ZÜÖÜKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 10. Woensdag 13 Februari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenlandsch Overzicht. Binnenland. 1 zal plaats het voorstel ken toestand |je toestand is fig. De Raad Blij de hoofd- r uitgemaakt reglement op 'k nu daarop daarna aan- k heeren S. J. olgens onver- ftn afgeloopen erordening in tegelijk met •ing. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Fr a nco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Piènstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. EAKEIVMlft'. INMAN te Zierikzee. Behalve hetgeen wij in ons vorig nummer vermelddenis er van de nederlaag van Baker- pacha weinig nieuws te berichten. De treurige afloop der expeditie is echter heel goed te ver klaren, als men iii aanmerking neemt, hoe de Egyptische krijgsmacht was samengesteld. Behalve 300 negers van Massaua, die zich weer uitstekend gehouden hebben, beteekende het leger niet veelde 800 negers van Zobehr- pacha waren slecht geoefend en moesten te Caïro inet zweepslagen in de waggons gedreven worden, daar zij niet zonder Zobelir wilden vertrekkende 1200 Egyptische gendarmen waren misschien heel goed als politie, maar niet al3 soldaten, en de 300 Turken waren met los kruit uit elkaar te jagen. Wel was de vijand veel minder in aantal, maar hij streed met niets ontziende woede, en de negers die om genade smeekten werden meedoogenloos dood geschoten. Behalve dat al de ammunitie ver loren ging, zijn er veel Europeesche officieren gedood; ook sneuvelden twee Duitsche phulo- grafen. Baker heeft zich met het restantje te Soeakim kunnen redden, en hoewel de stad door Engelsche kanonneerboolen verdedigd wordt, heeft admiraal Hewett toch gemeend om hulp te moeten seinen. Om Soedan nog te kannen behouden of de garnizoenen te redden komt zij echter veel te laat, hoewel men er zich zooveel mogelijk mee haast; men heeft nog hoop de zendelingen van den Profeet te kunnen beletten de Roode Zee over te steken, want als zij er in slaagden om ook in Arabië den heiligen opstand te verwekken, zou het er voor het Turksche Rijk slecht uitzien. Natuurlijk is Gordon's zending nu ook mis- lakt; zelfs wordt er beweerd, dat hij reeds gevangeo genomen is, en al is dit nog lang niet zeker, onmogelijk is het volstrekt niet. Wat zijn toestand nog gevaarlijker maakte is dat zijn vijanden te Caïro de Bedouïneu hadden ingelicht, dat hij met veel geld reist, en nu hij geen leger hij zich heeft zullen de opstandelin gen hem gewis als eene goede buit beschouwen. Dat hij Kartaem niet meer bereiken kan staat vast; volgens de laatste berichten heeft hij den tocht van Koroeko naar Berber ondernomen als alles gelukte liad hij die plaats Zondag kunnen bereiken. Men legt zich nu vooral toe op het versterken van Soeakim; een Engelse!) offieier der genie heeft het opzicht over de fortificatiën en eenige andere Britsche officiereu doen hun best een legertje te vormen uit de negers en de Turksche troepen, die de Engelsche matrozen bij de verdediging de behulpzame hand moeten bieden. Verder heeft men uit Engeland twee regimenten infanterie gezonden, het eene naar Gibraltar, het andere naar Malta, om in geval van nood dicht bij de hand te zijn. Voor de oppositie is de nederlaag van Baker een goed wapen in de hand om de politiek van Gladstone te gispen, en men kan haar geen ongelijk geven in haar beweren, dat do zaken nooit dezen keer zouden genomen hebben, als Engeland niet zoo lang gedraald had met zijne hulp. Eu toen het eindelijk hielp, bestond die hulp in een generaal, doch zonder leger, en die niet eens de plaats zijner bestemming kon bereiken. Het kan dan ook niemand ver wonderen, dat de Fransche couranten zich de vrijheid permitteeren een loopje te nemen met Gladstone. Van het andere oorlogstooueel, dat in Tonkin, hoort men tegenwoordig weinig of niets. Een beslissend feit kan echter niet lang meer uit blijven; 'tis te hopen, dat de Fransehen, die zich nu vroolijk maken met den tegenspoed io Egypte, daar geen langen neus zullen halen. - De begrafenis vaD Rouhcr, den bekenden minis ter van Napoleon III, heeft met veel plechtigheid plaats gehad; Jerome en zijn zoon Victor waren heiden tegenwoordig, terwijl de ex-Keizerin Engénie een krans had gezonden. De invloed van Rouher, die eens een hoofdrol speelde in de geschiedenis van Europa, was bij den tegen woordige!) staat der Bonapartistische partij van geen beduiden meer. Jeróme geeft echter de hoop nog niet ophij verklaarde onlangs aau eenige gedelegeerden van zijne partij, dat de tijd weldra zou gekomen zijn, om een aanhou dende beweging op het touw te zetten. Bij de bespreking van den ongelukkigen toestand der arbeidende klassen hebben in de Kamer de Bonapartisten rondweg als hunne meening ver klaard, dat bet eenige middel om verbetering in den nood te brengen, het koningschap was. Natuurlijk dat ieder voor zijne partij vecht, maar dit is toch al wat heel naïef. Volgens de socialisten was er geen andere uitweg dan ge lijkmaking van kapitaal, kortom de meeoingen waren zeer verdeeld, en de discussie eindigde met de aanneming eener motie, dat de Kamer besloot het hervormingswerk en het onderzoek van alle middelen tot verbetering van den toe stand der arbeiders voort te zetten. Verworpen werd later een voorstel van den heer Laissant om alle panden, die zich in de banken van leening te Parijs bevinden, gratis terug te geven, evenals liet voorstel van den heer Andrieux, die dezen maatregel tot de voorsteden wilde uitgestrekt zien. De Kamer van Rumenië heeft aan den geacliten Rosetti een bewijs van groote genegenheid gegeven door een besluit, dat liet huis van den staatsman, hetwelk door brand geheel vernield was, op kosten van het Rijk herbouwd zal worden. Uit de Transvaal komt ook geen nieuws van belang; Cetewayo is slecht te spreken over de vervanging van de militaire door iulandsche politiewachten in zijn kwartier. De langdurige droogte in den Oranje-Vrijstaat is gelukkig ge ëindigd, want voor den oogst begon liet .xr treurig uit te zien. Het tegenovergestelde ziet men in de Vereenigde Staten, daar heerscht door liet overstrooinen van den Ohio een ware watersnood. Behalve dat er veel slachtoffers te betreuren zijn, is de nrateriëele schade ontzet tend groot. Er behoeft waarlijk niet bij te komen dat de Fenians hunne vernielzuchtige plannen ten uitvoer brengen. ZIERIKZEE, 12 Februari 1 884. Gaarne vestigen we de aandacht op het Bal-Masque, dat a.s. Vrijdag in de Concertzaal zal plaats hebben, (zie advertentie in dit No.) Het was van den onder nemer, de heer den Toom, eene goede gedachte, om te zorgen, dat de levering der costumes aan goede handen werd toevertrouwd, terwijl ook, naar onze meening, nu een gedeelte der kapel van den heer Bouman uit Bergen op Zoom voor goede muziek zal zorgeneen groote schare van liefhebbers en belang stellenden, op a.s. Vrijdag de Concertzaal zal vullen. Dat dit zoo zijn moge wenschen wij den heer den Toom volgaarne toe. Het besluit tot verkoop van den beker van Veere, het kostbare stuk dat door Maximiliaan van Bour- gondië aan de stad werd vermaakt, op voorwaarde dat het nooit vervreemd zou worden, is naar men verneemt, vernietigd. De beker blijft dus in het bezit van Veere. Met de aanlegplaats van den London, Chatham en Dover Railway te Queenboro ten dienste der mailbooten van de Maatschappij »Zeeland" is en blijft het tobben. Veranderingen of verbeteringen worden niet aan gebracht en dit is ontegenzeggelijk zeer nadeelig voor de «Zeeland", want de mailbooten kunnen nu van dien tijd af, slechts 80 ton lading per reis medenemen, anders loopen zij gevaar bij meerdere lading een ge deelte weer mede terug te krijgen, of aldaar niets te kunnen inschepen voor retourvracht. Neemt men nu nog in aanmerking dat er verscheidene malen 60 ton lading medegenomen mag worden en Zaterdagavond te Vlissingen en Zondagavond in Engeland alleen visch ingescheept wordt ('s Zondags wordt te Queenboro niet gewerkt), dan kan men nagaan dat het alles behalve voordeelig is, vooral in een tijd zooals tegen woordig, waarin het personenvervoer toch aanmerkelijk minder is dan in den zomer. Het is dan ook van het grootste belang voor de aan deelhouders van de Stoomvaartmaatschappij «Zeeland", dat aan zoo'n onhoudbaren toestand spoedig een einde kome, want anders zullen zij ongetwijfeld de dupe worden van de nalatigheid der overzeesche betrekkingen. De toestand van de haven te IJmuiden schijnt wederom veel te wenschen over te laten. Woensdag morgen, omstreeks 5 uur, liep het Nederlandsche stoomschip «Amsterdam", kapt. Lukas, van New-York komende, tusschen de pieren, even benoorden de aslijn der haven, aan den grond vast. Gelukkig was de zee kalm en liep, nadat door de sleepbooten het schip weder vlot kwam, het ongeval verder goed af. Reeds vroeger was gebleken, dat een gedeelte van het vaarwater niet diep genoeg was en Donderdag zijn door eenige autoriteiten en van wege sommige assurantie-maatschappijen peilingen en loodingen ver richt. Het juiste resultaat daarvan is nog niet bekend, doch als zeker mag men aannemen, dat de verondieping, door de aanhoudende westelijke stormen ontstaan, nog al belangrijk is. Zaterdag bij den aanvang van het spuien, dat is overeenkomende met iets minder dan half tij (zoodat toen het water nog vallen moest) seinde de Semaphore 54 decimeter, zoodat er bij laag water dus een waterstand kan geweest zijn van 46 a 48 decimeters. Daar nu het verschil tusschen laai en hoog water in deze haven bedraagt p.m. 18 a 20 decimeters zou volgens die berekening, gegrond op het sein der Semaphore, zooeven vermeld, bij hoog water een stand zijn van 46 a 48 decimeters, zoo ongeveer dus den stand die vroeger bij laag water behouden bleef.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1