Ondanks al deze moeielijkheden is niet één zieke ten gevolge van deze ramp overleden. Een groot gebouw in de nabijheid is voorloopig tot ziekenhuis ingericht. Van het gebouw zelf is niet veel meer overgebleven dan de vier muren. De meeste bedden zijn door de vensters geworpen en behouden gebleven. Ook heeft men de bibliotheek en de chirurgicale instrumenten kunnen redden. Te Ober-Breidenbach bij Asfeld werd des nachts bij een welgezeten burger ingebroken en een som van 16000 Mark aan effecten gestolen. In het vertrek, waar de effecten bewaard werden, lag ook een vaatje brandewijn. De dief kon toen de verzoeking niet weer staan eens te proeven. Hij dronk en dronk zooveel, totdat hem, evenals den wolf in de fabel, het gat, waardoor hij gekomen was, te nauw werd en er buiten kennis voor neerviel. Men vond den dief 's morgens in een diepen slaap en in het bezit van het geld liggen. Omtrent den grooten brand, waardoor Port-Said werd geteisterd, verneemt men nog de volgende bij zonderheden. De vlammen brakeii op verscheidene plaatsen tegelijk uit, om welke reden men vermoedt dat er brandstichting heeft plaats gehad. Door een sterken wind aangewakkerd, stond binnen een uur de geheele wijk der Arabieren, in de nabijheid van het kerkhof, in brand, zoodat het onmogelijk was aan redding te denken. De spuiten van de Suez-kanaal- maatschappij en van verschillende groote handelshuizen kwamen op het eerste alarmsein op de plaats des onheils, doch door gebrek aan water konden de spuiten niet werken. Eenige Arabische kinderen, die door de ouders in .de steek waren gelaten, zijn verbrand. Het stoffelijk verlies is zeer belangrijk en wordt door de arme Arabieren zeer gevoeld. Ongeveer 1500 woningen werden in de asch gelegd, waardoor 6000 personen zonder dak waren. Op het eerste bericht van de ramp liet de Khedive tenten verstrekken, en zond toen 3000 pd. st. om in de eerste behoeften te voor zien. De Europeanen te Port-Said brachten reeds frs. '18,000 voor de noodlijdenden bijeen. Een vijftal misdadigers, die door de stad Berlijn in het krankzinnigengesticht te Schöneberg waren geplaatst, hebben Zondag getracht het gebouw in brand te steken, waardoor verscheidene menschenlevens in gevaar ge bracht zouden worden. In een op zichzelf staand gebouw dezer inrichting bevinden zich '171 krankzinnigen, welke aldaar op kosten der stad Berlijn verpleegd waren. Onder hen bevonden zich vijf misdadigers, die reeds geruimen tijd over een middel tot ontvluchting nagedacht hadden, en het eindelijk hierover eens waren geworden. Toen de krankzinnigen Zondagmiddag in de eetzaal bijeen waren, gelukte het aan de vijf personen zich ongemerkt naar de slaapzaal te begeven. Daar staken zij met lucifers, die zij zich heimelijk hadden weten te verschaffen, de bedden in brand. Hunne afwezigheid was natuurlijk spoedig opgemerkt, doch nog voor men zich tot de gesloten slaapzaal toegang kon verschaffen, stond zij reeds in volle vlam. Van den hierdoor ontsanen schrik maakten de mis dadigers gebruik om zich door middel van aaneen geknoopte beddenlakens uit het venster in den tuin neder te laten. De directeur liet een troep soldaten komen, die de vluchtelingen spoedig hadden achter haald, en de brandweer, die' per telegraaf uit Berlijn was ontboden, bluschte in korten tijd den brand. De krankzinnigen waren intusschen uit het gebouw gebracht. Grroot-Brittan) e. Maandag kwam in het Lagerhuis de bekende motie van wantrouwen in de regeering in behandeling, doch tot een resultaat is het in deze zitting nog niet gekomen. De heer Gladstone verschafte eenige in lichtingen en zeide, dat de regeering besloten heeft niet de herovering van Soedan te ondernemen. De regeering heeft zich verbonden om generaal Gordon te helpen in geval hem gevaar dreigde; zij moet echter daarbij de bezwaren van het klimaat in aanmerking nemen. Zij zal haar best doen om de eer des lands te handhaven en den plicht der natie tegenover generaal Gordon te vervullen. De heer Gladstone las, in den loop zijner rede, eenige dépêches voor van den gouverneur van Dongola, i. d. 10 dezer. Daaruit blijkt in hoofdzaak, dat op 5 dezer afgezonden boden waren teruggekeerd, omdat zij Khartoem niet konden bereiken. Die stad is door opstandelingen omringd. Generaal Gordon had expedities op den Witten Nijl ondernomen om de rebellen op de oevers aan te tastendoch de opstandelingen trokken zich steeds buiten het bereik van het geschut terug. Duitscliland. De groote parlementaire soirée, die Zaterdag bij prins Bismarck plaats vond, droeg in 't geheel niet het karakter van een intieme bijeenkomst, zooals men had aangekondigd. Deze soirée was volkomen gelijk aan die, welke verleden jaar plaats hadden. Meer dan driehonderd personen tot den Rijksdag, tot den Pruisischen Kamer van Afgevaardigden, tot den Bondsraad en tot de Rijksregeering behoorende, waren tegenwoordig. De gesprekken liepen natuurlijk grootendeels over de verlenging der socialistenwet. De Rijkskanselier sprak zelf het meest over de wet op de verzekering bij ongelukken, en onderhield zich op levendige wijze met den heer Windthorst. Voor- en tegenstanders der socialistenwet waren present en ook de vrijzinnige partij was vertegenwoordigd. Rickert had o. a. de uitnoodiging aangenomen. Te Leipzig wordt het proces tegen Kraszewski en Ilentsch steeds voortgezet, waarbij herhaaldelijk zittingen met gesloten deuren plaats hebben. Voor dat Dinsdag middag de openbare zitting werd gesloten, werd een schrijven van prins Bismarck, aan den minister van oorlog voorgelezen, welks inhoud groot opzien verwekte. Hierin zegt Bismarck dat sedert 1864 te Parijs een Poolsche vereeniging bestaat, welke het herstel van het koninkrijk Polen ten doel heeft. Zij was in '1866, 1870, 1873, '1877 en '1878 handelend opgetreden en had militair-statistische gegevens uit geheel Europa bijeengebracht. Na ontbinding van het bestuur der vereeniging, werden hare leden door de Eransche regeering, inzonderheid door Gambetta, gebruikt om een bureau voor mededeelingen uit Duitschland, Oostenrijk en Rusland te organiseeren. Het middelpunt der organisatie was Dresden en Kraszewski zorgde voor de betaling van het loon aan de berichtgevers. Kraszewski, die tot dusverre vrij kalm was ge bleven, stond bij het liooren van den inhoud van dezen brief verontwaardigd op en verzekerde telkens, dat er geen woord van waar is, wat daarin wordt beweerd. Ik kan zweren, zeide hij, dat er volstrekt niets van waar isik ken niemand van de in dit schrijven genoemde Franscben. Zwitserland. De vier wetsontwerpen, welke door den Nationalen Raad en den Stendenraad waren aangenomen en waarover het volk Zondag had te beslissen, betroffen de wet op de reorganisatie van het departement van justitie en politie, die aangaande de aanvulling van het strafwetboek, vervolgens de wet betreffende de verhooging der jaarwedde van den gezant te Washington en eindelijk het ontwerp, betrekking hebbende op het recht van patent door handelsreizigers te voldoen. Alleen het laatste ontwerp is aangenomende drie overigen zijn verworpen. Men zegt dat ten gevolge van de weigering van het regeeringsvoorstel om het tractement van den gezant te Washington van 50,000 op 80,000 francs te brengen, de tegenwoordige gezant, kolonel Frei, voornemens is zijn ontslag te nemen. Egypte. De berichten blijven steeds ongunstig. Nu is ook Merawek, het zuidelijkste punt, waarmede de tele grafische gemeenschap nog mogelijk was, door de opstandelingen bezet. De geheele streek ten zuiden van Debbah is in vollen opstand. Een der bataljons van het Egyptische leger onder bevel van Engelsche officieren, thans te Assoean, heeft zich naar Wady-Halfa begeven en zal over eenige dagen vervangen worden door een detachement cavalerie van Cairo. Moudir-pacha, te Dongola, heeft zijn verzoek om versterking van troepen herhaald, onder verklaring dat, indien aan zijn verlangen wordt voldaan, hij de uitbreiding van den opstand zou kunnen bedwingen. Volgens een later bericht van den Moudir van Dongola is de toestand zeer hachelijk. Er heerscht eene geduchte paniek onder de bewoners. In de stad bevinden zich slechts 4 compagnieën soldaten en 200 Bazi Bazoeks. De andere troepen zijn in de provincie verspreid. Nubar-Pacha ontving een telegram uit Korosko, waarin werd gemeld, dat de telegrafische gemeenschap tusschen Korosko en Abu-IIamed is verbroken. Vluch telingen kunnen niet meer door de woestijn ontsnappen. F r a n k r ij k. De Times was de eerste, die het bericht bracht, dat de vrede tusschen Frankrijk en China is ge- teekend en tot heden is dit bericht nog niet tegen gesproken. Zondag is het vredesverdrag door den kapitein Fournier, namens de Fransche Republiek, en Li-Ilung-Chang, uit naam der regeering van het Hemelsche Rijk, onderteekend, waarbij laatstgenoemde mogendheid het protectoraat van Frankrijk over Annam en Tonkin erkent. Onder later te bepalen voorwaarden worden tevens de provinciën Kuangsi, Quafing en Yummun voor den handel opengesteld, terwijl volgens het verdrag China geene oorlogs schadevergoeding behoeft te betalen. Maandagmorgen stelde de heer Ferry den president van dit bericht in kennis en riep tegen 3 uur het kabinet in eene bijzondere zitting bijeen. Het agentschap Havas weet nog mede te deelen, dat na de onderteekening van het verdrag te Tientsin een diner plaats vond, dat Li-Ilung-Chang den vertegenwoordigers aanbood. Li-Hung-Chang moest Maandagavond te Shangaï bij den Franschen gezant dineeren, voor welke gelegenheid van het Fransche consulaat Fransche en Chineesche vlaggen wapperden. Nu het verschil tusschen China en Frankrijk voor goed is uit den weg geruimd, rijst bij het publiek de vraag op, hoe de Kamers dit verdrag zullen ontvangen. Hierbij dient echter opgemerkt te worden, dat het verdrag van Tientsin niet door het Parlement behoeft goedgekeurd te worden om geldig te zijn. Alleen het verdrag van Hué moet volgens de Grond wet aan de goedkeuring der Kamers onderworpen worden, omdat dit het protectoraat van Frankrijk over Annam regelt. Doch daar het verdrag van Tientsin slechts het eerste bevestigt en eene erkenning- door China van dit protectoraat bevat, behoört het niet tot dié soort verdragen, waarover het Parlement te beschikken heeft. Het tractaat van Tientsin bestaat uit vier artikelen. Bij het 'le artikel verbindt Frankrijk zich de zuidelijke grenzen van China, palende aan Tonkin, te eerbiedigen, des noods te beschermen. In art. 2 neemt China de verplichting op zich, onmiddellijk al de Chineesche garnizoenen uit de grensplaatsen van Tonkin te doen vertrekken, vervolgens de tractaten te eerbiedigen, die tusschen Frankrijk en het hof van Annam gesloten zijn of zullen gesloten worden. Art. 3 bepaalt, dat Frankrijk afziet van den eisch eener door China te betalen oorlogsvergoeding. En art. 4 houdt in, dat China zijnerzijds zich verplicht, over de geheele uit gestrektheid der zuidelijke grens, palende aan Tonkin,

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2