voor het arrondis- sernent Zierikzee. i y 1884. No. 14. Woensdag 20 Februari. 87ste jaargang. Kas, NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. IWoordenboek der ènswaardige uit de nschelijke kennis ■gen in alle weten- I opgave der uit- jlse en historische n gebruiken van innen en vrouwen penissen van alle I waar en wanneer een gemakkelijke eene vereeniging len. Gebonden in nu f 20. I ofdgebeurtenissen 2 prachtvolle ge- ,90. i Amsterdamsche an J. C. Greive Jr., ,90. edevaart der In- eurde platen, in gekleurde platen ■11,90 nu f4,90. jgels van Neder- 3 gekleurde pltn., 2,50 nu f 6,10. r< deling, nieuwste 5 prachtbanden Jhatten, groot 4o. n, rijk gebonden, f 8,50. Romans, als Kin., New-Comes, llln., prijs f15,40 (31eographiën Het n breed vergulde u f6. otterdam bij dag f 2,50. Jeerd Edelman en f 5, nu f 2,50. •oemde we$$ van -Consulaat en het nu f 9,50. Schetsen, met 7 ^5. F. v. KOPPEN, d, prijs f 12,80, lijke Geschiedenis 4,80 nu ƒ1,50. bat door J. J. L. iitband nu f 1,50. Tuinoef'ervingen latste druk, prijs liter hieruit voor de, als: No. 1. K. DUMAS Zoon zijn afzonderlijk de Jeugd mi vuil p. A. of te bestellen, d begrepenBij bij kiezen No. 4, arop, behalve de 2 en 3 gratis en ééne van de 'he iANE Jr. éposito. d dato 3% o/Q 4 t 4y2 Coupons, buiten- t onder borgtocht, ot 2 en van 6V2 /ii nik/nsdii courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEütMAfl. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 19 Februari 1 8 8 4. Het Bal Masqué, hetwelk 1.1. Vrijdag in de Concert zaal werd gegeven, is in goede orde en naar we meenen met zekerheid te kunnen zeggen, tot aller genoegen afgeloopen. De zaal was meer dan vol, zoodat er voor het ruim getal gemaskerden weinig ruimte overbleef tot dansen en om zich gemakkelijk te be wegen. Door de goede zorgen der commissarissen echter werd hen dit zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt, zoodat allen beurtelings op de schoone tonen der muziek aan hun lust tot dansen konden gevolg geven. We achten het niet ongepast dien Heeren met een enkel woord daarvoor dank te zeggen. Onder de maskers waren er verscheidene die zeer fraai en smaakvol waren en wel verdienden meer van nabij te worden beschouwd, hetgeen ook al weder door de weinige ruimte niet best mogelijk was. Bij de op heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter verkiezing van 14 Gemachtigden in het Kiescollegie der Herv. Gein., is de uitslag geweest als volgt Ingeleverd waren 316 stembriefjes, waarvan 2 van onwaarde. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 314 en de volstrekte meerderheid 158. Gekozen zijn de Heeren II. J. Berg met 213, J. van Dijke met 213, A. van Gastel met 206, M. de Granje met 207, J. de Hom met 208, L. Karreman met 210, J. H. Lelzer met 200, J. C. van der Maas met 193, C. Tuijnrnan met 195, A. Tuijtel met 209, C. van der Vliet met 214, F. C. van der Vliet met 201, P, van Wageningen met 208 en C. J. van Zandijk met 212 stemmen. Verder vereenigden zich stemmen op de Ileeren P. Bodt 102, Jhr. Mr. J. VV. D. Schuurbeque Boeije 103, C. A. üuijze 103, P. J. Buijze 105, A. Buijze Az. 102, A. J. Capelle 101, Mr. C. van der Lek de Clercq 100, Mr. J. P. N. Ermerins 104, J. ten Haaf 103, Jhr. W. M. H. de Jonge 103, A. J. de Looze 102, P. Paulus 102, P. v. d. Valk P.Cz. 99, Corns, de Vos 98. De overige stemmen waren verdeeld op verschillende personen, De verjaardag van Z. M. den Koning werd heden op de gebruikelijke wijze gevierd. Uit de openbare en enkele particuliere gebouwen wapperde de nationale vlag't klokkenspel deed zicli hooien, de inspectie der Schutterij had heden middag te 12 ure plaats, waarbij de muziek zich liet hooren, terwijl daarna de Schutterij nog eene wandeling dooi- de stad deed. Heden avond viert de Sociteit »Ter eere van den Koning" haar gewoon jaarlijksch feest, waarin zeer zeker wederom menige hartelijke toost op Koning en Vaderland zal worden uitgebracht. Wij vernemen, dat de heer N. A. Bouwman, kapel meester van het derde regiment te Bergen op Zoom voornemens is in Maart e.k. een Instrumentaal Concert gevolgd door Bal a la Strauss te geven. Het hangt van de deelneming van het publiek af of die Soiree door een tweede zal worden gevolgd. Waar moet men een postzegel op een brief plakken Het gevoelen daarover verschilt aanmerkelijk, maai de ambtenaren der posterijen zullen u zeggen, in welk geval het publiek hun den grootsten dienst bewijst, en dat is, wanneer de postzegel steeds rechls van boven op den brief wordt bevestigd. Zij stempelen natuurlijk met de rechterhand en hebben dan de hand het minst te bewegen. Bij één brief maakt dit natuurlijk niet veel uit, doch bij de groote hoe veelheden, welke de posterij te vervoeren heeft, wel. Een ieder gewenne zich dus den postzegel in den rechter bovenhoek van den brief te plakken. Door het bestuur der Nederlandsche Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels is een protest gezonden aan verschillende Duitsche bladen tegen do bewering, dat Nederland op 't gebied van den boekhandel een ware roofstaat is en alles nadrukt. De Vereeniging voert feiten aan, die haar protest kracht bijzetten. Sedeit i860 zijn hier nagedrukt: Heine's werken, Geibels gedichten, Freiligraths gedichten en Hamer- lings poëtische werken. Daartoe bepaalt zich alles. Wanneer men bedenkt dat in '1874 nog in Duitschland zelf door een gezaghebbend orgaan werd verklaard, dat de nadruk van Duitsche werken in Holland slechts zelden voorkomt, dat dus de Duitsche boekhandel een bescherming tegen llollandschen nadruk best kan missen en dat sedert 1874 in ons land van Duitschland niets is nagedrukt, behalve Uameiiings poëtische werken, dan begrijpt men het geschreeuw van een man als prof. Ebers niet, die durft beweren, dat vier zijner romans in Holland zijn nagedrukt, temeer wanneer men weet dat het een Nederlandsch uitgever was, die hem terstond en afdoend te hulp kwam, bij de eerste de beste poging om zijne werken na te drukken, welke poging dan ook inderdaad totaal daardoor verijdeld werd. Wat de anti-revolutionaire Kamerleden zullen doen bij de kort op handen zijnde hervatting der zittingen weet natuurlijk niemand beter dan de Standaard. Die leden »zulien staan op bespoediging van de Grondwetsherzieningwaartoe de voorstellen uitnemend goed door den Minister nog in deze zitting kunnen worden ingediend en, in afwachting hiervan, zullen ze weigeren meê te werken zoo tot tijdelijke als tot blijvende sterking der middelen, en alleen heil in de poging tot bezuiniging zien, die op schoolwetterein nu van twee kanten tegelijk gevraagd is". Het blad is wederom van ineening dat de »I£appeij- niaansclie fractie" met de katholieke en de anti-revo lutionaire partij zal meegaan. Met betrekking tot den beker, dien Veere in het algemeen belang ten eeuwigen dage zou moeten blijven bewaren tenzij er een andere raadsman van den Minister van Binnenlandsche Zaken optreedt geeft de Tijd den volgenden raad Veere wil gaarne den beker verkoopen, en de Re geering gelooft, dat liet algemeen belang niet toelaat, dat hij het land uitgaat. Welnu, laat de Regeering bij een volgende begrooting de zaak aan de Tweede Kamer ter beslissing voorleggen. Laat zij, zoo spoedig wij in iets beteren finariciëelen doen zijn, een som op de begrooting brengen, om den beker aan te koopen voor een onzer musea. Wordt deze post afgestemd, dan is dit een bewijs, dat de Volksvertegenwoordiging de gevreesde schade van het algemeen belang toch niet zóó heel groot acht en behoorde men Veere te laten begaan, wanneer liet lief hebbers kan vinden in het buitenland." Deze oplossing van het beker-vraagstuk komt ons practisch voor. Alleen kan men moeielijk wachten tot de financiëele toestand gunstig is. lloe Jang zou dit duren Omtrent den stand der onderhandelingen met den Transvaal kan het volgende gemeld worden Over de schuld bestaat geen verschil van gevoelen meer. De Transvaal aanvaardt definitief èn de oude schuld èn de vergoeding voor oorlogsschade, en Enge land schrapt de 120,000 pond sterling, die vermorst zijn tijdens de annexatie. Maar wel stuit men thans op de Suzereiniteit. Lord Derby wil namelijk wel den Resident prijs geven, maar een hand houden in het sluiten van tractaten, terwijl de gezanten wel mededeeling van tractaten aan Engeland willen doen, maar de sluiting ei- van niet van Engelands goedkeuring afhankelijk willen stellen. Twaalf vertegenwoordigers van verschillende radicale werklieden-clubs van Londen hebben Zaterdag aan de Transvaalsche Delegatie een adres van sympathie aan geboden. De Gedelegeerden zullen schriftelijk antwoorden. Het feestmaal dat de Nederlandsche Vereeniging te Londen Zaterdag gaf werd gepresideerd door graaf Van Bylaudt, den Nederlandschen gezant. Deze dronk allereerst op de gezondheid van Engelands Koningin, welke toost met geestdrift begroet werd. Daarna volgden toosten op den Koning der Nederlanden en op de Nederlandsche Vereeniging. Al de aanwezigen zongen staande het Nederlandsche Volkslied. Kiüger, antwoordende op een dronk op de vreemde gasten, drukte de hoop uit dat de banden van vriendschap, broederschap en genegenheid tusschen den Transvaal en Nederland mogen worden versterkt door het aan staande bezoek der afgevaardigden aan Nederland. De heer Lenders, de Belgische consul, zeide, dat hij aan het feest was komen deelnemen uit een gevoel van be.wondeiïng en sympathie voor Nederland. Hij verheugde zich in het herstellen van eene vriend schappelijke en broederlijke betrekking tusschen de beide landeneen betrekking, die nooit had moeten verbroken worden. Men juichte hem levendig toe. R Nbl. Het wrak voor de monding der Eems, dat reeds zooveel belemmeringen veroorzaakte, zal worden weg geruimd. Een blad verbetert een drukfout. liet liet afdrukken »36000 vierk. Meter", terwijl 3600 bedoeld was; gelijk trouwens zoo voegt het er ter verduidelijking bij bleek uit de opgave, dat het gebouw 60 vierkanten Meter in het vierkant" was. Dat heeft wel iets van de »sporenbuitigheden" van den redenaar, die zich ten slotte beproefde te redden door de verzekering»Ik zeg het wel goed maar ik meen het verkeerd." In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er brand ontstaan in de werkplaatsen van de bekende piano- fabriek van den heer Cuipers in het Hooge Westeinde te 's Hage, zoowel het achterhuis als een gedeelte van het voorhuis hebben door den brand veel geleden. Ook eeen paar woningen in de Kromme Elleboog, nabij de werkplaats, hebben schade bekomen. Alle autoriteiten waren spoedig tegenwoordig. De brandweer had de handen vol om den brand te blussehen. De ooi zaak is onbekend. Van de in aanmaak zijnde piano's en den voorraad uit de werkplaatsen is zoo goed als niets gered kunnen worden. Enkele kostbare afgewerkte stukken in het magazijn voorhanden hebben echter weinig schade geleden. Te Zwolle zijn Zaterdag een kleine 30 gevangenen op vrije voeten gesteld. Een koopman uit Harderwijk kwam te Zwolle op de markt met 20 leeuwerikken, 4 schildvinken en 4 rietgorsen, die hij had gevangen en thans te gelde wilde maken, in strijd met de wet van 25 Mei '1880. De politie legde beslag op de vogels en stelde deze in vrijheid, terwijl tegen den koopman proces-verbaal is opgemaakt. Tengevolge van den in de jongste dagen heerschenden Oostenlijken wind is het water zooveel gevallen, dat thans met het dicht maken der doorbraak in den langenholterdijk, tusschen het Haerster- en Gennerveer, kan begonnen worden. Een aantal arbeiders is aan het werk gezet en blijven de omstandigheden even n te Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1