1884. No. 37. Woensdag 14 Mei. 87ste jaargang. Feuilleton. B i n n e n 1 a n d. OUIDA'S „WANDA". zïFiRik zi Ksrm; coitraivt. ZiEitiKzBE, 13 Mei 1384. Van verschillende zijden werd er in den laatsten tijd geklaagd over de „geurmakerij" der machinisten op de spoorwegen, daarin bestaande, dat zij in volle vaart het station binnenkomen en dan plotseling en eerst op het laatste oogenblik remmen; men opperde de vrees, dat de remtoestel wel eens kon blijken onklaar te zijn, en dus op 't kritieke oogenblik zijn dienst weigevenontzettende ongelukken zouden hiervan het gevolg wezen, meende men, en het werd hoog tijd dat hierin verandering kwam. Wij hebben in een vorig nommer reeds melding gemaakt van deze zaak; zij komt ons echter belangrijk genoeg voor, om er een weinig uitvoeriger over to spreken. Die vrees voor ongelukken schijnt op het oog zeer gemotiveerd, doch vervalt als men de inrichting en werking van den remtoestel, zooals die tegenwoordig op onze meeste treinen ge- gebruikt wordt, in aanmerking neemt. Een vol ledige beschrijving van dezen rem te geven, die naar zijn uitvinder de Westinghouse-rem genoemd wordt, is zonder figuren niet wel mogelijk, en men dient ook eeDige bennis van machinerieën te hebben, om de werking vol komen te begrijpen. We zullen echter trachten onzen lezers een denkbeeld te geven van dezen vernuftig uitgedachten toestel, waarmede Wes- tinghouse der menschheid een onschatbaren dienst heeft bewezen. Bij een stilstaanden trein hoort men dikwijls een eigenaardig dreunend stampend geluid, dat uit de pijp der locomotief schijnt te komen; dit wordt veroorzaakt door de perspomp, die men ter zijde van de machine ziet. Zij wordt gedreveu door stoom uit den ketel, en perst dampkringslucht in een reservoir, dat zich onder de locomotief bevindt. Dit hoofdreservoir Staat door middel van de „treinleiding", waar van men tusschen de waggons de kaoutehouk- buizen ziet, in verbinding met een hulpreservoir onder eiken waggonde spanning der lacht is overal dezelfde, gewoonlijk tusschen 4 en 5 atmospheren. Wanneer nu de machinist door het openen van een kraan een weinig lncht laat ontsnappen uit de treinleiding, krijgt de spanning in de hulpreservoir de overhand, want de lucht uit deze wordt door een zelf werkende klep afgeslotenhierdoor komt een zuiger in beweging, die weder op een stelsel van hefboomen werkt en deze hefboomen II. En laat mij thans, in korte trekken, <len loop van den roman zelf ontvouwen. 'Tgeschieddeop een heerlijken namiddag, dat Wanda, op eene harer tochten, een man in hare bosschen ontmoette, die juist een gier tot mikpunt voor zijn doodend lood uitkoos; hem dat te verbieden, niettegenstaande hij de keizerlijke jachttoestemming in den zak hadhem door haar jagermeester te doen binden hem, onder belofte van niet te zullen jagen, los te laten, en onder korte aanwijzing van het te volgen pad uit hare oogen te sturen - dat alles is 't werk van een oogenblik. Dienzelfden avond zet een hevige storm op, sneeuw en hagel klettert tegen haar glazen en inwendig kwelt haar de gedachte dat zij den vreemdeling zoo zonder gids over hare woeste en gevaarlijke gronden had weggejaagd. Plots treft, van de zijde van het meer, een kreet haar oorde alarmklok wordt geluid, hare bedienden snellen ter redding daarheen, en ten tweeden male bevindt zich de strooper van den morgen in hare macht. Ge huisvest op 't kasteel, toevertrouwd aan de zorg van haren geneesheer, Herr Greswold, verneemt zijn gast vrouw van hem, dat hij de Marquis de Sabran is, zetten de vemblokkeD aan, die nu met onweer staanbare kracht tegen de wielen geklemd worden. Door het eenvoudig openen van een kraan wordt dus langs den geheelen trein de remtoestel in werking gebracht, en dat met zooveel kracht, dat de locomotief daartegen geheel machteloos is. Wie in den trein zit, krijgt eene gewaarwording, alsof hij door een ijzeren hand werd vastgegrepen; men gevoelt, dat hierbij een reuzenkracht in het spel is, de trein glijdt nog een oogenblik voort en blijft dan pal staan. Welk een onderscheid bij de ouderwetsche manier van remmen, zooals die b.v. nog op den Centraal-spoorweg in praktijk wordt gebracht. Reeds op grooten afstand van het station moet de machinist den stoomtoevoer verminderen, hij remt locomotief en tender, waardoor de be weging allengs vertraagt, tot men eindelijk en ten laatste stilstaat. Hoeveel kostbare tijd hier door onuoodig verloren gaat, behoeft geen betoog. Maar nog andere voordeelen biedt de Westing- house-rem aan, want hij werkt automatisch, en het minst gebrek verraadt zichzelf. Gesteld dat er onderweg iets brak, b.v. een der kaout- chouk-buizen niet dat hiervoor het minste gevaar bestaat, doch we willen slechts een voorbeeld noemen door dit lek zon de span ning in het hoofdreservoir en de treinleiding minder worden, en we kregen dezelfde werking die wij boven beschreven, m. a. w. de trein zou niet verder kunnen, voordat het gebrek ver holpen was. Men behoeft zich dus niet be vreesd te maken dat de remtoestel op een gegeven oogenblik niet wil werken, zooals vroeger gebeuren kon, en helaas dikwijls gebeurd is, waardoor dan de vreeselijkste ongelukken plaats hadden. Bovendien zijn alle onderdeelen van metaal, en is de constructie zeer stevig, zoodat de slijtage bijna tot nul gereduceerd wordt. Men ziet het, deze rem voldoet aan de hoogste eischeudie met billijkheid gesteld kunnen wordende uitvinder heeft er zijn naam mede vereeuwigd. Alle bezwaren heeft hij op de meest afdoende wijze opgelostde manier, waarop de buizen van de verschillende waggons luchtdicht aan elkaar worden gekoppeldis eenvoudig bewonderenswaardig. Wij hopen hiermede onzen lezers de over tuiging te hebben geschonken, dat men tegen woordig veiliger dan ooit in den trein zit, en dat ongelukken, veroorzaakt door een onvol doenden remtoestel, bijna onmogelijk zijn ge worden. afstammeling der Sabran :s de Romaris, bezitter van nietige en armoedige gronden aan de kust van Finisterre. Reeds terstond bespeurt zij in Sabran den waren «gentleman"als kenner van litteratuur, schilderkunst en antiquiteiten, is hij voor hare conversatie een welkome gast; zijn innemend figuur, gelaat en manieren, doen hem als man van de wereld kennen, doch bovenal wekt zijne musicale kennis groote sympathie bij Wanda op, en Schubert, Chopin, Beethoven, Wagner, vervullen haar studeervertrek met hunne heerlijke compositiën. Sabran, hersteld, verlaat Hohenszalras onder escorte van de dienaren der Gravin; korte poos daarna komt het bericht op het kasteel, dat een man op eene der Umbal gletschers een ongeluk heeft gekregende Gravin stuurt er haren dokter henen en deze lieert terug met de tijding, dat het de Marquis de Sabran is, die, ten gevolge van eene overmoedige bergtocht, gevallen is en nu, lijdende aan wonden en wondkoortsen, te bed ligt. Na eenige dagen wordt Sabran van daar vervoerd naar het klooster (Holy Isle) der Gravin, op haren last aan den meeroever gebouwd. Dagelijks treffen wij Sabran op het kasteel aan in aangenaam onderhoud met de dames, immers Wanda woont er met hare tante Ottilie, zuster harer overleden moeder, eene goedaardige, hoogbegaafde vrouw. Ditmaal is zijn verblijf van langeren duur en Sabran betrapt zichzelf op eene voor Wanda ontwakende liefde. Hij, die met Parijsch cynisme, de vrouw nooit anders beoor deeld had dan alsla forme perversevaporeuse, langouveuse, souple comme les roseaux, blanche comme Zierikzee, 12 April. In de heden plaats gehad hebbende vergadering van de «Liberale Kiesvereeniging" werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar; daarna was aan de orde het kiezen van 3 leden van het bestuur, in plaats van de aftre dende leden mr. J. Moolenburgh, J. Franse en Mr. J. M. Isebree Moens. Gekozen werden de heeren C. v. d. Vliet Dz., jhr. mr. A. R. P. van Kinschot en mr. A. J. F. Fokker. Op een onderwijzersvergadering werd onlangs als vraagpunt opgegeven of de repeteerende breuken ook in de school, n.l. de volksschool, moeten onderwezen worden. Bij de velerlei bezuinigingen, die allerwegen worden ingevoerd, kon o.i. de leerstof op onze volksschool ook wel eens een beurt krijgen, en wat het rekenonderwijs betreft, in de eerste plaats een opruiming van de repeteerende breuken plaats hebben, die den kinderen toch volstrekt tot niets nut zijn. Wij gaan in deze volkomen mee met den heer G. A. Vorsterman van Oyen, die in zijn weekblad Vooruil!naar aanleiding van bovenstaand vraagpunt, zeer terecht schrijft Komen zij, namelijk do repeteerende breuken, in het dagelijksch leven voor? Nietdan hooren zij op de volksschool ook niet thuis. De onderwijzer, die zich op de volksschool nog bezighoudt met de behandeling der repeteerende breuken, verdiende een berisping, als zijnde niet berekend voor zijn taak. Maar even weinig zijn zij er voor berekend, die de hersens hunner leerlingen verstompen op de oplossing van vraagstukken, zooals men ze na de school ver laten te hebben, nooit weer ontmoet. R. NU. Door den Minister van Oorlog is de aandacht van de autoriteiten der landmacht gevestigd op de sententie van het Hoog Militair Gerechtshof, waarbij gemeld hof ten aanzien van den termijn van vier weken, bij artikel 135 van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande bedoeld, heeft overwogen dat de dag, volgende op dien waarop de desertie van een van dit misdrijf beschuldigden militair aanvangt, moet gerekend worden de eerste van gezegden termijn te zijn, zoodat derhalve voor den man, die zich op den len der maand door desertie aan zijne dienstverplich ting heeft onttrokken, eerst op den 30sten daaraan volgende de meerbedoelde termijn van vier weken kan geacht worden te zijn verloopen. In de afgeloopen week zijn eenige personen uit Sliedrecht naar Buenos-Ayres vertrokken om aldaar in verschillende betrekkingen geplaatst te worden aan de kapitale havenwerken aldaar. Onder de vertrekkenden behoort o. a. J. Kalis, die vroeger reeds in Japan is werkzaam geweest. Wel een bewijs dat Nederland, vooral in zake havenwerken, hoog in den vreemde staat aangeschreven. les lis, incapable de se mouvoir pendant les deux tiers du jour - sans équilibre, sans but, sans équateur, donnant son corps en pature a sa tête die man stond hier tegenover eene andere persoonlijkheid Wanda's schoonheid wekte eene plotselinge hartstocht in hem op, haar karakter hield die weder in bedwang door 't gevoel van vrees dat zij hem inboezemde; vrees voor dat hooge, reine instinct-, dat een inte greerend deel van hare natuur uitmaakte, vrees voor die opene, oprechte waarheidsliefde, die voor haar als hoogste wet in haar leven gold; waar hij met haar wandelde, te paard reed of sprak, daar leerde hij meer hare reinheid, haren adel van karakter kennen, doch tevens meende hij eenen ontembaren trots en eene ge strengheid van oordeel in haar op te merken, die hem deed gelooven dat zwakheid of zonde nooit of te immer bij haar vergiffenis zouden vinden voor hem had zij die aantrekkingskracht, welke het bijna onbereikbare voor de geheele menschheid heeft; zij bezielde hem met eene eerbiedwaardige en toch hopelooze bewonde ring; voor hem bleef zij de koningin der Nibelungen, gehuld in eene smettelooze wapenrusting, staande verre hoven den man. Sabran bleef in 't klooster op 't Holy Isle, wist dat zoodanige toestand niet langer kón duren en gevoelde zich toch niet bij machte daaraan zelf een einde te maken. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1