ZiËRlKZEESCBE COIRYYJ. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 18. Woensdag 5 Maart. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- fen VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Fr a nco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 40 cent. PRIJS DER ADVERTENTIES; Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6.regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant-betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. lAKEWIAN, ZIERIKZEE, 4 Maart 1884. Het concert, hetwelk den 7den dezer maand door den heer N. A. Bouwman met zijn Strijkorcbest alhier zoude worden gegeven, heeft ten gevolge van onvoorziene omstandigheden geen plaats. De Maatschappij van Weldadigheid was in den laatsten tijd op aller lippen, en terecht werd overal en van invloedrijke zijden alles aangewend om haar voortdurend bestaan te verzekeren. Behalve door het verleenen van de onontbeerlijke ondersteuning geschied dit ook door het bevorderen van de nijverheid te Frederiksoordimmers daardoor worden de werkkrachten, waarover de Maatschappij daar beschikt, productief en moet met den bloei der fabrieken ook die der Maat schappij toenemen. Een zegen voor die Maatschappij was daarom de in 4882 door den heer Willem Sepp te Frederiksoord geopende fabriek van verduurzaamde levensmiddelen. Door de oprichting dier fabriek werd voor vrijboeren en kolonisten de gelegenheid tot verkoop der tuin vruchten geopend, op de plaats zelf, in haar nabijheid, waardoor een bron van inkomsten ontstond, die menig gezin ten goede komt. Aan vele handen geeft het gereedmaken der groenten werk en loonjongens en meisjes leveren door deze verdiensten niet onbelangrijke bijdragen tot het bestaan hunner ouders, terwijl het vervaardigen der blikken bussen, het pakken en ver zenden der goederen anderen een gewenschte kost winning verschaft. De directeur der Maatschappij, de heer F. B. Minis, vestigde dan ook in het welbekende jaarboekje Erica" van 1883 de aandacht van het publiek op de fabriek. In den zomer van 1882 werd aan arbeidsloon de aan zienlijke som van ruim f 2000 uitbetaald. De productie der fabriek was belangrijkin October was een voor raad van ïuim vijftienduizend blikken voorhanden. De grond te Frederiksoord is voor den tuinbouw uitstekend geschikt, terwijl de loonstandaard lager is dan in de meeste andere streken van ons vaderland. Op de Internationale Tentoonstelling van Amsterdam werd het fabrikaat bekroond. Aan den door de jury gestelden eisch, dat in het najaar van 1882 eenige bussen, behoorlijk verzegeld, met het stoomschip Prins Hendrik" de reis naar Indië heen en terug zouden maken, om daarna gekeurd te worden, is voldaan en het bewijs alzoo geleverd, dat deze levensmiddelen voor uitvoer naar onze Indische Bezittingen alle aan beveling verdienen. Zulk een onderneming draagt inderdaad een nationaal karakter, en wie haar steunt, verricht in dubbel op zicht een goed werk. Vad. Aan de oproeping van de commissarissen der Maat schappij van Weldadigheid om die instelling geldelijk te steunen en zoodoende haar voortbestaan mogelijk te maken, is in zeer ruime mate voldaan. Uit tal van plaatsen kwamen zeer aanzienlijke bijdragen in, en ofschoon van verscheiden gemeenten de opgaven nog worden tegemoet gezien, zoo is het een zeer verblijdend feit dat de collecte volkomen is geslaagd. Voorloopig kan worden medegedeeld dat tot 29 Febr. was ontvangen aan giften een bedrag van pl. m. f 32,700 (tweeëndertig duizend zevenhonderd gulden). Zoodra de uitslag in zijn geheel bekend is, zullen in de dagbladen de specifieke opgaven vermeld worden. Het 3e nummer dezer jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij bevat het volgende Berichten: Verspreiding van blaadjes te Groningen. - Hop-Bitter in België. - Huste Nicht. - Uit Indië. - Reclame van Holloway. - Een Amerikaansche almanak. - Dure advertenties. - Aan de Arnhemsche Courant. - Kwakzalvers-advertenties geweerd. - Veroordeelingen te Rotterdam. Grootere artikelen. Het schandelijk bedrog van Vogelsang te Antwerpen. - De Minerva Droguerie te Dantzig. - Liqueur Anti-Epileptique van FtEVEZ. - De Ruyter's beroemd haarextract. - Morgenbittertjes. - De Magnetiseur Gunthers en zijne somnambule. - No. 8 der vergiftige haarmiddelen. - Correspondentie. Dit nummer wordt op aanvraag bij den uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden gratis toegezonden. Wie president Krüger ziet, zou vermoedelijk niet denken, dat achter dit goedmoedig gelaat zooveel scherpzinnigheid en gevatheid schuilt. Dr. II. F. Jonkman deelt daarvan aardige staaltjes mede in de Amst. Sir Bartle Frère, gouverneur aan de Kaapkolonie enz. welbekend, liet Krüger tijdens zijn bezoek te Kaapstad roepen, maar deze komt niet; voor de derde maai woi-dfc hij uitgenoodigd bij Frère te komen. Krüger laat hem daarop vragen, welke Sir Bartle Frère hem wenscht te sprekenHij, die verklaard heeft, te Kleinfontein in het district Pretoria, dat hij in denzelfden God gelooft en niet gekomen is om met geweld te werken, maar met rechtvaardigheid, of hij die volgens het Blauwboek heeft geschreven dat hij te weinig troepen en kanonnen had, daar hij anders de boeren uit elkaar gejaagd zou hebbenof het die Sir Bartle Frère was, die in een memorie aan Hare Majesteit verklaard had, dat hij omtrent 5000 boeren gevonden had, die zes weken op hem gewacht hadden, dat dezen behoorden tot de voornaamste boeren van het land en dat hij hunne memorie opstuurde, omdat deze waardig was door Hare Majesteit in ernstige overweging genomen te worden, of die Sir Bartle Frère, die in een brief in het Blauwboek gezegd had, dat het maar een klein klompje oproermakers waren, die de menschen onstuimig maakten en dat de meerder heid der bevolking tevreden was? Is het noodig om te zeggen, dat »oom Paul" geen onderhoud had met den Hoogen Commissaris? Nog een staaltje. Nadat de vrede gesloten is, ontmoet oom Paul een Engelsch veldprediker met een paar officieren, welke hem geluk wenschten met de teruggave van het land. Over het gevecht op den Majuba sprekende, zei een der officieren, dat de ammunitie van de Engelsche troepen gehéél verbruikt wasdaarom hadden de boeren het gewonnen. Krüger wou niet onbeleefd zijn en zei: Dat zal wel zoo zijn, maar dat moet ik zeggen, dat Hare Majesteit de getrouwste troepen heeft, die op de wereld zijn; Hare Majesteit heeft zeker order gegeven, dat Harer Majesteits troepen een zeker aantal patronen moesten bewaren voor de Boerenwant zij hebben zich waarlijk liever laten doodschieten, dan die order van Hare Majesteit te overtredendaar wij de voor ons bestemde patronen nog in hun tasch hebben gevonden." De bekende schrijver en dichter, notaris Dercksen, is Zaterdag te Leiden overleden. Kunst, Wetenschap en Letteren. In het Album der Natuur deelt de heer Logeman bijzonderheden mede over een reusachtig magneto- electrisch werktuig, hoogst waarschijnlijk het grootste en krachtigste, dat thans bestaat, en vervaardigd in de fabriek van A. De Meritens te Parijs, die zich in den laatsten tijd speciaal heeft toegelegd op het maken van magneto's voor kunstlichten. Bedoeld instrument draagt 120 hoefmagneten elk van 8 lamellen, tezamen 3240 kilogrammen wegende, en een draagkracht ver tegenwoordigende van 18000 K.G. Bij groepen van 10 werken deze op 12 Pacinottiringen, die gezamenlijk door een stoommachine van 40 paardekracht voor hun polen met groote snelheid worden rondbewogen. Zoo geett het werktuig een stroom, die in één elec- trisclie lamp van behoorlijke afmetingen een licht moet voortbrengen van 60,000 Carcels of 420,000 kaarsen. Het is bestemd voor den vuurtoren van South Foreland, op de Engelsche kust. Beter nog dan uit bovengenoemde getallen zal men de sterkte van het licht kunnen beoordeelen als men verneemt, dat daarbij aan de overzijde van het Kanaal, Calais, bij matig helder weder groóte drukletters het hoofd van een dagblad b.v. gemakkelijk leesbaar zullen zijn. De prijs van dit uitstekende werktuig voor lichtbaken, met inbegrip van twee reuzenlampen en de noodige geleidkabels, is ongeveer f 24,000, Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. In een dorpje bij Sora, in de provincie Casua, aan den voet der Apennijnen, maken de wolven het den inwoners zeer lastig. Eenige vrouwen, uitgegaan om hout te halen, werden aangevallen door drie of vier groote wolven, die door honger naar beneden waren gedreven. Twee der vrouwen werden terstond op den grond geworpen en verscheurd, terwijl de overigen haar heil in de vlucht zochten. Een der wolven zette haar echter na en had juist een meisje aangepakt, toen een houthakker op haar hulpgeschreeuw met een bijl toeschoot. Na een hevigen strijd tusschen den wolf en den man, die spoedig hulp ontving van een kameraad, moest het roofdier het onderspit delven. Men ging toen ook op de wolven los, die terstond op de vlucht gingen, hun prooi half verscheui'd achter latende. Een der omgekomen vrouwen was moeder van 4 kinderen, de andere een meisje van 16 jaren. Een ontzettend drama is dezer dagen te Nischuy- Novogorod afgespeeld. Een jongmensch, Korolinsky genaamd, die wegens bedriegerijen door de spoorweg administratie ontslagen was, had zich sedert eenigen tijd aldaar als dansmeester gevestigd, en had intusschen het vertrouwen weten te verwerven van een koopman, met name Krutow, in welke familie hij als huisvriend werd behandeld. Onlangs bezocht Korolinsky zijn vriend Krutow en vond hem in zijn kantoor aan het aftellen van een groote som gelds, welke hij daarna in zijn schrijftafel sloot. Krutow begaf zich met zijn vriend naar de sociteit en toen zij eenige oogenblikken daar waren, verwijderde Korolinsky zich, voorgevende naar huis te gaan. Hij snelde echter naar Krutow's woning terug en zeide aan de vrouw van dezen laatste, dat hij op last van Krutow even een brief kwam schrijven, waarvoor hij in het kantoor iets moest nazien. De huisvrouw nam hiermede genoegen en liet hem door haar zoontje bijlichten. In het kantoor gekomen, trok* Korolinsky eensklaps een mes en sneed den knaap den hals af. Hierop brak hij de schrijftafel open, nam het geld weg en wilde vluchten, toen hij in den gang mevrouw Krutow ontmoette, die op het geschreeuw van haar zoontje kwam toesnellen. Hij wierp zich toen op de weerlooze vrouw en deed haar na een paar messteken nederstorten. Hierop kwam de dienstbode toeschieten en vervolgens een nicht van Krutow, die beiden onder zijn moordtuig bezweken. Intusschen had mevrouw Krutow zich naar de deur gesleept en hulp ingeroepen, waarna de moordenaar gearresteerd werd. Mevrouw Krutow verkeert in levensgevaar; en drie overige slachtoffers werden op denzelfden dag begraven. Te Jackson, een stad in Michigan, is brand uit gebroken waardoor een reeks, van groote gebouwen in de asch zijn gelegd. Hiertoe behooren het Union Hotel, de schouwburg en eenige winkels. Een persoon

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1