Z1ERIKZEISCHE COURANT. voor liet arroiidis- seinen! Zierikzee. 1884. No. 34. Zaterdag 3 Mei. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenlandsch. Overzicht. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1Franco per post 15 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent, Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffendegelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAA'. Om onze lezers op de hoogte te brengen van bet buitenlandsch nieuws, dat dezen keer niet door bijzondere belangrijkheid uitmunt, zullen wij don gewonen sleur volgen en maar weer met Egypte beginnen. Schreveu wij de vorige maal reeds dat bet er een warboel was, de toestand is nu wanhopig geworden. Gordon is nog steeds in Khartoem, maar de stad is nauw ingesloten, en op dit oogenblik wellicht reeds in handen der opstandelingen; daar een espe ditie cloor de woestiju niet wel mogelijk is, gou men, om Gordon te hulp te komen, moeten wachten tot in Juli de Wijl bet land overstroomd beeft; de stad is dan met schepen te bereiken. Volgens Daily News, die trouw aan de zijde van Gladstone blijft, is Gordon volstrekt nog niet in gevaar, want bet garnizoen van 6000 main beeft nog voor drie maanden proviand; overigens moet men in aanmerking nemen, zegt bet blad, waarvoor Gordon is uitgezonden, namelijk om Soudan op vreedzame wijze te ontruimen, en als dit niet kan, dan moet men bet voorbeeld van Berber volgen en zich over geven. Maar andere bladen spreken geheel anders over de weigering der Regeering om Gordon tebelpen. De eenige zorg der Regeering", zegt de Pall Mall Gazelle, „schijnt te zijn om Gordon weer levend en wel thuis te krijgen. Laat hij de zes duizend man bezetting en de vijftien duizend inwoners, die aan zijne zorg zijn toevertrouwd, in den steek om zijn eigen leven te redden, dan zal de Regeering hem van alle verdere verantwoordelijkheid ontslagen achten; weigert bij dit te doen, dan zal men den noodlottigen uitslag aan zijn eigen stijf hoofdigheid toeschrijven, en daarmee uit." Overigens winnen de opstandelingen meer en meer veld; ook Osman Digna blijkt nog verder met de Engelsoheu te willen afrekenen. Koning Johannes van Abessinië, op wiens hulp Engeland gerekend bad, heeft hij gedreigd aan te vallen, als niet alle Christenen in zijn Rijk tot den Mohammedaanscben godsdienst overgaan. En al komt bier nu misschien veel bluf bij, het is toch een bewijs dat hij den moed niet ver loren heeft na zijn eersten nederlaag. De Egyp tische officieren in Assoean kregen van den Mahdi het bevel binnen tien dagen te vertrekken, daar zij anders gedood zullen worden. Behalve Frankrijk hebben de meeste mogend heden reeds gunstig geantwoord op de uitnoo- diging van Engeland, om een conferentie te houden tot het regeleu van Egypte's financiëelen toestand. Gladstone schijnt het niet noodig geoordeeld te hebben om, vóór hij de officiëele irjvitatie zond, eerst eens poolshoogte te nemen; blijft Frankrijk nu bij zijne weigering volharden, dan komt er van de geheele zaak niets. Ook is men het nog niet eens omtrent de plaats van bijeenkomst; de National vindt, dat men daarvoor Londen of Konstantinopel niet kiezen mag, daar Engeland en Turkije de meest geïnteresseerde mogendheden zijn; als geheel neutraal beveelt het blad den Haag, Bern of Brussel aan. Aan boord van een transportschip dat uit Bombay kwam, hebben zich zes gevallen van cholera voorgedaan, waarvan drie met doodelijken afloop; daar echter volgens de geneeskundige commissie te Portsmouth geeuerlei gevaar voor besmetting bestaat, behoeft het schip niet op quarantaine te blijven liggen. Reuter seint uit Londen dat de Engelsche Regeering eindelijk besloten lieeft handelend op te treden voor de bevrijding van de be manning der „Nisero", die nog steeds dooi den Radjah van Tenom gevangen wordt ge bonden. Naar men verzekert zijn reeds vier van de zestien matrozen overleden; aan hun vrouwen en gezinnen zal een toelage worden uitgekeerd. Een Engelsche troepenmacht zal tegen den Radjah oprukken, en alle mogelijke middelen zullen in het werk gesteld worden om de schepelingen in vrijheid te stellen. Het zou ons volstrekt niet bevreemden als dit mnisje nog een gedacht staartje had. Met de socialisten-wet is men in den Duitschen Rijksdag nog niet klaar. De Regeering wil van niets anders hooren dan eenvoudig van een tweejarige verlenging der wet, zooals zij nu is, doch de meerderheid der commissie verlangt wijzigingen, inzonderheid voor de - meest be twiste puntenhet vooraf verbieden van ver gaderingen, en de kleine staat van beleg, welke der politie het middel aan de hand doet ge vaarlijke personen te verdrijven. Enkele ver zachtende bepalingen zijn reeds aangenomen, maar het is nog moeielijk te voorspellen welke de afloop der stemming zal wezen. De verkiezingen in Spanje zijn naar den zin der ministers uitgevallenslechts in enkele groote steden kregen de liberalen meer stemmen dan der Regeering wel lief was. Hoewel alles kalm toeging, en hoewel de Regeeriug baar best doet om te bewijzen dat alles rustig is, uit vrees voor daling der fondsen, wijzen enkele feiten toch op het tegenovergestelde. Op ver scheiden plaatsen geschieden af en toe arres- tatiën: te Barcelona eenige officieren, onder officieren en burgers; te Cordova een kapitein der gendarmes; te Cadix vier burgers, alles naar aanleiding van een complot om het leger in opstand te brengen. Een spoorwegongeluk tnsschen Badajoz en Andadreal, waarbij meer dan zestig mensehen omkwamen, wordt aan boos opzet toegeschreven, daar het bleek dat op de brug, welke de trein moest passeeren, de rails losgemaakt waren, tengevolge waarvan de trein derailleerde en de brug bezweek. In Noorwegen schijnt men van liet koning schap al meer dan genoeg te hebben, en de strijd tusscben Kroon en Vertegenwoordiging duurt nog steeds voort. De koning neemt geen genoegen met de uitspraak in liet tegen de ministers gevoerde proces, maar de radicale partij wil, dat bij er zich aan zal onderwerpen. Nu Zweden zich in de zaak gaat mengen, wordt het er niet beter op. De Transvaalsche deputatie heeft Parijs weer verlaten en is behouden te Lissabon aangekomen, waar de koning ter barer eere een diner gaf. Onwillekeurig gaat men de vrees koesteren, dat de heeren bij hunne terugkomst in het Vaderland de „boeren"kost ongenietbaar zullen vinden. Binnenland. Zierikzee 29 April. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der »Zierikzeesche Stoomboot maatschappij", gisteren alhier gehouden, is goedgekeurd de rekening der exploitatie over 1883, welke rekening met een batig saldo van f 3420,81 sluit. Dit batig saldo, hetwelk wordt verminderd met f 200 voor gratificatie aan de equipage, is in de reservekas gestort, zoodat dit reservefonds nu bedraagt f 26804,56l/2. De periodieke aftredende commissaris, de heer Mr. C. J. Fokker, is herkozen. Zieriiczee 30 April. In de gisteren alhier gehouden vergadering van Hoofd-Ingelanden van het Waterschap Schouwen is de begrooting voor 1884 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 191,241,26. Voorts is besloten eene geldieening van f 25,000 aan te gaan bij het Gemeente-Crediet, ter voorziening in eenige buiten gewone werken. De Gemengde Zangvereeniging «Oefening kweekt Kunst" gaf Woensdagavond haar jaarlijksch invitatie concert tot sluiting der winteroefeningen. Behalve een tweetal dilettant-solisten, trad mede als solist op de heer Joh. Schmier, Baszanger uit 's Hage. Ten gehoore werd gebracht Haydn's Oratorium Die Jahreszeiten. De uitvoering voldeed algemeen; sommige koren werden zeer goed weergegeven, terwijl we een woord van lof niet mogen onthouden aan de dilettant-solisten, doch vooral niet aan den heer Joh. Schmier over de wijze waarop dezen zijn taak vervulde. Ook den direc teur den heer Ezerman komt een woord van lof toe voor zijne onvermoeide pogingen om de kunst liefhebbers hier iets schoons te doen hooren. Wij wenschen hem en de Vereeniging geluk met deze goed volbrachte uitvoering, en spreken daarbij den wensch uit, zij voor het vervolg steeds moge rekenen op den steun van alle belangstellenden. In de geldieening ten laste des polders Ooster- en Sir-Jansland, a f 8500, uitgeschreven tegen 4]/2 °/0, is ingeschreven door de heeren C. Bal en Zoon voor f 2500 en de heeren R. Koole en Zoon voor 21000. Bij de op 1 Mei 1884 door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden openbare aanbesteding, zijn aannemers geworden van 1°. het leveren en aan den oever van 't Waterschap •verwerken van 3500 scheepston stortsteen, volgens bestek No. 98, bij inschrijving en opbod, de laagste inschrijver de Firma Kloos en van Limburgh te Rotterdam voor f 9976; 2°. het herbedelven der waterleiding langs den inlaagdijk der eerste inlaag van Flauwers, volgens bestek No. 99, in 2 perceelen, bij enkele inschrijving, de laagste inschrijver Marinus Priem te Sint-Maartens dijk, perceel 1 voor f 691,18 en perceel 2 voor f 939,20. Door Jhr. M. J. De Marees Yan Swinderen te Goes is bij den Officier van Justitie te Breda een klacht ingediend tegen den verantwoordelijken drukker, of uitgever, of hoofdredacteur van de Steenbergsche Courantwelk blad, in zijn nommer van 16 April, onder den titel wat is eergevoel?" een artikel be vatte, waarin de Goesche eedsquaestie beschouwd werd in verband met de schandalen (grof dobbelen en valsch spelen), die te Utrecht hebben plaats gehad. Klagers eergevoel werd gezegd te zijn van «Utrechts allooi" en hij gelijk gesteld met personen, die grof dobbelen en valsch spelen. De heeren Gebr. E. M. Cohen te Arnhem en Nijmegen zijn door aankoop weder eigenaars geworden van een uitstekend werk, niet van letterkundigen.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1