ZIERIKZEESCHE COURANT. voor hot arroodis- jüsement Zieri 1884. No. 19. Zaterdag 8 Maart. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVEKTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Fr a nco per post f I, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMH, Buitenlandsch, Overzicht. De overwinning, door do Engelsclie troepen onder Graham op de opstandelingen onder Osman Digina bij de bron Teb behaaldis van veel gewicht, niet alleen omdat Osman Digma groote verliezen geleden heeft, maar vooral om dat dit de nekslag is voor het geloof aan de onoverwinnelijkheid van den Mahdi. Dergelijke veranderingen van opinie gaan vooral in het Oosten spoedig in zijn werk, eu men spot nu niet langer met de Engelschende opstaude- liugeu ondervinden nu dat de met speren ge wapende strijders voor Allah niet opgewassen zijn tegen de repetitie geweren der verwenschte Christenhonden. Toen de vijand het slagveld verlaten had, word er voor dien nacht door de Engelschen gekampeerd, en naar Tokar een sommatie gezonden, die het gewenschte gevolg had, want toen de troepen er den volgenden dag kwamen, gaf liet garnizoen zich dadelijk over. Graham beeft echter bevel gekregen niet in Tokar te blijven, en de stad is nu wellicht reeds weer verlatenhet was den Engelschen dan ook alleen te doen om hun prestige te handhaven. Zij zijn volstrekt niet voornemens Osman Digma in de woestijn ua te zetten het bericht van de Times moet in dezen zin opgevat worden, want liet zou al te bespottelijk zijn als de Engelschen Egypte nu reeds verlietenzij zullen minstens tot den herfst moeten blijven, dan zal het blijken of de Mahdi krachtig genoeg is om zijne overwinningen in het Noorden voort te zetteu. De ex-slavenbande- laar Osman Digma heeft zijn manschappen nu hereenigd op geringen afstand van Soeakim, men kan dus binnenkort een tweeden slag ver wachten, waarvan liet voor de Engelschen te hopen is dat hij meer beslissend zal zijn. In Londen maakte men zich reeds ongerust dat Gordon's zending mislukt was, doch Glad stone heeft in het Lagerhuis verteld dat hiervan bij de regeering niets bekend was, en dat Gordon plan had vooiioopig in Khartoum te blijven. Zijn prestige heeft hij er door de verschillende proclamaties niet op verbeterd; eerst maakte hij de Arabieren bang met een Tnikseh leger, eu toen dat niet hielp, met een Engelsch. Men kan den Soedaueezen wel veel wijsmaken, maar zij beginnen nu achter de schermen te kijken en slikken niet alles meer wat Gordon hun belieft op te disschen. Een zijner laatste telegrammen berichtte dat de kanonneerboot, die hij onder bevel van zijn adjudant den Witten Nijl bad opgestuurd om daar de boel te verkennen, teruggekomen is, en de ontvangst die baar te beurt viel moet niet al te vriendelijk geweest zijn. Van het oorlogstooneel in Toukiu valt weinig nieuws te zeggende Franschen bewegen zich meer en meer in de richting van Bac-Ninh, en een aanval op die sterkte slaat dus voor de deur. Te Anzin hebben de mijnwerkers grève gemaakt en allerlei ongeregeldheden bedreven Éinile Zola, die er heen gegaan is om stof te verzamelen voor een nieuwen roman, vindt er den boel dus tamelijk in het honderd. Aan den Minister van Openbare Werken werden in de Kamer inlichtingen gevraagd, die door hem geweigerd werdenmen zal hem er nu formeel over interpelleeren. Als aanleiding tot deze quaestie, waar de regeering zich natuurlijk liefst buiten zou houden, wordt door sommige leden der uiterste linkerzijde genoemd de te groote macht der mijn-compagnieën, om de voorwaarden van den arbeid naar willekeur te regelèn en te veranderen. Tegen den zin der regeering is door de Kamer besloten de uitvoering der wet, die het geven van onderwijs aan niet-geestelijken opdraagt, niet langer uit te stellenmet de quaestie der onderwijzeis-tractementen wil men bet op een aceoordje gooien. Het Noorweegsche Eijksgericht beeft den Minister Selmer veroordeeld wegens inbreuk op de rechten der volksvertegenwoordiging. Terwijl de grondwet bepaal!, dat in een driemaal lier- haalde beslissing van bet Storthing door den koning geen verandering kan worden gebracht, en dat zoo'u besluit geheel buiten zijn veto valt, had hij den koning in een onderwerp, dat wij ziging der grondwet medebracht, geadviseerd dat grondwettige bepalingen niet dan met goed vinden van de kroon kunnen worden herzien. Men gelooft echter niet dat het vonnis zal worden uitgevoerd. De Perzische Minister van Financiën is er ook leelijk afgekomen. De Sliab veroordeelde hem tot 400 stokslagen op de zolen zijner voeten, omdat bij de begrooting twee ton te laag had beraamd. Volgens de Gazette de France, die dit meedeelt, werd liet vonnis te Teheran vol trokken. In bijna alle landen hoort men van aanslagen en arrestaties van nihilisten, terroristen, socia listen en hoe zij meer mogen beeteD. Te Weenen arresteerde de politie een zekeren Kamerer, een jong anarchist, die een heftigeu tegenstand bood en drie agenten verwondde; in zijn woning vond men een partij dynamiet. In Rusland zijn deze dingen te gewoon om er nog melding van te maken men zal daar weldra in het ideale stadium ver- keeren dat de bevolking voor de eene helft uit gevangenen cn verdachten, voor de andere helft uit cipiers en politic-agenten bestaat. Te Rome heeft de rechtbank zeven personen, die op den veijaardag der executie van Obervank afdrukken van zijn testament verspreidden cn in de par- leinentszaal wierpen, tot verschillende straffen en geldboeten veroordeeld. Te Armentières drongen tien anarchisten bij oen herbergier binnen en sloegen alles tot gruis; er ontstond een lievig gevecht, waarbij twee personen gedood en vijf gewond werden. Ook in den carnavals-tijd hebben overal gevechten en standjes plaats gehad. Met het oog daarop is het besluit van dien burge meester in Noord Brabant, dat bet verboden was zich op straten, markten en pleinen te vertoonen, nog zoo dom niet. Binnenland. Z I E RI K Z E E7 Maart 1 884. Tegen 8 uur Maandagavond trokken de leerlingen der II. B. S. te 's Hage met fakkellicht en begeleid door de muziek der huzaren naar het »Hotel des Indes" om de aangekondigde serenade aan de Trans- valers te brengen. Duizenden toeschouwers waren op de been. De jongelui zongen in plechtig koor de helden dezer ovatie het lied der Transvaalsche vierkleur tegen, welk gezang in open lucht en door de frissche stem der jeugd voortgebracht een treffenden indruk teweegbracht. Daarop werd het Wilhelmus en Wien Neerlandsch bloed gezongen. Toen vervoegde zich eene commissie uit de jongelui bij de afgevaardigden, in wier receptiesalon eenige autoriteiten en de burgemeester vereenigd waren en die hun een oorkonde met een hulde aan den heldenmoed en vrijheidszin der Trans- valers en hunne aanvoerders overhandigden Na deze plechtigheid, waarbij onder een glas cham pagne hulde en dankbetuigingen werden gewisseld, bleven de heeren voortdurend op het balcon om de toejuichingen der menigte aan het einde van een op wekkend serenade-stukje met het zwaaien van de hoeden-of herhaalde buigingen te beantwoorden, in het bijzonder der dartelende jongelingschap met dankbare blikken te groeten. Ook gebeurde het vaak, dat de deputatie na zich eenmaal binnenshuis te hebben terug getrokken, geen weerstand kunnende bieden aan het gejuich, daarbuiten, zich andermaal op het balcon vertoonde. Ondanks het groote gedrang van toeschouwers, nieuwsgierigen en belangstellenden liep deze serenade in de volmaaktste orde af. De stoet ontbond zich op de plaats zelve. In eene vergadering van het Leidsche Studenten corps is besloten om een adres van sympathie te zenden aan de TransvaaJscbe deputatie en haar uit te noodigen tot een bezoek ook aan Leiden. Haar zal dan vanwege het Studentencorps een banket worden aangeboden. Bij hare aankomst aldaar zal eene eerewacht van studenten te paard de deputatie aan het station af wachten en haar verder begeleiden. De Staatspresident der Zuid-Afrikaanschc Republiek is gisteren tegen l'l uur genoodigd op een déjeuner bij Z. K. H. den Prins van Oranje, en de geheele deputatie met den heer Beelaerts op een diner om 63/4 uur. Naar wij vernemen wordt de leening, die de Trans- valers in Amsterdam hopen te sluiten, schitterend voorbereid. Men vergeet Burgers en alles wat er toen gebeurd is. De heeren Van Kempen, eigenaren der Kon. Ned. fabriek te Voorschoten, werden Woensdag door de leden van het gezantschap der Zuid-Aftikaansche Republiek ontvangen, ten einde aan den Staats-President P. Kruger een prachtig souvenir, in hun fabriek ver vaardigd, aan te bieden. Een der heeren v. K. over handigde dit geschenk met een passend woord, waarin hij wees op de bijzondere aanleiding tot dit bewijs van levendige sympathie en verzocht daarin het sym bool te zien, dat het Nederlandsche volk nooit zal ophouden de Transvaalsche Republiek te schragen en te steunen. De heer Kruger betoonde zich hoogst gevoelig voor dit bewijs van toegenegenheid en ver zekerde dat hij het fraaie souvenir gaarne een blijvende plaats in zijn kabinet zal inruimen. Het geschenk stelt voor een forschen Nederl. leeuw, die het Trans vaalsche wapen schraagt en omlauwert. Het geheel is rijk in zilver gedreven en vermeldt op het flink gevormde voetstuk de volgende inscriptie: Huldeblijk aan de Transvaalsche Deputatie van G. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten. Maart 1884." Een der nog in leven zijnde slachtoffers van de Leidsche giftmengster Van der Linden, de soldaat die ongeveer zeventien maanden in het militair hospitaaj

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1