1 ZlÏÏÏKZEESCHE COI RAM. voor liet arrondis- a<3*k sement Zierikee. I UIÏBOD (DAM 1884 No. S3. Zaterdag 23 Maart. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD VTJES. elijk. '>rikzee\ T rdam UVD. I 60, 80 cent en, étui. lieverd ter Snelpers- Zierikzee f alsmede MOOIJ. V Westhreene, Van en Van Rees. 1,40. en Meester blijven. ie Vreemdelingen. Iflie Novellen. Prijs Schijn en Wezen. Philips' Eerzucht, u-en. Prijs 2,90, ^Êechts 15 stuivers, V, voor slechts 3 fraaie oorspron- verder en lager W oorspronkelijke WesthreeneVan ^Êaelijk koopt, die Bnpen prijs van rofiteer nu maar Hn goedkoope ge- ^mco thuis, onver van Postwissel, mmer gelieve te Bazaar van Ht, te Rotterdamt haven. otterdam: 's morg. 41.u. li.— s midd. 12. morg. 10.— 10.— Rotterdam Voorkajuit. dAADEN Co., Vos. N. ^NBOOM ROOIJ. IVIE R. 'SEN. ven. erdarn m. 11.u. 11. 11.30 11. 11.— 11.30» J. A. V. D. auwensteeg; ur STEL. .aerikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ4,—. Fr anco per post f 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 cfc. Alle stukken, de redactie Betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 21 Maart 1884. De leden der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Bevelanddie door het bestuur waren uitgenoodigd de bespreking dei- gestelde vraagpunten voor de a.s. vergadering in te leiden, hebben zich daartoe bereid verklaard, zoodat deze thans kunnen worden openbaar gemaakt. Adviseurs zijn de heeren: Mr. L. A. Bybau van KolijnsplaatMoet de toe stemming der moeder tot de erkenning van een natuurlijk kind door den vader, bedoeld in art. 339 B. W. B., beschouwd worden als erkenning van hare zijde Jhr. M. J. De Marees van Swinderen van Goes: Mag een burgemeester, advocaat zijnde, in een rechts geding zijner gemeente de zaak dier gemeente verdedigen? C. P. Lenshoek Jr. van WolfertsdijkGeeft de zoogenaamde kohierenwet ook eenige moeielijkheid voor den gemeente-ontvanger bij het doen van rekening H. G. Hartman Jz. van Goes Vallen de vroeger bestaan hebbende boogschutterijen ook onder het K. B. van 26 Juli 1820? Hebben de gemeentebesturen ook eenige bemoeiingen dienaangaande? Zooals bekend is, zal de vergadering gehouden worden in het lokaal der Sociteit «Eensgezindheid" te Goes, op Donderdag den 17 April 1884. Te Middelburg is eene afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond opgericht. Tot bestuursleden zijn ge kozen de heeren jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, president, W. N. F. Sibmacher Zijnen, secretaris en A. W. Berdenis van Berlekom, penningmeester. De Vereeniging tot Veredeling van Volksvermaak te Amsterdam vraagt in een circulaire den financiëelen steun der ingezetenen ten bate der kinderspeeltuinen. In de beide speeltuinen kon in het afgeloopen jaar slechts aan ruim 173,000 kinderen toegang verleend worden, welk getal voor een stad als Amsterdam verre van voldoende is. Daarom wil gemelde Ver eeniging een derden openbaren speeltuin oprichten. Niet de maatschappij «Zeeland", maar een expeditie huis, Brasch Sc Rothenstein, zal een nacht-goederendienst van Vlissingen op Londen organiseeren. De violist Wilhelmy, die door Z. M. den Koning tot kommandeur der Eikenkroon benoemd werd, heeft nu reeds 14 onderscheidingen ontvangen van de verschillende vorsten voor wie hij optrad. Eindelijk heeft men, j.l. Donderdagavond, omtrent de Zuicl-Afrikaansche Republiek eens iets anders kunnen hooren dan toosten. Amstels «Burgerpligt" n.l. heeft een vergadering in het gebouw van de vereeniging »De Vrije Gemeente" te Amsterdam gehouden, waar «de toekomst der Transvaal in verband met de Neder- landsche handelsbelangen" werd ingeleid door den heer Du Toit. Naar het D. v. N. verneemt, zal men, in afwachting van een mogelijke nadere regeling, het bezwaar voor Z.-Afrikaansche studenten om aan de Nederlandsche academiën te studeeren, trachten te ontgaan, door aan den Volksraad voor te stellen een persoon in Nederlartd te belasten met het toezicht op de Trans- vaalsche studenten. Deze zou dan door een commissie examens doen afnemen, die alleen voor de Transvaal rechten verleenen. Het volgende schrijft men van het eiland Tholen: Twintig jaren geleden was ons eiland nog van alle telegrafische gemeenschap met de buitenwereld ver stoken. De nadeelen, die voor alle takken van handel en nijverheid hieruit voortsproten, leidden tot de op richting van het eerste .telegraafkantoor, dat ter hoofdplaats Tholen gevestigd werd. Maar deze vestiging op een uithoek (Stavenisse ligt bijna 4, St. Annaland 3, St. Maartensdijk ruim 2 uren gaans van Tholen!) bracht tal van bezwaren met zich, en de voortgaande economische ontwikkeling eischte voor het eiland dringend een betere aansluiting bij het telegraafnet. Dus werd in '1881 te St. Maartensdijk en kort daarna te St. Anna land (dit laatste op particulier initiatief) een kantoor met beperkten dagdienst geopend. Nog is men echter niet tevreden, en op het oogenblik wordt te Oud- Vosmeer alles in het werk gesteld, om door middel van een telephoon aansluiting bij het Tholensche kantoor te verkrijgen. Eenige jongelieden uit een stadje op de Veluwe, die dezer dagen werden bevestigd tot lidmaten der Ned. Herv. kerk, hadden onderling gelden ingezameld om den predikant een cadeau te geven, waarna zij informeerden wat dominé wel zoo zou willen hebben. I-Iet antwoord was heel eenvoudigepn ganglooper, een waschtafel met marmeren blad en compleet stel, een kristallen beschuitbus met zilveren knop, een advocaatbowl met zilveren knop, een zilveren tafelschel en een theestoof; meer niet! Dominé heeft de cadeaux allen gekregen. Aldus zegt de Arnh. Ct. Zou liet niet meer voor de hand liggen, dat bedoelde predikant al die zaken heeft opgenoemd om de jonge lieden een keuze te laten doen? Z. M. de Koning zal liet gewone jaarlijksche bezoek aan Amsterdam dit jaar vroeger brengen dan eerst het plan was. Naar wij toch vernemen, zullen HH. MM. reeds den dag na Paschen, den '15 April, naar de hoofdstad vertrekken en daar tot den 21en verblijven. De Vereeniging van hoofden der openbare lagere scholen te Amsterdam heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin ten zeerste wordt ontraden de aanneming van de wijziging, door de Regeering voorgesteld op art. 24 der wet op het lager onderwijs vermindering van het getal onderwijzers van 4 op 40 tot '1 op 50 leerlingen. De Kamer van Koophandel te Leeuwarden heeft aan den Min. van Waterstaat verzocht om de postkantoren des nachts door een schildwacht of politie-agent te doen bewaken en verder om de behandeling van aan- geteekende brieven uitsluitend aan ambtenaren van hoogeren rang op te dragen. Men schijnt zelfs in het buitenland goede verwach ting te hebben van de practische inrichting van het nieuwe Blinden-Institüut, dat te Amsterdam gebouwd wordt volgens de plannen, door den directeur, den heer J. H. Meijer, op verzoek van 't Bestuur ontworpen, en dat naar de bekroonde uitwerking van de archi tecten de heeren Saltn (vader en zoon), onder hun leiding wordt opgetrokken. Er is namelijk een verzoek ingekomen van de «Maria-Vereeniging" die onder de booge bescherming staat van H. M. de Keizerin van Rusland en die zich de verbetering van het lot der blinden in Rusland krachtig aantrekt, om een kopie van de bekroonde bouwplannen, daar de Vereeniging te Petersburg een instituut bouwen wil, zich onderscheidende door een voudige en practische inrichting' bij een passend uiterlijk. Het Bestuur heeft zich gehaast om aan dat verzoek te voldoen. Onder de gemeente Hilvarenbeek werden in den laatsten tijd twee wilde zwijnen gezien. Tot dusverre is liet den jagers niet gelukt die schadelijke bezoekers op te ruimen. De Romeinsche munten, die onlangs te Steenwijker- wold werden gevonden, zijn meest allen penningen uit den tijd der consuls; ook zijn er bij van Julius Cesar, Augustus en Tiberius, doch van deze laatsten Keizer- alléén die in liet jaar '15 n. C. zijn geslagen, zoodat met veel waarschijnlijkheid bepaald kan worden, dat zij in het jaar 46 of 47 n. C, in den bodem zijn geraakt. Het Woensdag aangenomen wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns, heeft ten doel, in geval deze accijns van 4 Maart tot 4 September van dit jaar minder opbrengt dan de raming is f 3.250,000) die mindere opbrengst zal gevonden worden door een bijslag op die suikers, welke geacht kunnen worden dooi- kunstmatige kleuring in een te lage klasse gerangschikt te zijn. Deze wet heeft slechts een tijdelijk karakter en zal weldra plaats maken voor eene geheel gewijzigde wetgeving op den suikeraccijns, waaraan ten grondslag zal liggen het titrage-stelsel, cl. i. liet zuiver onderzoek naar het werkelijk gehalte der ingevoerde suiker door middel der saccharimetrie. Dr. Hans Von Bülow had voor het Dinsdagavond gehouden Cecilia-concert te Arnhem een nummer met orchest geannonceerd. Zonder zelfs een poging tot repetitie-houden te doen, verklaarde hij echter niet onduidelijk met dit orchest evenmin als met de andere in Nederland te kunnen spelen. Toen hij optrad stonden alle leden van het orchest als cén man op en lieten den grooten man alleen. Dr. H. G. Muller te Amsterdam heeft onder protest toegestemd niet meer als socialistisch woordvoerder op te treden en blijft dus leeraar aan het Gymnasim. Naar wij vernemen zal, met het oog op clen met vrij veel zekerheid te voorspellen ongunstigen uitslag, geen beroep op de algemeene offervaardigheid worden gedaan voor den aanstaanden tocht der «Willem Barents", maar zal bij hen, die reeds vroeger blijken van belangstelling in deze tochten gaven, worden aan geklopt om steun ook voor dezen tocht. De bloembollenvelden om Haarlem vertoonen op verschillende plaatsen reeds de ontplooide bloemstengels. Dank zij het buitengewoon zachte weder, zullen de bloemen binnen eenige dagen in volle pracht te aan schouwen zijn. Eene in het Koloniaal Militair Invalidenhuis ver vaardigde sloep met Chineesch tuig, voor den Koning en de Koningin bestemd, werd Dinsdagmorgen op den Rijn voor Arnhem door den ontwerper en den invalide vervaardiger beproefd, en zal daarna in den Planten en Vogeltuin ter bezichtiging liggen, totdat zij naar «Oranje Nassau-Oord" wordt vervoerd. Een tachtigjarige man op Oud-Beierland, die als bidder en aanspreker reeds velen grafwaarts bracht, had voor zich en zijne vrouw een klein hoekje uit verkoren, waar men ook hem eenmaal ter ruste zou brengen. Gedurende de jongste pokken-epidemie, die zooveel offers eischte, zou ten laatste ook zijn geliefd plekje worden in beslag genomen. Teneinde raad begaf hij zich naar den burgemeester, hem smeekende het bedoeld hoekje voor hem en zijne vrouw open te houden. De grijsaard kon gerustgesteld huiswaarts, keeren: zijn laatste rustplaats blijft voor hem bewaard. •«a I

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1