Buitenland. kwam hierbij om het leven. Verscheidenen zijn zwaar geblesseerd. Te Monte-Carlo hebben sedert '1 Januari 16 zelf moorden en 2 moorden behalve een aantal diefstallen en andere misdrijven plaats gehad. Verscheidene bladen krijgen van de speelbank subsidiën om die feiten geheim te houden. Gi'oot-Brittan j e. Tengevolge van de herhaalde pogingen der fenians om verschillende spoorwegstations in de lucht te doen springen, heeft de regeering besloten hoffelijke ver- toogen tot het kabinet van Washington te richten en het te verzoeken maatregelen te nemen tegen de samenspanningen van zekere Amerikaansche burgers, welke ten doel hebben om leven en eigendommen in Engeland te verdelgen. Ongetwijfeld is de regeering hiertoe in staat, daar O'Donovan Rossa, die aan het hoofd der Amerikaansche dynamiet-samenzweerders staat, openlijk deze misdaden aanbeveelt, openlijk de gelden er voor ontvangt, en er bovendien nog op bluft, de aanvoerde! dezer samen zweerders te zijn. Vrijdag liep het gerucht, dat door de politie in een huis, gelegen in' een zijstraat van de Strand, drie personen gearresteerd waren, die in het bezit van een groote hoeveelheid - dynamiet waren, waarmede zij van plan waren het Paleis van Justitie in de lucht te doen springen. Later werd dit gerucht aan het centrale bureau van politie ontkend. J_> ii.it s ch 1 a n cl Het Lasker-adres maakt nog steeds een punt van bespreking uit. Thans wordt in de liberale kringen van Berlijn het gerucht verspreid, dat de Lasker-resolutie van het Noord-Amerikaansche Huis van Afgevaardigden aan den voorzitter van den Rijksdag zal gezonden worden, öf rechtstreeks, öf door tusschenkomst van den heer Sargent, gezant der Unie. Gebeurt dit, dan zal de vraag aan de orde moeten komenmag het Duitsche parlement zich rechtstreeks in betrekking stellen met een buitenlandsch parlement of met buitenlandsche autoriteiten. Te Berlijn is uit officieuse. bron een brochure ver schenen, getiteld: »De vierde stand en het regeerings- socialisme". De schrijver verklaart, als slotsom zijner beschouwingen, dat »alleen een monarchale politiek der Hohenzollerns bij machte is de sociale quaestie op te lossen, voor welke het parlementarismus wijkt, daar het te midden van een in atomen veranderde maatschappij, tot machteloosheid en tot een weldra naderenden dood gedoemd is." In de afgeloopen week heeft te Bielefeld de ver kiezing van een lid van den Rijksdag plaats gehad. Hierbij heeft de conservatieve candidaat de overwinning behaald, maar opmerkenswaardig is, dat het aantal socialistische stemmen bijna dubbel was van dat bij de verkiezing in dit district in het jaar 1881. Thans zijn 2558 stemmen op den socialistischen candidaat uitgebracht tegen 1148 in 1881. Aan het diner door den heer Sabouroff, den Russischen gezant te Berlijn, aangeboden aan de militaire deputatie, die namens den Czaar gekomen was om den keizer geluk te wenschen, heeft generaal Gourko een dronk uitgebracht op het Duitsche leger, dat hij hoogacht. Vooral trekt deze toost de aandacht, omdat generaal Gourko, die gouverneur-generaal van Polen is, in het afgeloopen jaar een toespraak tot zijn troepen hield, welke wegens de vijandige gezindheid jegens Duitsch- land, die er in waar te nemen was, veel van zich heeft doen spreken. Egypte. De slag bij El-Teb tusschen de Engelsche troepen onder bevel van generaal Graham en de opstandelingen, welke sedert vijf of zes dagen reeds verwacht werd, heeft plaats gehad, en is zeer ten voordeele der En- gelschen uitgevallen. Generaal Graham seint hieromtrent zelf uit Soeakim, dat de Engelsche krijgsmacht, bestaande uit 3000 man infanterie, 750 ruiters, zes mitrailleuses en acht kanonnen van klein kaliber, Zaterdagmorgen oprukte en de re bellen aantrof te Teb, waar zij zich met Krupp-kanonnen verschanst hadden. »Ik liet een beweging in de rechter flank uitvoeren (zegt de generaal verder), tastte den vijand van achteren aan, nam de versterkingen stormen derhand, en maakte vier Krupp-kanonnen en twee of drie anclere stukken, benevens een groote hoeveelheid ammunitie buit. Het gevecht duurde drie uren. De vijand bood een hardnekkigen en wanhopenden tegen stand. Zijn macht wordt op '10,000 man geschat, en zijne verliezen zijn zeer groot. Negenhonderd lijken werden achter de verschansingen gevonden, ongerekend de operatiën der cavalerie. Ons verlies is 28 dooden (twee man ontbreken) en- '142 gewonden." De generaal voegt er bij, dat hij door tusschenkomst der gevangenen den kommandant van Tokar heeft opgeëischt, om zich den volgenden dag over te geven, onder herhaling der Vrijdag gestelde voorwaarden. Onder de ernstige gekwetste officieren bevinden zich Baker-pacha, kolonel Burnaby en kolonel Barrow. Vijftien anderen zijn licht gewond. r a n lü i* ij Ir. De werkstaking der mijnwerkers van Anzin houdt steeds de regeering en de afgevaardigden bezig. Deze laatsten zouden natuurlijk gaarne op de hoogte willen blijven van hetgeen door de openbare macht wordt gedaan tot verbetering van den toestand der mijn werkers. Het schijnt echter, dat de regeering geene verbeteringen weet aan te brengen, daar de minister van openbare werken Zaterdag in de Kamer van Afge vaardigden weigerde antwoord te geven op een vraag van den afgevaardigde Girard. Hierop kondigde de genoemde afgevaardigde aan, dat hij een verzoek zou indienen om den minister vormelijk te interpelleeren. De commissie van 44 leden uit de Kamer van Af gevaardigden, die een onderzoek instelt naar de oeco- nomische crisis, gaat ijverig met .hare werkzaamheden voort. Vrijdag hoorde zij vertegenwoordigers der af brekers van huizen, die in den regel 1500, thans echter 500 arbeiders aan het werk hebben en hun van 45 tot 60 centimes in het uur betalen. De sloopers klaagden, dat met het verkoopen van afbraak geene zaken meer te maken waren, omdat nieuw bouwmateriaal uit net Noorden minder kostte, dan het cijfer waarvoor zij de afbraak konden leveren. <*emciig(l ISuiteiHaiidscli Nieuws. Men zegt, dat Adelina Patti aangenomen heeft voor de som van 65000 dollars gedurende een seizoen voorstellingen te San Francisco te geven. Een werkelijke Amerikaansche millioenen-erfenis zal binnenkort een familie te Wexiö (Zweden) ten deel vallen. Circa veertig jaren geleden vertrok uit deze streken een man, die voor eenige jaren in Amerika zonder bloedverwanten overleed en een vermogen van circa vier millioen kronen naliet. Dank zij der be moeiingen van het Zweedsche ministerie van buiten landsche zaken zijn de'erfgenamen te Wexiö ontdekt en aan deze is het na enkele jaren gelukt de door de Amerikaansche regeering verlangde bewijsstukken te verschaffen. De uitslag zal zich dus niet lang meer laten wachten. Er is nog rechtvaardigheid in Engeland. Achter den zetel van den lord-mayor in het Londensche gerechtshof hangt een groot zwaard, het zwaard der gerechtigheid, dat daar sinds tallooze jaren omhoog wijst. De vorige week hebben de krammen die het vasthouden, losgelaten en het zwaard kwam plat op het hoofd van den lord-mayor of zijn vertegenwoordiger neder. Slechts gering was het toegebrachte nadeel. Men moet dien klap door het zwaard der gerechtigheid hem toegediend op den dag dat de overeenkomst met den Transvaal onderteekend werd, dan ook enkel als een eerste waarschuwing aanmerken! Een ernstige inbreuk op de vaderlijke macht houdt te Lemberg op dit oogenblik de gemoederen bezig. Vóór ongeveer 12 jaren n.l. vertrok, na den dood zijner vrouw, de Israëlietische 'koopman Philipp van daar naar Praag, zijn toenmaals vierjarig dochtertje bestedende bij zijn schoonouders. Hij hield voortdurend de hartelijkste betrekking met hen en een drukke briefwisseling met 't meisje aan. In Dec. j.l. ontving hij een telegram van de schoonouders om te vragen, of het toen bijna lSjarige kleinkind ook bij'hem was, want-vóór een paar dagen was het na schooltijd niet meer tehuis gekomen. De vader antwoordde ontkennend en beval streng onderzoek. Weldra bleek, dat het meisje door een paar vriendinnetjes naar het klooster van Lemberg was gebracht. De vader ging er heen. Maar te vergeefs. Zijn dochtertje had slechts tranen, geen woorden voor hemzij durfde in tegenwoordigheid der priores niet spreken en men weigerde hem alleen met haar te laten. Alle pogingen om zijn vaderlijk gezag, hetzij bij de kerkelijke, hetzij bij de burgerlijke overheden te doen gelden, bleven vruchteloos. Alen verhaalde hem, dat 't meisje vrijwillig tot de Katholieke kerk was overgegaan, dat zij van geen terugkeer wilde weten en dat zij reeds door de echtgenoote van den stadhouder was ten doop gehouden. Zelfs het aanbod des vaders om het feit van den overgang tot de Katholieke kerk te eerbiedigen en zijn kind verder in de leer dier kerk te laten opvoeden, mits zij hem slechts werd weergegeven, bleef zonder resultaat. Thans heeft de- vader zich tot den Keizer gewend en deze heeft hem persoonlijk een zeer streng onderzoek beloofd. De reis van de Koningin van Engeland naar het vasteland is bepaald op 7 April. Zij zal vergezeld zijn van haar jongste dochter prinses Beatrix en zij zal den tocht doen over Vlissingen, Venloo, Keulen en Mainz, De nood der werklieden te Parijs heeft aanleiding gegeven tot het instellen van parlementair onderzoek, dat ongetwijfeld gewichtige gegevens zal verschaffen omtrent dit economisch vraagstuk. Als een der voor naamste redenen van dien toestand van het oogenblik vinden wij in een Fransch blad opgegeven, dat de loonen bij het bouwvak in de laatste jaren buiten gewoon zijn gestegen, zoodat het bouwen zeer duur is geworden en een reactie niet kon uitblijven. Zoo kreeg bijv. een metselaar in 1873 71 centimes per uur, in 1878 was dit loon tot 84 gestegen, in '1881 tot 97 centimes per uur, dus in 8 jaar met 26 cen times of ongeveer 3-7 pCt. Een steenhouwer verdiende in '1873 97 centimes, in 1878 1,04 fr., in 1881 1,30 fr., dus in 8 jaar een stijging met 33 centimes of ongeveer 34 pCt. Bij eene verlaging der loonen tot het bedrag van 8 jaren geleden, zou er meer werk komen en konden voor hetzelfde kapitaal, dat in 1881 aan loonen werd betaald, veel meer werklieden arbeid krijgen en zou het bouwen worden aangemoedigd. Hoe aanzienlijk het bouwen in de laatste jaren was toegenomen, blijkt uit de cijfers van inkomsten, die de stad Parijs aan accijnsen op bouwmaterialen ontvangt. In 1869, dus onder het keizerrijk, toen enorm werd gebouwd, brachten die rechten 142/3 millioen francs op. Na den oorlog daalde het cijfer en steeg eerst in '1879 weder tot 12'/3 millioen, maar in 1882 bereikte het een bedrag van 19 74 millioen. In 1883 echte»- is het in eens met 5 millioen verminderd. Eeri menigte woningen blijft dan ook onverhuurd. Er zijn in Parijs 76,122 huizen met 338,939 lokalen voor winkels en bedrijven en 681,333 appartementen ter bewoning. Onder die laatsten zijn 434.936, waarvan de huur minder dan 300 frs. 's jaars bedraagt. Het getal woningen van 300—500 frs. daalt reeds tot 84,050, van 500—750 frs. tot 68,740, van 750—1000 frs. tot 23,930, van '1050—1250 frs. tot 19,280, van 1250—1500 frs. tot 7164. Boven 1500 frs. tot 3000 frs. zijn er 24,844 woningen, van 30006000 frs. '12,124, van 6000—10,000 frs. 4008, van '10 20,000 frs. '1846 en boven 20,000 frs. 464. De aan bouw in de laatste jaren had vooral plaats van woningen, die vrij hoogen huur doen; daarentegen is de bevolking van 1876'81 met ongeveer 60,000 personen toe genomen, waaronder bij de 45,000 vreemdelingen, grootendeels werklieden, die behoefte hebben aan goed- koope woningen. Vele eigenaars, wier huizen leeg staan, richten ze thans zoodanig in, dat ze de huren kunnen verminderen. Het Parijsche armbestuur tracht aan den nood ook tegemoet te komen door personen, die van elders naar Parijs zijn gekomen, weder naar hun vroegere woon plaatsen te doen terugkeeren. Zoo werden in '1883 436 mannen, 565 vrouwen en 562 kinderen in staat gesteld Parijs te verlaten. De spoorwegmaatschappijen staan daarvoor een verlaging toe op de vrachtprijzen. De metselaars te Parijs zullen hunnerzijds een circulaire zenden naar de departementen, om hun beroepsgenooten aldaar, die van plan mochten zijn te Parijs werk te zoeken, daarvan af te houden. Alen weet dat reizigers, die de poolstreken bezoeken, dikwijls gewoon zijn woningen van ijsblokken te maken, waarin zij, hoe zonderling het ook klinkt, beschutting tegen de koude vinden. Dit laat zich evenwel gemak kelijk verklaren. In zulk een van ijsblokken gebouwde woning is eene temperatuur, gelijkstaande met die van smeltend ijs, namelijk 0° Cels. en die warmtegraad schijnt, natuurlijk, zacht, als buiten de thermometer op 2530° onder nul staat. Het verschil is nog duidelijker waar te nemen wanneer het hard waait. De gewoonte om zulke huizen van ijs te bouwen heerscht in alle landen, waar het den geheelen winter door vriest, en waar men dus niet behoeft te vreezen dat het gebouw plotseling smelt. In Rusland vindt men er vele en in Canada zijn het voornamelijk de Franschen, die zulke huizen bouwen van blokken, welke zij uit het ijs zagen. Dat uitzagen of uitsnijden geschiedt door middel van zware eggen of ploegen, die door paarden getrokken en over het ijs geleid worden, dat zij voren maken van ongeveer drie centimeter diep, waarna dan eenige slagen met de bijl voldoende zijn om de blokken van de ijslaag af te schuiven. Dan worden de blokken eenvoudig maar op elkander gestapeld; in plaats van kalk en cement heeft men hier slechts water noodig, waardoor de blokken op elkaar vastvriezen, zoodat het geheel weldra een groot stuk vormt, een monolith met kristal heldere zijvlakken. Overdag maakt een zoodanig gebouw weinig indruk, maar 's avonds, als het van binnen verlicht is, levert het. werkelijk een prachtig gezicht op. Nog onlangs is te Montreal in een reusachtig ijspaleis, op zulk eene wijze gebouwd, de opening van het ijscarnaval gevierd geworden, waarbij men door licht-effect de verrassendste kleuren werkingen verkregen heeft. Zondagsbl. N. v. d. D. Te Alilaan zal een standbeeld van Garibaldie opge richt worden. De kosten worden op 150,000 francs geraamd.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2