ZIERIKZEESCHE COURANT. 1884. No. 30. Zaterdag 19 April. 87ste jaargang. k j NIEUWS- en ADVEKTENTIE-BLAD voor liet arrondis- a&k sessient Zierihzee. D. Indië Miis DE- van 'nel t)p May M.r- -11 CO BE- 1E- a. P, en rij- ,yen I bij ippij. '11 tm: 10.30 u. 10.30 12.— 12.— 12.— 12.— rdam rkajuit. 1 Co., Rooij. EB, |!am: 11— u. 11. 12.-» 11.— 11.— 12.— 11.— Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1Fr an co per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Lijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERT EN TIEN: Per gewone regel 40 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl'jk ecu dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKF.MfVN. lïij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 18 April 1 8 8 4. Dooi' een aantal voorname suikerraffinadeur te Amsterdam en Delftshaven, is den 4 2 April opnieuw een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij hunne bezwaren uiteenzetten tegen het ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker en onder meer gezegd wordt, dat eene algeheele vernietiging van de aanneming van bedoeld wetsontwerp het onvermijdelijke gevolg zal zijneen adres van gelijke strekking werd ook aan de Eerste Ivamer toegezonden. De ooftboomen in de omstreken van Nijmegen be loven dit jaar een buitengewoon overvloeöigen oogst te zullen opleveren,- vooral is dit het geval met de appelen, peren en pruimen. Er zijn appelboornen, welke in geen tien jaar hadden gebloeid, en dit jaar dreigen te bezwijken onder den last der vrucht. Ook de land bouwgewassen staan ongekend schoon te velde en doen almede een buitengewone opbrengst verwachten. Menige boer slaakte nu reeds een zucht, dat de prijzen zoo zullen dalen, dat hij voor zijne producten bijna geen geld zal maken, evenals het thans met de aardappelen gesteld is. In eene vergadering der afdeeling 's Gravenhage van het Soc.-Dem, Bond werd de volgende motie aangenomen »De vergadering, overwegende dat gelijkheid voor de wet een der voorwaarden moet zijn van een geordenden Staat; «Overwegende, dat het onrecht is om aan eene Vereeniging rechtspersoonlijkheid te ontzeggen om redenen buiten de statuten «Overwegende, dat het zwakheid verraadt bij eene Regeering om geen maatregelen te nemen tegen eene Vereeniging, die zou aansporen tot onwettige handelingen «Spreekt hare verontwaardiging uit over de rechts verkrachting, waaraan de Regeering zich schuldig heeft gemaakt door het weigeren der rechtspersoon lijkheid aan het Sociaal-Democratisch Bond." Het plan bestaat, om bij de Tweede Kamer recht te zoeken. Uit Zaandam bericht men, dat de heer P. Kruger den eersten Paaschdag in de avond-godsdienstoefening der Chr. Ger. Gemeente, na het einde der leerrede van den predikant, voor de vergadering is opgetreden en naar aanleiding van Rorn. 8 vers 23 een ernstig woord tot haar heeft gesproken. De door den president der Transvaalsche Republiek gekozen tekst luidt: «En niet alleen dit, maar ook wij zeiven, die de eerstelingen des Geestes hebben, wij ook zeiven, zeg ik, zuchten in ons zeiven, verwachtende de aanneming tot kinderen, namelijk de verlossing onzes lichaanis." De nachtvorst, die ons dit jaar zoolang gespaard heeft, deed zich deze week een paar nachten gelden en vrij gevoelig ook. Het heeft hard gevroren. Hoe latei- zij komt, hoe minder kwaad zij echter doen kan. Toch heeft in deze enkele nachten menige bloesem der veelbelovende vruchtbommen het hard te verant woorden gehad. Vooral de perzik, de abrikoos, de kers en de morel hebben geleden. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de heer Geerling aftreden als Minister van Marine. Te Goes had Zaterdagavond een druk bezochte ver gadering plaats, om canclidaten te kiezen voor den Gemeenteraad in plaats van de heeren Van Swinderen eri Massée, die, zooals men weet, ten gevolge van de beslissing in de bekende eedskwestie, bedankt hadden. Beide heeren werden op de candidaten lijst gebracht; eerstgenoemde, persoonlijk tegenwoordig, verzocht, hem niet candidaat te stellen, waarop de voorsteller van de candidutuur-Mussée ook deze introk. Tot candulaten werden daarop gekozen de heeren jhr, Flugi van Aspermoni, hypotheekbewaarder, en C. L. M. Lambrechtsen, ingenieur van den provincialen waterstaat. Donderdag a.s. vertrekt de Transvaalsche deputatie naar Antwerpen. Zaterdag daarop gaat zij naar Brussel. Vandaar gaat de reis over Parijs naar Portugal otn dan nogmaals naar Nederland te koinen, waar alsdan nog velschillende steden bezocht zullen worden. De deputatie wenscht als blijk barer erkentelijkheid voor de uitmuntende ontvangst, haar door de gelieele be volking, zonder onderscheid bereid, een zilveren her inneringsmedaille te vereeren aan de gezamenlijke Nederlandsche scherpschutters. Zij stelt zich voor, dat deze medaille zal bewaard worden door die vereeniging, welke op den aanstaanden groeten schietwedstrijd te Bussum het hoogste aantal punten zal behalen. Den 25en dezer zal er, onder leiding van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, te 's Hage eene bijeenkomst plaats hebben van vertegenwoordigers der verschillende spoorweg-maatschappijen, ter bespreking van cle aanstaande zomerdienst-regelingen. De hoofddirecteur van de afd. telegraphie aan het Ministerie van Waterstaat, de heer W. C. A. Staring, heeft met 4 Juli zijn eervol ontslag aangevraagd. De Ned. Journalistenkring heeft naar aanleiding van een schrijven van den heer J. VV. Brouwers, betreffende den Italiaanschen journalist Des lloux, Zaterdagavond besloten te antwoorden dut, daar de kwestie reeds ten genoege van den heer Des Houx was opgelost, er geen aanleiding meer bestond om tusschenbeide te komen. Opmerking verdient wat prof. Alberdingk Thym in het D. v. N. over neutraal onderwijs schrijft. De uitdrukking zelf is in onze wet onbekendzij is allengs in gebruik gekomen en wordt nu in de ongunstigste beteekenis geëxploiteerd, om zoodoende tot de onware gevolgtrekking te kunnen komen, dat het bij de wet voorgeschreven onderwijs onmogelijk is. Hoe het onderwijs in de geschiedenis (het groote struikelblok) gegeven moet worden, toont prof. Thym met het volgende eenvoudige voorbeeld helder en duidelijk aan. De onderwijzer mag niet leeren, dat Luther ivèl heeft gedaan de bekende (noch vermaarde, noch b e r u c li t e te noemen) 95 stellingen aan de slotkerk van Wittenberg aan te plakken. Maar de onderwijzer behoeft het feit niet te verzwijgenin tegendeel hij behoort het te verhalen, en is volkomen bevoegd den leerlingen mede te deelen, hoe over het feit door schrijvers van verschillende gezindheid ge oordeeld wordt. De staat van de opbrengst der rijksmiddelen is wederom weinig bevredigend. De maand Maart bleef 437,000 bij het vorige jaar ten achteren, en met het eind van het eerste kwartaal zijn wij 560,000 beneden het vorige jaar. Invoerrechten, accijnzen en indirecte belastingen vloeiden alle minder ruim in Maart 4,884 dan in Maart 4883 en zijn ook over het gelieele kwa aal lager dan in het vorige jaar. Onder de accijnzen zijn het vooral suiker en geslacht, die achterlijk blijven. De suiker wierp in de maand Maart, zooals men weet, de eerste maand van den termijn van 6 maanden, die volgens het bijslagwetje 3*/4 millioen moeten opbrengen, slechts 436,000 af tegen 363,000 verleden jaar. Ook het geslacht gaf bijzonder weinig: 208,000 tegen 239,000. Met de overige accijnzen ging het beter. Wat de indirecte belastingen betreft, behalve het successierecht, waren alle merkelijk lager, zoodat zij 1 ton minder opleverden dun in Maart 1883. De invoerrechten gaven 465,000, op zichzelf bij een raming van 401,000 bevredigend, maar toch 37,000 minder dan verleden jaar. Met de directe belastingen blijft het goed gaan posterijen blijven stijgende en telegrafen dalende. De volgende cijfers wijzen de uitkomst van het kwartaal aan. bij liet vorige jaar vergeleken. Directe belastingen 5,839,000 tegen 5.706.000, invoer rechten 4,383,000 tegen 4,395,000, accijnzen 8,490,000 tegen 8,523,000, indirecte belastingen 5,033,000 tegen 5,560,000, posterijen 4,268,000 tegen 4,158,000, telegrafen 227,000 tegen 287,000. De opbrengst der, 3 maanden is 22,861,000 bij een raming van 26,236,000. Aan de commissie tot oprichting van het Gedenk - teeken aan Leidens Ontzet hebben de heeren -Koelman en Vegel een schrijven gericht met een lijstje betreffende de plaatsing van eenige voorname monumenten, waaruit blijkt., dat men bij liet oprichten daarvan wel degelijk heeft gelet op de eischen der kunst. In dat lijstje wordt gewezen op gedenktcekens te 's Gravenhage, Rotterdam, Antwerpen, Brussel, Parijs en Londen en de ontwerpers van monument en voet stuk zouden kunnen voortgaan en ook de standbeelden of andere monumenten in Duitschland en Italië kunnen opnoemen, maar de eind-uitslag daarvan zou zijn dat deze alle gericht zijn naar eene der vier windstreken, of als men wil, en beter, lichtst) eken, maar naar liet Noorden: Nooit! Hetzelfde is het geval met groote gebouwen, publieke fonteinen enz. In de Zaterdag j.l. te Amsterdam gehouden ver gadering van liet Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap deelde de lieer D. D. Velli zijn plannen mede voor een door hem in Aug. te aanvaarden onderzoekingstocht naar Zuid-Westelijk Afrika. De gelden voor de uitrusting van deze expeditie zijn aan wezig; liet fonds voor de Afrikaansche ontdekkings tochten, groot 4000, ter beschikking gesteld van den heer Veth en zijn medereizigers, zal echter slechts voor een gedeelte voorzien in de verdere kosten van de onderneming en zal moeten aangevuld worden door bijdragen van de Nederlandsche natie. liet voornemen van den heer Veth is, te Benguella, de tweede havenstad der Portugeesche bezitting Angola, aan wal te gaan, terwijl liet grootste gedeelte der bagage naar Mossamedes, de zuidelijkste Portugeesche haven, zal worden doorgezonden. Van Benguella zal hij, de route der bekende Portugeesche reizigers Serpa Pinto, Cappelo en Ivens volgende, naar Quillenguos gaan, om vandaar in zuidelijke richting over het liooge waterscheidend gebergte tusschen Cunene en Calunga, Humpata, de tegenwoordige woonplaats der Trekboeren uit de Transvaal te bereiken. Onder goedkeur ing der Regeering is, dank zij vooral den fmanciëelen steun van een anoniemen belangstel lende, die daartoe een som van '10,686 ter beschik king van liet Genootschap stelde, zullen vervier in den eerst volgenden winter de Leidsche hoogleeraren Martin en Suringar een reis naar Nederlandsch West-Imlië ondernemen, tot het doen van natuurhistorische onder zoekingen. ndel dam deriand len, vier •spotprijs vol met er voor- Neder- 'EP, De Dr. J. 'kleurde 6,9©. FP, in C> voor 'aat er n die, 'NEP; t voor- zeerste 'edenis besluit werk com- naar en lechts mij ft: van •kt te Prof. los- nsch ITS, niet i in itefc erk en af ing rin sen de op de st m

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1