Buitenland. De 309e gedenkdag van de stichting der Leidsche universiteit is met zeer veel belangstelling gevierd. De rector-magnificus, de hoogleeraar D. Doyer, trad des namiddags te 2 ure in het groot auditorium voor een talrijke schaar op tot het houden eener redevoering, waarbij hij sprak over den vooruitgang der Leidsche Hoogeschool. Naar men verneemt, zal het ontslag van de werk lieden aan 's Rijks werf te Amsterdam zich voorloopig alleen bepalen tot hen, die voor pensioen in aanmerking kunnen komen, en verder tot diegenen, wier gedrag te wenschen overlaat. Het Panopticum te Amsterdam heeft eene nieuwe groote aantrekkelijkheid verkregen door de opname eener historische groep van 59 figuren, voorstellende de receptie van FUips van Bourgondië en Jacoba van Beieren, zooals die in Juni '1883 door de Delftsche studenten te aanschouwen gegeven is. Het bestuur is namelijk bezitter van al die prachtige costumes geworden en thans is een getrouw beeld der ge schiedenis gegeven, die gewis door velen zal bezichtigd worden. Van anti-revolutionaire zijde wordt voor her presi dentschap der Tweede Kamer baron Schimmelpenninck van der Oye op den voorgrond gesteld en zijne ver kiezing mogelijk geacht, als anti-revolutionairen, Katholieken, Conservatieven en «Kappeynianen" zich verbonden Naar men zegt bestaat er vermoeden, dat een vrouw te Oosterwolde, (Gld.), haren tweeden echtgenoot, met wien zij sedert April 1883 gehuwd was, en die in de maand Jannuari j.l. overleed, door vergiftiging van het leven zou hebben beroofd. De vrouw is door de Justitie naar Zwolle gebracht en heeft haar wandaad bekend. Naar aanleiding van ons bericht, dat baron Van Boetselaer te Nijmegen door erfenis in 't bezit gekomen is van den kist, waarin Hugo De Groot in 1621 uit Loevestein ontsnapte, merkt het H. op, dat den be zoekers van de verzameling van het Oudheidkundig Genootschap te Amsterdameen dergelijke kist wordt aangewezen. Beide heeten echt! Donderdag stortte eene kaptilburry met den daarin zittenden voerman, zijne schoondochter en haar kindje van enkele weken, doordien het paard van een hooi wagen schrikte, midden van den hoogen Papetienddijk onder Brakel in de diepe kil. Gelukkig werden allen geredhet kindje met groote moeite door den tuinman C. V.die het over de kap heen uit het water moest trekken. Overigens bracht men het er met een koud bad en den schrik af. De arbeider S. J. Donkerbroek ontving Maandag te Gorredijk, als restant eener erfenis, de som van f 200. Thuis gekomen legde hij het geld achter slot, en verliet 's avonds een poos de woning, de zorg daar over toevertrouwende aan zijne jeugdige kinderen. Deze kregen naar zijn vertellen, onmiddellijk na vaders vertrek, bezoek van een paar samenwonende buren, die hen op vriendelijken toon eenige centen gaven, om daarvoor terstond wat snoeperijen te halen, 's Anderdaags bemerkte S. J.dat hij zijne f 200 miste. De Justitie doet onderzoek. Benoemingen, Besluiten, enz. Bevorderd tot opz. 3e kl. der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, C. Van den Berge, thans schipper 2e kl. bij die visscherijen. Gri-oot-Br-itta.il j e. In het Lagerhuis deelde de heer Fitz Maurice Vrijdag mededat de laatst ontvangen berichten reden geven om de hoop te voedendat de bemanning van de Nisero tamelijk goed door den rajah van Tenom behandeld wordt. De gouverneur van Malacca is aan geschreven den rajah een agent te zendenom de vrijlating der bemanning te bewerken. Het stoomschip Pegasus zal den agent naar de kust brengen. In de avondzitting van den vorigen dag werd door den heer Mac Arthur eene interpellatie gehouden omtrent de Mampoerquaestie. Hieruit is geblekendat de tegenstand der Kaffervrienden niet veel zal uitrichten. De regeering haalde nog eenmaal de geheele geschie denis van het aan de Kaap gebeurde op, maar ver klaarde uitdrukkelijk, dat zij de toezegging van den heer Krüger niet beschouwde als een belofte, die voor het bewind van Pretoria bindend was. Overigens had de regeering van de afgevaardigden geen nadere op helderingen omtrent de terechtstelling van Mampoer ontvangen. Uit Durban zijn berichten gekomen, waarin de toestand in Zoeloe-land als hoog ernstig wordt voor gesteld. Nasbepa en Ohiam zijn in conflict geraakt met scherpschutters van de Boeren. Men vreest dat weldra weder oorlogen tusschen de stammen zullen uitbreken, die veel bloed zullen kosten. De verkiezingen aan de Kaap doen een meerderheid van de Afrikaansche partij verwachten. In Basoeto-land laat de toestand veel te wenschen over eene tusschenkomst van Engelsche troepen wordt onvermijdelijk geacht. Duitscliland. Ondanks de avondzitting, die de Pruisische Kamer van Afgevaardigden Woensdag heeft gehouden, heeft zij Vrijdag het debat over de begrooting van eeredienst en openbaar onderwijs niet ten einde kunnen brengen. Ditmaal was het niet de centrum-partij, die de ver traging veroorzaakte, maar de partij van den heer Stoecker. Deze laatste verzette zich met kracht tegen een crediet van 182,000 mark, dat ten behoeve van de Zondagscholen werd verlangd, welk crediet dan ook met 177 tegen 141 stemmen niet werd verleend. Volgens gerucht zou tijdens het laatste bezoek door den stadhouder van Elzas-Lotharingen, graaf Von Manteuffel, aan prins Bismarck gebracht, de wensche- lijkheid zijn besproken om Lotharingen bij Pruisen in te lijven en Elzas alleen als Rijksland te beheeren. Het plan is niet nieuw; reeds eenige jaren werd den Rijkskanselier een dergelijk voornemen toegeschreven. Von Manteuffel is echter de man niet om spoedig te gelooven, dat Lotharingen beter, door de Pruisische bureaux zou worden bestuurd dan door hem. Gemengd Buiteulandscli Nieuws. Men herinnert zich, dat de lord-mayor van Londen voor eenigen tijd allerlei kwaad van de Transvaalsche Boeren verteld heeft, en o. a. weigerde den president der Transvaalsche Republiek aan tafel te noodigen of de hand te geven, omdat de Boeren onder anderen een groote menigte inlandsche kindeven hadden opge stapeld tot een hoogen hoop en daarin de vlam hadden gestoken, hen dus levend verbrandende. Hij deelde mede, dat Sir John Lubbock, een uitstekend man, die niet gewoon is onjuiste verklaringen af te leggen, dit geval in liet Parlement had medegedeeld. De heer William HalJ vroeg aan zijn vriend Sir John Lubbock, of hij werkelijk voor deze «leugenachtige geschiedenis" aansprakelijk was. Sir John antwoordde van neen. Hij had niets op eigen gezag medegedeeld. Hij had enkel een aanhaling gedaan uit het Blauw- Boek (C. I. '176 pag; 9) waarin dit verhaql werd ^medegedeeld op gezag van een Kaapsche courant, de Cape Argus. Nu werd het onderzoek voortgezet. Hoe kwam de Cape Argus aan dit verhaal? Deze courant had een speech aangehaald, zestien jaar geleden door den heer Ludorf te Potchefstroom gehouden. De heer Ludorf had medegedeeld, op gezag van wien hij deze beminnelijke geschiedenis had verspreid. Het verhaal was hem verteld door een misdadiger, die tot tuchthuisstraf veroordeeld was geweest wegens valsche handteekening. Hoe kleine oorzaken soms groote gevolgen hebben 1. Een misdadiger vertelt, dat de Boeren een grooten hoop kinderen in brand hebben gestoken. 2. De heer Ludorf brengt dit verhaal verder. 3. Cape Argus herhaalt het zestien jaar later. 4. De Engelsche gouverneur van de Kaap schrijft het over in een Blauw-Boek. 5. Sir John Lubbock vestigt in het Parlement de aandacht op deze woorden. 6. De lord-mayor van Londen herhaalt het verhaal, waarvoor hij nu Sir John Lubbock aansprakelijk maakt, en weigert daarop zijn hand en zijn beroemde turtle- soep aan den president van de Transvaalsche Republiek. Uit een door het reddingsleger openbaar gemaakt verslag blijkt, dat het .621 posten telt, die op deze wijze zijn verspreidin Groot-Brittanje 513, in Frankrijk 3, in Zwitserland 5, in Zweden 2, in de Yereenigde Staten 34, in Canada 10, in Indië 7, in Australië 13, in Victoiia 8, in Nieuw-Wales 9, in Nieuw-Zeeland 10 en aan de Kaap de Goede Hoop 4. Deze posten worden bediend door 1531 «officieren". Het leger heeft 13 dagbladen met eene wekelijksche oplaag van 500,000 exemplaren. Het oigaan in Frankrijk heet J2» Avant en komt te Parijs uit. Den 10 Januari heeft in de stad Jebeers bij Kim- berley (Natal) een hevige ontploffing plaats gehad. Van de 14 kruit- en dynamiet-magazijnen, die tot het arsenaal der Engelsche kolonie behooren, zijn elf in de lucht gesprongen. Drie personen zijn gedood, verscheidene verdwenen en de gewonden zijn ontelbaar. De ontploffing heeft 33 ton dynamiet, 7 ton kruit en 3 a 400,000 patronen vernietigd, benevens een groote hoeveelheid minerale oliën. De oorzaak is nog niet bekend. j Zaterdagavond werd door den prefect van politie te j Parijs aan de commissarissen van politie bericht ge- j zonden, dat plakkaten zouden aangeplakt worden in j de straten van Parijs, waarbij de agenten van politie en soldaten tot verzet tegen de overheid werden aan- j gemaand. En werkelijk werden dien nacht verscheidene personen in hechtenis genomen, die in 't bezit van verschillende opruiende biljetten gevonden werden. Men gelooft, dat deze biljetten in de wereld gebracht zijn door een revolutionair socialistisch comité. De naam van den drukker komt er niet op voor, zoodat men veronderstelt, dat zij door middel van clandestiene persen zijn gedrukt. Een zonderling geval van schraapzucht is te Orange voorgekomen. Eenige dagen geleden werd in het gast huis aldaar een man gebracht, die in zeer slechte verhouding met zijn gezin leefde. Hij had drie gouden twintig-francsstukken bij zich, die zijne bloedverwanten hem wilden ontnemen, daar het onnoodig was deze mede in het ziekenhuis te nemen. De man verzette zich hier tegen op krachtige wijze en eindigde met ze in te slikken, zeggende dat hij nu zeker was, dat zijn vrouw van deze niet zou profiteeren. Na eenige dagen kwam de man te sterveu. Zijn wensch, die hij had te kennen gegeven om met zijn kleinen schat begraven te worden, is echter niet ver vuld. Bij de lijkopening heeft men de drie goudstukken gevonden. Kerk- en (Seliool nieuws. Zierikzee. Door het Kiescollegie der Herv. Gem. alhier, is in hare vergadering van 11 Februari j.l. opgemaakt, het navolgende -drietal: W. H. Stenfert Kroese van Tilburg, B. W. Colenbrander van Herwen en A. J. H. W. Brandt van Mastenbroek. Onmiddellijk na de vaststelling van dit drietal werd daaruit be roepen W. II. Stenfert Kroese van Tilburg. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Oud-Vosmeer door ds. T. E. Westrik te Schiedam. ZFJETIJDlNGEiV. VERTROKKEN. ZIERIKZEE. 11 Febr. «Cynthia", kapt. Ferris, van Dordt naar Londen. Teuss- en marktberichten. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 11 Febr. 1884. Nederland, Werkelijke Schuld 2i/a pCt. 6515/ f dito dito 3 775/g' dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. 1869/70 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 dito Buitenl. 1853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 België, Spanje, Portugal, Rusland, 1025/ib 1027/u 102'/» 98 Va - 51% dito 1860 2e L. 100 4'/» Obl.-Leen. 1867/69 Staatsleening 1866 Oostenrijk, Obligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 Mexico, dito 1851 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. Jeles Griasi Obligatiën Orel-Vitebsk Obligatiën Poti Tillis Obligatiën f 1000 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën Amerika, lUin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 i Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,85 dito in zilver - 20,85 Eng. Div. per - 11,60 Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier 1. 85"/, e "5/s 123./, 66 665/,. SS''l« 66 s/„ 203/, 120 51"/,, 84 78 5215/,. f 1,15 - 451/, ROTTERDAM, 11 Februari 1884. Tarwe. Minder aangevoerd, met goeden kooplust. Puike soort tot vorige prijzen goed te plaatsen. Mindere als voren. Puike Zeeuwschef 8,75 a f 9,10 Mindere- 6,20 - 6,60 Rogge. In overvloed aan. In de zware blanke soorten 10 a 20 ct. lager. Mindere niet op te ruimen. Puike Zeeuwschef 6,15 a f 6,50 Mindere - 5,20 - 5,50 Gerst. Van de beide soorten in goede kwaliteit weinig ter markt. Puike Winter- tot vorige prijzen, dito Zomer- onveranderd. Mindere 20 ct. lager.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2