Buitenland. Aan het gebruik der oude of nieuwe spelling is meer vast dan de quaestie of men g of cli zal schrijven, en of iemands van mei eene groote of kleine v zal beginnen. Een nieuw voorbeeld deed zich, naar de Arnh. Ct. mededeelt, daarvan in de provincie Gelderland voor: Tegen een notaris is onlangs, naar aanleiding van artikel 34 der wet op het notarisambt, proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in eene acte volgens de nieuwe spelling vijfhonderd in één woord geschreven heeft, terwijl het bestuur der registratie beweert, dat dit uit twee woorden moet bestaan. De Haagsche kroniekschrijver der N. G. Ct. geeft een kort verslag van de jongste bijeenkomst der zich noemende sociaal-democraten in de residentie, dat hij als volgt besluit: Burger" Baijer hield nog een korte sluitingsrede een beroep op de offervaardigheid der aanwezigen voor een socialist, die, omdat hij voor zijn recht was opgekomen (het gold een quaestie van mete- rialen") was weggejaagd, »kon afrnaiseeren" zoóals de spreker zich uitdrukte en met een woord van opwekking om zich bij de «socialen aan te sluiten om der wille van hun kinderen", zijnde dit «de plicht der man, der vader en der mensch," sloot hij de bijeen komst, die een zeer vreedzaam karakter droeg. Uit een taalkundig oogpunt was, zegt genoemde kroniek schrijver, alleen de rede van burger Baijer de vijf cents entree waard, Kunst, Wetenschap en Letteren. Dr. Smiles, de schrijver van het beroemde werk, dat in alle levende talen is overgebracht: Help U Zeiven, heeft een nieuw boek ter perse gelegd, getiteld: «Korte biograpliieën van uitvinders en iudustriëeleri", dat eerstdaags te Londen zal verschijnen. «Vorstengunst" zal niet alleen in het Engelsch en in het Duitscli, maar ook in het Zweedsch worden vertaald. De bekende Engelsche tooneelsclirijver_Henry Byron is op öOjarigen leeftijd gestorven. Hij leed reeds lang aan een longziekte. Zijn «Our Boys" beleefde meer dan '1000 achtereenvolgende voorstellingen. Ongel uk keil, Kampen, Misdaden, enz. Een koetsier te Rixdorf had de dwaasheid een weddenschap aan te gaan, dat men hem van een muur, waaraan hij zich vasthield, door het trekken aan zijn oor niet kon doen verwijderen. Zijn tegen partij trok toen zoo hard aan het oör, dat hij het geheel afrukte. Onmiddellijk moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. De soldaat, die in de kazerne te Napels vijf zijner kamei aden heeft doodgeschoten, heet Salvatore Misdei en is in Calabrië geboren. Hij moet reeds vroeger verscheidene gewelddadigheden gepleegd hebben. Toen hij Zondagavond een weinig beschonken in de kazerne terugkeerde, werd hij door zijn kameraden geplaagd. Misdei liet zijn toorn niet merken, doch toen de lichten uitgedoofd waren en de soldaten te bed lagen, nam hij een geweer en patroontasch en begon in de zaal op en neer loopende, rechts en links in «Ie bedden te schieten. Er ontstond een verschrikkelijk tumult. Een zieke sprong door het venster en brak zijne beide beenen. Toen Misdei al zijne patronen had verschoten, ging hij in het aangrenzend vertrek der enderofficieren, greep een andere patroontasch en begon opnieuw te schieten, tot hij eindelijk door drie krachtige personen werd gegrepen. In dien tijd had Misdei echter niet minder dan 57 schoten gelost, waardoor 5 soldaten gedood en 6 zwaar gewond waren. Te Wiesen, kanton Grauwbunderland, is den 4en dezer een Nederlandsche dame van een berg in de diepte gestort. De val werd door een boorn gebroken. Zij bleef gedurejjde 8 uren in eene hoogst gevaarlijke positie. Eindelijk werd haar hulpgeroep gehoord, nog bijtijds. Wat later, en zij zou waarschijnlijk jammer lijk zijn omgekomen. Het volgende staat te lezen in een der laatste nummers van de New-York Herald: «De luitenant Brown en de ingenieur Mill begaven zich den 1 April naar een bosch, beiden voorzien van een gelijk aantal dynamietpntronen. Er werd een ciikel van vijftig pas middellijn getrokken op eene open plaats; op een teeken, gegeven door de getuigen, die in hoornen waren geklommen, liepen de duellisten op elkaar toe en wierpen elkander met de verschrikkelijke projec tielen. Bij de derde patroon deed zich eene vreeselijke ontploffing hooren, een halve mijl in den omtrek dreunde de grond; John Mid was geraakt. Men heeft niets van hem teruggevonden dan een stuk van zijn kaak en de hak van een zijner laarzen." Fran li r ij li. Maandag heeft te Cahors de onthulling van het standbeeld, dat ter herinnering aan Gambeita is op gericht, plaats gehad in tegenwooidigheid van een talrijke menigte, van de ministers en eenige parle mentsleden. öe heeren Ferry en Campenon hebben redevoeringen bij deze plechtigheid gehouden, waarin zij zich over de vaderlandsliefde van Gam bet ta en de diensten, die hij aan het vaderland heeft bewezen, zeer wnardeerend uitlieten. Luide toejuichingen der menigte vielen beiden sprekers ten deel. Des morgens hebben de heer Ferry en de andere ministers de autoriteiten uit den omtrek en den bis schop ontvange^. welke laatste de verzekering gaf van zijne gehechtheid aan Frankrijk err van de republi- keinsche gezindheid der geestelijkheid. De heer* Ferry dankte hem en gaf zijn verlangen te kennen liet concordaat, den baud, die de Kerk en den Staat ver- eenigt, te behouden. Volgens een telegram uit Sontay van 11 dezer heeft de brigade-Négrier de vorige week Woensdag de dorpen, welke voor Hong-Hoa liggen, gebombardeer d. De vijand begon toen de stad zonder oenigen tegen stand te ontruimen, na ze .vooraf in brand gestoken te hebben. De brigade-Rivrère stak, onder het terug trekken des vijands, de Zwarte Rivier over, ten einde van den bergkant Hong-Hoa om te trekken. Zij zal weldra binnen Hong-Iloa zijn. De Chineezen zijn naar Phu Lnng gevlucht. liet Fransche leger heeft in het Oosten weder eene overwinning behaald. Den 12 dezer is generaal Millot de stad Hong-Hoa binnengetrokken, zonder dat eenige tegenstand werd geboden. De stad weid geheel ont ruimd. De artillerie werd medegenomen en een gedeelte der huizen verwoest. Vermoedelijk zat nu een einde aan den veldtocht in Tonkin 'gemaakt worden. De troepen, die de citadel der stad verdedigen, waren Chineezen uit Yunnan, aangevoerd door* Generaal Cham. Waarschijnlijk zullen de beide Chineesche gezanten in Europa, markies Tseng en Li-Fong-Pao naar Peking terugkeeren. Het gerucht is aldaar in omloop, flat zij teruggeroepen zullen worden en dat Tn-Ou-Tai uit N'ingpo za! worden ontboden, waarschijnlijk om hem mét eene buitenlandsehë zending te belasten. De jongste berichten uit Peking bevestigen niet wat gemeld is omtrent het. overwicht der oorlogspartij en de ongenade, waarin prins Küng zou gevallen zijn. Integendeel wordt verzekerd, dat de vredelievende stemming de bovenhand heeft. De commissie uit de Kamer van Afgevaardigden, belast met het onderzoek dei' Madagasar-queastie, heeft een sub-commissie van vijf leden benoemd om de documenten te onderzoeken, die de regeering te fearer beschikking zal stellen, waaraan de minister van marine reeds voldaan heeft. Dinsdag is deze sub commissie, onder voorzitterschap van den hoer Mahy, bijeen geweest, om met het onderzoek der stukken een begin te maken. De minister van buitenlandsche zaken zou haar de diplomatieke documenten ter hand stellen, onmiddellijk na zijne terugkomst uit Cahors. JXtiitscUland. Prins Bismarck is ontstemd, omdat twee Parlements- commissiën, belast met het onderzoek, de eene van de socialistenwet, de andere van de wet tot verzeke ring tegen ongelukken, hebben geweigerd gedurende de Paaschvacantie haren arbeid voort te zetten. Hij beweert, dat de eerstbedoelde commissie zich daartoe heeft laten bewegen door het centrum, dat geen middel onbeproefd laat om de plannen van den Rijkskanselier te dwarsboomen. De andere commissie handelt in strijd met haai1 vroeger eenstemmig besluit, gedurende de vacantie het volbrengen van hare taak te bespoedigen. De conservatieve en officieuse bladen ondersteunen Bismarck in deze zaak en bevatten heftige aanvallen tegen den Rijksdag. Voornamelijk tegen liet centrum en de progressistische partij, is de veldtocht gericht en de Nordd. Allg. Zeit. hoopt, dat bij de aanstaande verkiezingen de kiezers alle obstructionuisten en partij politici zullen doen vervangen door Duitschers, aan welke het algemeen belang van het Rijk en van de natie ter harte gaat. De Köln. Zeit. verneemt met zekerheid, dat in het Pruisische kabinet voorloopig nog geene veranderingen zullen komen De keizer wil wachten tot hij volkomen her steld is, voor- hij in deze quaestie een beslissing neemt. De Nordd. Allgem. Zeilung noemt, met betrekking tot deze quaestie, het bericht aangaande de onder handelingen met den heer Miquel, burgemeester van Frankfor t, over zijne intrede in het kabinet, een even groot verzinsel, als de opstellen van verschillende bladen over het ministerie. De president van politie te Berlijn, de heer Von Madai, heeft aan zijne onderhoorigen naar aanleiding van het debat in den Rijksdag over de socialistenwet, eene circulaire gezonden, waarin hij de aanvallen door enkele afgevaardigden op de politie gedaan, streng afkeurt. Hij zegt, dat hij hen niet kan vervolgen, omdat zij als volksvertegenwoordigers spraken en dus volkomen vrij zijn, doch hij betuigt hun zijn tevreden heid en stelt hunne diensten op hoogen prijs. Grroot-ESrittanje. Men hoopt, dat de arrestatiën van Daly en Egan te Birmingham tot de ontdekking zullen leiden van de vertakkingen, welke tusschen de Iersche dynaniiet- partij met de Ameiikaansche fenians bestaan, en der regeering van de Vereenigde Stalen aanleiding geven tot het nemen van strenge maatregelen tegen O'Donavan Rossa en zijne volgelingen, die op een ver-ren afstand de verschrikkelijke aanslagen ontwerpen en daarbij niet zoozeer dezen of genen persoon tot mikpunt hebben als wel den dood van een groot aantal mensehen tegelijk beoogen. De Times brengt het beginsel der internatiönalitoit in herinnering en verlangt, dat het in toepassing gebracht worde. Na te hebben aange toond, dat de Ameiikaansche wet, naar het schijnt, machteloos is wat betreft de dynamiet-samenzweerders en hun de vrijheid laat hun vernielingswerk voor te bereiden om het elders uit te voeren, zegt het blad «Het is tijd, dat al de beschaafde Staten zich met deze zaak gaan bezighouden, want allen ioopen gevaar eens de noodlottige gevolgen van zulk een toegeeflijk heid te onder-vinden". Gemengd Buitenlaiidscli Nieuws. Tot hiertoe stonden in Corsica de Bonapartisten en opportunisten slechts tegenover elkanderde intran- sigenten hadden er nog geen vruchtbaren bodem gevonden. Toen nu in Juli '1883 de oud-officier Dosquet St. Elme een blad voor de intransigenten, El Sampiero, hegon uit te geven, ontmoette bij van alle zijden tegenstand in de verspreiding, in 't drukken enz. Hij moest het blad dan ook te Marseille laten gereedmaken. Door. dien maatregel tot wanhoop gebracht, lieten de tegenstanders hem 's avonds afranselen door- vier mannen, die hem toeriepen: «We zullen je 't geschrijf wel afleeren." St. Elme ging daags daarop naar den prefect om zich te beklagen, doch werd niet toegelaten. Eenige dagen daarna ontmoette hij den prefect in een koffiehuis en kreeg twist met hem. De koffie huishouder kwam tusschenbeide en sloeg hem ten bloede toe in 't aangezichtmeerdere personen sloegen op hem los en ten slotte werd de aangevallene nog door de politie weggesleurd en 35 dagen opgesloten. Daarna voor het gerecht gebracht, -werd hij tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam in hooger beroep en werd nu op vrije voeten gesteld, doch eenige dagen later werd hij op klaarlichten dag op straat aangerand en der-wijze mishandeld, dat hij voor- dood moest worden weggedragen. Toen zijn zaak voor* het Hof van appèl kwam, moest hij daarheen gedragen worden, viel herhaaldelijk in onmacht en kon (Ie zitting niet tot het einde bijwonen. Toch beweerde het Openb. Ministerie dat men geen medelijden met den beklaagde kon hebben; hij had zijn verdiende loon ontvangen de koffie!» ulshouder had de grenzen van de zelfverdediging niet overschreden enz. Het Hof ooi-deelde iets zachter en verminderde de opgelegde straf van vijf maanden tot 40 dagen. Maar twee dagen later was St. El ine overleden tengevolge van bloedspuwingen. De mannen die hem mishandelden zijn te Ajnccio algemeen bekend, maar de overheid denkt er niet aan hen te vervolgen. Is het wonder dat de dagbladen schier eenparig wraak roepen over deze gebeurtenis? De invoer van Frankrijk bedroeg van 1 Jan. tot 1 April 1,143,005,000, de uitvoer 702,301,000 fis. Voor dezelfde periode van 1883 waren die cijfers '1,220.852.000 en 831.059,000 frs. De opbrengst van de directe belastingen was in het le kwartaal van 1884 18,147,000 frs. minder dan de raming. De Internationale Afiikaansche Ver-eeniging bezit nu aan den Corigo 30 stations niet 128 blanke en 1800 zwarte beambten en minderen. Van de blanken zijn 40 Belgen, 39 Engelschen, 23 Zweden, 11 Duitschers, 5 Franschen, 4 Italianen, 2 Amerikanen, 2 Oosten rijkers en 2 Nederlanders. De aan de Vereeniging beboerende flotielje, die den Congo bevaart, bestaat uit 13 vaartuigen. De Geneefsche Vereenigirig tot ondersteuning van verstrooide Protestanten heeft onlangs haar 40jarig bestaan gevierd. Zij heeft allereerst de geloofsg-enouten in den oiuuidilelijken omtrek geholpen, maar alras hare werkzaamheden ook daarbuiten uitgebreid. Zelfs in VVeenen en in Bohemen onderhoudt zij scholen. In 1844 besteedde zij 3478 frs., in '83 bijna het tienvoud: 30,763. In het geheel heeft zij ruim achthonderd duizend francs in deze veertig jaren uitgegeven, om aan Protestanten in de verstrooiing geestelijke hulp te bieden.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2