voor het arrondls- sement Zierlhee. 1884. No. 15. Zaterdag 23 Februari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. ziiMkmsriii cormvi. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post Ij- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterl'jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENHAN. Binnenland. ZI E RIK L E E2 2 Februari 1 8 84. Blijkens de in dit No. voorkomende advertentie van den heer S. Kinsbergen, is deze voornemens alhier in de Concertzaal twee groote voorstellingen te geven in Physiek, Magie enz., en wel de eerste op Zaterdag 23 en de tweede op Maandag 25 Februari telkens des avonds te 7V2 ure, alsmede eene kindervoorstelling op Maandag 25 Februari van 2-4 ure. De Middelb. Ct., zijne voor stellingen besprekende, zegt daarover: »'t Wordt allengs moeielijker op het gebied, waarop de lieer Kinsbergen zich beweegt, iets nieuws aan te brengen en dat doet hij dan ook niet, doch wat hij verricht doet iiij goed. Zijn goocheltoeren worden vlug vertoond de verandering van een heer in eene dame is aardig en liet beweeg baar wandel-diorama is zeer fraai." We vertrouwen dat de heer Kinsbergen ook hier een druk bezoek ten deel zal vallen. Door de Regeering wordt voorgesteld een «belang rijke wijziging" te brengen in de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw en wel door de »broederorde" daarvan af te schaffen (met eerbiediging van verkregen rechten) en daarvoor een ridderorde 4de klasse in te stellen. Het ridderkruis der 4de klasse zou dan een kroon in zilver krijgen. Tevens wordt voorgesteld het voorschrift dat bij de grootkruizen het onderteeken geborduurd op den rok gedragen moet worden, weg te laten, omdat er toch de hand niet aan gehouden wordt. Dit zijn de voornaamste wijzigingen, welker dringend gewicht wij zoo diep beseffen, dat het ons niet ver wonderen zou, als de regeering voorstelde, aan dit wetsontwerp de prioriteit te verleenen boven de paar dozijn «kleinigheden", die overigens in de Tweede Kamer nog op afdoening wachten. In enkele gemeenten van ons land heeft het planten van boomen en teenen aan beide zijden van de spoor banen dezen winter aan verscheidene arbeiders werk verschaft en daarmede brood. Thans worden die boompjes van mest voorzien en menige arme man verheugt er zich in, dat hij voor zijn geleverde varkensmest b.v. een sommetje geld ontvangt, dat hem in deze tijden uitnemend te stade komt. Wij hopen dat de beplanting en bemesting langs onze spoorwegen op deze wijze geregeld moge voortgaanhet is in aller belang. Ofschoon de eigenaren van suikerfabrieken in de IJselstreken wegens de lage suikerprijzen f 30 per H.A. minder huur gaven dan verleden jaar, worden toch nog tal van akkers in die streken ver-pacht om er suikerbieten op te verbouwenwel een bewijs, dat de cultuur van dit gewas den grondeigenaren voor deel iger uitkomt dan die van aqdere vruchten. Een gevolg hiervan is echter, dat de graanbouw in de IJselstreken jaar op jaar minder wordt. De trein, die Zondagmiddag te 2 uur ongeveer te 's Hage moest aankomen, kwam ruim een kwartier te laat en bovendien met een brandenden waggon. De postcoupé was in brand geraakt, vermoedelijk door kachelwarmte. Gelukkig hebben de brieven enz. geen schade geleden en was het gevaar spoedig voorkomen. Het met C. van B., leverancier van aardappelen, voor de troepen-menages te Amersfoort gesloten con tract is door den minister van oorlog verbroken en hem het recht ontzegd in het vervolg eenige leverantie voor het rijk te doen, naar men meldt, omdat hij geschenken heeft aangeboden aan personen in betrekking staande tot die leverantie. In de vergadering van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, op Donderdag 28 Febr. te houden, zullen met het c-og op Ned.-Indië de volgende punten door den heer C. Bosscher, gep. N.-I. hoofd ambtenaar, ingeleid worden: 1°. Moe moeten tijd ms den staat van oorlog en beleg de justitie en politie worden uitgeoefend, en welke macht dient de hoogste militaire autoriteit tijdens den staat van oorlog en beleg te bezitten? 2°. Hoe moet, na oph fling van den oorlogstoestand, het bestuur over de veroverde of onderworpen land schappen worden ingericht of uitgeoefend? 3°. Wanneer kan het tijdstip tot invoering of herstel van het burgerlijk bestuur geacht worden aangebroken te zijn De vergadering in Maart zal vermoedelijk op Woensdag den 19en dier maand worden gehouden, j Alsdan zal door den heer W. L. De Petit, kapitein j bij het regiment grenadiers en jagers, een voordracht j worden gehouden over: «Het Belgische leger". De Transvaalsche deputatie zal, gedurende haar verblijf hier te lande, ook een bezoek brengen aan Arnhem. Tot voorzitter van den Journalistenkring is gekozen de heer Van Duyl, hoofdredacteur van het Handelsblad tot ondervoorzitter de heer Doorman, hoofdredacteur van het Dagblad van 's Graoenhagétot secretaris de heer Der Kinderen, hoofdredacteur van de Kleine Kapitalist en tot pennigmeester de lieer Van den i Heuvel, hoofdredacteur van De Tijd. j Ook door de veroordeelden in de Utrechtsche stu dentenzaak, de lieeren Boddaert, Ram en Grenfell, is volgens het D. v. N. appèl aangeteekend. j De oude kleerkooper Izaak van Iv. trok Zondag i te Amsterdam door de Wijngaardsteeg, een der meest verdachte buurten, met luider stemme zijn beroep i aankondigende. Hij werd door een aldaar wonende vrouw binnengeroepen om eenige kleedingstukken te ver- handelen. Nauwelijks was hij bij haar binnengetreden, of zij wierp de deur achter zich dicht en wist den koopman zijn welgevulde portemonnaie afhandig te maken. Tusschen de dievegge en den koopman, die I een houten been heeft, waardoor hij zeer spoedig van de been geraakte, ontstond daarop een worsteling, I waaraan werd deelgenomen door liet zoontje dezer vrouw, een nog niet zesjarigen knaap, die er duchtig met een tang op lossloeg. Te midden van dit bedrijf trad op het angstgeschreeuw van den koopman een politie-agent binnen, die aan de worsteling een einde I maakte en, met de toedracht der zaak in kennis gesteld, de dievegge, welke in het bezit was van de gestolen portemonnaie, naar het naastbijgelegen commissariaat van politie overbracht. Een persoon, die aangenomen had den inboedel van i een gezin van het Groeneweegje te 's Hage te ver huizen, verleende zijn diensten op zeer vreemde wijze. Na het goed geladen te hebben op een wagen, bracht hij het naar een kamer en haalde er toen een uitdrager bij, aan wien hij alles verkocht. Met het geld er voor ontvangen ging hij aan den haal. Twee heeren te Utrecht hebben op hun sociteit met kaartspel een goede twintig duizend gulden onder elkaar verspeeld. Toen kregen ze ruzie. Om de ruzie over dat speelgeld uit te maken, is toen een «raad van eer" benoemd. In dien raad van eer hebben twee leden der rechtbank, de één als voorzitter, de andere als secre taris zitting genomen. En nu heeft één lid, die de conclusie van dezen eereraad onjuist vond, heel de zaak gepubliceerd. Betreffende de gebrekkige telegraafverbinding tusschen Nederland en Groot-Brittannië, wordt uit Londen be richt, dat van de twee tusschen Lowestoft en Zandvoord bestaande kabels één gerepareerd wordt, terwijl voor den andere een nieuwe zal worden gelegd. Wederom zijn een aantal dynamiet-patronen door den commissaris van politie te Schevenirigen, waar zij op het strand gevonden weiden, vernietigd. De dyna- mietplaag duurt daar dus nog steeds voort. Gelukkig is tot heden door die zoo verraderlijke en gevaarlijke springstof te Scheveningen nog geen enkel ongeluk veroorzaakt, wat wel als een wonder is te beschouwen. Omtrent het ongeval met den stoomtram bij Loos duinen vernemen wij nader, dat hier geen sprake van eenig plichtverzuim of van roekeloosheid bij den machinist geweest is en alles het gevolg was van de verregaande onvoorzichtigheid van den ongelukkige, die er bij omkwam. Deze, v. d. H. geheeten, verliet met vier knechts de kalkbranderij van den heer Blom, waar hij werkzaam was. V. d. H. ging voorop, dragende een zak steen kolen, op 4 a 5 pas afstands gevolgd door 2 kame raden, waarachter de heer Blom met den 4den knecht zich bevond. Niettegenstaande het aanhoudend luiden van de bel, het roepen van den machinist van den aankomenden trein, en de kreten der achter hem aankomende kameraden, om halt te houden, stapte v. d. II. de rails dwars over, met het ongelukkig gevolg dat hij, ofschoon nagenoeg de andere zijde bereikt hebbende, door de machine werd gegrepen, daaronder gesleurd en zoodanig verwond werd, dat hij nagenoeg onmiddellijk overleed. Een 15jarig meisje uit Ilichtum, prov. Friesland, deed onlangs een poging om met een lamp het hooi in brand te steken bij den landbouwer P. P. Lycklama a Nijeholt, bij wien zij in dienst was, en wel uit wraak omdat zij geen jak kreeg, zooals de vrouw haar beloofd had. Het meisje is thans door de Rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot 6 maanden correctioneele gevangenisstraf, in een verbeterhuis te ondergaan. Kunst, Wetenschap en Letteren. Door de Vereeniging tot uitbreiding der kunstver zameling van Schilderijen en Oudheden zijn aan de stad Haarlem een zestal schilderijen aangeboden, en welEen dorpskermis van J. C. DroochslootRustplaats voor een herberg van Dirk StoopBoomrijk landschap van E. Van de VeldeBergachtig landschap van V. Van der Vinne; de Werken van Barmhartigheid van J. De Wet, en een kermis van P. Wouwerman. Te Pestli is een tentoonstelling geopend van gouden en zilveren kunstvoorwerpeno. a. zijn ingezonden 7000 Hongaarsche sieraden uit den ouden tijd. Men schat de waarde van al liet tentoongestelde op '15 millioen florijnen. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft Dinsdag weder een zitting gehouden, waarin het zeer stormachtig toeging. Nadat een quaestie betreffende de kanalizatie van den Rhone was behandeld, werd met de discussie over het wetsontwerp tot het stichten van scholen voor reginientskinderen een aanvang gemaakt. Nadat de zes eerste artikelen van het wetsontwerp waren aangenomen, stelde mgr. Freppel als amendement op art. 7 voor, dat bij die scholen aalmoezeniers zouden aangesteld worden. De heer Ballue verwierp dit amendement namens de commissie van onderzoek en generaal Cam- penon, de minister van oorlog, steunde deze meening.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1