1884. No. 28, Woensdag 9 April. 87ste jaargang. Buitenland. Binnenland. ™i¥zlmle courant. Uithoofde van den Goeden Vrijdag zul de Courant van a s. Vrijdag niet verschijnen. Zierikzee 7 April. Heden werd ten Raadhuize alhier aanbesteed: 4°. De levering van 32000 stuks keien. 2°. Het onderhouden gedurende drie achtereen volgende jaren van de klokken, speel- en-uurwerken dezer gemeente, en 3°. Het maken van kistdammen in do Brakke Gracht. Minste inschrijvers warenvoor het 1ste perceel de heer L. v. d. Eynden te Roermond, voor f 47,72 de 1000 stuks: (vooralsnog niet gegund). 2de perceel M. v. d. Berge, voor f 347, niet gegund. 3de perceel J. C. Dalebout alhier, voor f 229, gegund. Als een bewijs dat er in deze eilanden vet vee voorhanden is, deelen wij mede, dat jl. Zaterdag alhier afgeleverd zijn een os van Mej. de Wed. Bolle te Haamstede, wegende 950 kilo en eene koe van M. Koopman te Kapelle, wegende 916 kilo. Van het Britsche stoomschip «Boadicea" in het Graving Dock, Table Baij, te Kaapstad, heeft liet havenbestuur aldaar pbotografieën doen vervaardigen, om deze op voor het publiek toegankelijke plaatsen ten toon te stellen. Door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te Londen, zijn eenige dezer pbotografieën aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden, en door deze aan eenige burgemeesters, welke ze voor belang stellenden ter inzage hebben gelegd, zooals o. a. een op het raadhuis te Delfshaven. Men kent de geschiedenis van den schildwacht, die jaar uit jaar in op post stond tot de kommandant eindelijk ontdekte, dat het kruithuis, dat de soldaat bewaakte, reeds lang gesloopt was. Iets dergelijks kan tegenwoordig nog plaats hebben. Sinds tal van jaren geschiedt het brievenvervoer iusschen Dinteloord en Steenbergen per voetbode. Bij de organisatie van den post pakketdienst rijdt er een postkar tusschen deze plaatsen. Evenals vóór dien tijd blijft echter de voetbode 's middags om half een uit Dintelooid vertrekken om te kwart voor twee te Steenbergen aan te komen drie kwartier na hem vertrekt de postkar uit dezelfde plaats en komt slechts enkele minuten na hem te Steenbergen aan. Men schijnt bij de postadministratie eenvoudig ver geten te hebben dezen voetbodendienst op te heffen. Dat in zeker land de gebraden duiven u in den mond vliegen, de gebraden varkens u tegemoet komen met het mes in den rug, enz. enz., dat alles is geen nieuws, maar dat dit land in ons land wordt ge vonden, is wel nieuws. Een landbouwer te Deventer was voor een paar dagen bezig zijn akker om te ploegen en daar vond hij in den grond verborgen: een varken, geslacht, schoongemaakt, enz., en twee heerlijke zijden- spek, twee voor- en achterhammen, twee halve koppen, enz. Het varken kan ruim 50 kilo gewogen hebben. Het was gebraden, of neen, gebraden nog niet, maar toch gezouten en geheel gereed ge maakt om gekookt te worden, waartoe zelfs de touwtjes waren aangebracht. Ofschoon het zich in volkomen goeden staat bevond, oordeelde de politie het voor zichtig en beter een en ander niet in consumtie te brengen. Hoe het geslachte, schoongemaakte en gezouten varken onder den grond komt, is nog een raadsel. Men schrijft uit Parijs dd. 2 April: Naar wij ver nemen zal binnenkort tusschen Frankrijk en Nederland eene overeenkomst worden gesloten tot vaststelling van een uniform-tarief voor bergloon door vreemde eigenaren van opgevischte netten verschuldigd. »Paniek-verdelger" heet een toestelletje, door den heer J. L. Lefèbre uitgedacht om het geweldigst rumoer te overschreeuwen, ten einde in geval van paniek in een schouwburg tot het publiek mededee- lingen te kunnen richten. Zaterdag werd het, ter repetitie van het oratorium, in de schouwburgzaal te 's llage beproefd op het hoogste punt van krachts ontwikkeling door orchest en koor. En met uitnemend succes: het overstemde alles en de waarschuwing, dat er geen gevaar was, kon ieder duidelijk verstaan. Men schrijft uit AlmeloDe Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hoeft een adres tot den Minister van Buitenl. Zaken gericht, waarin zij verzoekt, dat de Nederl. Regeering hare bezwaren inbrenge tegen liet door Engeland en Portugal gesloten Congo-verdrag, waarbij aan laatstgenoemd rijk het gebied aan den mond der Congo-rivier zou worden afgestaan en derge lijke afstand onzen handel op die landstreek geheel dreigt te vernietigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Konïngs de volgende aan schrijving gericht Ik heb de eer u te verzoeken, de aandacht der burgemeesters in uw gewest te vestigen op 's Konings besluit van 19 Maart '1884, waarbij een Raadsbesluit der gemeente Goes wordt vernietigd op grond dat daartoe hebben medegewerkt twee raadsleden, die, hoewel zij niet behooren tot een gezindheid, die het eedzweren verbiedt, hun betrekking hebben aanvaard zonder het afleggen van den bij art. 39 der Gemeente wet bedoelden eed, maar met eene enkele verklaring en beloften. Uit dit Kon. besluit blijkt, dat uitsluitend zij, die behooren tot eene gezindheid (in den zin van kerk genootschap, niet van indiridueele meening) die het eedzweren verbiedt, hun betrekking als raadslid mogen aanvaarden op de bij art. 39 der Gemeentewet bedoelde beloften en verklaring. Alle anderen kunnen volgens de wet hun bei rekking wettig niet anders aanvaarden clan door aflegging der voorgeschreven eeden. U gelieve de burgemeesters namens mij tegelasten, hieraan bij de toepassing van art. 39 der Gemeente wet stipt cle hand te houden. Ingeval na een beslissing des burgemeesters, met inachtneming van het bovenstaande, de Raad zich geroepen mocht achten een besluit te nemen in tegen- overgestelden zin, dan worde door den burgemeester art. 70, al. 2 der gemeentewet toegepast. Op cle 43e algemeene vergadering van het Neder- landsch Aardrijkskundig Genootschap, Zaterdag '12 April in een der lokalen van Art is te Amsterdam te houden, zijn de volgende onderwerpen aan de orde: Mededeelingen van het bestuur en verslagen van penningmeester en bibliothecarissen. Verkiezing van nieuwe bestuursleden en benoeming van honoraire leden. De bijzondere toestand van Nederlands bodem, door den heer A. A. Beekman. Een plan tot een wetenschappelijke reis in Zuid-Westelijk Afrika, door den heer D. D. Veth. Te Amsterdam is een nieuw weekblad verschenen, dat tot naam heeft De Onpartijdige. Het is hoofd zakelijk gewijd aan eenvoudige bespreking van maat schappelijke toestanden. Te Utrecht verschijnt een nieuw Katholiek dagblad Het Centrum. De onderhandelingen tusschen Nederland en Pruisen over het gecombineerd gebruik van het station te Venlo zullen een goed resultaat hebben alles zal op denzelfden voet blijven als thans bestaat. Van overplaatsing van de douanen zal derhalve niets komener bestaat alleen nog maar verschil over het gezamenlijk gebruik van het electrische lichtdoch ook de onderhandelingen hierover zullen, naar 't H. D. verneemt, ongetwijfeld een goed resultaat hebben. De Arnh. Cl. verneemt, dat er eene belangrijke fout is begaan bij den bouw van de celgevangenis te Arnhem; cle muren tusschen de cellen zijn niet ge- spouwd, zoodat de gevangenen zich door kloppen met elkaar zullen kunnen onderhouden. x» a n k i* ij k. Vrijdag heeft de commissie uit de Kamer van Afge vaardigden voor het ontwerp op de suiker de heeren Ferry en Tirard gehoord, waarna met 6 tegen 5 stemmen het voorstel der regeering werd aangenomen, strekkende om de beetwortelsniker te belasten onder verleening van een uitstel aan alle departementen, die daaronder mochten lijden. Inmiddels zal aan de suikers van Frankrijk en de koloniën een ontheffing met 7 pCt. worden toegestaan. Op de vreemde en Europeesche suikers zal geen surtaxe gelegd worden. Aan de New-York-Herald is uit Hongkong uit half-officiëele bron geseind, dat de Franschen toch een schadeloosstelling van China zullen eischen. Dat zij vervolgens do bergpassen van Long-Son en Cao-Bang zullen bezetten en China binnenkomen langs de noord zijde van de golf van Tonkin op vijf of zes dagreizen van de stad Canton. De Paris verklaart deze mededeeling echter voor ongegrond en verzekert dat de militaire operatiën in Tonkin in vijf dagen, namelijk na de inneming van Hong-Hoa, als geëindigd zullen beschouwd kunnen worden. Te Roubnix wordt hot socialisten-congres nog steeds voortgezet en in de vierde zitting hadden de dames en heeren socialisten nog zooveel te behandelen, dat zij eerst te middernacht kon opgeheven worden. Onder cle sprekers waren vijf, die met de zwaarste be schuldigingen tegen de radicalen voor den dag kwamen, en vei klaarden bewijzen in handen te hebben, dat. de radicalen zich met. de opportunisten tegen de werk lieden-partij verbinden. Ook Paula Minck voerde het woord. In hare toesprank, welke het landvolk in het zuiden van Frankrijk tot onderwerp had, zegende zij de phylloxera (druifluis), »omdat deze cle gewezen kleine grondeigenaren tot socialisten heeft gemaakt." Gri*oot-X5i*ittaii je. In Ierland is cle regeering tot cle treurige ontdekking gekomen van een samenzwering van Jersche onver- zoenlijken, die ten doel had cle gevangenis te Montjoy in de lucht te doen springen, ten einde de daarin opgesloten en tot dwangarbeid veroordeelde Fenians te'bevrijden, liet plari was om de gevangenisbewakers om te kooperi met het geld, dat men in Ierland en Amerika daartoe had verzameld. De samenzweerders handelden in overleg met de Ameriknansclie dynamiet-moordenaars. liet gevolg dezer ontdekking is, dat de gevangenen naar Engeland worden overgebracht. Volgens de Standard is de heer Von Staal, gevol machtigd, minister van Rusland bij den koning van Wurtemberg, tot gezant te Londen benoemd. Toen cle inlijving van Merw eenige diplomatieke verwikke lingen tusschen Engeland en Rusland deed voorzien, werd door verschillende bladen verzekert, dat prins Lobanoff, ambassadeur te VVeenen, naar Londen zou verplaatst worden; doch daarvoor bestaat thans geen reden meer, want het is zoo goed als zeker, dat geene rnoeielijkheden tusschen het Foreigh-Office en het kabinet van Petersburg over cle aangelegenheden in Micklen- Azië zullen ontstaan. Gemengd Buitenlaiiilscli JYleuws. De Amerikaansche pers klaagt over cle geringe straf, die misdadigers gewoonlijk worden opgelegd en waarvan het oproer te Cincinnati het gevolg is geweest. In het vorige jaar hadden in cle Vereenigde Staten meer dan '1500 moorden plaats, terwijl slechts 93 moorde naars de* doodstraf ondergingen. De kassier van de bankinstelling te Pest, die aan de politie cle effecten heeft geloond, welke van den vermoorden wisselagent Eisert afkomstig waren, en waardoor tie -politie tot nieuwe ontdekkingen is gekomen, heeft een brief ontvangen, meldende dat cle anarchisten hem ter dood hebben veroordeeld. De vorige week Dinsdag werd te Weenen de eigenaar van een drukkerij, Emanuel Grosz, gearresteerd, omdat hij valsche coupons van Russische effecten had ver vaardigd. Een aantal dezer valsche coupons weiden in de drukkerij gevonden en in beslag genomen. Ook werd een zetter gearresteerd, die in deze drukkerij werkzaam was. Grosz beweert, deze valsche papieren op last van twee Russen gemaakt te hebben. Beide personen werden toen opgespoord en ook in hechtenis genomen. Elk van hen was goed voorzien van Russische bankbiljetten. Beiden woonden te Weenen onder een valschen naamhunne ware namen zijn nog niet bekend. Te Londen liep Vrijdagavond, het gcucht, dat later door de agenten van de White Cross Line" is be vestigd, dat de stoomboot Daniel Stein rnann" van genoemde maatschappij te Antwerpen, kapitein Schoon hoven, welke den 20 Maart van Antwerpen is ver trokken, in cle nabijheid van deze haven is gestrand. Dit schip had 97 passagiers, grootendeels emigranten en 38 man equipage aan boord. In het. geheel zijn cle kapitein en 3 passagiers gered. Naar men verneemt waren onder de passagiers 20 personen uit Barendrecht en Ridderkerk, die zich in Amerika gingen vestigen.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1