Heden moet in het Lagerhuis een aanvang gemaakt worden met de algemeene beraadslagingen over de nieuwe kieswet. Echter is het te vreezen, dat de heer Gladstone niet aanwezig zal zijn om dit ontwerp te verdedigen, want, hoewel hij beter wordt, zal zijne gezondheid nog niet toelaten de zittingen van het Lagerhuis bij te wonen. De oppositie zal ongetwijfeld van zijne afwezigheid alsmede van de incidenten aan gaande de Egyptische kwestie gebruik maken om het debat nog te verdagen. Sir Stafford Northcote heeft reeds het voornemen te kennen gegeven de regeering heden te vragen naar den dag, waarop zij hare belofte zal nakomen om de Egyptische politiek in hare bij zonderheden aan het Parlement open te leggen. Dit zal tot uitgangspunt kunnen dienen voor eene lange discussie, welke het debat over de kieswet zal be lemmeren. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft nog geen twee volle zittingen besteed aan de discussie over en de aanneming van het gemeente-wetsontwerp, zoodat er Zaterdag nog tijd overbleef de algemeene beraadslaging te beginnen over het ontwerp van generaal Campenon, den minister van oorlog, betreffende de bevordering in het leger. Door de commissie is onderzocht het wetsontwerp van de heeren Washington en Nadaud, strekkende tot beperking van den arbeidstijd. Thans heeft zij aan de Kamer een gewijzigd voorstel gedaan. De commissie wil den arbeidstijd in fabrieken be perken tot tien uren daags en 6 dagen in de week. Vrouwen mogen des nachts niet arbeiden. Onder goed keuring van den regeerings-inspecteur mag in zekere gevallen, bij algemeenen maatregel van bestuur te omschrijven, van de wet worden afgeweken. De eige naars van fabrieken, die tegen de voorschriften dezer wet laten werken, worden met geldboeten bedreigd. Uit Hanoi is bij de regeering van generaal Millot een telegram ingekomen van 23 Maart, meldende, dat de citadel van Thaï-Nguyen door generaal Brière is ingenomen. Zij werd verdedigd door Chineezen en veel mondvoorraad en amunitie is er gevonden. Den volgenden dag zou generaal Brière terugkeeren, een aantal vlaggen en een veertigtal bronzen kanonnen medebrengende. Van de zijde der Franschen zijn geene verliezen ge leden, terwijl die der Chineezen aanzienlijk zijn. Generaal Négrier is den 20sten te Hanoi teruggekomen met eene batterij Krupp-kanonnen. Egypte. Van generaal Gordon zijn eindelijk berichten gekomen, die van 14 en '15 Maart dagteekenen. Zij zijn per post naar Berber overgebracht, van waar zij naar de Times zijn getelegrafeerd. Khartoem, waar hij zich bevindt, wordt door drie stammen belegerd en de aftocht is hem belet. Hij verwacht nu hulp van Berber, maar in de omstreken dezer stad openbaart zich een geest van muiterij. Wat Osman-Digna betreft, meldt Daily News in een telegram uit Soeakim van 20 dezer, dat zijne pogingen om den heiligen oorlog te prediken mislukt zijn, de meeste zijner aanhangers wegloopen en hij met enkele volgelingen naar liet binnenland de wijk genomen heeft. Misschien is deze aftocht geveinsd. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Eindelijk is door de rechtbank te Londen uitspraak gedaan in het proces Belt-Lawes. Zooals men zich herinnert, heeft de beeldhouwer Belt zijn collega Lawes in 1882 doen vervolgen wegens laster, daar laatst genoemde hem openlijk had beschuldigd van niet de bewerker te zijn der stukken, die met zijne hand- teekening waren tentoongesteld. De rechtbank verklaarde zich ten gunste van den heer Belt en Lawes werd aan het einde van 1882 veroordeeld tot het betalen van 5000 pd. st. schadeloosstelling aan Belt. Lawes nam met deze uitspraak geen genoegen. Hij appelleerde en sedert dien tijd heeft de zaak verschillende nieuwe phasen doorloopen. Op een oogenblik schenen de beide partijen zelfs op het punt van de zaak inderminne te schikken. Belt stelde zich tevreden met eene schade loosstelling van 500 pd. st. en Lawes zou het bedrag betaald hebben, doch eensklaps oordeelde hij het beter de zaak opnieuw te laten bepleiten. Een nieuw debat had thans plaats, dat vijftien zittingen in beslag nam en eerst Zaterdag heeft liet hof van appèl zijn uitspraak bekend gemaakt, waarbij het eerste vonnis wordt bevestigd en de beeldhouwer Lawes veroordeeld wordt tot het betalen van 5000 pd. st. aan zijn collega. Ter eere van Charles Dickens zal te Londen een monument opgericht worden. Dit monument zal echter niet bestaan uit een bronzen standbeeld, daar de schrijver van David Coppevfteld steeds den wensch heeft te kennen gegeven, dat men hem geen eerebewijs van marmer of brons zou geven, maar men heeft besloten een kinderziekenhuis te stichten, ter ver eeuwiging van de nagedachtenis van den grooten schrijver. Dit gesticht zal heeten Tiny Tim Home Tiny Tim is de kleine held van een kerstvertelling, welke door Dickens geschreven werd om de belang stelling van het publiek op te wekken voor de be hoeftige kinderen, die in ellendige krotten bij gebrek aan verzorging omkomen. Een zeldzaam accident heeft het achteloos wegwerpen van een brandend eind sigaar te Parijs veroorzaakt. De dokter R., die gewoonlijk 2eer wijde boorden draagt, passeerde de vorige week Maandag de Rue de Vaugirard, toen een brandend eindje sigaar, dat door iemand uit het venster geworpen werd, in zijn hals viel. De heer R. deed pogingen om liet. brandende voorwerp uit te dooven, doch hoe meer hij zich bewoog hoe lager het zakte. Hij snelde een winkel binnen, maar voor lnj zich van zijne kleederen had kunnen ontdoen, had hij op zijn rug reeds verscheidene brandwonden bekomen. Een voorbijganger wees het raam aan, van waar de brandende sigaar gekomen was en de dokter diende een aanklacht bij de commissaris van politie in. Ondanks de verklaringen van den persoon, die de sigaar ge worpen had, dat hij onvoorzichtig geweest was en dat hij de heer R. gaarne wilde schadeloosstellen, wenschte deze laatste toch dat proces-verbaal zou opgemaakt worden. Als voorbeeld van het buitengewone instinct van een hond, wordt door een Parijsch blad het volgende verhaaldVerscheidene politie-agenten hoorden op den Boulevard Montparnasse des nachts om één uur het huilen van een hond. Zij gingen naar de plaats, van waar het gehuil kwam en vonden voor de deur van een winkel in comestibles een mensch op den grond uitgestrekt, die door een grooten hond werd bewaakt, en telkens wanneer hij zich wilde oprichten, gebeten werd. De agenten richtten den met bloed bedekten man op en brachten hem naar het politie-bureau, waar zijne wonden werden verbonden. In liet verhoor genomen, bekende de man, dat hij de deur van den winkel opengebroken en binnengeslopen was, en dat hij onmiddellijk door den hond was aangevallen en in de keel gebeten. Hierop had de dief de vlucht genomen, doch de hond had hem achtervolgd en op den grond geworpen. De ontploffing op den hoek van de Rue St. Dénis en, den Boulevard Bonne Nouvelle te Parijs, waarbij twee personen zijn gedood en 21 werden gewond, had op de volgende wijze plaats. De concierge van een der huizen was 's morgens vroeg met een kaars in de hand in den kelder gegaan en niettegenstaande zij niets bijzonders rook, volgde eensklaps eene ontploffing, waardoor zij achterover op den grond werd geworpen. Hoewel deerlijk gebrand, kon de arme vrouw toch naar boven komen. Onmid dellijk werd een onderzoek ingesteld. De gaspijpen werden gesloten, andere voorzorgsmaatregelen werden genomen, doch het was der brandweer onmogelijk tot den kelder door te dringen, wegens de uitdampingen, die haar dreigden te verstikken. De oorzaak van de ramp bleef onbekend, tot men des namiddags in een aangrenzenden kelder afdaalde. Nauwelijks was men in de kelder of een nieuwe ontploffing deed zich hooren, maar nu met verschrikkelijke gevolgen. De eerste verdieping van een restaurant stortte in een een lampenwinkel werd vernield en de ongelukkige onderzoekers werden onder de puinhoopen bedolven. Toen moest met het reddingswerk een aanvang gemaakt worden, doch het bleek, dat twee der slachtoffers reeds bezweken waren, namelijk een officier van de politie en een sergeant-majoor van de brandweer. Deze laatste was eerst sedert een maand gehuwd. De overigen werden spoedig naar boven gebracht en met brand wonden en kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. Ook van de zich in de straat bevindende personen waren een aantal geblesseerd. Het schijnt later gebleken te zijn, dat de ontvlam bare gasuitdampingen uit den kelder van een lampen fabrikant kwamen. Deze had de gewoonte al het afval der lampen, als pitten, sponzen, enz., welke met olie doortrokken waren, in een put te werpen. Onder den invloed der warmte hebben de gastoffen zich in al de kelders verspreid, die met dien put in verbinding waren. Ook zegt men, dat een deel der verantwoor delijkheid op een photograaf rust, die in zijn kelder eenige kruiken naphta had, zonder bij den commissaris van politie hiervan aangifte gedaan te hebben. De Parijsche pers heeft besloten een buitengewone voorstelling te geven, ten einde met de opbrengst dezer voorstelling een fonds te stichten voor de slacht offers van de laatste ongelukken, die te Parijs hebben plaats gehad. Woensdagavond viel Sarah Bernhard in het vijfde bedrijf van de »Dame aux Camelias" eensklaps in onmacht, waarop het overgeven van bloed volgde. De voorstelling kon geen voortgang hebben en ook den volgenden avond was de »Porte St. Martin" ge sloten. Vrijdag was de groote tooneelspeelster weder zoover hersteld, dat zij weer kon optreden. Mme. Tliéo heeft een engagement gesloten om ge durende tien maanden in Amerika op te treden tegen 30,000 frs. per maand. In Augustus zal zij vertrekken. Voor het liof van assises der Seine heeft een geheim zinnige moordenaar terechtgestaan. Eenige maanden geleden werden zekere Ducros de Sixt en zijne zuster in hun woning vermoord gevonden. De moordenaar werd gevangen genomen en voor den rechter van instructie verklaarde hij Campi te heeten, geboren in Marseille in '1850. Intusschen is gebleken, dat deze opgaaf valsch is en ook bij het laatste verhoor heeft men zijn waren naam niet kunnen uitvinden. Op de vraag: wie hij is, antwoordde hij: een onbekende. Zijn geheimzinnigheid heeft toch geen invloed op de jury gehad, daar zij hem schuldig verklaarde en ter dood veroordeelde. De nieuwe afdeeling der geheime politie te Londen, welke belast is met de bewaking en opsporing der anarchisten en dynamiet-mannen en zoo mogelijk met alle aanslagen te verijdelen, moet uit 50 geheime politie-agenten bestaan. Hiertoe behoor-en 12 Engel- schen, 8 Ieren, 8 Amerikanen, terwijl de overigen Russen, Franschen, Duitschers, Oostenrijkers en Ita lianen zijn. Met de organisatie dezer nieuwe politie macht is de onder-secretaris dei' Iersché crimineele politie, Jenlcerson, belast. In het parlement is nu aan drie personen opgedragen het openen en doorzoeken van alle pakketten en brieven, ten einde het binnen smokkelen van ontplofbare stoffen te voorkomen. Kan iemand door middel van de telephoon bélee- dicjd worden 9 De heer Webster, een beursagent te Londen, had onlangs aan een zijner lastgevers, een bankier in de city, de jongste beurskoersen per telephoon mede gedeeld tot antwoord werden hem, insgelijks per telephoon, onderscheidene scheldwoorden toegevoegd, eindigende met het verzoek zich zoo spoedig mogelijk op te hangen. Hierover verontwaardigd diende hij een klacht wegens beleediging in bij de court of policy in Worschipstreet, maar werd afgewezen. De rechter, aan de letter der wet vasthoudende, besliste, dat de Engelsche wet slechts drie soorten van eeremisdrijven kende; a. die welke van aangezicht tot aangezicht worden gepleegdb, die welke door laster werden begaanen eindelijk c. die welke door schriftelijke mededeeling worden gepleegd. Daar dit geval nu onder geen dezer verschillende categorieën van beleediging kon gebracht «worden, achtte hij eene veroordeeling van den beklaagde onmogelijk en moest hij derhalve worden vrijgesproken. In de Bingley-Hall te Birmingham is j.l. Maandag een loopwedstrijd tusschen vrouwen begonnen. Er zijn vijftien mededingsters. Er wordt tien uur per dag geloopen, [en zij, die in zes dagen den grootsten afstand aflegt, ontvangt 40 p. st., en zoo zij voor de tweede maal zulk een overwinning behaalt, een Champion—gordel, die 30 p. st. waard is. De mede dingsters waren allen in fantasie-costuum met korte broeken of korte rokken gekleed. De secte der Mormonen breidt zich langzamerhand uit. Onlangs zijn 36 Mormoonsche zendelingen naar Europa overgebracht, terwijl ook in Australië pogingen gedaan worden aanhangers te winnen. Op de Sandwichs- eilanden bedraagt het aantal leden reeds 3900, terwijl de kerk aldaar reeds eigenares is van een groote suiker-plantage. Volgens de laatste statistiek der Mormonen, be draagt het ledental der kerk 127,290 personen, met 3000 huisgezinnen. Aan het bestuur der kerk zijn verbonden 12 apostelen, 58 aartsvaders, 153 hooge- priesters, 11000 koorknapen, 1500 bisschoppenen 1400 diakenen. In Idaho bedraagt het aantal het dubbele. In de voorname Berlijnsche kringen moet tegenwoordig een feit besproken worden, dat op een der laatste bals ten hove is voorgevallen. Onder de genoodigden bevond zich ook de dochter van den schatrijken Israëlitischen bankier Bleichröder. Niemand vroeg deze dame ten dans en men scheen haar gezelschap zelfs te ontwijken. Toen de kroonprins de verlegenheid van de jonge dame bemerkte, gaf hij aan een zijner adju danten last haar ten dans te vragen. De officier deed het, maar voegde er bij, dat hij slechts aan een bevel van den kroonprins gehoorzaamde. De dame hield zich of zij de ongepaste woorden niet hoorde en nam de uitnoodiging aan. Zoo dit voorval waar is, ziet men hoever het anti-semitisme wortel heeft geschoten. De zitplaatsen in de kerk van den beroemden prediker, dr. Palrnadge, te Brooklyn (Vereenigde Staten), wiens toespraken onder den titel Ontmaskerd" hier te lande bekend zijn, zijn voor dit jaar verhuurd voor de merkwaardige som van f 93,000.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2