Buitenland. Door het bestuur der Vereeniging »de Harmonie" te Groningen, zal een internationale prijsvraag worden uitgeschreven voor het bouwen eener nieuwe groote concertzaal. De kosten mogen het bedrag van f 100,000 niet overschrijden, terwijl het best gekeurde ontwerp een prijs van f '1500 en het daarop volgende eene premie van f 500 zal bekomen. De Staats-Courant bevat de volgende aankondiging: HUUR-CONTR ACT. »(Ware coyp van deze Umzwazie Koning.) «Hoofdstad Umkakkoelen. »Wij ondergeteekenden, Umbandinne, Koning der Umzwazies, en Johannes Craffert en Stafunnus Crobelaar hebben deze Huur ingegaan: «Umbandinne, Koning der Umzwazies, verhuur aan de beide genoemde een zekere stuk grond, groot naar gissing 0000 morgen, aan de Zoeterevier gelegen. »Deze huur bestaat voor den tijd van dertig jaren, het huurloon bestaat uit twee reunpaarden, die reeds betaald zijn. »Dit is gedaan in mij, Umbandinne, Koning der Umzwazies, en de hier ondergeteekende getuigen, op den 30ste Julij 1883. ^Merk van Umbandinne, Koning J der Umzwazies. ^Merk van Seekoeba, Hoofdkapi tein van de Hoofdstad." De 6000 morgen voor den tijd van 30 jaren verhuurd voor 2 paarden, onder voorwaarde van dezen prijs vooruit te betalen moet, naar verzekerd wordt, opperbest land zijn. Het is zeker onnoodig te zeggen, dat gemelde aan kondiging voorkomt niet in de Nederlandsche Staats- Courant, maar in die der Zuid-Afrikaansche Republiek. Kunst, Wetenschap en ILettcrcn. Op het gebied der photografie is een zeer belangrijke ontdekking gedaan, 't Is algemeen bekend, dat ver scheidene kleuren photografisch ;zeér verkeerd worden weergegeven. Om een enkel voorbeeld daarvan aan te halen, zal het voldoende zijn mee te deelen, dat donker blauw zich helder afbeeldt, lichtgeel daarentegen veelal donker, somtijds zelfs zwart doet ontstaan, enz. Bij het nemen van photografische afbeeldingen van schil derijen oefent dat een zeer storenden invloed uit, die tot heden niet kan worden weggenomen dan door een nauwkeurige en veelomvattende retouche van het negatief. Het is vroeger aan professor II. YV. Vogel te Berlijn gelukt de oorzaak te ontdekken, waaruit dit gebrek der photografie ontstaat. Na langdurige proefnemingen heeft hij onlangs het middel gevonden om zijn. uit vinding in de praktijk toe te passen. Wellicht zal het velen aangenaam zijn te vernemen, dat binnenkort in de Photograpliische Mittheilungen der te Berlijn ge vestigde vereeniging tot bevordering der photografie de methode, waarnaar men behoort te werk te gaan tot wegneming van dit gebrek en lipt beginsel waarop het steunt, openbaar zal worden gemaakt. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Iemand uit Zundert zou vóór eene herberg te Fijnaard Woensdag-namiddag zijn voor een kar ge spannen paard voeder geven, en ontdeed het dier daartoe van het hoofdstel. Nauwelijks voelde het dier den kop vrij, of liet schoot vooruit, en overreed zijn meester. De ongelukkige man bleef op de plaats dood; hij had twee wonden aan het hoofd bekomen. Het volgende geval van kindermoord wekt te Nieuwe- Pekela veel ergernis. Voor eenige dagen werd een kistje bezorgd bij een oud zeekapitein, dat echter ge weigerd werd, daar de man afwezig was. Ook de afzendster, eene weduwe met drie kindéren, wilde de kist niet terugnemen. De 'politie, met de feiten in kennis gesteld, deed onderzoek en vond in de kist het lijk van een pas geboren kindje. De weduwe is dan ook naar Winschoten vervoerd en moet reeds bekend hebben het kind op den weg tusschen Win schoten en Pekela gedood te hebben. Zij had het plan opgevat om naar Amerika te vluchten, waarmede zij gelukkig wat laat is geweest. F r a ii It i* ij It. Thans is het bevestigd, dat markies Tseng, de Chineesche gezant te Parijs, bij zijne regeering in ongenade is gevallen. Een telegram uit Peking deelt mede, dat bij keizerlijk besluit van 28 April Shut- Sing-Chan benoemd is tot gezant van China bij de Fransche Republiek. Li-Fong-Pao, de gezant te Berlijn, zal dien post blijven waarnemen, tot aan de komst van den nieuwen gezant. Vrijdag-morgen is markies Tseng door den heer Ferry ontvangen, aan wien hij zijn afscheidsbezoek heeft gebracht. De Fransche gezant te Londen heeft volgens bericht uit Parijs Vrijdag andermaal een bezoek j aan lord Granville gebracht, om hem eene nieuwe j mededeeling te overhandigenbevattende gronden, J waarop Frankrijk verzocht, dat de conferentie niet beperkt zal zijn. Verder bevat zij een antwoord op de bijlage van den Engelschen uitnoodigingsbrief. In dat antwoord wordt in het licht gesteld, dat de treurige toestand der schatkist van Egypte een gevolg is van de avontuurlijke ondernemingen van den laat- sten. tijd. De gelden, die aan de schuldeischers toekomen, mogen niet worden aangesproken om dergelijke expe dities te betalen. Wanneer toch die gelden door de tegenwoordige omstandigheden gedeeltelijk worden ge bruikt, zal zich dit later telkens herhalen. Men gelooft, dat de buitengewone zending, waarmede de heer Patenótre naar Hué is belast, van korten duur zal zijn. Zoodra het vroeger door den regeerings- commissaris Harmond gesloten verdrag herzien zal zijn en dit is zeer gemakkelijk, daar de heer Tricou reeds de grondslagen dezer herziening heeft vastgesteld zal de heer Patenótre zich naar Pekin begeven, om met het Hemelsche Rijk onderhandelingen aan te knoopen. Te Saigon zal de gevolmachtigde van Frankrijk den eersten tolk van de Fransche legatie in China ontmoeten, die hem de juiste inlichtingen zal verschaffen over de verhouding van graaf De Semallé, zaakgelastigde van Frankrijk in China, met Tsong-li-Yamen. Men is in Frankrijk zeer verlangend te vernemen hoe de Engelsclie regeering de mededeeling van den heer Waddington op hare uitnoodiging tot bijwoning eener conferentie, ten einde de Egyptische belangen te bespreken, heeft opgenomen, en welk antwoord het Engelsclie kabinet aan den Franschen- gezant op deze mededeeling heeft gegeven. Nog niets is hieromtrent bekend en waarschijnlijk zal in de eerste paar dagen niets bekend worden, daar de heer Jules Ferry naar zijn kiesdistrict is vertrokken, van waar hij eerst heden wordt terugverwacht. Tusschen Frankrijk en Marokko is een conflict ont staan, dat het afbreken van de diplomatieke betrek kingen ten gevolge kan hebben. De sultan heeft namelijk geweigerd den gouverneur van Wazan te ontslaan, hoewel het ontslag van dezen ambtenaar door Frank- rijk's diplomatieken agent was verlangd. Deze is nu naar Parijs vertrokken. Grroot-Brittanje. Een der voornaamste punten, waarmede de minister van buitenlaiidsche zaken zich heeft bezig te houden, is de conferentie, die gehouden zal worden tot be spreking der Egyptische belangen. Alle mogendheden hebben, gelijk wij mededeelen, de uitnoodiging, aan de conferentie deel te nemen, aangenomen. Alleen wat Turkije betreft, wil men weten, dat de Porte hare deelneming aan de conferentie afhankelijk stelt van voorwaarden, zoo aannemelijk, dat haar antwoord met een weigering gelijk staat. Zoo zou volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Agence Havas de Porte verlangen: '1°. dat de conferentie te Konstanti nopel vergadere, (hiertegen zal Engeland geen bezwaar maken); 2°. dat de conferentie den algemeenen toe stand van Egypte onderzoeke, daar 's lands financiëele toestand niet onderzocht kan worden zonder terug te gaan tot de oorzaken, waardoor deze ontstaan is; 3°. dat de mogendheden zich verbinden het cijfer der aan de Porte toekomende schatting te laten zooals zij is; 4°. dat de Engelschen Egypte ontruimen en dit land bezet worde door Turksche troepen, die veel minder kosten. Wanneer men de mededeelingen van den Parijschen correspondent van de Standard mag gelooven, dan staat Engeland nog vreeselijke dingen te wachten. Deze correspondent zegt vele Ieren gesproken te hebben, die bekend zijn met de plannen en voornemens der «onverwinlijken" en dynainietrnannen. Deze personen hebben verklaard, dat Engeland weldra op de ver schrikkelijkste wijze geteisterd zal worden door de werking van het dynamiet, den dolk en andere ver dedigingsmiddelen, ten einde het te dwingen aan Ierland een zelfbestuur te geven. Een zendeling dei- uiterste Iersche partij van Clan-na-Gael is te New- York aangekomen, waar hij een kruiser moet koopen, die van torpedo's voorzien zal worden. Tynan, de geheimzinnige »Nommer-een", wordt ook binnen twee maanden te Parijs verwacht om Calferty te spreken en met hem den nieuwen veldtocht te leiden. Een dei- eerste aanslagen zal gepleegd worden met kruisers die van torpedo's voorzien en niet revolverkanonnen gewapend zijn. Men denkt niet ze te gebruiken tegen de koop vaardijschepen maar zullen gericht worden tegen eenige Britsche havens, om de oorlogsbodems te be schadigen of te vernielen. Zaterdag heeft het Lagerhuis de discussie over de artikelen van het wetsontwerp betreffende den invoer van vee ten einde gebracht, zonder dat dit ontwerp wercl gewijzigd. Omtrent de in de vorige zitting aangekondigde motie door den heer Hick's-Beach, houdende afkeuring van de houding der regeering tegenover generaal Gordon zegt de Times, dat de regeeringspartij wel sterk genoeg zal zijn dit voorstel te verwerpen, hoewel het slechts de llauwe uitdrukking kan genoemd worden van het algemeen gevoelen, dat het prijsgeven van Gordon, een nationale vernedering is. Het blad zegt, dat daaromtrent in het land eene stemming heerscht, welke zelfs de krachtigste regeering niet wagen kan te verminderen. Zaterdag heeft de Oriental Bank Corporation te Londen hare betalingen gestaakt, ten gevolge van het opvragen van bijna alle bij haar gedeponeerde sommen. Het krediet der bank heeft n.l. veel geleden door de aanzienlijke daling van hare aandeelen. Het gerucht werd Zaterdag te Londen verspreid, dat in een winkel in de nabijheid van het Strand een kistje was ontdekt, dat ongeveer twaalf pond dynamiet bevatte. Ten slotte bleek echter, dat het bericht zeer overdreven was, daar de vondst bestond uit slechts eenige patronen voor kinderpistolen en geweren. Spanje. De Spaansche gezant te Parijs, de heer Silvela, heeft zijn vertrek uit Madrid, volgens de Spaansche bladen, verhaast, omdat hem belast is voorstellen aan de Fransche regeering te doen, betreffende de Spaansche vluchtelingen, die te Angoulême geïnterneerd waren en clie, volgens de Madridsche pers, de meerderheid uitmaakten der bende, die te Navarre is binnengerukt. Men schijnt de Fransche autoriteiten aan de grens van te weinig waakzaamheid te willen beschuldigen. Met het afbreken der telegrafische verbindingen gaan de revolutiemannen steeds voort. Thans meldt men, dat de telegraaflijnen tusschen Piqueras en de Fransche grenzen wederom zijn stuk gesneden. De telegrafische gemeenschap tusschen Barcelona en Per- pignan is hersteld. Vrijdag vierde men te Madrid het onafhankelijkheids- feest dientengevolge was de beurs gesloten. Italië. De Italiaansche regeering is tegen 15 Mei a.s. voor de civiele rechtbank te Rome gedagvaard dooi den graaf van Aquila, broeder van den ex-koning dei- Beide Siciliën, die teruggave eischt van zijne particu liere bezittingen, waarop Garibaldi beslag heeft gelegd. Het bedrag is 6,000,000 lires, te vermeerderen met de rente van dit kapitaal sedert 1860. De heer Crispi zal voor den eischer pleiten de heer Tajani is de advocaat der gedaagde. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Wat men zooal ins de hospitalen te Parijs verorbert. Een circulaire van den directeur der Armverzorging te Parijs aan de directeuren, doctoren en apothekers der hospitalen aldaar, heeft de aandacht gevestigd op de ongeloofelijke verkwisting, slordigheid of diefstallen die daar ten opzichte van eetwaren en geneesmiddelen voorkomen. Eenige welsprekende cijfers, vergelijkende lijsten, waren erbij gevoegd. In 1855 werden er '1256 liters alcohol verbruikt; in 1870 reeds 44,699; in 1882 niet minder dan 77,755. Voor rhum is het eerste cijfer 200 liters, het laatste 32,288; voor Bordeaux-wijn rees het van '13,000 liters tot 103,000; voor Banyuls-wijn van '17,000 tot 128,000 liters. Suiker, koffie, melk zijn in dezelfde verhoudingen toe genomen. Een feit, dat gedeeltelijk het meerder gebruik ver klaart, is de verandering in de behandeling der zieken, welke de nieuwere geneeskunde volgt. Maagziekten, vroeger met geneesmiddelen behandeld, worden thans door melkvoeding bestreden; borstziekten met alcohol; voor dieet is thans in de meeste gevallen krachtige voeding in de plaats gekomen. Toch is ook dit niet voldoende. De eenige oorzaak is diefstal in het groot en slor digheid der dokters. De dokter geeft mondeling zijn recept; het wordt opgeschreven; aan het eind der zaal onderteekent hij, zonder haar in te zien, de lijst, die intusschen veranderd is. Uit de overgelegde lijsten haalde de directeur der armverzorging o. a. aan: Hospitaal Tenon; zaal Andral, bed No. 21. Deze zieke ontving maanden lang dagelijks als extra" voeding 'l1/^ kilo rauw vleesch, 2 kan melk, 2 eieren, '1 karbonade en 2 kan bouillon. Dezelfde zaal No. 8. Deze ontving dagelijks 3 kilo rauw vleesch, 2 kan melk, 2 eieren en 1 karbonade. Men vindt er in andere zalen, die 12 kan melk moeten verzwolgen hebben. Een gebruikte van 1 tot 16 Juni 3 kilo rauw vleesch per dag, en begon daarna aan een régime van 1 kan wijn, 6 kan bouillon en 10 eieren daags. De zieken zouden zeker aan indigesties sterven, als de oppassers en hun gezinnen deze hoeveelheden niet verzwolgen. Het stelsel van bons in blanco, onder teekend door de verantwoordelijke personen en daarna

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2