Z1ËRIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1884. No. 29. Woensdag 16 April. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD J Over- Ir. uit- fl ,10. uit 1,50. \rhcden Binnenland. Buitenland. Ij fee doet ptelyke nisius. [en der wnstigp. f 1,80. ptelijke Vati- Hu et. f 1.80. oostcr- f 3,60. pe dln. li. Be~ Irming. petter- Neder- eeuw. j proza- idsorde t e n. met Prijs mlezing f). I Aster s eknopt Beer en ïatbaar nonde- [j wordt. ulden ser. Zes ers, vartje in gen Ülïg land of ifecten- 1)1 Deze Courant 'verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE MIAN. ZIE RIK Z E E, 1 5 A p r i 1 1 8 8 4. Het uitvoerend Comité der Internationale Land bouwtentoonstelling, te Amsterdam te houden, heeft aan den heer J. H. De Bussy te Amsterdam consessie verleend tot het uitgeven, onder den titel: Agricultura, van een officieel blad van de Internationale landbouw tentoonstelling 1884, Amsterdam. De hoofdredactie van dit blad zal worden waar genomen door den heer dr. L. Mulder, hoofdredacteur der Landbouw Courant; die zich voor dit doel van den krachtigen steun van de eerste binnen- en buitcn- landsche specialiteiten op landbouwkundig terrein heeft verzekerd. Alle officiëele mededeelingen, ook de lijst van de bekroningen, worden door het uitvoerend comité uit sluitend aan dit blad verstrekt, zullen dus daarin vroeger kunnen voorkomen dan in eenig ander orgaan. Het eerste nommer zal zoo spoedig mogelijk, waar schijnlijk in de maand Mei, het licht zien, het tweede en het derde met een maand tusschenruimte. Verder zal tijdens de tentoonstelling dagelijks een nommer uitkomen. De liberale Kiesvereeniging te Zutfen heeft voor de a.s. verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Gelderland (vacature Van Tets) den heer Ch. M. Henny met algemeene stemmen tot candidaat gekozen. Onze koopvaardijvloot telde op 31 December j.l. 797 schepen, metende 875.482,28 M3. of 309.764,69 tonnen van 2,38 M3. Aan 27 binnenslands en 21 buitenslands gebouwde schepen, met 27,559,83 tonnen of 78,060,61M3. inhoud werden in 1883 voor de eerste maal Ned. zeebrieven uitgreikt; 89 schepen met 20,554,11 ton of 58,220,91 M3. inhoud werden in het vorig jaar gesloopt, verongelukten, werden buitenslands verkocht of raakten op andere wijze uit de vaart; 1176 Ned. stoomschepen met 2,417,435 M3. inhoud, 4080 vreemde stoomschepen, met 6,333,514 M3. 1048 Ned. zeilschepen met 797,600 M3 en 1700 vreemde zeilschep en met 1,449,327 M3 werden inge klaard, geladen, 10 Ned. en 102 vreemde stoom-, 120 Ned. en 71 vreemde zeilschepen, in ballast. De uitklaringen bedragen 1141 Ned. en 2312 vreemde stoomschepen, met resp. 2,363,456 en 3,015,197 M3, inhoud; 635 Ned. en 578 vreemde zeilschepen met 277,559 en 408,568 M3., geladen, 44 Ned. en 1755 vreemde stoom- en 585 Ned. en 1134 vreemde zeil schepen, in ballast. Blijkens bericht van den Duitschen gezant bij het 'Nederlandsclie Hof zullen, ingevolge een overleg met de Regeeringen der verdere tot de druifïuis-overeenkomst toegetreden rijkenaardappelenknollen, wortelen, knolselderij, mierikswortel, rammenas, radijs, eetbare uien, preien, knoflook, champignons en truffels tot het vrije verkeer worden toegelaten en alzoo, zoowel in Duitschland als in de andere Rijken, zonder over legging van de in art. 3 der Berner conventie be doelde verklaringen, kunnen worden in- en doorgevoerd. De heer P. Noordhoff te Groningen, die voor eenigen tijd door eene in het Duitscli gestelde circulaire de klacht van George Ebers over het nadrukken in Neder land van Duitsche boeken op voldoende wijze weder- legde, heeft thans eene circulaire verspreid, waaruit blijkt, dat het Magazijn für die Litteratur des In- und Auslandes geweigerd heeft zijne rechtvaardiging van den Nederiandschen boekhandel op te nemen. Frankrijk. Yan af Zaterdag hebben de staatslieden zich ge durende eenige dagen weinig met de politiek bezig gehouden. Behalve de president der Republiek, die naar zijn landgoed vertrok, zijn de ministers naar Cahors gegaan, waar Maandag het standbeeld van Gambetta onthuld is. Hierbij zouden ook de president van de Kamer, de heer Brisson, generaal Pittié als vertegenwoordiger van den heer Grévy en de vice- president van den Senaat, de heer Humbert, tegenwoordig zijn. Ook werden een vijftigtal leden van de Union. Républicaine verwacht. De heer Ferry heeft te kennen gegeven, dat de redevoeringen, die hij bij het monument en aan het banket zal houden, alleen aan Gambetta's nagedachtenis zouden gewijd zijn. Heden evenwel, zal hij te Perigueux bij een gymnastiekfeest eene rede houden over de algemeene politiek. De regeering heeft bevel gegeven tot uitzetting van den onruststoker vau Anzin, Favr.au. Zaterdag is hij over de grenzen gebracht. Met betrekking tot de militaire operatiën der Franschen in Tonkin, verneemt men nader, dat, na de bemachtiging van Hong-Hoa, de eerste brigade naar Tuan-Quan, en de tweede naar Dong-Van zal oprukken. Laatst genoemde stad is de verblijfplaats van den Annamitischen prins Tlong-Ke-Viem, die onmiddellijk Bac-Ninh verliet, toen generaal Négrier zich op marsch had begeven. Het ligt niet in de bedoeling van generaal Milot, Tuan- Quan en Dong-Van te bezetten; de troepen zullen zich daar slechts vertoonen, evenals te Thai-Nguyen, maar toch op zoodanige wijze om de muitende Anna- miten en de opgestane Zwarte vlaggen voor langen tijd te verjagen. Grroot-Britta.il j e. De politie heeft Vrijdag 1.1. te Birkenhead iemand in handen gekregen, die zich Demain noemt, doch wiens werkelijke naam Daly is en die tot de Iersche dynamiet- partij behoort. Hij was in 't bezit van drie bommen en van verschillende flesschen, welke, naar men meent, nitroglycerine bevatten. Daly woonde sedert zes maanden te Birmingham, waar hij steeds onder het nauwlettend toezicht der politie stond, daar de overheid reden had om te gelooven, dat hij een zendeling der Iersche d.ynamiet-partij was. Daly vertrok Woensdag naar Birkenhead en werd derwaarts gevolgd door de detec tives, die hem Vrijdagmorgen in arrest namen. De politie te Liverpool is in het bezit van bewijzen, dat Daly medeplichtig is aan de ontploffing in het Victoria-station te Londen. De bij den gevangene ge vonden helsche machines komen geheel overeen met die, welke in de andere stations werden ontdekt. Oostenrij kHongarije. De Oostenrijksche regeering zet haren strijd tegen de zoogenaamde propaganda van het Duitsche element en alles wat er mede in verband staat onvermoeid voort. Thans heeft zij in beslag doen nemen de geheele oplaag van een dichstuk, getiteld: Lied der Duitschers in Oostenrijkdat door de Deutsche Zeitung, een te Weenen verschijnend blad, met den uitgeloofden prijs is bekroond. Tiet werd op muziek gezet en stond op het programma van een te geven concert, doch de censuur verbood de uitvoering. De dichter van het Lied der Duitschers in Oostenrijk doet een beroep op de Oostenrijksche germanisten en hitst hen aan tot haat tegen de Slaven en tegen de bestaande regeering. Gemengd Buitenlandse!) Nieuws. Maandag 7 April had te Roubaix de laatste ver gadering van het socialisten-congres plaats, welke wat wanordelijkheid betreft, alle vorige zittingen heeft overtroffen. Een der aanwezigen, burger" Deschamps, verweet de afgevaardigden dat zij, op kosten der vak verenigingen leefden, dWaarvan leeft gij sedert acht dagen," vroeg hij. »Gij doet niets, gij slijt den tijd zonder werkenDeze woorden misten hunne uitwerking niet. Men viel den spreker in de rede, men wilde hem te lijf, er ontstonden op verschillende plaatsen in de zaal gevechten, de wanorde was buitengewoon. Eindelijk kwamen 50 politie-agenten, die de orde herstelden, waarna verscheidene personen, waaronder een socia listische afgevaardigde, werden gearresteerd. Den volgenden morgen begaven de 9burgers" Jules Guesde, Dormoy en Melun zich naar het bureau van politie om tegen de arrestatiën van den vorigen avond te protesteeren. Onderweg kreeg Melun twist met een paar burgers en bij het verlaten van het bureau werden zij door meer dan 500 personen gevolgd, die hen uitjouwden. Guesde en Dormey vluchtten in het telegraafkantoor, waar de menigte hen volgde onder het roepen van: Leve het leger! Leve de Republiek! Weg met de Revolutie:" Paula Minck sloot zich hier bij hare partijgenooten aan. De politie deed het telegraafkantoor ontruimen en begeleidde de drie anar chisten tot een herberg, gehouden door een ex-redacteur van de Forgat, waar Paula Minck omringd werd door een groep vrouwen, die baar eens duchtig onderhanden zouden genomen hebben, zoo de politie niet tusschen- beide was gekomen en de menigte uiteengedreven had. Volgens den Engelschen consul te Kopenhagen is het treurig gesteld met de Denen, wat het gebruik van sterken drank aangaat. Tusschen 1860 en 1880 klom het aantal lokalen met vergunning van 21 tot 51 per 1000 iuwoners. Van de 325 echtscheidingen in 1871 in Denemarken waren 70 veroorzaakt door dronkenschapin '1880 van de 380 104. Van de armen die onderstand kregen, waren 30 pCt. dronk aards. Met het toenemend gebruik van alcohol klom het aantal gevallen van krankzinnigheid (20 pCt. van 1870 tot 1880) en der zelfmoorden. Voor eenige maanden werd door den hoogleeraar Berthelot, van het Collége de France te Parijs, bij de heeren Becker's Sons, fabrikanten van weten schappelijke balansen te Rotterdam, voor rekening van dit college besteld eene balans, te gebruiken voor wetenschappelijke onderzoekingen, die bij een draagvermogen van 10 kilogr. eene gevoeligheid van 0,5 milligr. moest bezitten. Dit werktuig is dezer dagen verzonden, Het is gebleken, dat deze balans bij eene belasting van 10 kilogr. de verlangde ge voeligheid van 0,5 milligr. duidelijk aangeeft. De gevoeligheid was, onbeladen, dezelfde als met de volle belasting. Deze balans beweegt zich op vlakke agaten. Het juk van de balans is eene afzonderlijke kast, en de evenaar bevindt zich in de kolom, als voorzorgsmaatregel om den invloed van verschillende temperaturen en iuchtstroofhingen te beletten. Bij het justificeeren van de balans is het gebleken, dat lichtere en donkere wolken invloed hadden op de wegingen, en men was verplicht liet instrument geheel te bedekken met gordijnen. De firma Dreyfus te Parijs kochten dezer dagen een oude eikenhouten kast. Twee dagen later werd in een der Jaden een som van 250,000 francs in verschillende aandeelen gevonden. De heeren Dreyfus lieten aanstonds den schat aan den rechtmatigen eigenaar terugbrengen, en deze 'gaf aan de meid, die de aandeelen bracht, voor hare moeite dertig centimes.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1