MItlkZEEMM COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 26. Woensdag 2 April. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,Fr an co per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve raen uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. IAKEMAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 1 April 1884. In de vergadering der Afdeeling Zierikzee van de »Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw", Donderdag 11. gehouden, is besloten eene bijdrage van f 100 te ver- leenen aan het waai borgfonds der Internationale Land bouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, en f 25 premie toe te kennen aan de in Juni alhier te houden Paardenmarkt. Zaterdagmorgen te 8ya ure werd door de Zuid- Holl. Reddingsschokker beloosd Westkapelle Z. t. O. de schoener »Cappella", van Gothenburg bestemd naar Antwerpen. Omtrent het Ned. stoomschip «Leerdam", behouden te Falmouth binnen, vernemen wij uit Londen het volgende De boot is den 23sten beneden de waterlijn op iets gestooten, dat verondersteld werd een wrak te zijn. Zij zette echter den 25sten Februari de reis voort, doch men bemerkte dat het roer gebroken was. Den zelfden dag kwam er ijs in het gezicht en werden alle pogingen in het werk gesteld om aanvaring te voorkomen, maar dat kon niet beletten dat de boot omringd raakte door ijsbergen van ontzettende hoogte. Gelukkig ontsnapte men echter het geyaar en slaagde er in vrij te komen. Groote ijsvelden kwamen echter voortdurend aandrijven, zoodat men een geruimen tijd in den grootsten angst doorbracht; tengevolge van een hevigen storm geraakte de boot er gelukkig voor goed uit. De »P. Caland" kwam daarop in het gezicht, zij draaide bij en bleef in de nabijheid tot een noodroer was aangebragt. De «Leerdam" vervolgde daarop de reis. De «Heindal", van Kopenhagen, en de «Califor nia", van Hamburg, hadden haar achtereenvolgens op sleeptouw, maar zonder succes; de kabels braken. De passagiers spreken met den grootsten lof over de bekwaamheden en flinke houding van den kapitein Slierendrecht en zijne officieren. De mail is te Falmouth geland, en de passagiers vertrokken naar Nederland, per trein via Londen. Dezer dagen werd in Zeeland aan een antiquar verkocht een koffie- en theeservies van oud porcelcin voor den prijs van f 4160, alsmede 4 oude Saksische groepjes voor f 1400. De antiquar deed met dien koop nog goede zaken, want hij verkocht de genoemde voorwerpen dadelijk aan een Belgischen koopman met groote winst. Voor het antieke porselein werd in de laatste tijden hooge prijzen besteed. Men moet het dus niet lichtvaardig van de hand doen. Prins Leopold van Engeland, Hertog van Albany en zwager onzer Koningin, is te Cannes plotseling over leden. Prins Leopold George Duncan Albert Hertog van Albany, Graaf van Clarence, Baron v. Alklow, Hertog van Saksen, de vierde en jongste zoon van Koningin Victoria, werd geboren den 7 April 1853, en had dus nog niet den leeftijd van 31 jaar bereikt. Z. IC. H. trad den 27 April 1882 in 't huwelijk met Prinses Helena van Waldeck Pyrmont, zuster van onze Koningin. Omtrent het overlijden van den hertog van Albany vernemen wij nog het volgende. De hertog stierf in de Nevada Villa te Cannes. Zooals men weet was de hertog, die zich nooit in een krachtige gezondheid mocht verheugen, verleden jaar zwaar ziek en, hoewel hij herstelde, was hij sedert dien nu en dan lijdende. In Februari van dit jaar had hij nog deel genomen aan een liefhebberij-concert te Esher, waarop hij zelf twee liederen zong; ook was hij op het «lever" in St. James' Polace verschenen; kort daarna was hij naar Cannes vertrokken om aan den Engelschen Maart te ontsnappen. De hertog had aan boord van het yacht van den hertog St. Albans een feestmaal bij gewoond nog verleden week Maandag was hij op het «Bachelor ball" in den Nieuwen Club te Nizza en hij was van plan de bruiloft van de Prinses van Hessen te Darmstadt bij te wonen. Uit een en ander blijkt voldoende, dat het overlijden geheel onverwachts kwam. Als naaste oorzaak geeft de Times een val van een trapook verleden jaar deed de hertog een der- gelijken val. Men zegt dat hij buiten bewustzijn stierf. Omtrent den tijd en de plaats van de begrafenis is nog niets bepaald, maar waarschijnlijk zal het lijk te Frogmore worden ter aarde besteld. De hertog had van al de kinderen van Koningin Victoria het kalmst geleefd en zijn biografen zullen dan ook niet veel gebeurtenissen te vermelden vinden. Hij studeerde te Oxford, waar hij zich door zijn lust in de studie onderscheidde. De Universiteit dier stad schonk hem in 1876 het doctoraat honoris causa in de rechten. Ook nadat de hertog de Universiteit had verlaten, bleef hij zich aan wetenschap en kunst wijden, in dit opzicht het voorbeeld volgend van zijn vader. Sedert zijn huwelijk woonde hij te Claremont (Esher). De Minister van Justitie heeft voor de rijksveldwacht nieuwe modellen uniformjas, overjas (paletot) en poli tiemuts vastgesteld. De brigadiers-majoor zullen overeenkomstig model op de mouwen twee zilveren galons dragen en de brigadiers een. Bij de nieuwe uniformjas wordt de ceintuurriem onder de jas gedragen en vervallen de thans in gebruik zijnde ceintures, slotplaten en patroontasschen. Naar het Utr. Dbl. verneemt, heeft zich te Brussel een groote internationale Maatschappij gevormd, welke zich ten doel stelt het stallen en vervoeren van paai-den en vee. Deze Maatschappij heeft de te Utrecht gevestigde Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetran sporten (directeuren de heeren I. A. baron Van Har- denbroek en I. A. Verbeek van der Sanden) voorstellen gedaan, om zich met haar te vereenigen. Deze voorstellen worden overwogen en zullen waar schijnlijk eerstdaags op een algemeene vergadering aan het oordeel der aandeelhouders worden onderworpen. Te Londen loopt het gevucht, dat de Transvaalsche Deputatie met eenige Nederlandsche bankiers zou hebben gecontracteerd over den bouw der spoorweglijn Pre toriaDelagoa-baai tot aan de grens der Portugeesche Kolonie, en volgens welk bericht het te leenen bedrag tot zes millioen beperkt zou zijn geworden. De Amst. verneemt, dat die geruchten voorbarig zijn. Wel hebben een aantal mannen van naam op financieel gebied eene conferentie met de Deputatie gehad, waarin deze de behoeften van den Transvaal blootlegden en de financiëele zijde van het spoorweg- vraagstuk besproken werd, doch van contracteeren kan nog geen sprake zijn. Zooals men weet, is door de Portugeesche regeering aan een Amerikaanschen ondernemer concessie verleend voor den aanleg van een spoorweg over het Portu geesche grondgebied. In aansluiting daaraan wilde men een spoorweg leggen door den Transvaal tot Pretoria. Voorloopig zou de Z.A. Rep. intusschen geholpen zijn met eene lijn tot zuidelijk van Lijdenburg, ter lengte van ongeveer 76 K.M. Daardoor zou het vlakke land bereikt zijn, waardoor gemakkelijk wegen aangelegd kunnen worden. Het is over den aanleg van deze lijn, dat thans de besprekingen loopen en Dinsdag a. s. een nadere con ferentie met een comité uit de financiers zal gehouden worden. Het plaats gehad hebbende overleg was evenwel nog op zoo lossen grond, dat zelfs het woord onder handelen te veel zou uitdrukken. R. Nbl. Donderdag 27 Maart werd te Dordrecht de jaar- lijksche algemeene vergadering der Levensverzekering- Maatschappij Dordrecht gehouden, onder leiding van den commissaris jhr. J. G. C. P. Vrijthoff. Tegenwoordig waren houders van '167 aandeelen met 63 stemmen. Uit het verslag van directeuren bleek, dat het bedrag der nieuw gesloten verzekeringen weinig verschilde van dat in het voorgaande jaar en de vooruitgang zich ontwikkelde als gewoonlijk. De sterfte onder de verzekerden in geval van overlijden bedroeg 88,82 °/0 onder de verzekerden bij leven 86,71 °/0 en onder de gemengde verzekeringen 68,05 van hetgeen de sterftetafel verwachten deed. Verder blijkt dat de rentegevende belegging dooreengenomen 4,6 °/0 op brachten. Een en ander was oorzaak dat uit de ont vangsten, na aftrek van alle uitgaven en na afzondering- der premie-reserve volgens de daarvoor aangenomen grondslagen, de risico-reserve en effecten-reserve volgens vastgestelden maatstaf kon worden verhoogd en daarna nog een belangrijk bedrag aanwezig bleef, waaraan eerst bij het opmaken der vijfjarige balans eene be stemming zal mogen gegeven worden. De geldbelegging had plaats voor 27 in landerijen, 35 in eerste hypotheken, 26 °/0 in effecten, 10 °/0 in bloote eigendommen en 2 °/0 in beleening op polissen der Maatschappij. Nadat dit verslag voor kennisgeving was aangenomen, werd door commissarissen voorgesteld de rekening en verantwoording,' die zij met de boeken en bescheiden der Maatschappij hebben vergeleken en accoord bevonden, vast te stellen en aan directeuren volledige décharge te verleenen voor het door hen gevoerd beheer. Dien overeenkomstig werd met algemeene stemmen besloten. Vervolgens werd de volgens rooster aftredende com missaris, de heer O. H. C. Moulin, herbenoemd en werden, ingevolge een besluit tot uitbreiding van dat college met drie nieuwe commissarissen, als zoodanig benoemd de heeren aandeelhouders: mr. II. A. Nebbens Sterling, burgemeester van Dordrecht: mr. E. H.Karsten, raadsheer in het gerechtshof te Arnhemdr W. Kap- teijri, hoogleeraar in de wiskunde te Utrecht. Aan het einde der dagorde gekomen, wenscht de voorzitter alle belanghebbenden geluk met de inder daad zeer gunstige uitkomsten, welke dit jaar verkregen werden, Deze geven zeker redenen om te hopen dat de pogingen tot uitbreiding der Maatschappij, waartoe de besluiten der vergadering van 18 Augustus 1.1. den weg baanden, de verwachtingen niet zullen teleur stellen. Spreker vertrouwt dat allen, die rechtstreeks of zijdelings bij de Maatschappij betrokken zijn, daartoe zullen medewerken, tot welk doel hij de hulp inroept zoowel van de afwezige, als van de aanwezige aan deelhouders, die hij bedankt voor hunne tegenwoordigheid. Ten opzichte van den diefstal in het postkantoor te Breda wordt bericht, dat als vervallen kan worden beschouwd het verzoek om opsporing van de daders en van de vermiste bank- en muntbiljetten, met uit zondering van: 1 bankbiljet van f 100 B. 9 1836, en 3 bankbiljetten elk van f 25 D. J. 2134, D. S. 918, C. N. (verkeerdelijk genoemd S. N.) 4437. De opsporing van deze biljetten, alsmede van de effecten, welke volgens opgave van de beklaagden zouden verbrand zijn, blijft aanbevolen, Uit het onteigeningsontwerp voor verbouwing van het station Roozendaal blijkt, dat vervanging van de tegenwoordige inrichtingen door een eilandstation,

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1