ZIKKIkZKI SCIIi: COURANT. voo!' het arrondis- seinenl Zierihzee. 1884. No. 27. Zaterdag 5 April. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDzAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4Fr an co per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Lijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken(le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I,AKI\J11\. iiiTUFTffiigg Volgens Veritaszijn in Maart verongelukt 100 zeil- en '13 stoomschepen, waaronder 3 Ned. zeilschepen. .Binnenland. ZIERIKZEE, 4 April 1 8 84. De heer J. L. N. van Ysselsteyn, geb. te Zierikzee, is Donderdag aan de Universiteit 'van Amsterdam bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap met academisch proefschrift, getiteld »eenige aanteekenin- gen omtrent de voogdij over den minderjarigen Koning". De heer N. C. Balsem, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Langezwaag, is na een langdurige ongesteld heid overleden. De heer Balsem zal in den lande in dankbaar aandenken blijven, door het genot dat hij velen met zijn lezingen en voordrachten deed smaken en is als zoodanig ook voor Rotterdam geen onbekende. Ds. Keller van Hoorn uit Dordrecht hield in plaats van nu wijlen den lieer Balsem, in de Rotterdamsche afdeeling van de Maatschappij tot Nut van/'t Algemeen de vorige week nog een lofrede op Balsem. Sedert eenige jaren was hem de uitgave toevertrouwd van de Mannen van beteekenis in onze dagen, in welke serie verscheidene zeer lezenswaardige opstellen van zijn hand voorkomen. Op kerkelijk gebied was ds. Balsem een der meest talentvolle voorstanders van de nieuwere richting. Zijne letterkundige verdiensten werden op de in Nederland gebruikelijke wijze geëerd door zijne benoeming tot lid van een aantal maatschappijen en genootschappen. Gelijk men weet is een kleine fractie der liberale partij in de Tweede Kamer gewoon afzonderlijke ver gaderingen te houden, ten einde de gemeenschappelijke gedragslijn vast te stellen. Naar het Vad. verneemt, zijn thans de leden der liberale partij, die niet tot bedoelde fractie behooren en die nog steeds de groote meerderheid uitmaken, overeengekomen van tijd tot tijd eveneens vergaderingen te houden om onderling overleg te plegen en zich over de te volgen publieke gedragslijn te beraden. De officiëele uitgaaf van prof. Kuypers rede is ver schenen. Zij bevat wat dr. Kuyper na een acht- tiendaagsch beraad zou wenschen 'gezegd te hebben, niet wat hij heeft gezegd. Zelfs de korte uittreksels, die hij zelf ter weerlegging van ongunstige uitlegging in de Standaard liet plaatsen, luidden daar geheel andeis dan in de officiëele uitgaaf. Veel van wat in de rede een ongunstigen indruk maakte is thans verzacht, verbeterd en die verbetering mag als een stilzwijgende erkenning gelden, dat wat gezegd werd, min goed gezegd was. Laat de pers nu edelmoedig wezen en zich met die stilzwijgende er kenning tevreden stellen. Zaterdag in den laten avond is de brievenbesteller Moors te Breda in den celwagen naar buiten gevoerd, om de plaats aan te wijzen, waar de valsche sleutel, waarmede hij zich toegang tot het postkantoor ver schaft heeft, door hem in het water is geworpen. Enkele sociaal-democraten, die sedert eenigen tijd ook onder de Scheveningers het orgaan van hun bond trachten te dehiteeren, ondervonden Maandagavond van een deel der visschersbevolking, meerendeels kin deren, een vrij onbeleefd onthaal; zij werden namelijk uitgejouwd en nageschreeuwd en waren zelfs genood zaakt, ook op verzoek der politie, zich zoo spoedig mogelijk in de richting van den Haag te verwijderen, waardoor mogelijke baldadigheden werden voorkomen. Op de vischmarkt te Zwolle is een heilbot verkocht voor f 14,45. De visch was ongeveer een Meter lang en woog Uy2 kilo. Zij was van Terschelling aan gebracht. De arrond.-rechtbank te 's Ilage veroordeelde tot zes weken cellulaire gevangenisstraf, den agent van politie O., sedert uit den dienst ontslagen, wegens het in de uitoefening zijner functie mishandelen van een burger, zonder deze daartoe aanleiding had gegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwamen twee vreemdelingen de gemeente Zntfen binnen over de IJselbrag. Onbekend met den weg, vroegen zij aan den nachtwacht hij de Nieuwstadspoort den koristen weg naar de Pruisische grenzen. De nachtwacht was slim genoeg de luidjes naar. 't bureau van politie te brengen, waar zij twee deserteurs uit Harderwijk bleken te zijn. Maandagmorgen werden zij onder militair geleide naar de infanterie-kazerne overgebracht, om zeker spoedig naar Harderwijk terug bezorgd te worden. In de 'Gron. Courant van 30 Maart worden levende mollen gevraagd; aanbiedingen van prijzen worden bij de redactie ingewacht, voor de honderd of de vijfentwintig stuks- In vergelijking met den dikwerf tegen deze dieren gevoerden verdelgingskrijg is dit zeker een merkwaardig verschijnsel. Naar het N. v. d. D. verneemt is het dagblad De Tijd voor de som van f 220,000 in eigendom overgegaan aan den heer Vermeulen, lid der Tweede Kamer, die reeds sedert een pnar.jaren tot de redactie behoort. Het blad zou op denzelfden voet worden voortgezet. Volgens telegraphisch bericht kwam het stoomschip «Burgemeester den Tex", aan boord waarvan zich de Gouverneur-Generaal Van Rees bevindt, den 29n Maart te Atjeh aan. De «Burgemeester den Tex" zette de reis voort naar Batavia. De Gouverneur-Generaal Van Rees zal eenige dagen in Atjeh blijven en dan met een stoomschip van de Ned.-Ind.-Stoomvaartmaat- schappij naar Batavia gaan, onderweg een bezoek te Deli brengende. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, schonk aan den te Dordrecht te houden bazaar, ten voordeele der kinderbewaarplaats aldaar, 42 ver guld-zilveren lepels in foedraal. II. K. II. Prinses Hendrik gaf als prijs een prachtig geborduurd, witsatijnen canapé-kussen. Door liet geuzengesticht Wilhelmus van Nassauen te Brielle is eergisteren bij gelegenheid dat de Trans- vaalsche Deputatie deze veste bezocht, een miniatuur stoomboot aangeboden, den naam voerende van Paul Krijger, terwijl op de beide raderkasten te lezen staat: Zuid-AfrikaNederland. Deze uitnemend goedgevonden hulde aan het drie manschap doet dienst als sympathetisch symbool der door de Deputatie verrichte bemoeiingen om op te richten een stoomvaartverbinding tusschen de Zuid- Afiikaanscho republiek en het vaste land van Europa. De Transvaalsche Deputatie toefde slechts weinige uren in Brielle. De reeks van toespraken, die in dit geval op elkander wel moeten gelijken als twee druppels water, kon niet ten einde gebracht worden, daar de tijd daarvoor te kort was. Wat deed nu het bestuur van het Geuzengesticht? liet liet zijn toespraak drukken en overhandigde deze aan het driemanschap. Thans kunnen wij met zekerheid melden, dat het wetsontwerp tut bekrachtiging van het met Spanje gesloten handels- en scheepvaartverdrag den Raad van State heeft verlaten en binnenkort bij de Staten- Generaal kan verwacht worden. Men leest in de Prov. Noordbrab. en 's Hertogen- bossche Courant van Zaterdag 22 Maart j .1. GEMEENTEBELANG. Door den Raad der gemeente Priel, bij Bommel, was besloten, een nieuwe brandspuit aan te schaffen en werd aan mij ondergeteekende opgedragen, bij verschillende fabrikanten een onderzoek in te stellen. Het rapport, dat ik deswege indiende, leidde tot een besluit van den Raad, van den heer A. II. vak Bergen, fabrikant, te Heiligerlee (prov. Groningen), eene spuit van nieuwe constructie aan te koopen, om op proef te leveren. (Deze constructie werd kort na de bestelling op de Tentoonstelling te Amsterdam bekroond.) De beproeving vond heden alhier plaats. Met een twaalftal pornpers werd bij een straalopèning van 47 Millimeter in diameter, ter hoogte van 271/.2 Meter bij 49 Millimeter 25 Meter en bij 24 Milli meter ter hoogte van ruim 24 Meter gespoten, terwijl de brandspuit het water uit een brandput moest opzuigen en vervoeren door een slanglengte van 50 Meters, met twee stralen tegelijk, ieder 44 Millimeter middellijn, kon over de hoogste huizen bij een slanglengte van 75 Meters flink gespoten worden. Neemt men nu in aanmerking, dat stoomspuiten meestal geen grooter straal dan 20 Millimeter voeren en nergens tot dusverre zulk een solide werking ver kregen is, dan weet men de reden, waarom ik gemeend heb, dit aan het publiek ter algenieene kennis te moeten brengen, zoomede nog, dat de constructie van deze spuit is met metalen zuigers, zonder eenige omkleeding, het geheele pompweik van gegoten koper en metaal, met schroeven aan elkander verbonden, zonder eenige tinsoldeei ing, dat, in plaats van kleppen, ventiiles zijn aangebracht en dat in een oogenblik de spuit in werking kon worden gebracht. Het bestuur der gemeente was tevreden over de goede werking en heeft met genoegen de spuit ge accepteerd. Kerk-Driel, 44 Maart '84. M. A. VINKEN. Buitenland. F r a n lc i* ij Ir. Men deelt mede, dat uit de laatste telegrammen van den vertegenwoordiger van Frankrijk te Peking is op te maken, dat de hervatting der onderhandelingen tusschen China en Frankrijk spoedig te gemoet kan gezien worden. Generaal Millot heeft geseind, dat in Tonkin de regentijd is ingevallen, doch dat het legenachtige weder de inneming" van Honghoa, welke tegen den 8 April verwacht wordt, niet in den weg zal staan. Na de inneming dezer vesting gelooft generaal Millot met de terugzending van troepenmacht naar Frankrijk te kunnen beginnen, Ondanks het verzet van de oppositie der rechter- en linkerzijde, heeft de regeering Dinsdag in de Kamer van Afgevaardigden bij de discussie over de Tunesische schuld eene overwinning behaald, door dat de be handeling van hot voorstel om de schuld van Tunis te garandeeren, met 249 tegen 223 stemmen werd aan genomen, De Fransche resident, de heer Camboi, gaf op verzoek de noodige inlichtingen en hij deelde mede, dat de schuld 425 millioen francs bedroeg, behalve een vlot tende schuld van 47 millioen francs; dat onder liét tegenwoordig stelsel het evenwicht in het budget was bereikt; de misbruiken waren afgeschaft en hervor mingen waren ingevoerd en dat de uitgaven tot op

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1