Z1ËB1KZËË8CHË COURANT. voor het arrondis- sement Zierihee. 1884. No. 17. Zaterdag 1 Maart. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEAJIAIV. Bij deie Courant behoort een Bijvoegsel, 'l welk Woensdag reeds aan de abonné's binnen de stad is verzonden. ZIERIKZEE, 29 Februari 1 8 8 4. Behalve het salonrijtuig dat de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij den leden der Transvaalsche deputatie Donderdag j.l. voor de reis van Rotterdam naar den Haag heeft aangeboden, heeft zij zich mede officieus bereid verklaard de heeren met een ex ra-trein van den Haag naar Amsterdam te brengen. De juiste dag voor het bezoek naar Amsterdam was nog niet bepaald. Het feestmaal, dat den heeren te 's Hage wordt aangeboden, is op Zaterdag bepaald. In de Stadsrietlanden te Amsterdam is men bezig om een saluutbatterij voor twee stukken in gereedheid te brengen. Wellicht dat de dappere Transvalers dus met saluutschoten begroet zullen worden. Te Utrecht is men voornemens een gouden gedenk penning voor de Transvalers te laten slaan en die aan de heeren Kruger, Dutoit en Smit aan te bieden. Te Amsterdam willen de scherpschuttersvereenigingen de Transvaalsche Afgevaardigden in den Haag uit- noodigen tot een concours, waaraan dan alle Neder- landsche scherpschutters zouden kunnen deelnemen. Het aantal loten der verloting van de Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, dit jaar te houden, is bepaald op 100,000, die verkocht zullen worden a f 1 per lot of a 10 de elf loten. Een andere korting wordt aan niemand toegestaan. In vele, vooral kleinere gemeenten van Groningen kan geen geregeld onderwijs gegeven worden wegens gebrek aan onderwijzers. Oproepingen van f 700 zijn volstrekt niet zeldzaam en dan gebeurt het nog wel, dat er geene liefhebbers zijn. In onderscheidene plaatsen wacht men dan ook de eerstvolgende voorjaars-examens af, daar verscheidene jongelieden aan de normaalscholen en vooral aan de kweekschool te Groningen, hieraan zullen deelnemen. Uit Puttershoek wordt gemeld, dat ten gevolge van de hooge stormvloeden in December 1883 en Januari 1884, achter, den dijk en voor het Stoomgemaal 't Hoofd van Benthuizen verzakkingen ontstonden, die zich ernstig lieten aanzien. Ook vroeger vertoonden zich daai' ter plaatse eenige verzakkingen, maar minder ernstig dan deze laatste. Uit een ernstig ingesteld onderzoek is gebleken, dat het gebrek veroorzaakt werd door het ontstaan van scheuren in de gewelven der uitwateiingssluisjes, waardoor het water drong en het daar ter plaatse aanwezig zand wegvoerde. Met ijver en spoed is men thans op last van het polderbestuur bezig, schermen van damplanken te heien en verder met het dichtmaken der ontstane scheuren. De art.t. 1 en 37 van het Kon. besluit van 3 Oct. 1873 Veeziektezijn, met ingang van heden, van toepassing verklaard a. in de gem. Schiedamop het erf in gebruik bij B. A. J. Wittkampf, op dat in gebruik bij J. en C. Oosterveer; b. in de gem. Ketel, op de stallen in gebruik van Jan van den Berg. De raad van Heusden heeft besloten in hooger be roep te komen tegen de uitspraak van den Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, waarbij het lokaal der openbare school aldaar als schadelijk voor de gezondheid is afgekeurd. De raden der gemeenten Zevenbergen, Oudenbosch, Klundert, Zwaluwe en Hoeven zijn overeengekomen zich tot eene vereeniging te vormen met het doel om te rekenen van 1 Januari .1884, voor gezamenlijke rekening een veearts aan te stellen, die meer bijzonder belast zal wezen met de behandeling van besmettelijke ziekten onder de paarden en het vee in voormelde gemeenten. Te Amersfoort is een vergadering gehouden van het bestuur van het in Juni aldaar te houden Landhuis- houd kundig Congres met de leden der vaste commissie van bijstand tot vaststelling van het programma der vraagpunten, waarvan een dertigtal waren ingezonden en die aan eene voorloopige critiek onderworpen werden. Men verneemt, dat tijdens het congres, in de laatste week van Juni, eene tentoonstelling zal gehouden worden, georganiseerd door het Utrechtsche genootschap van landbouw en kruidkunde. Wat de festiviteiten betreft, zullen er, behalve volksspelen, een zevental concerten door binnen- en buitenlandsche muziekcorpsen gegeven worden. Eindelijk is op den 2 Juni een wedstrijd van eggen van wege de internationale tentoonstelling te Amsterdam, in vereeniging met het congresbestuur uitgeschreven op gronden van den heer De Beaufort nabij Amersfoort. De commissie voor het afnemen der gedurende het jaar 1884 te houden examens bij het vak der posterijen, bestaat uit de heeren J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijenJ. J. Doffegnies, inspecteur der posterijen bij het Departement; L. C. Bn. van der Feltz, in specteur der posterijen te Arnhem; B. J. Herwijer, directeur van het spoorwegpostkantoor te Amsterdam; A. van Poeteren, commies bij bet DepartementW. J. van Gorkom, Schoolopziener te Goes; C. A. Hofman, hoofdondez-wijzer te 's Hage. Te Leiden zijn de mazelen epidemisch verklaard. In de afgeloopen week kwamen te Venloo 100 gevallen van mazelen voor. Zondagmiddag vermaakten zich een vijftal jongens te Amsterdam met het dobbelen om centen. Een hunner, door zijn vader achterna gezeten, sprong van angst in de Lindengracht en werd een kwartier later levenloos opgehaald. Directeuren der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid, die zich indertijd tot de regeering hebben gewend, met het verzoek om van rijkswege op te richten een proefstation, waar bouwmaterialen en brandstoffen zoowel ten dienste van het rijk als van particulieren, wetenschappelijk kunnen worden onderzocht, ontvingen dezer dngen het antwoord, dat het vooralsnog niet de bedoeling der regeering is, tot de vestiging van een dergelijke inrichting ten behoeve van 's rijks dienst over te gaan, doch dat, zoo tot die vestiging mocht worden besloten, onderzocht zal worden of ook aan particulieren de gelegenheid kan geopend worden om daarvan gebruik te maken." De Nederl. Zendingsvereeniging heeft in '1883 ontvangen, met inbegrip van een legaat groot 10,000, de som van f 50,638.02. De stuiverscollecte heeft opgebracht f 6762, en is onder deze ontvangst be grepen. De uitgaven bedroegen f 2000 minder dan in 1882, maar hebben nog altijd bedragen eene som van f 50,484.50, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 153,52. De Scheveningers raken allengs zeer vertrouwd met dynamietdeze week wierp een jongen een dynamiet-patroon in den gang van het politie-bureau. In De Gelderlander, een ultramontaansch blad, komt, naar aanleiding van het geopperde plan om diens dood plechtig te herdenken, een oordeel over Prins Willem I voor, dat ongetwijfeld met besliste verontwaardiging door alle Katholieke bladen zal ge wraakt worden. Dat oordeel is zoo laag en onbeschoft, dat fatsoen en eerbied voor haar eigen blad de redactie van de opname had moeten terughouden. »Hij was, als zoovelen, een omgekeerd kippenhok, die vrij lang met Karei en Filips geheuld had en het later nog deed met het Fransche Hof tegen de Nederlanders in zijn regeeringsbeleid een stugge, stoere Calvinist, die alle Nederlanders, welke niet van de religie waren, liet inaltraiteeren, even erg als de Spanjaard, (het uitschot van Spanje, hierheen gezonden, gelijk het uitvaagsel van Neder land thans naar Atjeh) dat gedaan had. Hij was de onverdraagzaamheid en de geestdrijverij zelf, een van die verloopen middeleeuwsche ridders en grooten, die op avonturen belust waren ten koste van het rustige volk en die ons een oorlog van 80 jaren bezorgde, doordien hij de Pacificatie van Gent trou weloos verbrak. Waren Noord en Zuid gezamenlijk den Spanjaard te lijf gegaan, zooals afgesproken was, dan ware de affaire in een paai- jaar afgeloopen. Doch zoo was het niet bedoeld door den prinselijken gelukzoeker en zijne talrijke veramde familie, welke Noord-Nederland gebruikte tot toepassing der leuze: verdeel en heersch. »Dat is onopgesmukte geschiedbeschouwing, en wij hadden van onze liberale pers niet verwacht, dat zij met dezen dubbelhartigen, gevoelloozen dweper der 16e eeuw - al staat hij toevallig als lidmaat der Ned. Hervormde kerk geboeid zou wegloopen. Dat wij een en ander zonder hartstocht schrijven, moge onze herhaalde verzekering bewijzen, dat voor ons part allen, die lust hebben, vlaggen en iilumi- neeren mogen op dien sterfdag. Wil men, ook wij zullen onze vlag te drogen hangen. Er steekt letterlijk niets in." Wat zullen wij op deze onwaardige taal van een Nederlandsch blad antwoorden? Waar geschiedschrijvers, die niets met ons land te maken hadden, geen woorden wisten te vinden om den gnoten Zwijger te huldigen, mag men zich stellig wel verbazen over het feit, dat er in Nederland iemand gevonden is, die voor deze lastering zijn pen in den inkt heeft willen en durven doopen. N. v. d. D. In het Panopticum te Amsterdam zal heden en eenige volgende dagen een biljartspeler optreden, die geen armen heeft. Hij speelt met zijne voelen en geeft op de 50 caramboles 30 voor. Den »stand" van dien speler bij zijn spel kunnen we ons nog niet recht voorstellen. Algemeen verneemt men van de voorboden eener vroege i lente. Te Ileinenoord zag men reeds ooievaars. In Oostei-meer heeft men een nest met jonge spreeuwen gevonden en reeds voor '14 dagen werden vele kievieten en reigers in de omstreken van Breukelen opgemerkt. Bij een bal te Bergen op Zoom was de zaal versierd met tallooze van vloeipapier vervaardigde ornamenten, bloemen enz. Dit was het werk van zekeren heer Feber, die alleen uit liefhebberij, een vol jaar lang, dag aan dag hieraan had gearbeid. Ook een jubilé. De oppassende arbeider J. Van Drongelen te Ooltgensplaat is 2 Maart a s. sedert een halve eeuw als ijverig polderwerker werkzaam. Dat de dorpelingen den braven man een genoegelijken dag bezorgen!

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1