met 262 tegen 233 stemmen aangenomen, ondanks het verzet der regeering. Het bericht van de inneming van Bacninh vernam de regeering het eerst op het bal, dat door den president der Republiek gegeven werd. De heer Ferry gaf als zijne meening te kennen, dat de veldtocht nu wel geëindigd zou zijn en China in de gestelde eischen zou bewilligen. Bij de inneming van Bacninh zijn, volgens bericht van generaal Millot, door de Franschen honderd kanonnen, veel geweren en ammunitie buit gemaakt. Hun verlies op 12 dezer was 0 dooden en 25 gekwetsten. Twee colonnes zijn afgezonden, de een naar Thai-Nguyen, de andere naar Langsom De weg van Hanoi naar Bacninh is vrij. De minister van marine heeft aan het expeditie-korps in Tonkin de gelukwenschen van den Senaat en van de Kamer gezonden. £>tiit»clil and. Na de bekende redevoering van prins Bismarck over de Lasker-resolutie is door den Rijksdag het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen ongelukken in be handeling genomen. Hierbij verklaarde de Rijkskanselier, dat de Bondsregeeringen zich hebben beperkt in hare eischen, ten einde het tot stand komen der wet te vergemakkelijken en dat zij .bereid wa*'en het ontwerp ook tot andere klassen van arbeiders uit te breiden. Prins Bismarck noemde het een plicht van het Parle ment mede te werken tot dit menschlievende plan der regeering. De verdeeldheid der partijen bracht het plan en de eenheid van het Rijk in gevaar. Do regeering wil van een practisch christelijk stand punt de armen helpen en streeft er naar om den vrede tusschen arbeidgevers en werklieden te bevestigen, waarbij zij op de medewerking van den Rijksdag hoopt te kunnen rekenen. Na eene beraadslaging, die twee dagen heeft geduurd, is het ontwerp naar cene commissie van 28 leden ver wezen. Italië. Door de Senaatsafdeelingen is de commissie benoemd, belast met het onderzoek van het wetsontwerp op het openbaar onderwijs. Dit is hetzelfde onderwerp, dat eenige dagen geleden in de Kamer van Afgevaardigden bijna een minisieriëele crisis had uitgelokt, omdat het met eene meerderheid van slechts acht stemmen werd aangenomen, en de minister van onderwijs, evenals de minister-president daarin een soort van afkeuring zagen. De meerderheid der thans benoemde Senaats commissie is tegen het ontwerp. De oud-minister Sella is in den ouderdom van 57 jaren overleden. Hij was een der bekwaamste mannen van Italië op financieel gebied, zoodat hij dan ook meermalen aan het hoofd van het departement van financiën heeft gestaan. Zijn partij hij behoorde tot de constitutioneele rechterzijde verliest in hem een krachtigen leider. Oosten i*ij IeHongarije, De minister Tisza heeft in het Hongaarschc Huis van Afgevaardigden de interpellatie van den heer Helfy beantwoord betrelfende Ruslands toenadering tot Duitsch- land. De minister verklaarde, dat deze toenadering een feit is, doch zij verandert niets hoegenaamd aan de innigheid of het doel van het Duitsch-Oostenrijksche bondgenootschap; ook wordt het standpunt van Oosten rijk tegenover Rusland er volstrekt niet door gewijzigd. Hit het oogpunt van den vrede is Ruslands toenadering als eene verblijdende gebeurtenis aan te merken, welke het politieke en het zedelijke gewicht der alliantie doet uitkomen. De dagblad-berichten, volgens welke Rusland door deze toenadering een oorlog tusschen Duitschland en Oostenrijk zou beoogen, noemde de minister uit de lucht gegrepen. Met deze mededeelingen verklaarde de interpellant zich tevreden. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Bestrijding der veelwijverij bij de Mormonen. Iemand, die het wel schijnt te weten, doet ten op zichte van de afschaffing der veelwijverij bij de Mor monen in Utah een voorstel, dat niet te verwerpen is. Men moest, zegt hij, in de woningen der Mormonen- vvouwen, die zooals men weet, zeer eenvoudig leven, geen vrome tractaatjes, verhandelingen over de rechten der vrouw, voorlezingen over den onwaardigen stand, dien zij bekleeden, bij haar trachten binnen te smokkelen, maar geïllustreerde modejournalen, zooals de Grasieuse, want vrouwen zijn vrouwen, en allen staan zij onder den invloed van den modeduïvel. Als maar bij de Mormonenvrouwen evenals andere rechtgeloovige vrou wen, de oogen open gaan, als zij eerst met de klacht »dat zij niets aan te trekken" hebben, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat haar mannen verzoeken om nieuwen opschik, dan zouden de mannen al zeer spoedig inzien, dat één vrouw genoeg en zelfs méér dan genoeg voor een man is, die zorgen moet, dat al die japonnen, hoeden, mantels, shawls, linten, strikken, enz. ook betaald worden. De heele opheffing der veelwijverij zou dus slechts neerkomen op een quaestie van geld. De mode is, volgens den schrijver, de eenige macht die den strijd tegen der Mormonen geloofswaan zege vierend zou kunnen volhouden. 't Was te beproeven. De leden der Duitsche cholera-commissie, die zich in Indië bevinden om de oorzaken der cholera te bestudeeren, zijn voornemens nog Goalpara en Dar- jiling te bezoeken en dan naar Duitschland terug te keeren. Den Duitschen keizer staat een zeldzaam bezoek te wachten op zijn verjaardag. Den 22sten dezer, den verjaardag des keizers, wordt een Pruisisch onderdaan, die in het vlek Freiwaldau bij Sagan woont, juist '100 jaar. De grijsaard is nog flink genoeg om een reis naar Berlijn te ondernemen, waar hij dan wil trachten den keizer mondeling geluk te wensehen. De kerk, ter herinnering aan Garfield gebouwd, is te Washington onlangs ingewijd. Zij is in half gothischen stijl gebouwd, terwijl men er tevens een groote zaal heeft aangebouwd tot het houden van Zondagsschool. De kosten bedragen circa 150,000 gulden, welke uit particuliere bijdragen worden bestreden. Bij de inwij dingsplechtigheid waren de president Arthur en de staatssecretaris Frelinghuysen tegenwoordig. Vooraf was docr den president een prachtige collectie bloemen gezonden ter versiering van den predikstoel. Uit Lynchburg in Virginia bericht men, dat door eene ontploffing in een kolenmijn bij Pocahontas '150 rnenschen zijn omgekomen. Omtrent de oorzaak der ontploffing wordt vermoed, dat een der mijnwerkers een met gas gevulde afdeeling is binnengegaan. De mannen, die tot redding der verongelukten in de mijn afdaalden, vonden een aantal verminkte lijken het was hen ecliter onmogelijk in de mijn te blijven. De catastrophe had tegen middernacht plaats; de slachtoffers zijn grootendeels vreemdelingen. In alle spoorwegstations en politie-bureaux van Peters burg ziet men groote biljetten aangeplakt, waarbij 5000 roebels worden uitgeloofd aan hem, die door voldoende inlichtingen te geven, medewerkt om Sergins Petrow Degaieff, den moordenaar van Soudeikin, in hechtenis te doen nemen, en '10,000 roebels aan hem, die na de politie zijn schuilplaats aangewezen te hebben, tot zijn arrestatie medewerkt. Aan de vier hoeken van het biljet komt het portret van den moordenaar in verschillende opnemingen voor, als met en zonder baard, met pels en muts en zonder deze kleedingstukken. Naar de portretten te oordeelen moet hij 30 a 35 jaren oud zijn. De dynamietmannen schijnen hun arbeidsveld reeds tot Canada uitgestrekt te hebben. Men bericht namelijk, dat de politie te Toronto een complot ontdekt heeft, dat ten doel had het parlementsgebouw in de lucht te laten'springen. Bij het vernemen van dat bericht ontstond in de geheele stad een groote opschudding en de ambtenaren, die in het bedreigde gebouw woonden, hebben het vei laten. Ook de afgevaardigden gevoelen zich niet op hun gemak, daar de misdadigers voor nemens waren hun plan tijdens eene zitting ten uitvoer te brengen. De grootste voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen, en de hoofdpersoon, die met de uitvoering dei- daad was belast, moet een fenian uit Buffalo zijn. In Rusland is de secte der wedertloopers in den laatsten tijd weder voor den dag gekomen. Een zen deling van die secte kwam te Hupsal in Lijfland en dompelde de bekeerlingen in eene bijt, terwijl de thermometer '10 graden wees. Hij zelf had een pak aan van leer en gutta-percha. Treurig was het te zien hoe de nieuwe leden van het genootschap hunne kleederen weder op het natte lijf aantiokken en daarna een halven nacht naar de predikatie van den zendeling luisterden. Natuurlijk ontbrak het niet aan talrijke toeschouwers en de straatjeugd maakte er een pretje van. "Vooral schepte zij veel vermaak in een wederdooper, die eenige dagen achtereen op zijn dak doorbracht om zekerder te zijn, dat hij het bazuingeschal zou hooren. De stad Marseille en hare omstreken worden door een dievenbende zeer onveilig gemaakt. Volgens de Petit Marseillais is deze bende uitstekend georganiseerd en heeft zij reeds menigen slag geslagen. Door een bloot toeval echter is de politie nu op het spoor gekomen van een reeks verdere plannen, die allen reeds behoorlijk waren voorbereid, en waarbij ook plan was inbraak te plegen in de afdeeling der dokken, liet zoogenaamde »gewelf", waarin kostbare goederen, zoowel als de in bewaring gegeven edelgesteenten, juweelen, gouden en zilveren sieraden enz. geborgen waren. Natuurlijk is deze bergplaats echter door alle voorzorgsmaatregelen omringd. De ingang is afgesloten door een dubbele ijzeren deur, die slechts met acht geheime sloten kan worden geopend. In dat «gewelf" liggen niet zelden stukken van verscheidene inillioenen. Door het gebeurde te Alexandrië vóór het bombardement werden, zooals men weet, vele Fransche familiën genoodzaakt hare kostbaarheden naar Marseille in veiligheid te brengen. Voorts worden er tegenwoordig schatten bewaard aan Oostersche essence van rozenolie. Deze wordt ingevoerd in lucht dicht gesloten vertind koperen bussen of in kristallen flacons met hermetische sluiting. Deze essence is '1000 fis. per kilo waard en wordt natuurlijk met de uiterste zorgvuldigheid bewaakt. De lucht er van is zoo door dringend, dat ondanks de best mogelijke sluiting, het gewelf spoedig gevuld is van een heerlijken, maar tevens zeer gevaarlijken geur; een verblijf van een paar uur zou, als de deuren gesloten waren, onver mijdelijk den dood door verstikking tengevolge hebben. Het blijkt uit de bekentenis van eenige leden dei- bende, dat men het werkelijk op dit «gewelf voorzien had en, ofschoon er niet veel gevaar bestond dat de toeleg gelukt zou zijn, blijkt er toch uit met welke brutale schelmen men te doen heeft gehad. In Engeland, is een beweging ontstaan ten gunste van Baker-Pachadie eenige jaren geleden uit bet Engelsche leger werd verwijderd' wegens een galant avontuur in een spoorwegwaggon om hem zijn vroe- geren rang van kolonel terug te geven. Men wijst vooral op zijn moedige houding in den Turkschen oorlog en op zijne overwinningen in Egypte behaald. Hierdoor heeft hij veler sympathie gewonnen, zoodat een zich noemende «English Lady" veel tegenkanting heeft ondervonden op haar ingezonden stuk in de Standard, waarin zij de militaire autoriteit waarschuwt zulk een gevaarlijk persoon weder in Biitschen dienst te nemen. De Standard heeft niet minder dan 200 brieven van Engelsche dames ontvangenwaaruit blijkt, dat de opinie van bijna al deze dames is, dat het Britsche leger er niet minder aan toe zou zijn, met wat meer mannen als kolonel Baker. De nalatenschap van Josephine Gallmeyer, de be kende Weener actrice, zal in April worden verkocht. Een Weener blad maakt van eenige bijzonderheden melding, die in deze nalatenschap voorkomen. Zoo hangt tegen een ebbenhouten kast de eerste affiche, waarop de naam van Gallmeyer te lezen staat. Zij is uit Brünn van 13 September '1853 gedagteekend en kondigt drie stukken in één bedrijf aan waarin de artiste voor het eerst de planken heeft betreden. Tegen den rechter wand van het salon staat een glazen kastjewaarin zich allerhande sieraden bevinden. Daaronder behoort ook een armbanddie zij. van keizer Frans Jozef ontving. Vervolgens ziet men een kleine vergulden galg, waaronder een klein rond photographie- lijstje hangt. In dit lijstje plaatste Josephine Gallmeyer steeds het portret van den persoon, die op dat oogen- blik haar grootste vijand was een wraakneming waarin zij veel vermaak schepte en welke voor haar doodvijand volkomen onschadelijk was. Aan portretten van kunstenaars ontbreekt het in deze nalatenschap niet, waaronder men ook het portret van Wagner met zijne handteekening aantreft. Van de vele curiositeiten moet nog melding gemaakt worden van een bronzen urn, waarin de kunstenares de asch van alle haar toegeworpen kransen bewaarde. De geheele catalogus bevat 1387 nummers. De waarde der guano als bemestingsmiddel was reeds den ouden Peruanen bekend. Vele eeuwen geleden vaardigden de Inka's reeds een wet uit tot bescherming der vogels op de Chincha-eilanden, om een uitputting van den voorraad te verhinderen en bedienden zij zich van guano tot vruchtbaarmaking hunner kuststreken. Zoo ook verhaalt de Arabier Edrisi ('1154 n. C.) dat in de Persische golf op de naakte eilanden tusschen Dalfau en Bohreia een soort vogelnest gevonden wordt, die alle bekende mestsoorten in waarde overtreft. De eerste proeven van guano bracht Alexander von llumbolt in het begin dezer eeuw naar Europa en gaf tegelijkertijd de eerste nauwkeurige aanwijzingen over de wijze van verzameling dezer stof, de behan deling en het gebruik daarvan bij de Indiaansche bevolking van Peru en Chili. De eerste proefneming, om Peruaansche guano als meststof naar Europa uit te voeren, hadden plaats in '1832, maar vielen voor de ondernemers zoo ongunstig uit, dat eerst in '1840 de proef door een handelshuis te Lima herhaald werd. Op aanmoediging van de Britsche maatschappij van landbouw werden uitgebreide bemestingen met guano ondernomen, die zulke glansrijke gevolgen hadden, dat deze handel in korten tijd een ongedachten omvang en belangrijkheid verkreeg, zóó zelfs, dat men vreest dat de voorraad der Chincha-eilanden daardoor weldra verbruikt zal zijn. Gelukkig heeft de natuur voor tal van andere guano-verzamelplaatsen gezorgd. Op de vergadering der aandeelhouders van het Suez-kanaal ter bekrachtiging van de overeenkomst

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 6