ZÏERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 35. Woensdag 7 Mei. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden jM,Fr an co per post 1,—. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukkende redactie betreffende^ gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREMAfi. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, 't welk Maandag reeds aan de abonne's binnen de stad is verzonden. Binnenland. Zierikzee, 5 Mei. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is het kohier voor den Iloofde- lijken Omslag over 1884 vastgsteld op 21950,60. De postduiven-vereeniging «Excelsior" alhier, zal dit jaar de eerste wedvlucht (oude duiven) houden van St.-Denis bij Parijs. Het aantal der voor dit jaar gestempelde- duiven bedraagt reeds over de 200. De oefeningsylüchten zullen dezer dagen een aanvang nemen. Wederom doet de vereeniging een beroep, op de welwillendheid van het publiek, als er verdwaalde duiven op de Zeeuwsche eilanden of elders mochten aankomen. In zulk geval beveelt zij zich aan voor bericht en voor verzorging der duiven. Naar aanleiding van het vergaan der stoomboot «Daniël Steinmann" van de White Cross Line van Antwerpen, wordt er in sommige Nieuwsbladen (en vooral door zekere Agenten) gesproken over de voor gevallen ongelukken eener Antvverper lijn, zonder nauwkeurig aan te duiden welke Antvverper lijn (ter wijl er twee lijnen van Antwerpen op Noord-Amerika varen). Daarom is het noodig, belanghebbenden opmerk zaam te makendat de navolgende verongelukte stoombooten, te weten: »C. F. Funk", «Hermann Ludwig", «Marcator", «Henry Edye", «Ludwig Plan- tijn" en «Daniël Steinmann", allen toebehoorden aan de White Cross Line van Antwerpen (reederij Stein mann Ludwig en Th. C. Engels). Deze lijn moet men niet verwarren met de Koninklijke Belgische Poststoomvaart «Red Star Line" (reederij Von der Becke Marsily), vertegenwoordigd in Nederland door K. L. E. van Heerde, Rotterdam. Terwijl de «White Cross Line" zooveel booten ver loren heeft, is het juist het tegenovergestelde met de «Red Star Line", die door de veiligheid harer reizen beroemd is, en niets bewijst beter dan de daadzaak dat de «Red Star Line" sedert haar bestaan (1873) nog geen enkel menschenleven verloren heeft. Het getal verrichte vaccinatiën op 't vaccine-bureau te Arnhem bedroeg gedurende het afgeloopen jaar 923, dat der revaccinatiën 130 (in het vorig jaar bedroegen die cijfers 801 en 63); bovendien werden door de heeren officieren van gezondheid aan het bureau 300 personen van het garnizoen gevaccineerd en gerevaccineerd. Hiervoor werden gebezigd 43 kal veren, (tegen 38 in het vorige jaar). Op elk kalf werden 100-150 pokken gezet. De resultaten der vaccinatiën bij personen waren zeer bevredigend. Het gemiddeld cijfer van opgekomen pokken bedroeg 5. In 39 gevallen bleef de uitslag onbekend. Niet één enkel ongunstig verloopen geval van vac cinatie werd waargenomen. Voor elke zitting liggen een 60-tal zuivere vaccinatie-lancetten gereed, die na het gebruik worden gedesinfecteerd. Met zoodanige voorzorgen kan de uitslag niet anders dan gunstig zijn. Het aantal aanvragen om vaccine was dit jaar bijzonder groot, n.l. 486. Aan al deze aanvragen werd zoo spoedig mogelijk voldaan. Er werden verzonden 911 glazen gevuld met animale vaccine en (op uitdrukkelijk verlangen) 122 met ge humaniseerde stof. Onder de beschikkingen, die gemaakt zijn voor het verblijf van de Keizerin van Oostenrijk in «Brack's Doelen-Hotel" te Amsterdam, behooren, dat de slaap kamer geen ledikant behoeft te bevatten, daar het ledikant der Keizerin wordt medegebracht en dat in de slaapkamer drie fauteuils moeten staan van Weener hout en bepaalde afmetingen. Veertig kamers van dit hotel zijn besproken voor de Keizerin en haar gevolg, dat uit 19 personen be staat, waarbij nog komen een twintig dienaren, die naressen, enz. Tegen rupsen in vrucbtboomen wordt het volgende middel aangeprezenOp een kolenschop of iets der gelijks worden gloeiende kolen gelegd en deze weer bestrooid met poeder van hars en zwavel. Men begeeft zich met deze pan onder den boom, waarin zich de rupsen bevinden. Door de opstijgende rookwolken ge dood, vallen dan de meeste rupsen dadelijk naar beneden, terwijl zij, die op den boom blijven, ook sterven. Het middel kan echter alleen bij zeer stil weer worden aangewend, want bij de geringste wind vlaag wordt natuurlijk de rook naar alle richtingen verspreid De rechterlijke en justitiëele ambtenaren, die zich maanden achtereen onledig hielden met de instructie in de zaak der Leidsche vergiftiging, hebben thans eenige verademing gekregen. Ma onafgebroken, ver moeiende werkzaamheden toch is dezer dagen de in ventaris kunnen worden opgemaakt van het zeer om vangrijk dossier. Wanneer men nagaat, dat het onder zoek heeft geloopen over 27 vergiftigingen, waarvan voor 18 althans de verklaringen der talrijke getuigen, de verslagen der deskundigen, de opgaven der verdachte en al hetgeen met een en ander samenhangt, in schrift zijn gesteld, dan kan men zich een flauw denkbeeld vormen van de uitgebreidheid van dit proces. Het zal thans niet lang meer duren, dat de stukken door den rechter-commissaris aan den officier van justitie zullen worden medegedeeld. Volgt dan de zaak geregeld den gewonen loop, dan zullen eerlang al de stukken tot de zaak betrekkelijk naar den procureur- generaal worden verzonden. In elk geval wordt de behandeling van dit rechtsgeding in de openbare terechtzitting niet voor het laatst van dit jaar tegemoet gezien. Omtrent de verdachte vrouw vernemen wij, dat haar gezondheidstoestand niet van den gunstigsten aard is. Van wroeging of berouw is niets bij haar te be speuren. Wel moet zij in de ontelbare verhooren hebben doen blijken, dat sommige harer vergiftigde familie-leden haar meer aan 't hart gingen dan anderen. Ook uit een physiologisch oogpunt belooft het proces merkwaardig te zullen worden, daar er moet gebleken zijn, dat de verdachte van al de vergiftigingen slechts een voordeel van f 50 heeft gehad, waarvan men gerust mag zeggen, dat zij voor zich zelve aan drank heeft besteed en de rest zeer gul ronddeelde aan vrienden en bekenden. Daaraan is wellicht niet vreemd, dat men aan vankelijk in de instructie aan monomanie heeft gedacht, maar in den verderen loop daarvan moet gebleken zijn, dat de geringheid van het voordeel, dat de vrouw heeft bekomen, ook daarin moet gezocht worden, dat het haar niet altijd gelukt is zich van de fondsboekjes meester te maken of bij de fondsboden op tegenstand stuitte, zoodat haar ten slotte slechts weinig uitkee- ringen werden gedaan. Hierin moet ook de knoop liggen, dat de vergiftigingen niet eerder zijn ontdekt. 11. C. De Amsterdamsche Vrijmetselarij heeft besloten te doen wat de Gemeenteraad van Amsterdam aan de sociaal-democraten weigerdevoedsel te verstrekken aan arme schoolkinderen. De zaak is daarmee geheel van karakter veranderdhet «recht op voedsel" is verdwenen, maar de particuliere menschenliefde aanvaardt de taak. Reeds lang is, in aansluiting aan de stoomtram Bergen op ZoomTholensche Veer, sprake geweest van het openen van een diligencedienst door het eiland Tholen, zonder dat evenwel ooit eenig voorstel tot uitvoering mocht komen. Thans schijnt inderdaad het plan werkelijkheid te zullen worden. De dienst zal zich uitstrekken van St. Maartensdijk tot Tholen, en waar schijnlijk een dagelijksche zijn. Als ondernemer wordt genoemd de heer D. Bolier, aannemer en lid der Prov. Staten van Zeeland, te Scherpenisse. Hoe oude menschen aan eigen haard hechten, bewijst het volgende te Oud-Beierland. De 82jarige Martinus Fontyn bewoont ruim 60 jaar aldaar hetzelfde huis. Om echter in zijn onderhoud te blijven voorzien werd het dezer dagen door hem verkocht en zou hij zijn overige dagen in een gesticht te 's Hage gaan door brengen. Ook de geheele inboedel kwam onder den hamer, maar nu de tijd van scheiden is aangebroken, weigert de oude man het huisje te verlaten, en ofschoon verschillende lieden hem huisvesting hebben aangeboden, is hij niet te bewegen en slaapt op stioo in het ledige huis. Zijn huishoudster, de oude Dingena, die ook reeds 75 zomers telt, weigert eveneens, en heeft niets dan een stoel haar door de buren verstrektzij wil in geen geval den ouden baas verlaten. Vrijdag heeft te Haarlem de opening plaats gehad van het gesticht «Bethesda" tot verpleging van aan vallende ziekte lijdende kinderen. De plechtigheid, die door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond, droeg eenigszins een geheel huiselijk karakter en werd geleid door den voorzitter der Christelijke Vereeniging tot verpleging van lijders aan epileptische ziektendie haar tweede jaarver gadering hield. Het gesticht is uitmuntend en schoon gelegen en is een ruim, flink, practisch ingericht gebouw. De geheele inrichting ervan maakte op alle aanwezigen een hoogst aangenamen indruk. Als hoofd ervan treedt voorloopig op mej. B. Voulliare van de Hernhutters-gemeente te Zeist. Het staat onder patronaat der bekende edele jonkvrouw Teding van Berkhout, directrice van het aangrenzend gesticht voor ziekenverpleging. Dr. Posthuma, de geneesheer van dit huis, zal ook in de nieuwe stichting de praktijk uit oefenen. «Bethesda", dat aller belangstelling ten zeerste waardig is en die van velen reeds geniet, mocht zich al dadelijk verheugen in de blijken der sympathie van H.H. M.M. den Koning en de Koningin. Door den consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, graaf De Saint-Foix, is eene oproeping gericht tot alle Franschen daar en in de provincie, die met den handel in betrekking staan, om te beraadslagen over het plan tot oprichting eener Fransche Kamer van Koophandel aldaar. Een vergadering zal op 8 dezer gehouden worden. De arbeiders der Venendaalsche stoomspinnerij en weverij hebben onder elkaar f 130 ingezameld ten behoeve van de ongelukkige werklieden te Hilversum. Nog is daarvoor te Venendaal gecollecteerd f 118,40. Reeds 20 muziekgezelschappen, waaronder ook uit België, hebben zich aangemeld tot deelneming aan het concours, dat in de volgende maand te Breda vanwege de harmonie «Cecilia" zal worden gehouden. Dat men in zake antiquiteiten ook te vasthoudend kan zijn, bleek dezer dagen te Zwolle, toen 5 pullen, waarvoor eenmaal f 800 geboden was, voor f 200 van de hand gingen.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1