Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- semeiit Zierikzee. 1884. No. 11. Zaterdag 16 Februari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKElVMAft'. ZIERIKZEE, 15 Februari 1 8 8 4. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Lissabon is de haven van Bombay door de Portugeesche Regeering, te rekenen van 1 Januari j.l., met cholera besmet verklaard. De overige havens van het presidentschap Bombay worden door die regeering verdacht van hetzelfde tijdstip af, met dezelfde ziekte besmet te zijn. Het visschen naar den telegraafkabel tusschen Tessel en Vlieland is gestaakt. Vermoedelijk zal een nieuwe kabel gelegd worden. Tegen 8 April e.k. kunnen weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst.. Eenige dier dan openvallende plaatsen zullen kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen, tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 50; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij zee- of landmacht hier te lande of in Oost- of VVest-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling ge- pensionneerd, gegageerd of overleden zijn. Nog voortdurendzoo niet dagelijksspoelt te Scheveningen dynamiet aan, hetgeenn iet te verwonderen is, wanneer men nagaat, dat van de lading van het dynamietschip »Echo" zeker nog 30,000 kilo in zee ronddrijft. Een slaapsteehouder te Arnhem kreeg twist met zijne vrouw» Een bezoeker trok haar partij en takelde den echtgenoot zoodanig met een mes toe, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De dader bevindt zich in arrest. Uit Deventer wordt gemeld, dat een gezin aldaar Vrijdagavond met zinkwater in plaats van met azijn toebereid eten gebruikte. Door spoedige ontdekking der plaats gehad hebbende vergissing en door tijdige in roeping van geneeskundige hulp liep alles gelukkig af. Vrijdagnamiddag brachten twee personen een on verwacht bezoek aan het kasteel van den heer van der Oudermeulen onder Wassenaar, dat door den eigenaar op het oogenblik niet bewoond wordt, door een opengeschoven raam klauterden zij naar binnen, blijkbaar met allesbehalve goede bedoelingen. Gelukkig merkte een arbeider het open raam op, en wetende dat de heer v. d. O. afwezig was, sloot hij het venster, en waarschuwde den veldwachter, die de beide onge- noodigde bezoekers arresteerde en te Wassenaar voor- loopig achter slot bracht. Het bestuur van het 37e Ned. Landb. Congres, te Amersfoort te houden, heeft 32 vraagpunten (21 voor de le en 11 voor de 2e afd.) ontvangen, die tegen het einde dezer maand onderzocht zullen worden. Daarna wordt het programma vastgesteld. Te Gorinchem moeten, volgens de Ldb. Ct., voor- loopig plannen bestaan, om het Congres in 1885 daar ter stede te vragen. Men meldt opnieuw dat H.H. M.M. de Koning en de Koningin een reis naar Spanje zullen ondernemen. In de Haagsche hofkringen wordt de juistheid van dit bericht sterk in twijfel getrokken. Aan het Instituut voor doofstommen te St. Michiels- Gestel is door den Koning voor 1884 eene Rijkssubsidie verleend van f 2000. Een gepensionneerd luitenant-kolonel van het Indische leger zou dezer dagen te Roermond met zijn dienstbode in het huwelijk treden. Eenige dagen vóór den ge- wichtigen dag was de bruidegom evenwel spoorloos verdwenen, een brief achterlatende, waarin f 200 en het bevel, dat de bruid binnen 8 dagen het huis moest verlaten. In 't Friesche dorp N. heeft de predikant een arbeider, die zich een enkele maal aan «vergunning" schuldig maakte, aanzegging gedaan, dat hij in een jaar en zes weken geen gebruik mocht maken van het Avond maal. In datzelfde dorp" sprak de president van de Jongelingsvereeniging in een vergadering den wensch uit, dat het met het Godsrijk op aarde beter mocht gaan dan met zijne affaire. Door verschillende om standigheden was hij genoodzaakt geweest faillissement aan te geven. Z. M. den Koning heeft Maandagavond den violist Thomson, professor aan de muziekschool te Luik, na afloop van het concert ten Hove, het ridderkruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Ook gaf Zijne Majesteit een blijk zijner hooge waardeering aan den pianist-accompagnateur ten Hove, den heer Storten beker. Voor de invoering van het reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland moest men, om stembe voegd ingeland te kunnen zijn, 8 heet. grond in den polder of het waterschap bezitten, welk getal na de invoering door meest alle polders, zoo groote als kleine, behouden werd. Naar de M. Ct. verneemt, is verleden jaar door den heer J. Th. Hendrikse te IJzendijke, als vertegenwoordiger van Belgische grondeigenaren, een adres aan Gedep. Staten gericht, waarin op de ongelijkmatigheid van dat getal gewezen werd en het belang, dat kleine grondbezitters er bij hebben, om in niet omvangrijke polders stemgerechtigde te kunnen zijn. Ten gevolge hiervan hebben Gedep. Staten, over eenkomstig art. 42 van het reglement, reeds eene vermindering van het aantal hectaren voor enkele polders toegestaan, en zullen andere polders ongetwijfeld trachten in hetzelfde voorrecht te mogen deelen, waar door een beter beheer niet anders dan verzekerd wordt. Als een bewijs van een zeldzaam vasten slaap kan dienen, dat deze week een echtpaar te Woensel 's morgens bij hun ontwaken een grooten steen in hun bed vonden. Bij onderzoek bleek, dat men 's nachts in het slaap vertrek eenige glazen had ingeworpen, zonder de minste stoornis in de zoete rust der echtelingen te brengen. Men meldt, dat de Transvaalsche deputatie reeds in het laatst van de volgende week uit Engeland te 's Hage kan verwacht worden. De staatsdienaren der republiek zullen gedurende hun verblijf daar ter stede intrek nemen in het «Hotel des Indes". Voor het hoofdkiesdistrict Rotterdam is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer Mr. H. C. Verniers van der Loeff (lib.), met 1076 stemmen van de 2075 geldige stemmen. De heer van Deventer (ultr.) verkreeg 729 en de heer Voorhoeve (ant.-rev.) 260 stemmen. Naar wij vernemen, is dezer dagen door de Neder- landsche Bell-Telephoon-Maatschappij aanvaard de con cessie voor den aanleg en de exploitatie van voor het publiek bestemde telephoriische verbindingen te Dordrecht en is door haar de bij de voorwaarden bepaalde waar borgsom gestort. Dordt. Ct. Uit België zijn verscheidene officieren in Den Haag aangekomen om deel te nemen aan het gedenkfeest, dat het 3e regiment huzaren viert. De officieren werden aan het station van den Hollandschen spoorweg ont vangen door den Belgischen gezant, baron D'Anethan, en den gezantschapssecretaris, zoomede door een aantal hoofdofficieren van het huzarenkorps. In open rijtuigen werden zij naar het hotel van den Belgischen gezant geleid. Zij hebben hun intrek in het «Hotel des Indes" genomen. Dinsdagmiddag nam de feestelijke herdenking van het 70jarig bestaan van het 3de regiment huzaren te 's Hage een aanvang met eene bijeenkomst in de Kon. Zoöl. Bot. Tuin, alwaar het binnengebouw in een smaakvolle feestzaal met wapens en vlaggentropeeën herschapen was. Een feestmarsch werd uitgevoerd be nevens het Wien Neerlandsch bloed en de Brabanconne. Het feest droeg een intiem karakter. 's Avonds had in de gesloten rijbaan van het 3e re giment huzaren de equestrische en gymnastische voor stelling plaats voor het tweede gedeelte der door het feestvierende regiment genoodigden met hunne dames. Prinses Hendrik was vergezeld van H. D. zwager, den Erf-grootliertog van Oldenburg. De vorstelijke personen werden met het «Wilhelmus" ontvangen, terwijl der ^Prinses- van wege het regiment een fraaie bloemruiker werd aangeboden. De Belgische officieren, waaronder ook behoorde de auditeur-militair van het Belgische leger, de heer Tempels, werden begroet met de «Bra banconne." Het programma was overigens geheel gelijk aan dat van Zaterdagavond. Groot-Br ittanj e. De dag van Woensdag is niet gelukkig geweest voor het kabinet, daar in het Hoogerhuis de door lord Sa lisbury voorgestelde motie van wantrouwen in het kabinet, naar aanleiding der Egyptische aangelegenheden, met 181 tegen 81 stemmen, dus met eene groote meerderheid, is aangenomen. De minister van buitenlandsche zaken, die de re geering verdedigde, zeide dat Soedan geen belang heeft voor Engeland en ïndië en evenmin van permanent belang is voor Egypte. De garnizoenen van Sinkat en Tokar vertegenwoordigen slechts het vijftigste deel van al de Egyptische troepen, die over Soedan verspreid zijn. De regeering mocht zich niet tegen de plannen van generaal Gordon verzetten, en zij acht zich ge lukkig te kunnen mededeelen dat, blijkens later ont vangen berichten, Gordon geen bezwaar heeft tegen het zenden van strijdkrachten, om in de omstreken van Soeakim gebruikt te worden. Diensvolgens heeft de regeering bevelen gegeven, waarvan het doel is Tokar te helpen, indien het zoolang 't beleg kan uit houden. Het ligt geenszins in de bedoeling der Re geering om Egypte te annexeerenhaar plan is slechts ora er zoolang te blijven totdat een duurzaam gouver nement ingesteld zij. Het is onmogelijk Egypte uit Downing-street te besturen. De Regeering kan niets meer doen dan mannen van uitstekende kunde te benoemen, om haar in Egypte te vertegenwoordigen, en bekwame mannen voor burgerlijke en militaire posten aan te bevelen. «De drang der omstandigheden", zei de spreker, «heeft ons genoodzaakt om verder te gaan dan wij wenschenmaar wij moeten onze ver binding tot Egypte beperken tot het door ons aan gewezen doel". Ook in het Lagerhuis was een motie van sir Stafford Northcote van dezelfde strekking aan de orde, doch na de mededeeling van den heer Gladstone, dat generaal Gordon naar Soedan is gegaan om de garnizoenen te redden en den vroegeren toestand langs vredelievenden

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1