liet zoölogisch hulpstation is voor dezen zomer te Vlissingen opgericht. Dr. P. P. C. Hoek uit Leiden zal binnenkort met 4 studenten daar komen om de onderzoekingen naar de verschillende waterbewoners der Wester-Schelde te leiden. Door het eten van de vergiftige voorjaarsplant «Aconitum Napellus" zijn in 't noorden van Friesland verscheidene schapen plotseling gestorven. De volgende Nederlandsche geleerden hebben te Edinburgh academische eeregraden ontvangen naar aanleiding van het 300jarig bestaan dier academie: in de theologie prof. Beets te Utrecht, en in de rechten prof. Asser te Amsterdam, prof. Buys Ballot te Utrecht, prof. Bierens de Haan te Leiden, prof. Stokvis te Amsterdam en prof. Van der Wijck te Groningen. Naar wij vernemen zal het handelsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk de volgende week geteekend worden. Dr. Kuyper betaalt, naar hij in De Heraut becijfert, jaarlijks f 500 voor het door hem afgekeurd onderwijs, Aangezien namelijk de rijksuitgaven voor onderwijs ongeveer evenveel bedragen als de opbrengst van het personeel en de Amsterdamsche uitgaven voor onderwijs ongeveer evenveel als de opbrengst van den hoofdelijken omslag, komt hij tot de gevolgtrekking, dat zijn bij dragen aan het personeel en aan den hoofdelijken omslag een boete zijn ten bate van het onderwijs. Ziedaar den onduldbaren druk, die hem bijna naai den Transvaal jaagt. Wat worden, naar diezelfde berekening, de tegen standers van onze groote legertiitgaven en de vijanden der spoorwegen duldeloos onderdrukt liet adres, namens het Sociaal-Democratische Bond verzonden aan de Tweede Kamer, om beklag te doen over de weigering van rechtspersoonlijkheid, houdt in hoofdzaak het volgende in »De rechtspersoonlijkheid wordt geweigerd op gronden van algemeen belang, maai- zeer wijselijk worden die gronden niet opgegeven, daar ze hoogst moeielijk te bepalen zouden zijn. Wij meenen dat het algemeen beiang eiscbt dat aan alle ingezetenen, zelfs aan hen die van hun burgerschapsrechten zijn verstoken, gelijke rechten voor de wet moeten worden verleend en vinden het onzedelijk om zonder reden ons te onthouden wat aan anderen wordt toegestaan. »Indien het waar is, dat in ons orgaan en in de door ons verspreide geschriften »steeds wordt aange spoord tot het plegen van handelingen, die met eene vreedzame uitoefening van de bij de Grondwet en andere wetten gewaarborgde rechten niet vereenigbaar zijn", dan komt het ons voor, dat de Regeering, die toch zorgen moet voor- de trouwe naleving dei- wetten, reeds lang tegen ons had moeten optreden en heeft zij haar plicht verzuimd door ons dingen te laten doen, die niet vereenigbaar zijn met de Grondwet en andere wetten. Door dergelijke weigering randt de Regeering de goede zeden aan, daar verkrachting van het recht onzedelijk is, overtreedt zij de wet door toe te laten dat anderen zulks ongestraft doen en verstoort zij de orde en rust door anderen in de uitoefening hunner rechten te storen. Maar wij vingen of het aangaat om een vereeniging rechtspersoonlijkheid te weigeren voor de toekomst met een beroep op betgeen zij deed in 't verleden, voordat zij rechtspersoonlijkheid had? Mag men aan ons iets weigeren wegens hetgeen buiten 'de statuten ligt". De onderteekenaars eindigen met een beroep op de Kamer om mede te werken tot het herstel hunner gekrenkte rechten door het nemen van die maat regelen, die haar het best zullen voorkomen. Omtrent de schorsing van 4 weken van Ds. Van der Steen, predikant te Charlois, wordt ons het volgende medegedeeld Eenige weken geleden werden bij eene kerkelijke verkiezing aldaar een ouderling en een diaken herkozen, welke herkiezingen niet in den geest vielen van het z. g. mindere volk. Ook ds. Van der Steen was er niet mede ingenomen. Een 40tal van het mindere volk schoolde samen en wilde de kerkekamer indringen, ten einde de herkozenen te lijf te gaan, hetgeen nog bijtijds werd verijdeld. Ook voor de woning van een der herkozenen had daarna een tumult plaats. Bij onderzoek moet later gebleken zijn, dat het volk door ds. Van der Steen was aangemoedigd om op dergelijke wijze te handelen, waarop zijne schorsing is gevolgd, ïn de laatste weken werd bij de predikatie van ds. Van der Steen de kerk door een 4tal agenten bewaakt, ten einde oproer te voorkomen. Datds. Van der Steen alle achting bij de weidenkenden in die gemeente heeft verloren, valt niet te betwijfelen. Als eene eigenaardige bezitting van geheel bijzonderen aard moet Arnhem ten gevolge van eerst in Iateren tijd gedane ontdekking, door de wijsheid haver vroegere bestuurders, eigenaresse zijn van de zoogenaamde op eene bovenverdieping aan het Koningsplein gelegen Blauwe-kamer-kazerne, waarvan echter het beneden gedeelte, de kostkooperswoningen van het St.-Catharina gasthuis, aan een anderen wel die stichting, toe behoort. Bij een verkoop van deze bezitting zou zich het geval van den Dokkumer toren kunnen voordoen, waar het benedengedeelte voor afbraak verkocht en het bovenste ingehouden werd. In de Arnh. Ct. wordt protest aangeteekend tegen de sgeurmakerij" der spoorweg-machinisten om met vliegende vaart een station binnen te komen en dan plotseling te stoppen. Die gevaarlijke aardigheid gevaarlijk vooral wanneer de remtoestel eens haar dienst weigerde werpt menschen en dieren door elkaar en kan dus allicht meer of minder ernstige gevolgen hebben. Zoover wij weten, dient de Wesling- house-rem dan ook om in oogenblikken van gevaar plotseling te kunnen stoppen, maar zou de slijting vermoedelijk wel wat heel duur uitkomen als de toestel dagelijks voor alle mogelijke gevallen in volle werking wordt gesteld. Het Vad. verwacht reeds van de Eerste Kamer, dat zij de regeering ter verantwoording zal roepen over de weigering van rechtspersoonlijkheid aan de sociaal-democraten. Haar zal men allerminst verdenken, dat zij zou heulen met de vijanden van het kapitalisme. Des te eigenaardiger komt haar de taak toe de Regeering ter verantwoording te roepen. Want ter verantwoording moet de Regeering worden geroepen, niet ter wille der sociaal-democratie, maar ter wille van het recht, ja zelfs ter wille van dat algemeen belang, waarvoor zij is geroepen te waken en dat zij heeft vertreden. Weder zijn te Schiedam 132 runderen als verdacht van longziekte, onteigend om te worden afgemaakt, n.l. van de veehouders G. van der Most 62, C. van der Most 51, II. C. Jansen 18 en W. van der Most 1, allen te Schiedam. Een landbouwer te Doniaga (Friesland) is in 't bezit van een schaap met een houten poot. Reeds langer dan een jaar staat en loopt dit dier op zijn «kunstbeen" alsof 't eene gewone poot ware. Uit Heerenveen wordt bericht, dat zich een aantal ingezetenen dier gemeente vereenigd heeft om geen geld meer te geven aan de talrijke straatmuzikanten, maar in de plaats daarvan een fonds te vormen, waaruit men de onkosten van 2 of 3 goede muziek uitvoeringen in 't jaar zou kunnen bestrijden. De heer Opwijrda schrijft in het Pharm. Weekbl.: «Met vermoeden op vergiftiging met phosphorus te Dubbeldam, ongegrond verklaard door het onderzoek der heeren De Bosson en Giltay, bracht mij in her innering een soortgelijk geval voor een dozijn jaren in den omtrek van Nijmegen, waarbij aan mij het onderzoek opgedragen was. «Ook daarbij waren het gekookte aardappelen, die in het donker zich als met luciferskoppen bezet vertoonden en over welker geheele massa een phos- phoresceerende gloed waargenomen werd. Geen spoor van phosphorus werd echter door mij aangetroffen. «Het is trouwens voldoende bekend, dat vleesch en vooral visch het verschijnsel van phosphorescence kunnen vertoonen. Onlangs kwam mij iemand, doodelijk ver schrikt, op een avond gebakken bokkingen vertoónen, die, eenigen tijd in eene kast bewaard, de phosphores cence in den hoogsten graad vertoonden en werkelijk er zeer verdacht uitzagen. Ook hier werd geen spoor van phosphorus aangetroffen. «De oorzaak dei' phosphoreseentie is, meen ik, nog niet voldoende opgespoord. Wellicht is zij in zwam nietjes gelegen, die zich op de eetwaren bij het bewaren hechten." Ongel ukkeu, Kampen, misdaden, enz. Russische soldaten moeten zich, naar men uit Neiden- burg meldt, aan een verschrikkelijke misdaad schuldig gemaakt hebben. Onlangs werd een bende smokkelaars, die van Nywoczyn naar het Russische dorp Kenczewo spiritus overbrachten, eensklaps door Russische ambte naren, die van dit transport in kennis gesteld waren, overvallen. Ten einde nu niets strafbaars bij zich te hebben, openden de smokkelaars de blazen, lieten de'n spiritus er uitloopen en trachten zich door de vlucht te redden. Twee achterblijvers, van wier kleederen de spiritus nog afdroop, werden door de Russische ambte naren ingehaald, die zich de gruwzame aardigheid veroorloofden, de met spiritus doortrokken kleederen in brand te steken. De smokkelaars gaven na korten tijd ten gevolge van de bekomen brandwonden den geest. Een gemeente-ambtenaar van Berlijn, die met het beheer van een der kassen was belast, was eensklaps verdwenen, en uit een achtergelaten brief vreesde men dat hij zich het leven had benomen. Men zag on middellijk de kas na en een tekort werd ontdekt. De eerste pogingen om den verdwenene te ontdekken, waren vruchteloostot men eindelijk vernamdat iemand, die volkomen aan de beschrijving beantwoordde, in een der eerste hotels van Berlijn logeerde. Deze logé had een groote vertering gemaakt, was des morgens uitgereden en toen hij weder teruggekeerd was en bezig was in een der salons een brief te schrijven, werd hij door twee geheime politie-agenten verrast, die hem verzochten hen naar het politie-bureau te volgen. De logé gaf aan hun verlangen gevolg, doch beneden gekomen verdween hij eensklaps in een donkeren zijgang, haalde een revolver te voorschijn en maakte een einde aan zijn leven. Dezer dagen is te Parijs een schandaal voorgevallen, dat druk besproken wordt, omdat de persoon, die hierin betrokken is. vroeger verscheidene hooge betrek kingen heeft bekleed. Deze is de heer Savary, vroeger afgevaardigde van het Departement Manche en gewezen onder-secretaris van Staat bij bet Departement van Justitie, die zich des avonds in een bierhuis met de vrouw van Lamy bevond, die bediende was aan de bank, welke Savary te Lyon heeft gehad, maar die te gronde is gegaan ten gevolge van den val van de Union Générale van Bontoux en Feder. Lamy zag zijn gewezen patroon met zijn vrouw, die hij reeds lang van ongeoorloofde verstandhouding met Savary verdacht. Lamy vloog op hen af en overviel hen met beleedigingen en scheldwoorden. Er ontstond eene worsteling tusschen Lamy en de koffiehuisbedienden. Savary en de dame gingen naar buiten en Lamy hen achtervolgende, loste een revolver. Het eerste schot trof Savary in de richting van de borst, maar de kogel bleef in de overjas zitten. Het tweede schot, gemunt op de vrouw, ging langs de hand van Savary, en miste insgelijks het doel. Het drietal werd daarna gebracht naar het politie-bureau, onder een grooten toeloop van menschen. De moordenaar werd in hechtenis genomen en naar de preventieve gevangenis gezonden, terwijl Savary met de vrouw van Lamy verder huns weegs gingen. Buitenland. F r a n k r ij k. Hoewel de ministers, die naar Cahors en Périgueux zijn geweest, de vorige week Woensdag weder te Parijs zijn teruggekomen, heeft Donderdag toch geen kabinetsraad plaats gehad, gelijk eerst het voornemen was. Daar echter de president der Republiek wegens het koude weder niet naar zijn landgoed is gegaan, zou waarschijnlijk Zaterdag een zitting op het Elysée gehouden worden, onder voorzitterschap van den heer Grévy, om dan weder voor acht dagen uiteen te gaan. De meeste ministers moeten zich naar hunne departementen begeven om de opening van de zitting der Algemeene Raden bij te wonen. De heer Jules Ferry alleen zal wegens zijne bezigheden te Parijs blijven. De regeering heeft uit Hanoi bericht ontvangen, dat de vijand volkomen is teruggeslagen. Hij zal worden nagezet in de richting van Annam en tevens zullen de moordenaars van de zendelingen in de provincie Fhanoa getuchtigd worden. Het agentschap Havas ontving uit Hanoi bericht, dat tie vijand niet door de Franschen achtervolgd wordt. De benden der Zwarte Vlaggen hebben zich in Noord-Tonkin teruggetrokken. Vijfduizend man Chineezen, Annamieten en muiters, die deel uitmaakten van het leger van Bac-Ninli en Hong-Hoa, vluchten over den Westelijken bergrug naar de provincie Tau-Hoa. Generaal Brière vertrekt eerstdaags met een bataljon naar Nim-Binh, ten einde de beweging van den vijand in 't oog te houden. Gri'oot-Brittan j e. Het tusschen Engeland en Portugal gesloten Congo- tractaat vindt niet alleen in 't buitenland, maar ook in Engeland zelf groote tegenkanting. Nu heeft de Kamer van Koophandel te Glasgow tegen deze over eenkomst geprotesteerd en in haar adres aan het Parlement, waarin de Kamer de verwerping van het verdrag verzoekt, betuigt zij haar leedwezen over het gemis eener bepaling, krachtens welke eene in ternationale rechtbank zou worden ingesteld, bij welke men zich over de traagheid en de knevelarijen der Portugeesche tolbeambten kon beklagen. Voorts verklaart zij, dat elke uitbreiding van Portugal aan de oevers van den Congo bij den Britschen handel ongerustheid verwekt. De ICamer kan en mag niet goedkeuren een tractaat, waarbij aan Portugal uitsluitend het toezicht over de Congo-

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2