Buitenland. gunstig als nu, dan vleit men zich binnen weinige dagen den dijk in zoover hersteld te hebben, dat het stoomgemaal van Dieze weer dienst kan doen. De machinist van dit stoomgemaal kan thans zijn benedenwoning weder betrekken. Sedert 12 Dec. moest hij zijn verblijf boven zoeken en de gemeenschap met zijn buren niet een vlot onderhouden. De nachtwacht Jan Molenkamp te Rijnsburg merkte bij het rondgaan door de gemeente in den nacht van 13 op 14 Februari eenig licht op in den kelder van de woning van D. N. Hij achtte het geraden bij de be woners aan te kloppen, doch vond eerst na herhaald en luid kloppen gehoor. Toen hem opengedaan werd bleek het dat de slapenden aan een groot gevaar ont snapt waren. In den kelder namelijk had men eenige uitgedoofde kolen neergezet en men was daarop ter ruste gegaan op eene opkamer zonder de kelderdeur te sluiten. De kolen waren echter niet geheel uitge doofd en dus Janzgameihand weer aan het gloeien geraakt, waarna zij kelder en opkamer met een ver- stikkenden damp hadden gevuld De actieve nachtwaker mocht dus het genoegen smaken, vier personen van een anders wissen dood te redden. Met groote plechtigheid is Zaterdag de Russische gezant graaf De Stolypine op de burgerl. begraafpl. te 's Hnge voorloopig begraven, daar het lijk later naar Rusland zal worden overgevoerd. In de Russische kapel werd de lijkdienst gevierd, en van daar zette de lange stoet van rijtuigen met militair eskorte en muziek ziel) in beweging. De Koning, de Prins van Oranje en Prinses Hendrik waren vertegenwoordigd; ministers, het corps diplo matique, hooge autoriteiten en leden der deputatie bij het kroningsfeest van den Czaar waren tegenwoordig. Onder de kransen was er een van den Prins van Oranje. De Minister van buitenlandsche zaken en de gezanten van Oostenrijk, Spanje en Engeland begeleidden de lijkbaar op het kerkhof. Prins Livour dankte namens den Russischer. keizer onzen koningen het gouvernement, i Bij het lossen van de eerste salvo's bij aankomst i van het lijk van den Russischen gezant op het kerkhof i in Den Haag schiikten de paaiden van een drietal binnen de begraafplaats aanwezige rijtuigen. De beesten rukten zich uit liet gareel los en holden in de richting van het Kanaal, alwaar zij gegrepen werden. Bij het op den hol slaan der paarden van het tweespannig rijtuig van den graaf v. L., luit.-kol. bij het Ie re'g. huzaren, viel de koets met koetsier en al om, waardoor liet rijtuig gedeeltelijk verbrijzeld werd. De koetsier kwam gelukkig in eenig kreupelhout terecht en kwam daardoor slechts met den schrik vrij. Van een ander rijtuig werd tuig en voorstel geheel vernield. Tusschen de oude fundeering van een nieuw, nog niet voltooid huis in de Monnikenstraat te Amsterdam zijn de vorige week drie geraamten en verschillende doodsbeenderen van menschen opgedolven, buiten twijfel afkomstig van de begraafplaats der geestelijke orde, waaraan de straat haar naam ontleent. Het huldeblijk, door eenige ingezetenen der residentie aangeboden aan den heer J. A. de Bergh, schrijver der Penkrassen, bestaat uit een keurig salon-ameu blement. Niet ver van de bronnen der Haagsehe waterleiding zal eerlang een nieuwe ontspringen, die de Delftenaars het genot van verscli duinwater zal bezorgen. De kunstwerken van de Delfische waterleiding, prise d'eau en watertoren, zullen namelijk in de onmiddellijke nabijheid van den vuurtoren te Scheveningen worden aangelegd. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgend adres verzonden. De ondergeteekenden, allen belangstellenden in Neder- iandsche kunst en letteren- en overblijfselen van Vader- landsclie kunst uit de roemrijkste dagen onzer ge schiedenis, nemen de vrijheid zich tot Uwe Ilooge Vergadering te wenden met de navolgende voordracht: dat zij kennis hebben genomen van het besluit, waarbij de wederopbouw van de buskruitfabriek te Muiden wordt toegestaan dat zij beducht zijn voor nadeelige gevolgen voor het roemruchtig Muiderslot, getuige de schade bij de laatste ontploffing aan dat gebouw toegebracht dat zij van harte wenschen, dat het Muiderslot, tot welks algeheeie herstelling eerst onlangs is besloten, ongeschonden voor het nageslacht zal worden bewaard; redenen waarom zij Uwe IJooge Vergadering dringend verzoeken den wederopbouw van de buskruitlabriek niet toe te staan en dus een steeds dreigend gevaar af te wenden Hetwelk doende, enz. Door 38 ingezetenen van Maassluis is aan den ge meenteraad een adres ingediend, waarin het verzoek wordt gedaan maatregelen te willen nemen tot het verkrijgen van een volledig verslag van het verhandelde in de raadsvergaderingen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, acht gevende op den diingenden weusch, door reeds meer dan 125 departementen geuit, om ook in liet volgende jaar een Volksalmanak te ontvangen, heeft besloten van de voorgenomen schorsing van den almanak af te zien. Aan de algemeene vergadering van 1885 zal worden overgelaten over het verder lot van dat jaarboekje te beslissen. Bij een voorstelling van een onzer rederijkerskamers te platten lande, moest het tooneel een lusthof voor stellen, met fraaie bloemen. Hoe aan bloemen te komen? De datuur leverde ze nog niet en koopen van kunstbloemen was in strijd met den toestand der kas. Toch werd de lusthof vertoond en was zóó fraai met bloemen getooid, dat de toeschouwers verrukt waren. Vooral de dames waren geheel bewondering. De geestdrift week echter, toen men naar huis zou gaan. Alle dameshoeden toch, die in een voorkamer waren geborgen, had men van bloemen en bladeren beroofd, om er het tooneel mede te versieren. De vindingrijkheid van de tooneelspelers zou tot een standje aanleiding gegeven hebben, zoo zij niet ten slotte de lachers op hun hand hadden gekregen. Prov. Nbr. Een brutale dief en inbreker heeft in de nfgeloopeii week te Adorp in Groningen in een vertrek van E. S. een raam opgeschoven en f 200 genomen uit den zak, dien de meid naast zich in bed had liggen, zonder dat zij iets van den diefstal bemerkte. Daarna werden de beddeur en kamerdeur met stoelen en goederen versperd en de vloer bedekt niet allerlei kleêren om er zacht over te kunnen loopen. Toevallig werd de vrouw des huizes, in een aangrenzende kamer slapende, wakker en wekte toen haar man die met een sabel, nog overgebleven van het beleg van Delfzijl, uit liet bed sprong. De dief dit ver nemende brak nog eerst de linnenkast open, waaruit hij een zilveren ambtspenning nam en koos het hazenpad, zonder door de bewoners te zijn gezien. Een bankbiljet van f 100, dat in een landbouw almanak was geborgen, werd niet ontdekt; evenmin bemerkte de dief, dat boven op de kast f 12,50 lag, die den volgenden morgen aan iemand moesten betaald worden. De vloer voor het open raam was bezaaid met afgebrande lucifers, die men hier en daar ook tusschen de op den grond verspreide kleêren vond. Kunst, Wetenschap en Letteren. De prachtige collectie schilderijen van den hertog van Mailborongh, waaronder zicli zeer kostbare doeken van Raphael, Rubens, Van Dyck enz. bevinden, zal binnenkort onder den hamer komen. Men verwacht dat de hertog eerst deze collectie aan het British Museum te koop zal aanbieden, ten einde een geheele verspreiding der verzameling te voorkomen. P r a n k r ij k. Nog steeds is bij de Kamer van Afgevaardigden het wetsontwerp betreifende de inanifestaliën en het uiten van oproerige kreten op de openbare staat in behan deling, doch men hoopte dat de eindstemming Zater dag j.l. zou plaats hebben. Intusschen is een wetsvoorstel ingediend, dat ten doel heeft het maken van een luchtspoorweg over het Kanaal tusschen Engeland en Frankrijk. De minister van marine door de commissie van onderzoek hierover gehoord, verklaart zich er tegen, op grond van de gevaren, welke die weg bij storm en mist moet op leveren voor de internationale scheepvaart. Overigens zou, alvorens de uitvoering tot een punt van over weging te maken, Engelands toestemming noodigzijn. Zal werkelijk de reis tusschen Fi ankrijk en Engeland over een spoorbaan afgelegd worden, dan is het veeleer te verwachten, dat een onderzeesche tunnel daartoe het middel zal zijn, dan een langen brug. De Russische gezant, prins Orloff, wordt eerstdaags uit Petersburg te Parijs terugverwacht. Zijn laatste handeling als gezant van den Czaar bij den president der Fransche Republiek zal zijn het onderteekenen van de Internationale overeenkomst ter bescherming van de onderzeesche kabels. Men weet dat Frankrijk het initiatief tot het sluiten van dit tractaat genomen heeft. Omtrent de rentebelasting, waarvan dezer dagen sprake was, verklaart het Agentschap [lavas, dat de regeering elk voorstel in dezen zin zal bestrijden. Vrijdag hebben de bureaux der Kamer van Afge vaardigden de commissie benoemd tot onderzoek van het wetsvoorstelPenlevey, waarbij het tolstelsei van het moederland van toepassing op Algerië en de ko loniën verklaard wordt. Do meerderheid der commissie is voor het voorstel, doch alleen wat Algerië betreft. Gr root-Brittan j e. De heer Gladstone neemt in het Lagerhuis nog steeds het woord op. Zaterdag deelde hij als het gevoelen der regeering mede. dat de kosten voor liet uitzenden van troepen en officieren naar Soedan door Engeland zou moeten gedragen worden. De uitslag der verkiezing voor een lid van het Par lement, in de plaats van den afgetreden liberaal Ilolm, is aldus: De heer Clarck (liberaal) werd gekozen met 3049 stemmen, tegen 1806 stemmen op den candidaat der conservatieven, den beer Hamilton. Het voorstel van generaal Evelyn Wood betreffende de samen wei king van de Egyptische troepen en de Tokar-expeditie is door de Engelsche regeering niet aangenomen, daar het Egyptische leger alleen in dienst is genomen voor de verdediging van eigenlijk Egypte, niet voor die van Soedan. Het laatste troepentransport voor Soeakim heeft met generaal Graham Suez verlaten. Uit Soeakim wordt van den 15den gemeld, dat de voornaamste hoofden der onzijdige stammen een bijeen komst hebben gehouden bij de Handoukbron, drie uur van daar gelegen. Zij besloten Osman Dignia te ver zoeken hun grondgebied te ontzien, daar zij anders tegen hem zouden optrekken. Kassala wordt door de opstandelingen belegerd. Vrijdag heeft in Guildhall te Londen de meeting plaats gehad, die georganiseerd was door de conserva tieven met goedkeuring van den lord-mayor, ten einde te protesteeren tegen de ontruiming van Soedan. De meeting werd door den lord-mayor van Londen zelf gepresideerd en verscheidene afgevaardigden' en par ticulieren hebben het woord gevoerd om de politiek der Engelsche regeering te bestrijden en tegen de ontruiming van Soedan of tegen de eventueele ontruiming van Egypte te protesteeren, daar door deze wijze van handelen Engeland in liet Oosten in discrediet zou gebracht worden. Door de aanwezigen werden verschil lende moties aangenomen, waarvan een afschrift aan den minister van buitenlandsche zaken zal gezonden worden. De toevloed van belangstellenden was zoo groot, dat een groot aantal personen op straat moest blijven. Volgens een bericht aan de Observer heeft een kleine afdeeüng Egyptische soldaten Zaterdag-morgen den Khedive in het paleis Abdin een petitie aangeboden, waarin zij protesteerden tegen liet zenden van Egyptische troepen naar Soedan en het afdanken der Engelsche officieren vroegendie-in landaard eri godsdienst vreem delingen zijn. Sir Evelyn Wood werd in bet Paleis geroepen en de rebellen verklaarden hem, dat zij de gevoelens van het geheele Egyptische leger vertegenwoordigden. De rebellen zijn gearresteerd en geboeid naar de gevan genis gebracht. Aan de Times wordt uit Soeakim geniekl, dat de opstandelingen bij het inbezitnemen van Sinkat twee honderd vrouwen en evenzooveel kinderen laaghartig hebben vermoord. Generaal Gordon is te Shandy, halfweg tusschen Berber en Khartoem, gelukkig aangekomen. Duitsclila nd. Het 25jarig jubikeum als lid der volksvertegenwoor diging van den heer Von Benda is door de nationaal- liberale paitij van den Rijksdag feestelijk herdacht. De lieer Robrecht hield bij deze gelegenheid een réde, waarin hij als het ware een overzicht gaf van de staatkundige gebeurtenissen der laatste 25 jaren, welke redevoering door den lieer Von Benda beantwoord werd. De Pruisische regeering heeft het bevel tot gevangen neming, tegen kardinaal Ledochowski uitgevaardigd, hernieuwd. De kerkelijk-politieke quaestie in Pruisen, waarvan men sedert eenigen tijd niets hoorde, is eensklaps weder het onderwerp geworden, waarmede de Duitsche pers zich bezig houdt. De Kreuzzeitung heeft uit Rome een schrijven ontvangen, meldende dat de Heilige Stoel tegen het einde van het jaar het herstel hoopt van den vrede in Pruisen op godsdienstig gebied. De Staat zou aan de geestelijkheid vrijheid van opvoeding ver- ieenen, terwijl de Ruomsche curie, van hare zijde, aan de regeering het recht van veto op de benoeming der geestelijken zou toekennen. Tevens zou de Pruisische Staat het recht van toezicht op de seminariën krijgen, maar slechts met betrekking tot beheer en tucht; hij zou daarentegen geen gezag hebben op het onderwijs in de voornaamste vakken: godgeleerdheid, geschiedenis, wijsbegeerte, canoniek recht en letterkunde. Verder wordt verhaald, dat de Pruisische minister van eere- dienst, de heer Von Gossler, een wetsontwerp in gereedheid heeft gebracht, betreffende de instructie der geestelijkheid, maar aarzelt het der Kamer aan te bieden, omdat hij slechts met de hulp van het centrum op de meerderheid rekenen kam

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2