Ui li. Z1ËR1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zicrikzee. ERDAM artje! ;he 1884. No. 38. Zaterdag 17 Mei. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Feuilleton. 01 IDAS „WAiMDA". AND. beste weteu- e Boeken frisch en 't, is zoovoor n DiederikCona- leren. it Bilderdijk's poëzie. Kwarto Prenten- i geld. platen, jt herkenning der niddelen en andere is, KwartoPrenten- jekleurde Platen, warto Prentenboek platen, n van Hans. Kwarto irdigst gekl. platen, ts, of de Nieuwe .emeester op ver- toegepast, 5e veel zangstukjes, voor- nieuwste bronnen boven de 18 jaren, een aantal fijne raphie, alles naar het museum voor geiden. idige vraagstukken gevorderde leer- weekelingen. n, Ahasverus op 2e herziene druk. elijke orakelen of Nieuw rad van lievelingen, keurig 'ersjes, opgehelderd derde platen, voor stellende. dene, de bruid der lijk met alle verven olksverhaal. buiten de aarde, tijd en eeuwigheid, betrekkelijk de Uitstekend boekje en houden, en avonturen uit ijm m. 12 gekl. pl. ie uw brievenboek, 'tal brieven in proza ijke gebeurtenissen or alle standen en ooging jfjfanoo Postwissel, waarop Magazijnen van i 1884. Jestuur a 1 per loten ontvangt, tuur, z.President. IET, Secretaris. .AATSEN. MET fshaven. Rotterdam 14 'sm. 11 u. 16 19 21 23 26 28 30 11 12 11 11 12 11 11 .31» 13 'damJ. A. v. D. Hoek Pauwensteeg Directeur GASTEL. t te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f iFranco per post f 1 ,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, G eb oor te en Doodberichten van 16 regels 00 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMA1V'. ZIE RIK ZEE, 16 Mei '1 8 8 4. De Rotterdamsche Postduiven-Vereeniging »Pro Patria" zal in het vervolg in plaats van geldpremiën, medailles uitloven voor het schieten of onschadelijk maken van roofvogels. Degenen, die de meeste roofvogels aan de Vereeniging sehenkt, ontvangt een verguld-zilveren, vervolgens twee bronzen medailles en een of meer diploma's. De vogels blijven het eigendom der Vereeniging. Het bestuur van »Pro Patria" zal ook de vogels, welke door. andere vereenigingen in ons land worden aangeboden, in ontvangst nemen en jaarlijks verslag doen van het resultaat. Nader wordt omtrent het stoomschip «Gelderland", met brand in het groot ruim te Suez teruggekomen, gemeld, dat de brand den 8en dezer nabij Jeddah werd ontdekt. De lading in het groot ruim is be schadigd. De passagiers en mails zijn overgebracht op de »Bertha". Aan de goedkeuring der Kamer is door de regeering onderworpen een voorstel van België om de overeen komst betreffende de wederzijdsche toelating van ge neeskundigen in grensgemeenten van het eene rijk, tot uitoefening der geneeskunst of van een barer takken in die van het andere, door middel eener additioneele verklaring tot de uitoefening der veeartsenijkunde uit te breiden. De Gazette van Brussel meldt, dat men thans te Brussel niets hoort zingen en repeteeren als het »Wien Neêrlandsch bloed" en het «Wilhelmus". Nauwelijks is het «Wilhelmus" uit of men begint aan 't «Wien Neêrlandsch bloed" en is dat geëindigd, dan begint men weêr met frisschen moed aan 't «Wil helmus" en' zoo gaat het dozijnen keeren achter elkander. Dan wacht ons Vorstenpaar een hulde, bijna even genotvol, als hier te lande bereid werd aan de Trans- vaalsche deputatie, die overal op 't zelfde Volkslied onthaald werd. Een Volkslied schijnt zelfs bij een eeuwigdurende herhaling niet vervelend te wordendat is althans ééne verdienste! De vorige week heeft men bij het afbreken van een oud huis te Burgwaldniel, nabij Venloo, onder den vloer een kruik en een emmer gevonden, gevuld met gouden en zilveren munten uit het begin der vorige eeuw. Aan den heer D. C. van Eek, custos-amanuensis aan het Pharmaceutisch Laboratorium te Leiden, is door den Minister van Justitie een gratificatie toege kend voor de bijzondere hulp, verleend bij het schei kundig onderzoek in verband met de door vrouw van der Linden bedreven vergiftigingen. Een Arnhemmer bemerkte Dinsdagnacht, dat tegen den achtergevel van zijn huis zachtkens een ladder werd geplaatst. Het vermoeden, dat een poging tot inbraak werd gepleegd, bleek bij onderzoek ongegrond te zijn, daar de beide gewaande inbrekers zich alras als vrijers van de dienstboden deden kennen. Het Maandagavond hier waargenomen onweder, dat met zijn fikschen regen veradqmjngbracht na een al te warmen 'dag'vour Mei, heeft op vele plaatsen ge woed. Uit 's Gravenmoer wordt o. a. gemeld, dat in den namiddag zich boven het dorp een allergeweldigst onweder en een hagelbui ontlastte. De hagel viel zoo grof en dicht, dat hij bij eene temperatuur van 74° Fahr. gedurende eenige oogenblikken den grond bedekte. Het onweder duurde slechts kort en veroorzaakte geene ongelukken voor zoover bekend is, doch een uur nadat liét was overgedreven, wees de thermometer weêr 78 graden aan. Eenige dagen geleden deed een bericht in ver schillende bladen de ronde, dat er aan den Leiclschendam vier schilderijtjes zouden verkocht zijn voor een rijks daalder; dat de gelukkige kooper er weêr f 300 voor zou ontvangen hebben en dat ze in andere handen zouden zijn overgegaan voor/' 1500. Wat is geschied? Men heeft uit den mond van den gelukkigen kooper een slagersknecht, opgevangen, dat hij werkelijk van eene oude vrouw vier schilderijtjes, met het gedrukte onderschrift«Episodes uit het leven van Huig de Groot", gekocht heeft voor een rijksdaalder en een pot kluifjes om soep van te koken. Later is hem evenwel gebleken, dat ze volstrekt geene waarde hadden en zelfs te slecht waren om in een woonkamer te worden opgehangen. Toen heeft echter een grappen maker die oude vrouw wijs gemaakt, dat ze, eerst voor f 300, later voor f '1500 verkocht waren. Ge volgen Bezoek van 't vrouwtje bij den burgemeester, ten einde door diens tusschenkomst een gedeelte van de aanzienlijke winst machtig te worden. Toen haar dit natuurlijk niet gelukte, heeft ze, met 't zelfde doel, pogingen aangewend om een verzoekschrift te richten tot Z. M. en toen men haar zei: «daar kan de Koning niets aan doen", meende zij dat de Koning er wel wat aan kon doen, want dat zij genoeg van de wetten wist, daar haar grootvader politie-agent was geweest. Het kostte heel wat moeite haar van haar plan af te brengen. In de Asser Werklieden vereeniging is het niet in den haak. Zondag hield men een vergadering. In de vorige bijeenkomst was er onder de bestuursleden oneenigheid ontstaan wegens insinuatiën over een tekort van f 800. Dit schijnt aanleiding gegeven te hebben, dat de voor zitter on de vice-voorzitter bedankten, zoodat de vergadering thans door den secretaris geleid moest worden. Daar een derde bestuurslid overleden was, moesten drie nieuwe leden gekozen worden. De heer Oorver bedankte voor het eere-lidmaatschap en wenschte gewoon lid te worden. Ilij hield het er voor, dat de bestuursleden zich voor hun gevoerde administratie aansprakelijk zouden stellen. Men schijnt echter nog niet aan 't eind dezer zaak te zijn, daar telkens van nieuwe tekorten voor den winkel, buffet, de zaal en 't ziekenfonds wordt gesproken, zoodat er nog wel f 800 zou kunnen bijkomen. Ook wordt er van bras partijen gesproken, waaraan sommige commissieleden zich zouden hebben schuldig gemaakt. III. «Kies u eene loopbaan, stel uzelf een levensdoel voor «oogen, begraaf uwe talenten niet in een servet - een «servet dat op eene der tafels bij Bignon ligt. Dat «onwerkzaam, doelloos leven heeft veel aantrekkelijks, «geloof ik gaarne, doch 't brengt verveling en onvol- «daanlieid. De mannen van mijn huis hadden daar «geen vrede mede; zij waren soldaten of staatslieden, «altijd minstens iets meer dan enkel edellieden". - Ziedaar wat Wanda gezegd had en plotseling zien wij Sabran van daar vertrekken, zonder eenig ander afscheid aan zijne gastvrouw dan een kort briefje van dank. Wat Wanda uit dat plotselinge vertrek niet had willen opmerkenSabran's gevoel van liefde voor haar, die tot geene uiting mocht komen, tante Ottilie had het te eer begrepen en, hoewel te vergeefsch, maakte het van hare zijde vaak een punt van aanval op Wanda's hart uit. Met eenige elastische lenigheid in moreele gym nastiek, is Sabran na het afscheid aan de monniken van 't Holy Isle naar Monte Carlo gegaan, waar hij de bank doet springen en daarna zien wij hem als afgevaardigde onder de Fransche Kamerleden terug en gretig werden zijne redevoeringen op Ilohenszalras gelezen. Wanda, later in Parijs vertoevende, hoort in de Kamer Sabran in persoon, spreekt hem ten haren huize en verlaat daarna Parijs voor haren burcht weder, met een bouquet lelietjes van dalen als her innering .aan den man voor wien - zij werd er zich ondanks haarzelve van bewust - zij toch eenige ge negenheid begon te koesteren. Maanden verloopen; wij zien ons verplaatst in 1870, den Fransch-Duitschen oorlog; Sabran is aan 't hoofd van een regiment vrijwillige cavallerie in 't Orleansche; aan den vijand verraden, wordt hij krijgsgevangen genomen en naar de Elbe gezondenna zijne ge vangenschap keert hij niet naar zijn «vernederd" Parijs, doch naar Romaris terug; Wanda betoont de innigste deelneming in zijne lotgevallen. Alweder doemt een ander tooneel voor onze oogen en de stad Idrac aan den Donau, geteisterd door hevige overstroomingen, levert een treurig panorama op, Wanda, steeds ter plaatse waar hulp en leniging der smart vereischt wordt, is ook daarhenen gesneld, doch een vreemdeling was er haar reeds voor. Zij hoort van zijnen moed, zijne zelfopoffering, zijne aan gebrachte hulp en redding, en nochtans kan zij dien man niet van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen krijgen, onbekend als zij is met de plaatsen waar hij telkens en telkens verblijf houdt. Eindelijk ontdekt zij hem aan den oever der rivier en hetgeen zij gegist heeft wordt waarheid voor haar, nu zij bemerkt dat het de Sabran is. «Idrac is u veel verschuldigd", voegt zij hem met lichten tik op den schouder toe; «ik betaal slechts mijne schuld aan Hohenszalras" is 't antwoord. «Tweemalen noodigde ik u ten mijnent, «waarom zijt gij niet gekomen?" - «O, breng mij «niet in verzoeking; indien ik zwichtte en indien gij «mij verachttet" - «Hoe kan ik iemand verachten «die zoo moedig het leven van mijn volk redde?" - «En toch zoudt gij het doen"- Sabran geleidt haar nu verder op hare tochten, bedisselt en bereddert alles met haar en, bij haar afscheid, laat zij hem op haar kasteel te Idrac achter, ten einde voor de her bouwing der stad te zorgen. Eene maand daarna ont biedt zij hem per telegram naar Hohenszalras. Hij komt, zij treedt hem tegemoet, bedankt hem voor alle bewezen diensten en zegt: «mijn Duitscbe neven «ontnamen u het klimopblad waarop mijn arm rustte, «en dat u zoo dierbaar was, wilt gij dit in de plaats «daarvan aannemen?" en, met echt vorstelijke beweging, met edel, fier en van geluk stralend gelaat, reikt zij hem hare hand toe. «Het is het meest wijze, lief moedertje, om, na «alles, erg onwijs te zijn", zeide zij iets later tot hare tante; en deze, blijde dat zij eindelijk de in spraak van he ui' hart gevolgd had, vond het zoo heerlijk «menschelijke liefde zoo dicht bij ons zei ven «te hebben", waarop Wanda antwoordde: »'t is steunen «op een riet; en als 't riet breekt, hoe zwak 'tte «voren ook was, 't wordt dan als van ijzer, met weer haken en giftig". Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1