voor het irrondis- jnêkK seraent Zierikzee. 1884. No. 16. Woensdag 27 Februari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. zïërïKzeesche courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENJIAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, 't welk Zaterdag reeds aan de abonné's binnen de stad is verzonden. Onze Belastingen. In den zooeven verschenen zesden brief van Mr. van Honten lezen we o.a.: „aan den raad om hel belang des lands meer te laten wegen dan persoonlijke inzichten, kan ik inderdaad geen touw vastmaken. Daarmede wordt scheiding van liet onafscheidelijke geëischt." We geven den ijverigen afgevaardigde volkomen gelijk; maar we gelooven, dat het welzijn des lands allerlei zaken noodiger heeft dan breedvoerige discussiën over de houding eens ministers en haarfijne uiteenzetting van de gronden, waarop de koninklijke waardigheidvolgens coustituti- oneele begrippen, door den aanblijvenden minis ter wordt erkend of miskend, wanneer hij geen despoot is, de kamer niet zwijgend alles goed keurt, maar kamer en ministers in gemeen overleg de zaken doen. De kamer heeft de begrooting besnoeid. Dat is bekend. Zal daardoor een zuiniger financieel beheer worden verkregen? Of wat zal de kamer doen als de regeering later komt verklaren, dat de som voor den een of anderen post uitgetrokken, geheel is uitgegeven Laat de minister en dat zou de ideale toestand zijn, waarnaar gestreefd kan worden de meest volledige inlichtingen geven en laat de kamer hare opmerkingen maken en den minister overlaten daarvan over te nemen wat kan overgenomen worden. Maar die toestand is alleen bereikbaar, als de onrustbarende geld- verkwisting ophoudt, die elk belastingstelsel onvoldoende doet blijken. Daar is een heele schaar budget-opetersdie voor weinig of geen werk hooge tractementen en hooge pensioenen ontvangen, niet omdat de staat hen noodig heeft, maar omdat zij de staatskas noodig hebben om het onderhoud van hunne onbedui dendheid te betalen. Daar zijn werkzaamheden, die allerbespottelijkst hoog betaald wordendaar zijn diensten, die nooit werden bewezen, maar dubbel werden betaald. En zóó wordt bet be schikbare geld opgemaakt en zingt men aan de ministriëele tafel in koor het oude lied Het geld is naar de maan Het geld is naar de maan Waar halen we nu weer wat geld vandaan! Waar de dubbeltjes blijven, is zóó bekend, dat het inderdaad een waar mirakel mag heeten, dat de regeering het niet weet. Trouwens de hoogere diplomatie leert, dat de regeering aan haar waardigheid tekort komt, wanneer ze sommige dingen wèl weet. Wij meenden, dat een egoede regeering zoo goed als alwetend moest zijn. Hoe zou ze anders het recht hebben bijna al machtig te wezen. Maar het is zoo gemakkelijk bjj elke gelegenheid ter verontschuldiging te kunnen aanvoeren„Ik wist het niet!" Napo leon Iwiens regeeringsbeleid wel door niemand zal worden in twijfel getrokken, had de ge woonte, op zulk een antwoord te zeggen: „Vous êles payé pour te savoir!" Eu dat is zoo. Wanneer des taat zijne ambtenaren betaalt om te werken, dan is het in de eerste plaats om te weten, zonder hetwelk ook werken on mogelijk is. Weet de regeering, welk een geld er jaar lijks verkwist wordt aan allerlei noodelooze en nuttelooze zaken, dan behoort zij daarvoor te zorgendat er een einde aan kome en doet ze dat niet, dan moet de kamer desnoods met geweldige argumenten, maar zeer zeker op gevaar af van den steun van dezen of geuen invloedrijken man te verliezen, zooveel rucht baarheid aan de zaak geven, dat verandering niet uit kan blijven. Dan is niet aan de orde vermeerdering van belasting, maar vermindering van verkwisting. We zwijgen over de beruchte zaak van Padang, waar een heele cavalerie-kazerne voor 250 paarden spoorloos verdween, maar wijzen op de Locomotief van 10 Januari, bl. 1kol. 4, waar we lezen, hoe „het op transport gaan om eenige ponden oud lood of koper, misschien voor een paar gulden waarde, in te leveren" eene zeer winstgevende bezigheid is, immers: „Daarvoor wordt dan dikwijls een declaratie ingediend tot het niet onaardig bedrag van f 50 a f 60." Dat voordeeltje is voor de komman danten van de pradjoeritsmaar rekene uit, wie kan, welke voordeelen bewaard blijven voor hooggergeplaatsteu of hoogstgeplaatsten Dat huishouden van staat, waarbij niet ge vraagd wordt of men met het beschikbare geld kan rondkomen, maar welke mogelijkheid er is om aan geld te komen voor meer verkwisting, doet denken aan den kruier, die een paar vrij- biljetten voor den schouwburg kreeg en Zaterdags eene rekening inleverde, luidende: „Voor UE. in de comedie gezeten vier uur met twee man, f 1,60", en de man was heel schappelijkwant zijn buurman zou f 3,20 in rekening gebracht hebben. Zoo doen de zoogenaamde Italiaansche „beeldjeskoop"'sze leven niet van wat ze ver- koopenmaar van wat ze laten breken Het is het recht van hen, die Volksvertegen woordigers afvaardigen op dergelijke zaken te wijzen en het is de heilige plicht der Volks vertegenwoordigers te zorgendat er zoo spoedig mogelijk verandering in dien stand van zaken kome. Gelijk in het oude Rome de welsprekende voorvechter der belangen des lands aan het einde van elke rede de woorden deed weer klinken: j Carthago debeudo est!"' als wilde hij zeggen, dat de verdelging van Carthago eene eerste voorwaarde was voor het welzijn van Rome, zoo moge in onze volksvertegen woordiging één man den moed hebben elke rede te besluiten met de woorden „de geld- verkwisting moet een einde nemen en de staat „moet alleen betalen voor den arbeid die inder daad ten behoeve van den staat is verricht." Nederland is zieker dan men algemeen wel weet en onze redding is niet in het besnoeien van begrootingen, maar in bet eindigen dei- geldverspillingen, die alleen ten goede komen aan hendie de handigheid en scherpzinnigheid hebben de grootste vlokken hooi te trekken uit de staatsruif, waar duizenden bij duizenden op azen terwijl de goede gemeente van belasting betalers niet ophoudt er hooi in te steken zonder dat zij eenigszins kunnen begrijpen waar het blijft, of ooit te weten komen wie het opeet. ZIERIKZEE, 2 6 Februari '1 8 8 4. In het afgeloopen jaar werkten op het eiland Tholen nog drie meestoven, nl. te Tholen, Oud-Vossemeer en St. Annaland. Die te Tholen werd met stoom gedreven. Over het geheel waren de resultaten der meekrap bereiding niet ongunstig, daar men per vat van 100 K.G. gemiddeld 21 maakte. In de laatste jaren bewerkte de stoof te St.-Annaland doorgaans 125,000 K.G. meekrap, vertegenwoordigende eene waarde van 26,250. Voortaan kan voor de verschillende postpakketten, gelijktijdig aan denzelfden geadresseerde door denzelfden afzender gezonden, met één adreskaart worden vol staan. Men zorge echter, achter het woord hierbij het aantal en de verschillende soorten der pakketten te omschrijven. Van pakketten met aangegeven waarde of verrekenpakketten wordt de gezamenlijke waarde in één som op de adreskaart ingevuld, doch op de pakketten voor elk pakket afzonderlijk vermeld. Port en recht worden echter voor elk pakket afzonderlijk berekend en door frankeerzegels op de adreskaart vermeld. De nieuwe Transvaalsche conventie is in de Zaterdag gehouden conferentie van lord Derby en de gedelegeerden, welke bijna twee uren geduurd heeft, definitief vast gesteld. De gedelegeerden achten de overeenkomst vrij bevredigend De Transvaalsche deputatie is naar Edinburgh ver trokken. De Zuid-Afrikaansche studenten zullen haar aan het spoorwegstation opwachten en haar op de receptie in het Official Hotel" een adres van welkomst en sympathie aanbieden. Kriiger zal antwoorden met een overzicht van het verleden, en Smit met een van het heden van den Transvaal, terwijl Dutoit over de toekomst van den Transvaal en Zuid-Afrika zal spreken. Heden zal Dutoit aldaar preeken. Het studenten-feest maal, ter eere der gedelegeerden, heeft daarop Maandag plaats gehad. Heden keeren de leden terug ter onder- teekening van de nieuwe conventie en Woensdagnamiddag- vertrekt de deputatie naar Londen per «Batavier" om Donderdag te Rotterdam aan te komenmaar dien dag zal zij zich te Rotterdam niet ophouden, doch terstond naar Den Haag gaan. Aldaar zal het feestmaal te barer eere Vrijdag of Zaterdag plaats hebben. De gedelegeerden zijn voornemens Maandag of Dinsdag daarop te Amsterdam te komen. Bij de aanbesteding van den bouw van den nieu wen schouwburg te Rotterdam, waren inschrijvings biljetten ingeleverd van de heeren J. II. Vos Sr. te Almelo, 428,700 (laagste inschrijver)W. P. Teeuwis sen, ƒ430,500; H. Stelwagen, 438,117,50; G. Key, ƒ443,000; Hilkes, 44-4,319; H. J. Heyman en Zoon, 454,984; Gouverne en Doon, 461,630; Wed. G. Camesi en Co., 466,476 Gerhard Sclmitger, 469,800. Onder de lotelingen voor de Nationale Militie te Amsterdamworden thans vlugschriften verspreid, waarin de tegenstanders der militie, of wel van het stelsel der plaatsvervanging, hun denkbeelden trachten te propageeren.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1