Buitenland. aldaar heeft doorgebracht, is thans daaruit ontslagen, niet om weer als tamboer bij de grenadiers te gaan dienen, maar omdat hij wegens verlamming daartoe verder ongeschikt is verklaard. Hij schijnt niet geheel genezen te kunnen worden. Slechts gebrekkig kon hij zich over de straat bewegen op zijn tocht naar het station. Het feit, dat in Deventer een vrouwelijke leerling, de löjarige Aaltje Stegeman, op 't gymnasium is toegelatendoet de Arnh. Ct. het volgende opmerken Geen profeet is geëerd in zijn eigen land. Te Deventer, de woonplaats zelve van Jan Holland, die in zijne «Moderne Heksen" zoo ernstig gewaarschuwd heeft tegen de verstandelijke ontwikkeling der meisjes, is thans een vrouwelijke leerling op het gymnasium geplaatst. Het schijnt, dat het dynamiet van de »Echolvne", dat in zee ligt en dat nog duizenden kilogrammen bedraagt, begint los te komen. Gedurende den ganschen dag werden Maandag te Scheveningen groote partijen, hetzij door de politie, hetzij door knapen of volwassenen op het strand ge vonden en aan de politie afgeleverd, zoodat zij ten slotte in het bezit was Van een quantiteit, groot genoeg om geheel Scheveningen in de lucht te doen vliegen. Dinsdagmorgen heeft de commissaris van politie aldaar alles weder in groote vuren in de duinen verbrand. Den heer Vernée, die zelf de patronen in het vuur wierp, vlogen nu en dan de stukken hout en het zand om de ooren. Men kan dien ambtenaar niet dankbaar genoeg zijn voor zijn aanhoudende zorgen, en er behoort waarlijk moed toe, om met die gevaarlijke, meestal bevroren zelfstandigheid zoo te handelen als hij steeds belange loos en onverplicht doet. Te Noordwijk verloor voor eenigen tijd bij het verbranden van dynamiet een onder-officier der mineurs het gezicht. Er ligt ons echter een vraag op de lippen, en wel deze: neemt men in de onmiddellijk nabijgelegen ge meenten Loosduinen en Wassenaar ook, en voldoende maatregelen, en zoo ja, welke? Ook daar zal wel voortdurend dynamiet aanspoelen. Een antwoord daarop vanwege de Regeering zou velen gerust stellen. De zaak is er ons bedunkens meer dan belangrijk genoeg voor. Vad. Omtrent den diefstal aan het postkantoor te Breda verkeert men nog in de diepste duisternis. De justitie heeft nog niet de minste aanwijzingen ontvangen, tenzijde beide anonieme brieven (een aan liet adres van den officier van justitie en een aan den commis saris van politie) eenig licht verspreiden, wat tot dus ver onbekend is. Naar men zegt, is de belangrijkste getuige in deze zaak een lieer, die des nachts omstreeks één uur brieven in de bus van het kantoor wierp, en bij die gelegenheid eenig geritsel binnen hoorde, waarop hij een oogenblik later in de nabijheid zijner woning gekomen, een schel fluitje vernam, dat hem tot gróoteren spoed naar huis aanzette. Op den Aca demiesingel, in de nabijheid van het postkantoor, is voorts een mes gevonden, dat men ook in verband met den diefstal of de «inbraak" wil brengen. Doch beide gegevens verspreiden weinig licht in de duisternis. De officier van justitie te Brecla heeft met betrek king tot den aldaar in het postkantoor gepleegden diefstal de volgende kennisgeving rondgezonden «Wie in den nacht van Donderdag 28 op Vrijdag 29 Februari iemand ontmoet of gezien heeft in of buiten de stad met een houten bruin kistje, of wie in dien nacht iemand het postkantoor of de directeurs woning heeft zien in- of uitgaan, wordt dringend verzocht zich aan te melden bij den heer rechter commissaris mr. Dumont, bij den heer officier van justitie of bij den lieer inspecteur der posterijen. «Een belooning van f 50 (zegge vijftig gulden) wordt toegezegd aan hern of haar, die eenige aan wijzing doet, welke strekt tot de ontdekking van den dader of de daders van den gepleegden diefstal." Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In het dorp Saint-Jullien bij Marseille, heeft een jongmenseh, die tuinman geweest was in een klooster aldaar, doch wegens zijne brutaliteit uit zijn dienst was ontslagen, om zich te wreken een revolverschot gelost op de moeder van het klooster, die onmiddellijk dood nederviel en op een non, die zwaar gewond werd. Door de gendarmen achtervolgd, loste de wraakzuchtige nog een paar schoten op een gendarme zonder zijn doel te treffen. Deze moesten ook van hunne wapenen gebruik maken om zich van den wreedaard te kunnen meester maken en zij joegen hem twee kogels door het hoofd, zoodat hij bewusteloos ter aarde stortte. Een zonderlinge zelfmoord is door een heer te Parijsgepleegd, wiens financiëele toestand langzamerhand slechter was geworden. Ziende dat hij weldra in volslagen armoede zou vervallen, sloot hij zich in zijn kamer op, na vooraf een kleine kleedermakersrekening betaald en zijn dokter gewaarschuwd te hebben op een bepaald uur bij hem te komen. Toen de geneesheer voor zijn deur kwam, vond hij deze gesloten en door bemiddeling van den concierge, die ook een sleutel van de deur in zijn bezit had, ging de dokter binnen. Ilij vond zijn patient dood in zijn fauteuil. De on gelukkige had zich twee revolverschoten in liet hoofd gelost, waarop de dood onmiddellijk was gevolgd. Te Utica (New-York) heeft een brand de voor naamste handelshuizen, een bank en de bureels van de Observer vernield. De schade bedraagt 800,000 dol lars. De fabriek van tinnen waren te Portland (Connecticut) is door brand vernield. De schade wordt op 400,000 dollars geschat. In de nabijheid van Forfar in Schotland heeft een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats gehad. Drie treinen zijn in botsing gekomen, waardoor een aantal spoor weg waggons is vernield. Bijzonderheden ont breken nog. Duitschland. Bij de derde lezing der begrooting in het Huis van Afgevaardigden hebben de heeren Loewe en Windthorst een voorstel ingediend, waarbij de regeering verzocht wordt bij den Rijksdag een wetsontwerp in te dienen, waarbij alle loterijen woj'den afgeschaft. Wegens onge steldheid van den heer Loewe, moest de heer Windt horst het voorstel toelichten. Veel oppositie tegen dit voorstel bestond er niet, doch de minister meende, dat de zaak erger wordt voorgesteld, dan zij werkelijk is. Na eene redevoering van den heer Schmidt, die de loterijen verdedigde, werd het voorstel van de heeren Loewe en Windthorst verworpen. Daarentegen werd een motie van den heer Minnigerode aangenomen, waarbij de regeering verzocht wordt zich met de andere Duitsche Staten te verstaantot oplossing dezer quaestie. De kroonprins zal den 9den dezer te Kiel aankomen om zijn zoon, die met de »01ga" een langdurige reis naar verschillende werelddeelen heeft gemaakt, te ont vangen. Grroot-Brittanje. Brighton heeft opnieuw den heer Marriott naar het Parlement afgevaardigd. Bij de in deze week gehouden stemming ontving hij 5418 stemmen tegen 4041, die op zijn mededinger, den heer Ronner, liberaal, waren uitgebracht. In 1880 kreeg de heer Marriott als liberale candidaat de meerderheid, maar hij ging tot de con servatieve partij over, omdat hij de Egyptische, politiek der regeering niet kon goedkeuren. Na de verwerping van de bekende motie-Northcote, waarbij wantrouwen in de regeering betuigd werd wegens hare politiek in Egypte, legde Marriott zijn mandaat neder, om zich weder aan zijne kiezers voor te stellen, doch nu als conservatief candidaat. De Britsche commissaris in Bechuanaland, de heer Mackenzie, heeft Woensdag zijne laatste instructiën van de regeering ontvangen. Hij zal den 14den dezer naar Zuid-Afrika vertrekken. De markies van Hartington deelde Woensdag in het Lagerhuis mede, dat generaal Graham geen bevel heeft ontvangen om naai- Trinkikat terug te keeren. Het tractaat, dat tusschen Engeland en Portugal gesloten is met betrekking tot den Congo, is bij het Lagerhuis ingediend. Hierin wordt door Engeland de souvereiniteit van Portugal over een deel van de west kust van Afrika erkend. Een gemengde commissie zal benoemd worden tot het regelen der scheepvaart op den Congo. De contractanten verbinden zich om de afschaffing van den slavenhandel op de oost- en west kust van Afrika zooveel mogelijk te bevorderen. Gemengd Buitenlaiidscli Nieuws. Het is niet onmogelijk, dat O'Donovan, de welbe kende Dailij News-correspondent, toch nog in leven is. Men zegt, dat hij door een der opstandelingen wei'd verkocht aan een koopman te Darfour. Hij droeg geen militaire uniform en daardoor behield hij het leven. Zijn meester behandelde hem goed en O'Donovan schikte zich in zijn lot. De Engelsche regeering heeft besloten 1000 pd. st. uit te loven aan den persoon, die inlichtingen zou kunnen verschaffen omtrent den dader dor jongste aanslagen op de spoorwegstations van Londen. Ook de spoorwegmaatschappijen bieden 1000 pd. st. aan. De politie heeft eene circulaire tot de koetsiers gericht, waarin inlichtingen gevraagd worden over de handelingen van drie mannen, wier signalement, in de circulaiie nauwkeurig wordt opgegeven. Deze drie personen worden verdacht de reistasschen met de helsche machines in de bagagekamers afgegeven te hebben. De koningin van Taïta, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, beklaagt zich over de indringendheid der Parijsche reporters. Overigens laat zij zich van alles op de hoogte stellen. Maandag woonde zij een zitting in het Paleis Bourbon bij, waar de tribune van den president der Republiek te barer beschikking was gesteld. In de vorige week werd te Niederhausen een bende Zigeuners aangehouden, die twee kinderen met zich voerden, van welke men vermoedde, dat zij niet tot de bende behoorden. De Zigeuners werden ondervraagd en zij zeiden, dat zij het eene kind ten geschenke gekregen hadden, terwijl het andere door aankoop hun eigendom was geworden. Het signalement van een der kleine komt overeen met dat van het kind, dat sedert eenigen tijd te Diedendofen vermist wordt, en voor welks terugbezorging de vader 100 Mark heeft toe gezegd. Den vader is onmiddellijk van deze aanhouding telegraphisch kennis gegeven. Omtrent de ontploffing van een pakket in het post kantoor van Gnesen verneemt men nog nader, dat het pakje geadresseerd was aan den grondbezitter Von Malczewski, die liet echter weigerde, daar de afzender hem onbekend was en hij geen pakken van onbekenden accepteerde. Het pakket moest nu aan den vermoedelijken afzender teruggezonden worden en het lag onder de pakketten, die tot verzending gereed lagen. Een knecht die met het tellen der collis belast was, wierp ze van den eenen hoek naar den andere en zoo kwam hem ook het bewuste pakje in de hand. Op het oogenblik, dat het op den grond viel, volgde de ontploffing. Donderdag is te Weenen een anarchist gevangen genomen, die gebleken is een gevaarlijk persoon te zijn. Hij heet Anton Kamerer. De arrestatie geschiedde eerst na eene hevige worsteling op straat, waarbij Kamerer door elf revolverschoten drie politie-dienaren verwondde. De politie verbood aanvankelijk de openbaar making van het gebeurde door de dagbladen, omdat zij nog andere personen op liet spoor was. Zaterdag had dan ook te Budapest de inhechtenisneming plaats van den redacteur Arnim Prager, die het Hongaarsche socialistenblad Der Radikcd uitgeeft. In het bezit van Prager werd geldswaardig papier gevonden, dat bij den diefstal en moord, gepleegd te Weenen op den bankier Eisert in diens bureau gestolen is, zoomede geschriften, welke voor Prager bezwarend zijn. Volgens opgave der politie is gebleken, dat de anarchisten met den genoemden diefstal en moord betrokken zijn. In een omnibus. Twee inwoners van Oran, eenige jaren gehuwd, doch voortdurend met ellca&r in strijd tengevolge van jaloerschheid wederzijds, besloten tot echtscheiding over te gaan. Mevrouw X was vergunning gegeven naar hare familie te gaan, zoolang het proces aanhangig was. Dinsdag bracht het toeval de echt- genooten te zamen in een omnibus, die buitengewoon stootte. Zij zagen elkander boos aan. Eensklaps door een schok van den wagen geraakten zij van de bank en kwamen in eikaars armen terecht. Tegen déze beschikking van het lot waren zij niet bestand en omhelsden elkander. Alle passagiers waren min of meer aangedaan. Te Gambetta stapten zij uit, ver volgden gearmd als twee jeugdige verliefden hunnen weg, geheel verzoend en vast besloten niet meer jaloersch te zijn. Het gebeurde was spoedig ruchtbaar en had zelfs een stijging in de aandeelen der omnibus maatschappij tengevolge. Bradlaugh heeft een langen brief aan Northcote geschreven, waarin hij o. a. zegt, dat de geheele rechterlijke macht zoo verdorven is, dat zij bereid is om een onrechtvaardige uitspraak te doen, wanneer de Regeering dat verlangt. Bradlaugh verwijt Northcote, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan de gemeenste insinuaties en noemt zijn houding tegenover hem »a mean and spiteful act, unworthy an English gentle man." Ten slotte geeft Bradiangh zijn verwachting te kennen, dat zijn tijd komen zal, en dan zal hij in het Lagerhuis voorstellen, «dat al de moties betreffende Charles Bradlaugh, die hem beletten aan de wet te gehoorzamen en hem straften, omdat hij dat deed, uit de dagboeken van het Huis zullen worden geschrapt, als zijnde in strijd met de rechten der kiezers." De vorige week Zaterdag is weder in de bagage kamer van een ander spoorwegstation van Londen, Ludgate Hill-station, een zak van zwart laken gevonden, welke denzelfden vorm had als die, welke men in Charing Cross-station heeft gevonden. Bij de opening vond men 47 kleine pakjes, ongeveer 12 kilo dynamiet bevattende, in gekleurd papier gewikkeld. Het uur werk, waaraan een geladen pistool was bevestigd en dat de ontploffing moest veroorzaken, was van Ameri- kaansch maaksel. Men heeft opgemerkt, dat de ont ploffing tegen 12 uur moest plaats hebben, doch wegens een gebrek aan het mechaniek is de aanslag verijdeld. De ontploffing had een groote ramp ten gevolge kunnen

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2