ZIER1KZEESCHE COURAN voor het irrondis- sement Zierihzee. 1884. No. 25. Zaterdag 29 Maart. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f'1,Fv an co per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. P R IJ S DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stnkkende redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXM».V Zieriez.ee., 27 Maart. Door de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen is op heden aanbesteed liet begrinten en bestraten van eenige wegen in Schouwen, te zamen lang 22104 M., in de jaren '1884, 1885 en 1886, volgens daarvan opgemaakt bestek. Hiervoor was ingeschreven als volgt C. Solier Cz. te Bruinissef 80500, C. Roskam Jz. Sliedrecht78300, J. H, van de Ven Arnhem77500, W. II. de Haan 77000,— H. C. v. d. Ende Zierikzee76620, J. v. d. Linden 76000, Door II. II. Besteders is gebruik gemaakt van den termijn van beraad. De beer Waldorp, hoofd-ingenieur van den Waterstaat, is Woensdagmorgen via Brussel, Parijs en Havre naar Buenos-Ayres vertrokken, ten einde in de nabijheid van die stad een haven te maken, die door een spoorweg met het bestaande net zal worden verbonden. Een aantal vrienden deed den heer Waldorp aan het station van den Hollandschen spoorweg uitgeleide. Hoewel het voor ons land aangenaam is te zien, dat de bekwaamheden der Mollandsche ingenieurs nog steeds in het buitenland op prijs worden gesteld, zoo is het te betreuren, dat Nederland, tijdelijk althans, de diensten moet missen van een man met zulke bekwaamheden als de heer Waldorp. Men deelt mede aan de N. R. Ct., dat het bericht der Amst. Ct., dat de persoon, die op een der bals masqué in den Parkschouwburg te Amsterdam door een mes- of dolksteek werd gewond, zoude zijn over leden, geheel bezijden de waarheid is. De bedoelde persoon, in het ziekenhuis te Amsterdam verpleegd, is reeds zóóver hersteld, dat hij eerstdaags ontslagen kan worden. De loopende geruchten, als zou het café-restaurant in het Panopticum te Amsterdam worden opgeheven, en als zouden de benedenlokalen gehuurd zijn dooi de groote Parijsche modemagazijnen »Du Louvre", kunnen blijkens inlichtingen van het bestuur worden tegengesproken. De Amerikanen hebben in de laatste weken in de omstreken van Westwoud weer veel vee aangekocht. De Internationale jury der Tentoonstelling te Nice heeft aan de firma Hellebrekers en Zonen te Rotterdam, voor hare inzendingen de gouden medaille toegekend. Door 37 notabele ingezetenen van Alblasserdam en Kinderdijk (gem. Nieuw-Lekkerland) is een adres gericht aan de Tweede Kamer met verzoek om de wetsontwerpen tot invoering eener klassen belasting, als een eerste stap op den weg tot verbetering van ons belastingstelsel, te willen goedkeuren. Een voordracht over «Algerië", welke verleden jaar tijdens de internationale tentoonstelling te Amsterdam door den heer A. L. H. Obreen gehouden werd, is thans in druk verschenen en uitgegeven bij de firma E. J. Brill te Leiden. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap heeft van de verschillende afdeelingen adviezen gevraagd, omtrent de voorgestelde wijzigingen der Wet van '1878, om daarna te dier zake een adres in te dienen bij de Tweede Kamer. Van goed ingelichte zijde verneemt de Arnh. Ct. dat de gegevens, door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht, waarvan de strekking noodig of wenschelijk wordt ge acht voor de aanstaande behandeling der Regeerings- voordracht tot wijziging der wet op hot lager onderwijs, dezer dagen zijn gevraagd op verzoek der Commissie van Rapporteurs over die voordracht. De gegevens, die voor het ontwerp moeten dienen en geheel of gedeeltelijk in de algemeene gunstig beoordeelde Memorie van Toelichting werden opgenomen, zijn reeds in den zomer van '1883 aan het schooltoezicht gevraagd. Hoofdzakelijk wordt door de Transvaalsche deputatie verlangd, dat onze wet op het Hooger Onderwijs zóó zal worden gewijzigd, dat aan Afrikaansche jongelui in 't algemeen, aan Transvaalsche in 't bijzonder, de gelegenheid worde gegeven hier te lande hunne studiën aan te vangen en te voltooien. Ten einde dit plan krachtdadig te bevorderen is op de dezer dagen gehouden bestuursvergadering der Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging in overleg met de heeren der deputatie, die deze vergadering- bijwoonden, het volgende besluit genomen De Vereeniging zal trachten een fonds te stichten geheel uit vrijwillige bijdragen, ten einde uit de renten van dit fonds jaarlijks een of meer studiebeurzen van nader vast te stellen bedrag aan Transvaalsche jongelui te verschaffen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen in Nederland aan eene der Universiteiten of aan de Polytechnische school te studeeren. Behoudens de sanctie der Algemeene Vergadering, die in de maand Mei a.s. zal plaats hebben, stelt het bestuur der Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging als eerste bijdragen daartoe beschikbaar jaarlijks de rente van een kapitaal van f 12000. Ten einde de bijdragen mild zullen vloeien is van wege bovengemelde Vereeniging een circulaire verspreid, waarin haar doel nader wordt uiteengezet en de finan- ciëele steun van ons volk wordt gevraagd. Uit Utrecht is reeds een gift van f 2500 toegezegd. Zoowel in den Hoekschewaard als in het Roonsche eiland is men met den veldarbeid begonnenerwten er» paardenboonen zijn reeds gezaaid; jammer dat de grond niet door flinke vorst is gelouterd, daar hij dan veel gemakkelijker te bewerken is. Ook bestaat er bij don boer niet veel opgewektheid, ten gevolge der lage graanprijzen. Vele boeren hebben te weinig mest om het land naar behooren te bewerken, terwijl wegens geldgebrek van aankoop geen sprake is. Ook voor den werkman ziet het er niet gunstig uit; het vlaswerk is afgeloopen en op het land wordt handenarbeid zooveel mogelijk gespaard. Der Rattenfanger von Reutum. Dat verreweg de meeste menschen een afkeer hebben van muizen en bang zijn voor ratten, is bekend maar dat op dien regel toch ook uitzonderingen zijn, hiervan heeft een landbouwersknecht te Reutum een sterk voorbeeld gegeven. Op den zolder in een kist huisde een rattenfamilie. Hoe nu dat ongedierte te krijgen, zonder dat er een enkele ontsnapte? De knecht zegt tot zijn baas: »Gij licht het deksel even op, ik kruip er in en zal ze wel pakken!" Zoo gezegd, zoo gedaan. Hij kwam er binnen, zonder dat ev een vat uitwipte. Fluks het deksel dicht geslagen en toen begon de strijd. Het was een leven in de kist van wonder en geweld. De dappere rattenjager zei riiets, maar greep met zijne ongewapende handen in het duister rond. De eene rat na de andere drukte hij in zijne sterke vuist dood Een oudvader liet zich zoo gemakkelijk niet pakken. Nu zit hij op den rug, dan op het hoofd van de tweebeenige kat, dan weer wilde hij hem in de broekspijp kruipen. Daar heeft hij het dier een pijnlijke beet, maar ook een moorddadige kneep en de knecht zit als overwinnaar tusschen zes lijken. Het was meer dapper dan voorzichtig. Er zijn toch maar al te veel voorbeelden, die waarschuwend getuigen, dat ook een rat geen beestje is; om zonder handschoenen aan te pakken. Ongel uk ken, Rampen, misdaden, enz. Dinsdagnacht is de posttrein van Berlijn naar Amsterdam tusschen Berlijn en Osnabnick gederailleerd, waardoor de aansluiting met Holland enz. gemist is. Zoover bekend is, hebben er geen persoonlijke on gelukken plaats gehad, Tusschen Zahna en Klebitz ontspoorde deze week een uit Berlijn komende veetrein, waarbij de stoker werd gedood. 'Vier wagens werden geheel verbrijzeld, waardoor drie ossen en veertig schapen omkwamen. Het ongeluk is veroorzaakt door een koe, die door het hekwerk van een wagen op de rails viel. De baan is weder vrij. Een der bejaarde bewoners van het »St.-Bernardus- Gesticht" te Amsterdam had deze week "aan de Nederlandsche Bank papier voor specie ingewisseld. Op straat komende, werd hem plotseling door een onbekende zijn zak met f 300 uit de hand gerukt. Wel achtervolgde hij den dief, maar zou hem zeker niet gekregen hebben, als deze niet, in de meening, dat hij met een dóorloöpende steeg te doen had. de poort van het gestischt was binnengevlucht. Bespeurende, dat hij in den val was-geloopen, wierp de dief het geld weg; de beide mannen, die hein gepakt hadden, waren echter niet in staat hem' vast te houden, zoodat hij nog, hoewel zonder buit, het hazenpad kon kiezen. Men schrijft ons uit Helmond: De heer 11. alhier, een algemeen geacht en bemind persoon, was reeds verschillende jaren als chef de bureau werkzaam bij de heeren Van Prinzen en van Glabbeek, het grootste kantoor in deze gemeente. Hij genoot het volle vertrouwen zijner patroons en, toen hij onlangs zijn zilveren bruiloft vierde, ontving hij van alle zijden de meest ondubbelzinnige blijken van genegenheid. Korten tijd geleden echter meenden zijne patroons hein op eene minder eerlijke behandeling in zijn be trekking gepleegd, te betrappen. Er werd een nauw gezet onderzoek ingesteld, waardoor aan het Jicht kwam, dat hij'zich reeds geruimen tijd aan een reeks van valschheden en grove Verduisteiing van gelden had schuldig gemaakt. De justitie te Roermond, dooi de heeren Prinzen en Van Glabbeek onderricht, nam den Boekhouder Woensdagmorgen gevangen en heeft de instructie dezer treurige zaak geopend. liet blijkt thans, dat de gearresteerde een oud bekende der justitie is. Reeds in 1853 is om gelijke misdaad eene veroordeeling van zes jaren tuchthuisstraf tegen hem uitgesproken, terwijl hij nog tweemaal na dien tijd om dezelfde reden is veroordeeld. Men verbaast zich terecht, dat deze driedubbele veroordeeling totnutoe voor zijne patroons is geheim gebléven, De zaak ver wekt te Helmond groote opschudding. I), v. N. Buitenland. Egypte. De toestandwaarin generaal Gordon verkeertis zeer hachelijk. Te Cairo heeft men sedert 15 dezer

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1