Z1ER1KZEESCHE COURANT. voor het irrondis- sement Zierizee. 1884. No. 20. Woensdag 12 Maart. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-A"V0ND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden fi,Fr an co per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LARE1VMA1V. ZIERIKZEE, 11 Maait 1 884. Het dragen der wapenen door soldaten buiten dienst, hetwelk zoo dikwijls reeds aanleiding gaf tot klachten, wil het Ilaagsche Dagblad minder gevaarlijk maken door het na des middags vier uur te verbieden. Des avonds, als de wijsheid dikwijls in de kan is, wordt de sabel gevaarlijk. Gaat dit »conciliante" voorstel gelijk het blad het noemt door, dan krijgen wij dus dit besluit: De Minister van Oorlog Overwegende, dat de manschappen dronken zijnde hun wapenen gebruiken Overwegende, dat de manschappen gewoonlijk eerst na vier uur des avonds dronken zijn besluit: Het dragen van wapenen na vier uur des avonds te verbieden. 't Zal een aardige afwisseling zijn in onze droge Recueil Militaire. D. v. N. De Haagsche Margarineboterfabriek is op de tentoon stelling te Calcutta bekroond met de zilveren medaille, de hoogste onderscheiding daar aan Margarineboter toegekend. Men verwacht binnen weinige dagen de uitlevering van Schepop, een der moordenaars van den boeren knecht onder I-Ieinoo bij Raalte. Het schijnt dus, dat er termen gevonden zijn om Schepop, die nog in Kleef in hechtenis zit, te kunnen uitleveren. Een schipper te Bolsward was in de laatste dagen j druk in de weer om geld te leenen tot het aankoop en i van een nieuw schip. Toen hij f 300 bijeen had, is hij met de nooderzon vertrokken, terwijl hij zijn vrouw en drie jonge kinderen heeft achtergelaten. Er ontstond dezer dagen plotseling storing op de telegraaflijn stuschen Ilellevoetsluis en Middelharnis. Een nauwkeurig ingesteld onderzoek bracht aan 't licht, dat van de kokerpaal van den Hanngvlietkabel bet deurtje was opengebroken en het slot er bij hing, terwijl de verbinding tusschen de landlijn 'en den kabel losge schroefd was. De politie doet onderzoek. Vrijdagmorgen zijn door de maréchaussée te Breda in voorloopig arrest genomen twee aldaar wonende personen, die verdacht worden in betrekking te staan tot den in het postkantoor aldaar gepleegden diefstal, j Een hunner behoort tot het personeel der brieven bestellers, de andere is als meesterknecht werkzaam in een te Breda gevestigde sigarenfabriek. Waarschijnlijk is men tot deze arrestatie overgegaan, naar aanleiding van dezer dagen bij den Officier van Justitie en den Commissaris van Politie in de bus geworpen naam- j looze brieven, inhoudende mededeelingen, dat de daders 1 van den diefstal niet in de verte, maar in de nabijheid i moeten gezocht worden. Omtrent minister Moddermans aankomst in den Haag vernemen wij het volgende In de wachtkamer le klasse waren tal van belang stellenden bijeengekomen. Onder hen vond men oud- ambtgenooten van den heer Modderman, leden van de magistratuur en van de corporatiën der balieleden der Staten-Generaal, van den Gemeenteraad en nog eenige zijner naaste verwanten en vrienden. Bij afwezig heid van den burgemeester, die tot zijn leedwezen verhinderd was deze verwelkomingbij te wonen sprak een van de leden van de commissie den heer Modderman met eenige weinige woorden toe. Hij wees er op, dat zij, die hier waren samengekomen, behoefte gevoelden, om een handdruk te wisselen met hem, aan wien het Vaderland zooveel was verplicht, en aan wien het voorrecht te beurt was gevallen na eene zoo lang durige en ernstige ongesteldheid in de stad zijner inwoning terug te keeren. Hij wenschte hem een lang leven toe en hoopte, dat het hem gegund mocht worden in het volle genot zijner gezondheid nog lang zijne krachten te wijden aan maatschappij en Staat. De heer 'Modderman dankte het Opperwezen voor het voorrecht dat hem heden te beurt viel. Hij behoefde niet te zeggen, dat de laatste 9 maanden, die hij in het buitenland heeft doorgebracht, voor hem rijk zijn geweest aan onaangename en aangename herinneringen. Aan de onaangename dacht hij niet meer: de aange name waren voor hem eene bezitting voor het leven geworden. Nu zich daarbij nog deze hartelijke ver welkoming kwam voegen, moest hij allen aanwezigen dank zeggen voor de hem ook wederom thans betoonde sympathie en hoopte bij, dat de welgemeende wenschen, door den spreker geuit, mochten worden vervuld. De heer Modderman wisselde daarna een handdruk met elk der aanwezigen en keerde met zijne familie naar zijn huis terug. De jongelieden van Zuid-Afrika, die eene weten schappelijke opleiding willen genieten, noodig voor de bekleeding van verschillende betrekkingen in de maat schappij, trekken thans meerendeels naar de hoogeschool van Edinburg. Wat hen weerhoudt de Nederlandsche hoogescholen te bezoeken, waar velen zeer gaarne zouden willen studeeren, zijn vooral de bezwaren welke de eischen voor de toelating tot de Nedorl. universi teiten in den weg leggen aan degenen, die in het buitenland hun opleiding hebben genoten. Wij vernemen echter, dat de superintendant voor het onderwijs in de Zuid-Afrikoansche republiek, de heer Du Toit, met den Minister van Binnenlandsche Zaken in overleg is getreden over het wegnemen dier bezwaren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Regeering zal trachten daartoe door' eene wijziging in de wet op het hooger onderwijs den weg te banen. Drie kwartjesvinders" hebben Donderdag j.J. op de markt te Schagen hunne kunsten weder vertoond. Een landbouwer uit de gemeente Sint-Maarten werd door hen voor omstreeks f '160 beetgenomen. De bedrogene deed aangifte bij de politie. Deze was bij het vertrek van den middagtrein tegenwoordig, om zoo mogelijk de heeren te vinden. Zij waren evenwel nergens te zien. Het toeval wilde echter, dat een hunner vorige slachtoffers hen te Zijdewind in den trein zag stappen. Hij meldde zijn ontdekking dadelijk aan den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die juist van de kanton gerechtzitting naar Alkmaar terugkeerde, en nu per telegraaf de politie aldaar waarschuwde. Het gevolg was, dat twee van de oplichters te Alkmaar uit den trein werden gehaald. Den derde heeft men nog niet in handen. Er heeft zich te Amsterdam eene vereeniging ge constateerd van Amsterdamsche en Rotterdamsche schippers en scheepsbevrachters, met het doel eene geregelde beurt vaart met goed ingerichte lich terschepen tusschen Amsterdam en Rotterdam in 't leven te roepen. Twintig welbekende schippers hebben zich daartoe vereenigd en eenige scheepsbevrachters hebben zich daarbij aangesloten. Naar het gerucht wil, moeten een dertigtal kisten met schilderijen, uit ons land verzonden, naar de ten toonstelling te Nizza voor de afdeeling »Schoone Kunsten", daar nog ongeopend en onbeheerd aan het station staan, daar de regeering nog geen commissaris benoemd heeft. Voorzeker geen aanmoediging voor de inzenders om in het vervolg mede te doen'. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Bij de komst der Transvaalsche deputatie te Amster dam zijn nog enkele ongelukken gebeurd. Een houten afdak, waarop verscheidene personen stonden, stortte in, zoodat allen naar beneden vielen en eenigen ervan min of meer gekwetst werden. Door het gedrang nabij het station bezweek het hek, dat rondom de remise der tramwagens is geplaatst. Verschillende vrouwen en kinderen tuimelden van de hoogte af en kwamen in zeer onzachte aanraking met elkander. Op de Prins Hendrikkade werden twee personen door rijtuigen aan gereden en ernstig aan de beenen verwond, terwijl op het Damrak een kleine jongen een trap van een paard tegen het hoofd kreeg, zoodat hij naar het gasthuis moest worden vervoerd. Voor de scherp schutters toonde het volk niet veel eerbied. Op de Prins-Hendrikkade gingen eenige jongens aan de ge weren hangen, zoodat de schutters een bakkerswinkel moesten ingaan om tegen die baldadigheid gevrij waard te zijn. Buitenland. F rank i* ij k. De begrooting voor '1885, die Maandag aan de leden der Kamer van Afgevaardigden is rondgedeeld, wijst een excedent van '176,000 francs aan uitgaven aan. De ontvangsten zijn 22 millioen hooger dan op de begrooting van 1884. De geraamde uitgaven worden door de regeering onvermijdelijk geacht. Echter zal geen enkele nieuwe belasting worden voorgesteld. Door den Senaat is in de zitting van Vrijdag het handelsverdrag met Oostenrijk aangenomen. Aan de prefecten is door den heer Schnerb, hoofd der veiligheidspolitie, namens den minister van binnen landsche zaken een circulaire gezonden om inlichtingen te bekomen omtrent den stand der koningsgezinde partij. De prefecten moeten een gedrukt formulier invullen, waarin de volgende vragen zijn gesteld: Heeft de partij zich na het overlijden van den graaf van Chambord georganiseerd? Hoe werkt hare organisatie? Over welke bladen heeft de partij te beschikken? Zijn het oude bladen, die reeds bij de partij van den graaf van Chambord waren aangesloten of zijn het nieuw- opgerichte bladen? Zijn er comité's? Nieuwe of oude? Waarin onderscheiden de nieuwe zicli van de oude? Dit formulier moet zoo spoedig mogelijk ingevuld aan het persoonlijk adres van den heer Schnerb terug gezonden worden, terwijl het van een dubbele enveloppe moet voorzien zijn. Ook zullen alle andere notitiën, op de royalistische partij betrekking hebbende, den minister welkom zijn. Brieven van De Brazza uit Afrika, die den 23 December zijn afgezonden, schilderen den algemeenen gezondheids toestand als gunstig, terwijl de zending met succes wordt voortgezet. Andere berichten daarentegen deelen mede, dat de stelling van De Brazza onhoudbaar wordt, wanneer niet spoedig maatregelen worden getroffen. Volgens le Temps zal de heer Waddington, de Fransche gezant te Londen, spoedig naar Parijs komen om met den lieer Ferry over het tusschen Engeland en Portu gal gesloten Congo-verdrag te beraadslagen. Onitsclila nd. De verkiezing van het bureau van den Rijksdag was Vrijdag- zeer spoedig afgeloopen daarentegen gaf de oude gewoonte om de leden, die intusschen over leden zijn, met een enkel woord te herdenken, tot een cier onaangenaamste incidenten aanleiding. Toen de president den heer Eduavd Lasker herdacht, vroeg de heer Rickert het woord om zyn dank uit te spreken voor de symphatie der Noord-Amerikaansche Kamer van Afgevaardigden. De voorzitter merkte op, dat de heer Rickert niet was in, maar buiten de orde. De heeren

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1